„Santaka“ / Skandalas dėl šiukšlių: pinigų reikia, atliekų – ne

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20

Parduoda 0,74 ha žemės ūkio paskirties sklypą (1 km nuo Vilkaviškio, yra elektra prie kelio, tinka namui statyti), 0,25 ha namų valdą Vilkaviškio miesto ribose ir gretimą 0,14 ha žemės ūkio paskirties sklypą (galima pirkti abu kartu). Tel. 8 680 59 859.
Galioja iki: 2019-03-02 11:48:20

Parduoda hidraules žarnas traktoriui DT-75, paleidimo varikliuką PD-8, UAZ-452 dalis, grėblį-vartytuvą TZK-7, būgninius volus (300 l talpos), 5 m³ cisterną, grūdų sėjamąją SZ-3,6, siją (18 m), elektros variklius (3 kW–20 kW), vartomą 3 vagų plūgą. Tel. 8 643 28 365.
Galioja iki: 2019-03-02 15:11:28Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-10-30 16:05

Dalinkitės:  


Visos apskrities buitines atliekas rūšiuoti turėję mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiai nuo rugsėjo pabaigos nebedirba.

Autorės nuotr.


Skandalas dėl šiukšlių: pinigų reikia, atliekų – ne

Eglė MIČIULIENĖ

Pažadai gyventi ekologiškai, o kartu su jais – ir Europos Sąjungos investicijos šiuo metu skęsta gilioje atliekų duobėje. Užtat pačiame paviršiuje plūduriuoja grėsmė savivaldybėms sulaukti Europos Komisijos baudų, o tautai – vėl kylančių mokesčių.Įrenginius sustabdė

Prieš pusantrų metų šalia Marijampolės regioninio sąvartyno, Uosinės kaime, buvo atidaryti mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) įrenginiai, paprasčiau vadinami atliekų perdirbimo gamykla. Ji pastatyta AB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) užsakymu, pasinaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Konkursą šiems įrenginiams statyti, o pastačius ir eksploatuoti laimėjo UAB „NEG Recycling“.

Tada buvo daug ir skambiai kalbėta, kad nuo šiol visos Marijampolės apskrities atliekos pirmiausiai bus vežamos į šiuos įrenginius ir ten kruopščiai išrūšiuotos. Taigi bus įkurta naujų darbo vietų, aplinka mažiau teršiama, perdirbama daugiau atliekų, tik maža dalis jų pateks į sąvartyną ir pan.

Deja, šiuo metu visas apskrities mišrių komunalinių atliekų srautas ir vėl keliauja tiesiai į sąvartyną. Dešimties milijonų eurų vertės mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiai jau mėnesį sustabdyti, šiukšlės nebepriimamos, o prie rūšiavimo linijų dirbę žmonės sėdi namuose.Sumokėjo 1,3 milijono

Už visų į MBA įrenginius atvežtų komunalinių atliekų apdorojimą operatoriui „NEG Recycling“ Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras mokėdavo beveik 20 eurų už toną be PVM.

Pernai į MBA buvo pristatyta ir apdorota 30 586 tonos atliekų, šiemet per 8 mėnesius – beveik 28 000 t atliekų. Taigi UAB „NEG Recycling“ už atliekų tvarkymą per tą laikotarpį sumokėta 1,3 milijono eurų.

Suma – tikrai nemaža, tad kodėl operatorius sustabdė pelningą verslą?

Todėl, kad visa MBA teritorija yra perpildyta degios frakcijos atliekomis, kurių niekas niekaip nerealizuoja. O taip nutiko todėl, kad bendrovės MAATC bei „NEG Recycling“ skirtingai interpretuoja savo pačių sudarytos sutarties sąlygas ir laikosi kardinaliai priešingų pozicijų, kas tą degią frakciją turi išvežti ir sumokėti už jos sudeginimą.

MAATC atstovai tvirtina, jog su šia atlieka turi tvarkytis „NEG Recycling“, ir kaltina verslininkus nesąžiningumu bei noru pasipelnyti gyventojų sąskaita. Pastaroji įmonė teigia, kad degią frakciją turi pasiimti MAATC ir kaltina jo vadovą politikavimu.KAK‘as – ne KAK‘as

– UAB „NEG Recycling“ nevykdo pagrindinių sutartinių įsipareigojimų. Visų pirma, operatorius iš mišrių komunalinių atliekų srauto buvo įsipareigojęs atskirti 10 proc. antrinių žaliavų, o atskiria vos apie 2–3 proc. Taigi didelė dalis neatskirtų antrinių žaliavų patenka į sąvartyną, ir mes tai esame užfiksavę tikrindami iš MBA įrenginių atvežamų mišrių komunalinių atliekų sudėtį. Antra, UAB „NEG Recycling“ gamina ne nustatytą standartą atitinkantį kietąjį atgautąjį kurą (KAK), kurio nuo bendro atliekų kiekio turėjo būti pagaminama 28 proc., o tik degią frakciją. Tai yra ne produktas, o atlieka. Jos MBA kieme jau prisikaupė 7700 tonų. Už tai aplinkos apsaugos departamentas operatoriui jau skyrė nuobaudą. Nebeturėdami kur dėti degios frakcijos „NEG Recycling“ padarė trečią pažeidimą – nutraukė atliekų priėmimą. Jei operatorius nepradės vykdyti sutartinių įsipareigojimų, mes nuo lapkričio 9 d. su jais nutrauksime sutartį. Tada perimsime įrenginius ir bus ieškoma, kas galės atlikti MBA paslaugas. Jei MBA įrenginius eksploatuotume mes patys, jų neįvykdomas užduotis vykdyti tikrai sugebėtume ir tai padarytume už tas pačias lėšas, kokias mokame operatoriui. Tokių atvejų Lietuvoje yra ne vienas: Utenos, Klaipėdos, Kauno ir Kėdainių MBA įrenginius eksploatuoja patys regioniniai atliekų tvarkymo centrai. Ten atliekų apdirbimo kaina už toną – nuo 9 iki 14 eurų, – aiškino MAATC direktorius Algirdas Bagušinskas.

MAATC vadovas, grįsdamas savo poziciją, rodė pluoštus dokumentų, rėmėsi įvairių tarnybų pateiktais raštais, Aplinkos ministerijos pateiktomis išvadomis, jog Marijampolės MBA įrenginių operatorius UAB „NEG Recycling“ nevykdo sutarties sąlygų, negamina kietojo atgautojo kuro, o savo kaltę mėgina permesti valstybės institucijoms.

A. Bagušinskas tvirtino, kad pats operatorius gamyklą perpildžiusios degios frakcijos nesutvarko dėl to, jog tai jiems finansiškai tiesiog neapsimoka.

– Mes atstovaujame viešajam interesui ir norime priversti operatorių laikytis įsipareigojimų, – sakė MAATC direktorius.Nemato pagrindo

Tuo tarpu UAB „NEG Recycling“ įsitikinę, kad jie ir neturi sukti galvos, ką daryti su degia frakcija, nes esą šią tvarkyti priklauso pačiam MAATC. Vilniškių bendrovė teigia, jog MAATC sutarties nutraukimą inicijavo be pagrindo, o nurodomi pažeidimai – nepagrįsti.

Į klausimą, kodėl šiuo metu Marijampolės MBA įrenginiai nedirba, atsakė šios įmonės gamybos direktorius Antanas Mieliauskas.

– Todėl, kad MAATC nepasiima degios atliekų frakcijos, kurią jis privalo atsiimti pagal sutarties nuostatas. A. Bagušinskas skaito tik tą sutarties dalį, kuri jam patinka, bet reikėtų skaityti viską. Jis daro savo interpretacijas, o esmės nežiūri. Juk tuo metu, kai sutartis buvo pasirašyta, aš pats dirbau MAATC direktoriumi ir ją pasirašiau, todėl žinau, ką pasirašiau. Bet kai politikai pradeda vadovauti ūkiniams reikalams – nieko gero. Sutartyje yra aiškiai numatyta, jog mes tik turime atskirti degią frakciją, ją supakuoti ir atiduoti MAATC. Beje, kol bus pastatyta daugiau atliekų deginimo įmonių, aplinkos ministras davęs leidimą degią frakciją saugoti sąvartyne, bet MAATC to nedaro, nes nesugeba susitvarkyti TIPK (taršos integruotos prevencijos ir kontrolės) leidimo, – savo nuomonę dėstė A. Mieliauskas.

Jo tvirtinimu, UAB „NEG Recycling“ sutarties nutraukti nemato pagrindo, nes vienašališkas jos nutraukimas iš MAATC pusės būtų neteisėtas, todėl atliekų rūšiavimo įrenginių savo noru perduoti nesiruošia.Persikėlė į teismus

Taigi MAATC ir „NEG Recycling“, viena kitą kaltinančių dėl susidariusios situacijos, reikalai priėjo iki teismų, į kuriuos kreipėsi abi bendrovės. Situacija sprendžiama keliose skirtingose bylose.

Neramu dėl to, kad šis atvejis – ne vien dviejų UAB‘ų reikalas ir kad tai gresia dideliais nemalonumais iš Europos Komisijos, kuri už įsipareigojimų nevykdymą, t. y. aplinkos taršą priglobus europines lėšas, gali pykštelėti solidžią baudą. Finansinė našta tokiu atveju gultų ant savivaldybių, o kartu – ir ant mokesčių mokėtojų pečių.

To baiminasi ir Vilkaviškio rajono savivaldybės vadovai.

– Mes norime išgirsti abiejų pusių poziciją ir sužinoti, kokie žingsniai bus po sutarties nutraukimo, jei MAATC gamyklą perims į savo rankas. Svarbu išsiaiškinti, ar MAATC gali vykdyti operatoriaus veiklą, ar nebus pažeisti ES reikalavimai, pagaliau kas iš tikrųjų yra tas KAK‘as, dėl kurio verda tokios diskusijos, ir kas jį turi sutvarkyti. Iš tiesų mums ne tiek svarbu, kas perims gamyklą, – svarbiausia, jog žmonėms nekiltų atliekų tvarkymo kaina, o dar geriau – kad ji ir sumažėtų. To ir siekiame, – kalbėjo Vilkaviškio rajono meras Algirdas Neiberka.

Anot jo, dabar laukiama teisininkų išvadų, o tada susitikę visų apskrities savivaldybių vadovai reikalus spręs toliau.Problemos – ne tik Marijampolėje

Gyventojams, ko gero, mažiausiai rūpi, kas nesilaiko sutartinių įsipareigojimų, netgi kas yra KAK‘as, o kas – tik degi frakcija ir kiti panašūs klausimai. Žmonės žodį „kakas“ vartoja vienintele reikšme, o iš visų atliekų tvarkytojų tikisi tik vieno – kad mokesčiai už šiukšles dar labiau nepatuštintų ir taip jau ištuštėjusių piniginių.

Priminsime, jog atliekų rūšiavimo gamyklos buvo pastatytos dešimtyje Lietuvos savivaldybių. Tai kainavo nei daug, nei mažai – 127 milijonus eurų. Beveik visos šios gamyklos (išskyrus esančias didžiuosiuose miestuose) veikia neefektyviai. Dabar vis garsiau svarstoma apie 2012–2014 metais vykusių gamyklų statybos rangovų konkursų abejotiną skaidrumą ir galimą korupciją parenkant operatorius. Situacija susidomėjusios ir Generalinė prokuratūra bei Specialiųjų tyrimų tarnyba.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Darbus ir dainas skyrė Lietuvai
* Pakeitęs pavardę praeities neištrinsi
* Vištyčio gyventojų sodyboje kas rytą pusryčiauja voverės
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas junginys „bendrai paėmus“?
Ne, prieveiksmis „bendrai“ nevartotinas kaip apibendrinamasis žodis, vartotina apskritai paėmus. Pvz.: Bendrai (= Apskritai ) paėmus, rezultatai buvo neblogi.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas