„Santaka“ / Kieno namas vijokliais apaugęs

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20

Parduoda 0,74 ha žemės ūkio paskirties sklypą (1 km nuo Vilkaviškio, yra elektra prie kelio, tinka namui statyti), 0,25 ha namų valdą Vilkaviškio miesto ribose ir gretimą 0,14 ha žemės ūkio paskirties sklypą (galima pirkti abu kartu). Tel. 8 680 59 859.
Galioja iki: 2019-03-02 11:48:20

Parduoda hidraules žarnas traktoriui DT-75, paleidimo varikliuką PD-8, UAZ-452 dalis, grėblį-vartytuvą TZK-7, būgninius volus (300 l talpos), 5 m³ cisterną, grūdų sėjamąją SZ-3,6, siją (18 m), elektros variklius (3 kW–20 kW), vartomą 3 vagų plūgą. Tel. 8 643 28 365.
Galioja iki: 2019-03-02 15:11:28

Parduoda 1 t talpos plastikinį konteinerį metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, 1 t talpos plastikinę talpyklą be rėmo (15 Eur), lengvojo automobilio priekabos ašį (60 Eur), du dyzelinius patalpų šildytuvus (50 Eur už vnt.). Tel. 8 686 98 506.
Galioja iki: 2019-03-03 10:16:02

Parduodu 1 kambario butą su daliniais patogumais J.Basanavičiaus 10, Kybartuose (3000 Eur). Tel. 8 618 23 835.
Galioja iki: 2019-03-03 16:08:06Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-10-16 16:02

Dalinkitės:  


Vito Venclovos ir Valentino Strioko pradėtą dainą „Mano namas vijokliais apaugęs“ dainavo visi renginio K. Bradūno gimtinės sodybvietėje dalyviai.

Kieno namas vijokliais apaugęs

Dar metų pradžioje į Vilkaviškio viešąją biblioteką susirinkusieji prisiminti ir pagerbti kraštiečio Kazio Bradūno sužinojo netikėtą naujieną. Žiūrėdami ištraukas iš dokumentinio filmo apie iškilųjį poetą, jie iš ekrane prabilusios liaudies dainininkės Veronikos Povilionienės išgirdo kūrėjo žmonos Kazimieros paliudijimą, esą jis sukūręs ne tik šiame krašte, bet ir visoje Lietuvoje buvusią labai pamėgtą ir dabar neretai prisimenamą dainą „Mano namas vijokliais apaugęs“.

Tarsi patvirtindamos teiginį, Trečiojo amžiaus universiteto ansamblio „Vakarė“ dainininkės šį kūrinį ir padainavo. Daina skambėjo ir kituose šią vasarą K. Bradūno gimtinėje vykusiuose renginiuose.

Deja, nesant daugiau argumentų, V. Povilionienės žodžiais apie dainos autorystę būtų sunkoka kliautis: juk jau tiek daug laiko yra prabėgę nuo poeto jaunystės, kada daina buvusi sukurta, ir K. Bradūnienė lengvai galėjusi apsirikti, nurodydama teksto kilmę. Be to, eilėraščio, bent kiek primenančio šią dainą, K. Bradūnas jokiame savo kūrybos rinkinyje nėra skelbęs ar minėjęs. Poeto dukra etnologė Elena Bradūnaitė-Aglinskienė tarp išlikusių tėvo rankraščių pradinio jos šaltinio irgi nėra aptikusi, tad neturi argumentų tėčio autorystei paremti.

Tradiciški ir patvariausi, dainininkų visur dainuojami ir menkai tepavarijuojami yra šie dainos posmai:Mano namas vijokliais apaugęs,

Mano namas pušų šlamesy.

Oi, sugrįžk, kur dingai, mielas drauge,

Suraminki mane ilgesy.Ilgesy ilgesy, nekankinki

Ir nelieski senųjų žaizdų,

O širdies širdimi nevadinki

Ir nesiūlyki meilės nuodų.Mes žiūrėjom tarp medžių viršūnių

Ir vis laukėm gražuolės nakties.

O tai buvo žvaigždutė klajūnė,

Kuri mudviem daugiau nebešvies.Į jos plaukus žiedai įsipynę,

Sidabriniai, auksiniai žiedai.

Na, tai kas, kad trobelė medinė,

Pasipuošus vijoklių žiedais.

Na, tai kas, kad trobelė medinė,

Pasipuošus vijoklių žiedais,

Na, tai kas, kad aš jauną mergaitę

Pamylėjau tyliais vakarais.
Originaliu vaizdu prasidedantis jausmingas, meniškai raiškus ir melodingas dainuojamasis kūrinys – romansas ilgą laiką buvo gražiai įsiliejęs į jaunimo repertuarą. Jis buvo puikiai pritapęs prie kitų panašių jausmingų kūrinių, gausiai sukurtų per du nepriklausomos Lietuvos dešimtmečius ir spėjusių atsirasti Antrojo pasaulinio karo metais.

Tada knygose, o labiausiai periodikoje – ne tik žurnaluose, bet ir laikraščiuose – gausiai spausdinami eilėraščiai davė peno kurtis naujoms tokio pobūdžio dainoms.

Labiausiai pravertė kūriniai, grįsti kaimo gyvenimo realijomis ir bent kiek turintys liaudies dainų stilistikos elementų. Ypač populiarėjo romansai.

To laikotarpio pabaigoje atsirado ir daina „Mano namas vijokliais apaugęs“.

Pagrindu dainai pasitarnavo keturposmis K. Bradūno eilėraštis „Vienumoj“, prasidedantis eilutėmis „Mano langą vijokliai apaugę, / Mano namas pušų šlamesyj...“ Sukūrė jį dar jaunas rašytojas, lituanistas studentas pačioje karo pradžioje, kai prieš metus į Lietuvą įsiveržusius okupantus iš rytų staiga išstūmė ir krašte įsiviešpatavo vokiečių kariuomenės atnešta okupacinė valdžia.

1941 metų lapkričio 9 dieną šį eilėraštį į savo sekmadieninį literatūrinį priedą įdėjo nacistų karo lauko komendantūros atidžiai prižiūrimas Vilniaus apygardos dienraštis „Naujoji Lietuva“, tvarkomas Štuthofo lageryje greitai atsidursiančio rašytojo ir žurnalisto Rapolo Mackonio.

Laikraštis, kaip ir visa karo metų spauda, raudonųjų įsibrovėlių buvo sunaikinta, tik menki jos likučiai nugrūsti į sunkiai prieinamus „specfondus“, tad ir aptariamasis K. Bradūno eilėraštis tapo neprieinamas, pasmerktas nežinomybei. Pats autorius, tarsi kompensuodamas praradimą, jau išeivijoje sukūrė naują eilėraštį tokiu pat pavadinimu.

Nusakydamas gilius pasąmonėje kylančius išgyvenimus, trumpas kūrinėlis, matyt, dar besibaigiant karui spėjo įsitarpuoti į to meto poeziją, pavaldžią, literatūros tyrėjo ir kritiko Vytauto Kubiliaus nusakymu, „dainiškosios lyrikos tradicijai“, ir išsyk susilaukė dainų kūrėjų dėmesio: atsirado eilėraščio perkūrėjas, suteikęs jam grynai dainišką pavidalą ir melodiją.

Aptariamuoju laikotarpiu retai kuriai dainai tikdavęs eilėraštis lygiai toks, kokį yra sumanęs autorius (na, nebent tai būtų Maironis ar Putinas...). Dažniausiai imtasi patį tekstą padaryti tokį, kad jis būtų raiškesnis, jausmingesnis. Dainos „Mano namas vijokliais apaugęs“ tekstas, nors jame naudojamasi K. Bradūno sukurtais vaizdais bei motyvais, irgi yra gerokai kitoks. Poeto eilėraštyje iš „miškų šlamesyj“ esančio namo su vijokliais apaugusiu langu ilgesingai kreipiamasi į širdies draugę – į konkrečiąją ir kartu į (tą pačią?) mistinę, „slaptingąją“, pradingusią tikrovėje ir galinčią atgimti „ilgesyj“, į tą, su kuria, „kai geso žara vakarinė“, klausytasi „girių giesmės, laukta „gražuolės nakties“, bet kartu tokią tolimą tikrovei, kad ji pati – tik „žvaigždelė klajūnė“, kuri „niekada gal nešvies“...

Pirmosiomis dviem eilėraščio eilutėmis detalizuotai perteiktas namo vaizdas dainavimui pateiktas pasitelkiant liaudies poetikai būdingą paralelizmą. Apibendrintas pažyminys „miškų“ sukonkretinamas į „pušų“ (viename kitame variante – į beržų). Vietoj „nuraminki“ dainuota ir „nekankinki“ ar „palikai tu“... O ilgesio paminėjimas paskatino sukurti visai naują tragizmu dvelkiantį posmą (dainos variantuose jis neturi pastovios vietos).

Paslaptinga draugė virto konkretesne „jauna mergaite“. Netikėtą animistinę žiedų tropiką antro posmo antroje eilutėje pakeitė grynai liaudies dainoms būdingi epitetai „sidabriniai“, „auksiniai“, o kūrybingesnis liaudies dainininkas dar yra sumanęs: „Į jos plaukus žiedai įsivijo, / Sidabrinio svyruoklio žiedai...“

Plisdama daina įgijo ir papildomų, įvairiose Lietuvos vietose atsiradusių skirtingų posmų.

Įsitikinus, kad didieji dainuojamo teksto skirtumai nuo originalo, aptinkami kone visuose variantuose (o ypač prikurtasis posmas), yra atsiradę įsikišus nežinomam tarpininkui, lieka teigti taip, kaip dažniausiai daroma tokiais atvejais: daina sukurta K. Bradūno eilėraščio motyvais. Perdirbimas stipriai paveikė originalo poetinę raišką. Naujasis motyvas, išsakytas papildomu posmu, vargu ar suteikė dainai didesnės meninės įtaigos.Kostas Algirdas ALEKSYNAS


Kazys BRADŪNASVienumojMano langą vijokliai apaugę,

Mano namas miškų šlamesyj...

Kur dingai? O sugrįšk, mano drauge,

Suieškoki man ją ilgesyj.Į jos plaukus žiedai įsipynę

Ąžuolynų ūksmingų gelmės;

Čia, kai geso žara vakarinė,

Mudu klausėmės girių giesmės.Ir žiūrėjom į medžių viršūnes;

Mudu laukėm gražuolės nakties,

O ji buvo žvaigždelė klajūnė,

Kuri man niekada gal nešvies?..Jai vainiką žolynų nupynęs,

Vėl šaukiu slaptinguoju vardu.

Kas kad mano trobelė laukinė,

Pribarstyta vijoklio žiedų.Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Aptariant miesto sodo projektą neapsieita be priekaištų
* Išmokę spausti aliejų žyniškiai ūkininkai pasijuto savose rogėse
* Seniai išnykusi liga grasina sugrįžti
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kurios partijos, komiteto kandidatus rinktumėte į Savivaldybės tarybą?
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos
Visuomeninio rinkimų komiteto „Naujas startas“
Lietuvos socialdemokratų partijos
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio
Darbo partijosKalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „gazonas“?
Gazonas vertinamas kaip vengtina vartoti svetimybė. Teikiami šio žodžio pakaitai veja, dekoratyvinė pievelė.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas