„Santaka“ / Gimnazija laukia politinių kovų finalo / Problema

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Problema

Dalinkitės:  


Po pirmojo renovacijos etapo „Aušros“ gimnazija tapo gražesnė, šiltesnė ir vis dar laukianti tolimesnių valdžios sprendimų.

Autorės nuotr.


Gimnazija laukia politinių kovų finalo

Eglė KVIESULAITIENĖ


Klausydamiesi rajono politikų ginčų, kas kaltas dėl užstrigusios „Aušros“ gimnazijos renovacijos, pedagogai ir moksleiviai trauko pečiais. Mokyklos bendruomenei neaišku, kodėl valdžia užsiima populizmu, užuot drauge sprendusi problemą.

Prasidėjo taikiai

Politikavimu šiuo metu apaugusi „Aušros“ gimnazijos renovacijos istorija, ko gero, prasidėjo dar 2015 metais, kai naujai išrinkta rajono valdžia buvo pilna idėjų bei minčių nuversti kalnus, išgražinti rajoną ir taip pakelti vietinių politikų autoritetą. Tuomet tiek pozicija, tiek opozicija žadėjo dirbti rajono žmonių labui sąžiningai ir nepriekaištingai. Tad kai drauge su ugdymo įstaigų vadovais buvo aptarta, jog atėjo laikas renovuoti dvi didžiąsias rajono mokyklas – „Aušros“ gimnaziją ir Salomėjos Nėries pagrindinę, prieštaraujančių neatsirado. Buvo parengti projektai abiejų mokyklų renovacijos darbams.

Tačiau akivaizdu, kad praėjus porai metų situacija pasikeitė iš esmės: Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos renovacija sparčiai žengia į priekį, o „Aušros“ gimnazijos sustojo po pirmojo etapo ir kol kas prošvaisčių dėl tolimesnių darbų nematyti. O skundai dėl didžiausios rajono ugdymo įstaigos remonto jau pasiekė Seimą, Specialiųjų tyrimų ir Viešųjų pirkimų tarnybas.





Nušlavė rinkimai

Ne paslaptis, jog tuomet, kai 2016 m. balandį buvo pasirašyta „Aušros“ gimnazijos renovacijos sutartis, Seime daugumą turėjo socialdemokratai, o Vyriausybei vadovavo mūsų rajone išrinktas politikas Algirdas Butkevičius. Tad nenuostabu ir tai, kad rajono problemos aukščiausiajai valdžiai buvo puikiai žinomos ir nesvetimos, o dalis projektų Vilkaviškiui, ko gero, buvo „pramušama“ ne be įtakingiausių politikos galvų pagalbos.

Tad ir 3, 6 mln. eurų siekiantis „Aušros“ gimnazijos renovacijos projektas buvo parengtas drąsiai: numatyta pastatą apšiltinti, rekonstruoti šildymo, vėdinimo, elektros, kitus inžinerinius tinklus, pakeisti stogą, atlikti vidaus remonto bei aplinkos sutvarkymo darbus. Projektas turėjo būti įgyvendinamas trimis etapais, o jį finansuoti žadėta per Švietimo ir mokslo ministeriją.

Tačiau iš Vyriausybės gimnazijos renovavimo darbams buvo gauti tik 267 tūkst. eurų. Mat socialdemokratams nepalankiai susiklostę Seimo rinkimai nušlavė ir buvusią valdžią, ir jos galimybę tesėti pažadus. Vis dėlto sutartys su konkursą laimėjusia UAB „Verslo bitė“ jau buvo pasirašytos, darbai pradėti, tad beliko viltis, kad projektai bus tęsiami.





Skausmingas sprendimas

Vis dar tikėdamasi, kad naujoji Vyriausybė tęs pradėtų projektų finansavimą, rajono valdžia galop suprato, jog pinigų iš Švietimo ir mokslo ministerijos negaus, tad gimnazijos renovaciją reikės gelbėti rajono biudžeto lėšomis.

Juolab kad konkursą laimėjusi UAB „Verslo bitė“, sužinojusi apie projekto finansinę situaciją, taip pat neskubėjo su darbais. Mokykla ugdymo proceso metu tapo statybų aikštele, darbai vyko vangiai, kilo grėsmė, kad ir naujus mokslo metus gimnazija pasitiks tarp pastolių. Tuo nebuvo patenkinti nei pedagogai, nei moksleivių tėvai.

Skausminga buvo ir tai, jog iš rajono Savivaldybės biudžeto pirmojo etapo renovacijos darbams teko atseikėti beveik milijoną, mat viso pirmojo renovacijos etapo vertė siekia 1243 tūkst. eurų.

Supratusi, kad finansuoti tolesnių renovacijos etapų nepajėgs, Savivaldybė pradėjo sutarties su konkursą laimėjusia bendrove nutraukimo procedūrą.



Kilo įtarimų

Komplikuota situacija bei mokyklos bendruomenės nepasitenkinimu netruko pasinaudoti valdžioje, tačiau Tarybos mažumoje esantys politikai. Danutė Grabauskienė ir Evaldas Janulionis kreipėsi į Viešųjų pirkimų bei Specialiųjų tyrimų tarnybas, kad šios išnagrinėtų, ar organizuojant viešąjį pirkimą „Aušros“ gimnazijos renovavimo darbams nebuvo pažeisti įstatymai. Į tas pačias institucijas kreipėsi ir visuomeninis judėjimas „Už vieningą Vilkaviškio kraštą“. Mažumos politikai taip pat kreipėsi į Seimo Antikorupcijos komisiją.



Įtarimų, jog viešieji pirkimai vyko neskaidriai, o objekte dirba ne konkursą laimėjusi bendrovė, bet vietinė UAB „Vilkasta“, kurios akcininkas yra ir vicemeras Kazys Kiaulakis, politikams kilo po to, kai statybvietėje buvo pastebėtas „Vilkastos“ logotipas ir darbininkai su šios bendrovės spec. apranga.



Įvardijo pažeidimus

Daugiau nei pusmetį situaciją tyrusi Viešųjų pirkimų tarnyba pateikė išvadas ir į ją besikreipusiems oponentams, ir pačiai rajono valdžiai. Konstatuota, jog mūsų rajono Savivaldybė, organizuodama viešąjį pirkimą, padarė pažeidimų. Kad ir kaip būtų keista, tačiau tą patį dokumentą – Viešųjų pirkimų tarnybos išvadas – pozicija ir opozicija vertina skirtingai. Opozicijai tai atrodo grubūs, o Savivaldybės vadovams – nežymūs pažeidimai.
Iš Vyriausybės gimnazijos renovavimo darbams buvo gauti tik 267 tūkst. eurų, likusią sumą – beveik milijoną eurų – teks padengti Savivaldybei.


Viešųjų pirkimų tarnyba konstatavo, jog Savivaldybė pažeidė kelis Viešųjų pirkimų įstatymo punktus: keliomis dienomis per vėlai į informacinę sistemą įkėlė pirkimų sutartį; dalį darbų leido atlikti UAB „Vilkasta“, kuri sutartyje nebuvo įvardyta subrangovu; Viešųjų pirkimų tarnybai nepateikė dokumentų, pagrindžiančių apskaičiuotos pirkimo vertės pagrįstumą; nustatydama konkurso sąlygas apribojo sutartį gebančių įvykdyti tiekėjų ratą ir dėl to neužtikrino konkurencijos.



Nuobaudų netaikė

Savivaldybės vadovai stebėjosi išvadomis, mat visi dokumentai, pirkimų apimtys, klasifikaciniai reikalavimai dar iki pirkimų paskelbimo buvo derinami su ta pačia Viešųjų pirkimų tarnyba. Tuomet rajono Savivaldybė negavo jokių įspėjimų. Pastabos išreikštos tik tada, kai į tarnybą kreipėsi politikai.

Savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas sakė, kad Savivaldybė dar laukia atsakymų iš kitų instancijų, į kurias kreipėsi oponuojantys politikai, tačiau Viešųjų pirkimų tarnybos įvardyti pažeidimai jam neatrodo reikšmingi.

– Jei būtų rasta grubių pažeidimų, būtų nurodytos sankcijos – nuoskaitos ar pan. Dabar tarnyba priėmė tik rekomendacinio pobūdžio sprendimą: ji rekomenduoja nutraukti sutartį su konkursą laimėjusia bendrove „Verslo bitė“. Tačiau mes ir taip pradėjome sutarties nutraukimo procedūras, nes sutartyje buvo numatyti „saugikliai“: jei negautume tolesnio finansavimo, sutartį nutraukti, – aiškino V. Gavėnas.

– Mes turime visus dokumentus, derinimus, susirašinėjimą su Viešųjų pirkimų tarnyba, – tvirtino rajono Savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų ir turto valdymo skyriaus vedėjas Valdimaras Bakutis. – Jei būtų rasta pažeidimų viešųjų pirkimų procedūrose, Viešųjų pirkimų tarnyba baustų kiekvieną komisijos narį, jie gautų drausmines nuobaudas ar net pinigines baudas.





Pardavė langus

Į vietinių politikų ir Viešųjų pirkimų tarnybos akiratį patekusios UAB „Vilkasta“ generalinis direktorius Aloyzas Beržanskis stebėjosi dėl tyrimo išvadų. Mat jo vadovaujama bendrovė nebuvo sudariusi subrangos sutarties su renovacijos darbus vykdžiusia UAB „Verslo bitė“ ar subrangovais UAB „Urbasta“.

– Mes minėtame objekte turėjome tik pirkimo ir nuomos sutartis, – sakė A. Beržanskis. – Rangovas iš mūsų nuomojo pastolius bei techniką ir pirko langus su montavimo paslauga. Todėl nenuostabu, kad mokyklos teritorijoje buvo galima matyti mūsų logotipus ir žmones. Paprastai visos svetur dirbančios statybų bendrovės dalį technikos, pastolius, kitą sunkiai atgabenamą įrangą nuomojasi iš vietinių. Todėl labai keista, jog Viešųjų pirkimų tarnyba tai įvertino kaip pažeidimą.

A. Beržanskis nesileido į svarstymus, kodėl kai kuriems rajono politikams UAB „Vilkasta“ vardas kelia alergiją: ar dėl verslininkų konkurencijos mažoje rinkoje, ar dėl to, kad bendrovei kažkada vadovavo dabar į politiką išėjęs ir rajono Savivaldybės vicemero pareigas einantis K. Kiaulakis. Tačiau statybų bendrovės vadovas sutiko, jog viešųjų pirkimų konkursuose kartais taikomi pertekliniai reikalavimai.



A. Beržanskis sakė, kad jų bendrovė jau prieš kelerius metus kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą, įstatymų leidėjus, Savivaldybę, jog statybų sektoriuje būtų netaikomas Viešųjų pirkimų įstatymo 91 straipsnis, ribojantis konkurenciją rinkoje. Šiuo įstatymu savivaldybės įpareigojamos, kad ne mažiau kaip 5 proc. vertės nuo visų supaprastintų pirkimų būtų atlikti iš socialinį statusą turinčių įmonių – tokių, kuriose ne mažiau kaip 40 proc. darbuotojų sudaro neįgalieji ar kiti tikslinėms grupėms priklausantys asmenys.



Kyla klausimų

Socialinės įmonės statusą turinčiai įmonei taikomas nulinis pelno mokesčio tarifas. Tačiau tokių įmonių šalyje vos kelios. Tad jei į konkurso sąlygas įrašomas minėtas reikalavimas, konkurencija labai sumažėja, mat kitos statybinės įmonės konkurse dalyvauti negali.

Vis dėlto kodėl socialinės įmonės statuso buvo reikalauta būtent „Aušros“ gimnazijos renovacijos darbų pirkimo konkurse, nors šį įstatymo reikalavimą buvo galima pritaikyti mažesniuose objektuose, niekas konkrečiai atsakyti taip ir negalėjo. Juolab kad Savivaldybė jau turėjo karčios patirties su socialinį statusą turinčia, ne vieną konkursą rajone laimėjusia UAB „Verslo bitė“, kai ši nekokybiškai atliko J. Basanavičiaus aikštės rekonstrukcijos darbus.



Mokytojai iškęs

„Aušros“ gimnazijos direktorės pareigas laikinai einanti Danutė Voitiuk sakė nenorinti politikuoti ir gilintis, kas dėl ko kaltas, bet jai būna labai apmaudu, kai nuvažiuoja į kitų miestų gimnazijas – šiuolaikiškai suremontuotas, jaukias ir gražias. Tuo metu Vilkaviškio „Aušra“, pasak pedagogės, būdama didžiausia rajono mokykla, gyvena tikrai prastomis sąlygomis.

– Mes laukiame ir tikimės, kad visos problemos bus išspręstos, o renovacija pratęsta ir užbaigta, kaip ir buvo numatyta. Mokytojai kantrūs, jie viską iškęs, – kalbėjo laikinoji gimnazijos direktorė.

Gimnazijos renovacija sustojo. Rožinės vizijos matyti visiškai atnaujintą ir sutvarkytą didžiausią rajono mokyklą kol kas liko tik projektuose ir bendruomenės viltyse. Vis dėlto šią žiemą gimnazistai jau nebekalens dantimis per kūno kultūros, lietuvių kalbos, muzikos pamokas, kai kabinetuose temperatūra nukrisdavo iki 13–15 laipsnių. Ir, ko gero, net nesusimąstys, kiek politikų iečių buvo sukryžiuota dėl išleistų milijonų, ar iš kurios kišenės – ministerijos ar rajono – jie buvo imti. O mūsų išrinktieji Tarybos nariai ir toliau kausis ne dėl mūsų, o dėl savo ambicijų ir suglumintų rinkėjų balsų.





Publikuota: 2017-10-12 10:07:31

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai