„Santaka“ / Nuo kasdieninių pamokų – prie realaus gyvenimo

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 1 €)


Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-11-02 08:42

Dalinkitės:  


Šeimos centro organizuotų kursų pažymėjimai ir dalijamoji medžiaga – Vištyčio Petro Kriaučiūno vidurinės mokyklos moksleivių rankose.

Nuo kasdieninių pamokų – prie realaus gyvenimo

Birutė NENĖNIENĖŠių mokslo metų pradžioje Seimo Šeimos ir vaiko reikalų komisija uždavė rajono Švietimo skyriui, o šio skyriaus vyr. specialistė A.Finagėjevienė – mokykloms nelengvą uždavinį. Paprašyta pateikti informaciją, kaip vykdomos švietimo ir mokslo ministro 2006 m. vasario 14 dienos įsakymu patvirtintos Vaikų ir jaunimo rengimo šeimai programos metodinės rekomendacijos. Domėtasi, ar mokyklose yra sukurtos atitinkamos rengimo šeimai programos, ar tai jau dėstomasis dalykas, ar yra tinkamų specialistų.

Primenama, jog Švietimo ir mokslo ministerijos Bendrojo ugdymo taryba 2005 metų gegužės 2 dienos protokolu patvirtino „Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo programą“.Moko integruotai

Mokykloms nepatogu buvo prisipažinti, jog metodinės grupės programai įgyvendinti, kaip to reikalaujama ministro įsakyme, nesukūrė ir atskirai gilintis į minėto nutarimo vykdymą pristigo laiko. Tačiau ataskaitai pateikė informaciją apie tai, kas realiai daroma. Mat visa veikla dažniausiai apsiriboja tuo, jog yra įterpiama į ugdymo procesą. Todėl mokyklos teigia, jog rūpinasi vaikų ir jaunimo rengimo šeimai klausimais. Ir tai nėra melas, nes šeimos temos sėkmingai integruojamos į dorinio ugdymo (tikybos, etikos), biologijos, pasaulio pažinimo, gamtos ir žmogaus, kitus mokomuosius dalykus.Nuo penktokų iki dvyliktokų

Pavyzdžiui, penktoje klasėje, dėstant discipliną „Gamta ir žmogus“, kalbama apie šeimą, jos praeitį ir dabartį, šeimos paskirtį ir jos narių pareigas, berniukų ir mergaičių organizmuose vykstančius pakitimus, apibūdinamas gyvybės ciklas, ugdoma berniukų pagarba mergaitėms, jaunesniųjų pagarba vyresniesiems. Šeštoje klasėje šio dalyko pamokose kalbama apie mergaičių ir berniukų brendimą, brendimo laikotarpio problemas, gyvybės užsimezgimą, asmens higienos reikalavimus ir kt.

Septintoje klasėje mokiniai supažindinami su naujos gyvybės atsiradimu – pradėjimu, nėštumu. Jie išsamiau pakartoja tai, ką sužinojo šeštoje klasėje: kaip atsiranda gyvybė, kaip ji užsimezga, iš ko tai suprasti, kaip mergaitė tampa moterimi. Kalbamasi apie brendimo amžių, kodėl žalingi ankstyvi lytiniai santykiai, ankstyva motinystė, sužino apie žmones, norinčius keisti lytį. Aštuntoje klasėje daug dėmesio skiriama ŽIV ir AIDS. Septintos klasės biologijos pamokose, mokantis skyrių „Iš kur aš atsiradau“, gilinamos ankstesnėse klasėse gautos žinios apie lyčių skirtumus, lytinį brendimą, lytinį potraukį, ankstyvų lytinių santykių įtaką jaunam organizmui, vaisingumą ir nevaisingumą, šeimos planavimą, kontraceptines priemones, abortus, ŽIV bei AIDS ir t.t.

Vienuoliktoje ir dvyliktoje klasėse temos gilinamos, kalbama apie lytinį brendimą, fizinius ir psichologinius vyro ir moters skirtumus, kontracepciją, aborto poveikį sveikatai, santykiams šeimoje, etines problemas.

Technologijų pamokose laiko skiriama tradicijoms įvairiose šeimose, moterų ir vyrų lygiavertiškumo dirbant įvairius namų ūkio darbus klausimui, drabužių stiliui, buičiai, pažinčiai su žalingais įpročiais, sveiku gyvenimo būdu.

Tikybos pamokose aptariama šeimos samprata, tradicijos, šeimos kūrimo motyvai, atsakingas gyvenimas šeimoje, kaip atsispirti neigiamai aplinkos įtakai. Apie šeimą kalbama klasės valandėlėse, užklasiniuose renginiuose, tėvų susirinkimuose.Atskirti dvi sąvokas

Vilkaviškio „Aušros“ vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Danutė Voitiuk akcentavo, jog jų mokykloje klasių auklėtojų programose numatyti pokalbiai, diskusijos, disputai šeimos vietos šiuolaikinėje visuomenėje klausimais. Susitikimai su gydytojais vyksta ne lytinio švietimo, bet lytinio ugdymo klausimais. Atskirti lytinio ugdymo turinį nuo lytinio švietimo padeda mokytojai, kurie turi pakankamai žinių apie šių dalykų skirtumus. Šios mokyklos dorinio ugdymo (tikybos) mokytoja Vilma Balandienė Vytauto Didžiojo universitete gilina šeimotyros studijas. Ji ir kitos „Aušros“ vidurinės mokyklos mokytojos yra Vilkaviškio dekanato šeimos centro savanorės.Kursus įvertino mokiniai

Kai kurių mokyklų (Pajevonio, Virbalio, Gražiškių) pedagogai prisiminė, jog su šeimos kūrimo ir vystymosi klausimais išsamiau susipažinti padėjo Vilkaviškio dekanato šeimos centro vyresniųjų klasių mokiniams organizuojami pasiruošimo šeimai kursai.

Pagal Paauglių rengimo šeimai programą, kurią rajono mokyklose nuo 1999 metų vykdo Vilkaviškio dekanato šeimos centro savanoriai, kursus išklausė per 700 dešimtų – vienuoliktų klasių moksleivių. Paskaitininkai specialistai – gydytojai, psichologai, teisininkai, sociologai, teologai – akcentuoja krikščioniškąsias šeimos vertybes, jos stabilumą, tradicijas, pagarbą gyvybei.

Kaip šias paskaitas vertina ir kiek jos reikalingos, padeda suprasti praėjusiais mokslo metais kursus lankiusių mokinių iš „Aušros“ ir Pajevonio vidurinių mokyklų užpildytos anketos.

Mokiniai pabrėžė, jog jiems buvo įdomu ir svarbu išgirsti apie krikščioniškos šeimos kūrimą bei gebėjimą ją išsaugoti kaip didelę vertybę. Paskaitų pasiklausę mokiniai pagilino ir susistemino turėtas žinias, išgirdo naujų dalykų, ko nesužinotų iš mokytojų ir tėvų. Buvo siūlymų panašias paskaitas ir ateityje organizuoti mokyklose, tik gal mažesnėms grupėms, gal net atskirai berniukams ir mergaitėms. Taip pat kursų klausytojai patarė apie rengimąsi šeimai pradėti kalbėti žemesnėse klasėse.

Pasirodo, be reikalo kiek anksčiau buvo diskutuojama, ar Šeimos centras ne per jauniems moksleiviams, t.y. dešimtokams, pasiūlė dalyvauti šioje programoje.

Šiais mokslo metais Šeimos centras taip pat kviečia mokinius dalyvauti pasirengimo šeimai programoje. Norą jau pareiškė Marijampolės profesinio rengimo centro Vilkaviškio skyrius.Svarbu žinoti

Kaip žinia, apie daug ką mokiniai išgirsta biologijos, kitose pamokose dar penktoje klasėje ir atrodytų, jog metams bėgant pakankamai gauna žinių apie šeimą. Tačiau neretai tos pirmosios žinios apie intymų gyvenimą papildomos gatvės „universitetuose“, todėl sužadina vaizduotę, kelia nesveiką smalsumą. Pavyzdžiui, vienoje kaimo mokykloje su žemesnių klasių mergaitėmis bendravusiai gydytojai perduotuose rašteliuose paauglės pateikė tokių klausimų, kurių gal nedrįstų klausti net suaugusi moteris. Išvada: vaikai nedrįsta klausti savo mokytojų, o juo labiau tėvų, tad iš svetimų lektorių tikisi sulaukti kvalifikuotų atsakymų. Todėl suaugusiems iškyla didelis ir atsakingas uždavinys labai atsakingai suformuluoti atsakymus, kad jie toliau nežadintų nesveiko smalsumo.

Ataskaitose apie vaikų rengimą šeimai galima labai gražiai pateikti faktus bei skaičius ir paskui patikėti jų teisingumu. Tačiau reikia kelti klausimą, kiek viena ar kita priemonė pasiekia jausmus ir skatina mąstyti, vertinti, pasirinkti, o svarbiausia – suprasti savo atsakomybę.

Neseniai vykusioje Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų fakulteto bei Santuokos ir šeimos studijų centro konferencijoje „Šiandieniniai iššūkiai santuokai ir šeimai“ (joje dalyvavo keletas Šeimos centro savanorių ir mokytojų) buvo nagrinėtos šiuo metu šeimą trikdančios problemos. Teorinis jų įvardijimas paskatino susimąstyti konferencijos dalyvius. Parlamentarė D.Mikutienė, perduodama Seimo Šeimos ir vaiko reikalų komiteto sveikinimą, pabrėžė, jog visuomenę sudarančios mažiausios ląstelės – šeimos – alsavimas turėtų rūpėti bendruomenėms, kad teikiant materialią pagalbą nebūtų pamiršta psichologinė, dvasinė pagalba, atsakomybės sampratos ugdymas už savo pasirinkimą.Sieks kryptingos veiklos

Šalyje naujai įsteigto Santuokos ir šeimos studijų centro direktorius kun. prof. dr. A.Narbekovas minėtoje konferencijoje sakė, jog šis centras sieks kryptingai tyrinėti santuokos ir šeimos realybę Lietuvoje, koordinuoti strateginius žingsnius šioje srityje. Internetiniame puslapyje www.bioetika.lt jau galima rasti praktinės medžiagos ir naudingos informacijos. Rengiamasi išleisti lytinio ugdymo vadovėlį (autoriai A.Narbekovas, A.Širinskienė, B.Obelenienė), kuris, tikimasi, bent iš dalies padės užpildyti jaunimo rengimo šeimai spragas.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Į vaikų darželius sugrįžo beveik trečdalis ugdytinių
* Slaugos priemonių skiriama tiek, kiek numato įstatymas
* Paslaptinga Vilkaviškio gatvių sankryža vairuotojams gali kainuoti teises
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip Lietuvoje kovojama su koronavirusu?
Gana gerai.
Ribojimai buvo pavėluoti ir per švelnūs.
Su suvaržymais perlenkta lazda.
Koronavirusas – tik išpūstas burbulas.Kalbos patarimai

Pridedame, prisegame ar prikabiname?
Tiek prie elektroninio, tiek prie tradiciniu paštu siunčiamo laiško priedus pridedame, o ne prisegame ir ne prikabiname . Ir būtent priedus, o ne prisegtukus .ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas