„Santaka“ / G. Lukoševičius: valdančiajai daugumai opozicijos nuomonė nerūpi

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-10-16 15:55

Dalinkitės:  


„Savivaldybėje pasigendu ryžto, drąsos ir bendros vizijos“, – įsitikinęs buvęs opozicijos lyderis Gytis Lukoševičius.

G. Lukoševičius: valdančiajai daugumai opozicijos nuomonė nerūpi

Dangyra APANAVIČIENĖ

Kiek netikėtai praeitame Savivaldybės tarybos posėdyje nuskambėjo žinia, kad iš Tarybos opozicijos vadovo pareigų traukiasi liberalas Gytis Lukoševičius. Nuo kadencijos pradžios Tarybos mažumos koalicijai vadovavusį liberalą pakeitė visuomeninio rinkimų komiteto „Vilkaviškis 2015“ frakcijos atstovė Danutė Grabauskienė.

G. Lukoševičius sutiko atsakyti į „Santakos“ klausimus ne tik apie pasitraukimo iš opozicijos lyderio pareigų priežastis, bet ir pasidalijo mintimis apie darbą opozicijoje bei santykius su valdančiaisiais.

– Iškart po Savivaldybės tarybos rinkimų, per pirmąjį opozicinių frakcijų posėdį, buvo aptarta tolimesnė mažumos koalicijos veikla ir įtraukta sąlyga, kad opozicijos vadovai bus renkami rotacijos principu. Sutarta pradėti nuo mūsų, Liberalų sąjūdžio, – didžiausios frakcijos opozicijoje. Tas pasikeitimas turėjo įvykti jau seniau, bet vadovauti koalicijai niekas nesiveržė, tad taip jau susiklostė, jog užsibuvau ilgiau. Nuo rugsėjo opozicijai vadovauja Danutė Grabauskienė, visuomeninio rinkimų komiteto „Vilkaviškis 2015“ frakcijos atstovė, – paaiškino G. Lukoševičius.

Priminsime, kad opozicinei koalicijai priklauso aštuoni keturių frakcijų politikai: trys liberalai, du konservatoriai, du visuomeninio rinkimų komiteto „Vilkaviškis 2015“ atstovai ir vienas Darbo partijos narys.

G. Lukoševičius opozicijai vadovavo pustrečių metų. Apibendrindamas savo, kaip opozicijos lyderio, veiklą G. Lukoševičius pripažino, jog proveržio, kuris pakeistų Tarybos priimamus geresnius sprendimus mūsų rajono gyventojų labui, padaryti per šį laikotarpį nepavyko taip sklandžiai, kaip norėjosi.

– Visuomet, kai pasineri į naują veiklą, būna daug optimizmo ir nežaboto tikėjimo, kad, atrodo, kalnus nuversi. Ir aš tikėjau, jog turėdami tokią jėgą liberalai bei visa opozicija galės daug ką padaryti, – pasakojo politikas. – Reguliariai vyksta opozicijos susirinkimai, visi gausiai juose dalyvaujame, ypač aktyviai diskutuojame prieš Savivaldybės tarybos posėdžius, aptariame būsimą Tarybos darbotvarkę. Tačiau jau praėjus geram pusmečiui po rinkimų supratome, kad padaryti kokį nors proveržį būnant mažumoje yra labai sudėtinga arba net ir neįmanoma.

Aš manau, jog ne visi rajono gyventojai žino, kaip iš tiesų Savivaldybėje vyksta sprendimų priėmimo procesas. Daugeliui galbūt atrodo, kad per Tarybos posėdį viską lemia rankų pakėlimas balsuojant vienu ar kitu klausimu. Iš tikrųjų taip nėra, nes visos pagrindinės diskusijos vyksta komitetuose iki Tarybos posėdžio. Mes, opozicijos nariai, tikrai sąžiningai ruošiamės posėdžiams, iškeliame daug įvairių klausimų, tik, deja, ne visada sulaukiame atsakymų. Apmaudu, bet į opozicijos atstovų pasiūlymus dažniausiai nekreipiama dėmesio.

Kaip žinome, iš 25 Tarybos narių valdančiajai daugumai priklauso 17 politikų (14 socialdemokratų ir 3 „valstiečiai“), opozicija turi tik 8 narius. Savaime suprantama, ir komitetuose proporcijos panašios: 1–2 opozicijos ir 3 valdančiųjų atstovai. Taigi visais atvejais, aišku, nubalsuojama taip, kaip nori valdančioji dauguma. Keisčiausia, kad jeigu retais atvejais ir pavyksta komiteto narius įtikinti, jog mūsų teikiamas pasiūlymas racionalus, geras, ir jam galop pritaria visi komiteto nariai, tačiau per Tarybos posėdį vis tiek nubalsuojama taip, kaip būna susitarę valdantieji.

– Ar galite pateikti konkrečių pavyzdžių?

– Taip. Pateikėme daug gerų, racionalių pasiūlymų, buvo atkreiptas dėmesys į tokius aktualius klausimus, kaip Vilkaviškio autobusų stoties rekonstravimo projekto, rajono biudžeto neatsakingo ir šabloniško sudarymo bei kai kuriuos kitus sprendimus. Štai siūlėme sumažinti valstybinės žemės nuomos mokestį, kuris mūsų savivaldybėje verslo įmonėms yra 4 proc., o aplinkiniuose rajonuose – 2,5 proc. Biudžeto, finansų, ekonomikos ir verslo komitete didžioji dauguma sutarėme, jog balsavimui teiksime sprendimą šį mokestį ūkio subjektams pamažinti iki 3,5 proc., o žemės ūkio paskirties žemei – 1 procentu padidinti. Tačiau Tarybos posėdyje valdančioji dauguma, nepaisydama mūsų komiteto nuomonės, tokiam pasiūlymui nepritarė.

Sumažinti valstybinės žemės nuomos mokestį būtina tam, kad turėtume bent kokį konkurencinį pranašumą, kad sąlygos verslui pas mus bent jau nebūtų blogesnės nei aplinkiniuose rajonuose, kad neatbaidytume norinčiųjų kurti verslą mūsų rajone. Deja, mūsų nuomonė nieko nereiškia. Tai apie kokį proveržį mes galime kalbėti? Nekeista, jog kai kurie opozicijos atstovai kartais pasvarsto, kad galbūt iš viso nereikia eiti į tuos posėdžius, gaišti laiką ir eikvoti tuščiai savo energiją.

– Kartais iš šalies atrodo, jog kai kurie opozicijos atstovai per posėdžius prieštarauja tik tam, kad prieštarautų ir pasirodytų prieš filmavimo kameras. Tai trikdo Tarybos darbą.

– Gal kai kurių opozicijos atstovų poelgiai ir sukelia tokių pamąstymų, bet mūsų koalicijoje yra žmonių, kurie Taryboje dirba ne pirmą kadenciją, turi daug patirties ir nieko keisto, jog jie aktyviai oponuoja. Į jų išsakytas pastabas vertėtų atkreipti dėmesį. Opozicija tikrai neturi nuostatos kaišioti pagalius į ratus, griauti Tarybos ar jos vadovų darbą. Mums rūpi rajono reikalai, mes norime padėti ir prisidėti, todėl stengiamės teikti racionalius pasiūlymus, bet, kaip minėjau, dažniausiai nebūname išgirsti.

Mes tikrai nesistengiame triukšmauti tik dėl to, kad parodytume save. Bent jau liberalų frakcijos nariai nesiveržia į valdžios postus, nes kiekvienas esame išties užsiėmę, turime pakankamai veiklos, o savo pastabomis tik norime atkreipti dėmesį į klaidas ir patarti, jog vieni ar kiti darbai būtų atlikti maksimaliai naudingai mums visiems.

– Ar manote, kad valdantieji daro daug klaidų?

– Klaidos akivaizdžios. Atsigręžkime į darbus, į kuriuos pastaruoju metu visi baksnoja pirštais ir dėl kurių vyksta tyrimai, aiškinasi įvairios komisijos. Tai ir J. Basanavičiaus aikštės renovacija, ir Karalių kaimo bendruomenės namų remontas, Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijoje nesuprantamai brangūs ir nebaigti darbai. Pinigai už šiuos objektus sumokėti neadekvačiai dideli, o darbų kokybė labai abejotina.

Teigiama, jog atlikti visi pirmojo gimnazijos renovacijos etapo darbai, bet taip nėra. Neapšiltintas cokolis, nesutvarkytos prieigos – ir niekas nepasako, kiek tai dar kainuos papildomai. Kodėl taip yra? Kodėl „Aušros“ gimnazijos renovacija net tris kartus brangesnė už analogiškos Alytaus „Volungės“ gimnazijos remontą? Kodėl Savivaldybės administracija parengė tokias sąlygas, pagal kurias viešųjų pirkimų konkurse galėjo dalyvauti tik socialinės įmonės statusą turinčios verslo grupės, taip apribojant galimybę dalyvauti kitoms, tarp jų – ir mūsų rajono statybinėms organizacijoms?

Bandėme Tarybos posėdyje išsiaiškinti šią situaciją, pateikėme merui klausimų, bet atsakymų taip ir nesulaukėme. Todėl po posėdžio parengėme pareiškimą, kurį įteikėme merui, Tarybai ir žiniasklaidai (žr. interviu apačioje – red. pastaba), bent jau tokiu būdu siekdami išsakyti savo poziciją.

Turime priekaištų rajono vadovams ir dėl Paežerių dvaro situacijos, kai už tam tikras klaidas teko Savivaldybei sumokėti nemažus pinigus, ir dėl Vilkaviškio autobusų stoties atnaujinimo projekto vilkinimo bei nesuprantamo pataikavimo „Kautrai“, ir dėl sprendimo statyti sporto salę ant senų daug metų dūlijančių rėmų, ir dėl daugelio kitų dalykų, į kuriuos atsakymų vis dar tikimės sulaukti.

– O kodėl, Jūsų nuomone, visa tai vyksta? Galbūt įžvelgiate piktnaudžiavimą, nesugebėjimą valdyti situacijos ar nenorą daryti gerus darbus?

– Manau, trūksta paprasčiausio ūkiškumo. Šis 2014–2020 metų ES paramos etapas yra labai svarbus. Tai paskutinis šansas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų gauti pinigų, juos tinkamai panaudoti mūsų rajono plėtrai, padėti pamatą ateičiai. Tačiau kai matai tokius neūkiškus žingsnius, neišnaudotas galimybes ir neracionaliai naudojamas lėšas, darosi graudu.

Norint kažką padaryti, pirmiausiai reikalingos žinios ir kompetencija. Kita vertus, vien žinių nepakanka, svarbiausia – turėti valios, drąsos ir ryžto įgyvendinti tuos dalykus. Mūsų savivaldybėje pasigendu būtent ryžto, drąsos ir bendros vizijos.

Pokyčiai neišvengiami visose srityse, gyvename labai dinamiškame pasaulyje, todėl jau dabar reikia priimti strategiškai svarbius sprendimus, kurie duotų vaisių ateityje.

Mano šeima gyvena Vilkaviškyje, nesu abejingas šiam kraštui ir norisi, kad šis kraštas klestėtų.

– Jeigu jūs, liberalai, būtumėte valdančioji dauguma, norėdami įgyvendinti savo sumanymus juk tikriausiai elgtumėtės taip pat – balsuotumėte taip, kaip jums reikia?

– Nemanau. Liberalizmo idėja būtent atspindi žmogaus atsakomybės, pasirinkimo laisvę ir gebėjimą būti atsakingam už savo gyvenimą. Kad ir kaip ten būtų, reikia įsiklausyti ir į kitų nuomonę, rasti geriausią sprendimą. Norint įgyvendinti bet kokį pokytį, pirmiausiai būtina parengti tam dirvą. Džiugu, kai sulaukus gerų rezultatų komanda gali pasakyti: tai mes padarėme.

Jeigu liberalai būtų valdžioje, tai pirmiausia interesai būtų vieši ir visa turima patirtis būtų panaudota bendram vystymuisi.

– Vis dėlto kartais atrodo, jog ir opozicijos viduje trūksta sutarimo, kartais liberalai turi savo, skirtingą nuo kitų, nuomonę.

– Tas, manau, normalu. Negali visi besąlygiškai paklusti opozicijos lyderio ar liberalų frakcijos nuomonei. Kiti taip pat turi savo nuomonę. Mes, liberalai, visuomet laikomės racionalios, daugiau centro pozicijos. Esame nuoseklūs, niekada „nesimėtome“. Visais svarbiais klausimais atstovaujame didžiajai visuomenės daliai, o pateikti protingi sprendimai visuomet sulaukia mūsų pritarimo.

– Gal galite išvardyti svarbiausius darbus, parengtus projektus, kuriais galite pasigirti ir pasidžiaugti, kad kažkas vis dėlto buvo padaryta opozicijos iniciatyva?

– Konkrečių darbų įvardyti negaliu, nes visų darbų iniciatoriai yra valdančioji dauguma. Kaip jau minėjau, būdami opozicijoje ne kažką galime ir padaryti, nes bet kokie mūsų teikiami pasiūlymai buldozeriu nustumiami į šoną. Tačiau opozicijos budriu oponavimu, nuolatiniu beldimusi į sąžinę dėl klaidingų sprendimų sugebame būti tikra rakštimi valdančiajai daugumai.

– Ko palinkėtumėte naujajai opozicijos lyderei?

– Naujajai opozicijos lyderei Danutei Grabauskienei noriu palinkėti sėkmingos veiklos. Labai svarbu, jog opozicijos vadovas turėtų vienijančių savybių, sugebėtų koaliciją telkti bendram darbui, būtų diplomatiškas, norėtų išgirsti kitų nuomones. Danutė tokios patirties tikrai turi. Sėkmės jai.


Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos mažumos (opozicijos) koalicija

PAREIŠKIMAS

Vilkaviškio rajono savivaldybės merui Algirdui Neiberkai, Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybai, žiniasklaidai
Viešųjų pirkimų tarnyba 2017 09 13 paskelbė savo išvadas dėl Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos vykdyto „Aušros“ gimnazijos pastato rekonstrukcijos darbų pirkimo viešojo konkurso. Savo išvadose Viešųjų pirkimų tarnyba konstatavo grubius pažeidimus:

• Savivaldybės administracija nepateikė dokumentų, pagrindžiančių apskaičiuotos pirkimo vertės dydžio pagrįstumą, o nenustačius objektyvios (realios) numatomos viešojo pirkimo vertės negalima priimti racionalių ir skaidrių sprendimų;

• Savivaldybės administracija, nustatydama konkurso sąlygas, labai apribojo sutartį gebančių įvykdyti tiekėjų ratą, neužtikrino konkurencijos ir racionalaus lėšų panaudojimo;

• dalį rangos darbų, pažeidžiant įstatymo reikalavimus, atliko UAB „Vilkasta“.

Rugsėjo 29 d. Savivaldybės tarybos posėdžio metu tarybos mažumos (opozicijos) vardu merui Algirdui Neiberkai buvo užduotas klausimas, kas yra atsakingas už Viešųjų pirkimų tarnybos nustatytus pažeidimus.

Į šį klausimą atsakymo iš mero negavome, o mero pavaduotojas Kazys Kiaulakis apkaltino opoziciją noru stabdyti „Aušros“ gimnazijos renovacijos procesą.

Pareiškiame:

• tokie kaltinimai yra neteisingi ir absurdiški;

• mero pavaduotojo Kazio Kiaulakio Tarybos posėdyje išsakyti teiginiai „<...> jų (t. y. opozicijos) iniciatyva yra sustabdytas objekto finansavimas“, „<...> jeigu nebūtų skundų ir pretenzijų iš Tarybos narių, finansavimo tęstinumui buvo visos galimybės“ yra klaidinantys ir šmeižikiški;

• „Aušros“ gimnazijos pastato rekonstrukcijos darbai yra stabdomi todėl, kad administracija nesugebėjo užsitikrinti reikiamo finansavimo ir padarė grubių pažeidimų, o ne dėl kažkieno skundų.

Mums nesuprantama mero Algirdo Neiberkos ir mero pavaduotojo Kazio Kiaulakio pozicija, kai nenorima prisiimti jokios atsakomybės ar bent aiškintis pažeidimų priežastis, bet siekiama neetiškais ir šmeižikiškais būdais kaltinti kitus.Savivaldybės tarybos mažumos (opozicijos) narių Gintauto Plečkaičio, Rimvydo Žiemio, Evaldo Janulionio, Gyčio Lukoševičiaus, Daliaus Nešukaičio, Vilmanto Šlekio, Edmundo Žalio vardu

Opozicijos lyderė Danutė GRABAUSKIENĖUžsk. 4047


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vasario 16-oji Vilkaviškyje: istorinė kartų jungtis
* Klausimas valdžiai: išlaikyti ar uždaryti?
* Kandidatams į merus nevengta užduoti ir nepatogių klausimų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „stribas“?
Taip. Stribai (rus. istrebitel – „naikintojas“) – civilinių ginkluotų sovietų valdžios būriai, 1944–1954 m. Lietuvoje padėję okupantams vykdyti represijas.
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ žodis stribas teikiamas su žyma šnek.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas