„Santaka“ / Socialinės paramos, sveikatos priežiūros srityse darbų netrūksta

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda sodyba (80 a sklypas, nuo Gižų 3 km, Marijampolė - 12 km, Vilkaviškis - 24 km, sodyba šalia asfaltuoto kelio, 100 m iškeltu žvyrium keliuku, domina keitimas į butą Vilkaviškyje). Tel. 8 690 58 747.
Galioja iki: 2019-07-26 13:09:49

Parduoda mūrinį namą Smėlio g.20, Virbalyje (sklypo plotas 17 a, yra 2 garažai, ūkiniai pastatai, šiltnamis). Tel. 8 614 82 403.
Galioja iki: 2019-07-27 13:08:15

Nebrangiai parduoda naudotą kietojo kuro katilą DEFRO (15 kW). Tel. 8 682 56 943.
Galioja iki: 2019-07-28 08:56:55

Parduoda dvi mėsines karves su veršiais, 12 metinių pieninių telyčių, 2 bulius (6 mėn. ir 1 metų). Tel. 8 689 53 747.
Galioja iki: 2019-08-01 13:32:23

Parduoda kombainą FERGUSON 206 (2,5 m pjaunamoji, yra smulkintuvas), 2 vietų melžimo aikštelę, grėblį-vartytuvą, 12 t traktorinę puspriekabę, traktorius FORTSCHRITT 323A ir MTZ-50, 5 korpusų plūgą KVERNELAND, traktorių T-150 su kultivatoriumi, 3 m grūdų sėjamąją, 800 l purkštuvą HARDI, ritininį presą, ekskavatorių JUMZ, vakuumo siurblį. Tel. 8 689 53 747.
Galioja iki: 2019-08-01 13:32:56Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-09-18 15:59

Dalinkitės:  


Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Simona Bikaitė yra atsakinga už tai, kad Savivaldybės įstaigos tinkamai rūpintųsi socialiai pažeidžiamais rajono gyventojais.

Autorės nuotr.


Socialinės paramos, sveikatos priežiūros srityse darbų netrūksta

Renata VITKAUSKIENĖ

Netrumpą laiką, kone trejus metus, Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus darbą „stygavo“ laikinosios vadovės. Dabar jau porą mėnesių skyrius turi nuolatinę vedėją. Šitos pareigos patikėtos vadovaujamą darbą visuomenės sveikatos srityje dirbusiai specialistei Simonai BIKAITEI. Su skyriaus vedėja apžvelgėme socialinės paramos ir sveikatos priežiūros sričių aktualijas.

– Kokias socialinės paramos ir sveikatos priežiūros sritis įvardytumėte kaip karščiausias, reikalaujančias didžiausio specialistų, o gal ir rajono, šalies politikų dėmesio, tam tikrų sprendimų?

– Šiuo metu aktualiausias klausimas yra Kybartų vaikų globos namų reorganizavimas, vykdant institucinių vaikų globos namų pertvarką. Kaip žinia, šio proceso tikslas – pereiti nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų likusiems be tėvų globos vaikams.

Sveikatos priežiūros srityje reikia galvoti, kaip į Savivaldybės sveikatos priežiūros įstaigas pritraukti dirbti medikų: šeimos gydytojų, chirurgų, pediatrų. Tiesa, įstaigų vadovai šiuo metu neteigia, jog gydytojų trūksta, tačiau jų tikrai reikės po kelerių metų, kai dabar dirbantys medikai pradės eiti į pensiją.

Gilinuosi, kokios yra galimybės į rajoną pritraukti jauną šeimos gydytoją. Sveikatos apsaugos ministerija yra numačiusi įgyvendinti 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos priemonę „Specialistų pritraukimas sveikatos netolygumams mažinti“. Projekto esmė – pritraukti jaunus specialistus į tikslinėse teritorijose esančias asmens sveikatos priežiūros įstaigas, kuriose trūksta atitinkamos srities specialistų. Projekto lėšomis bus sumokamos gydytojo rezidento studijų įmokos ar gydytojo rezidento studijų sutartyje nurodyta kaina. Vilkaviškio rajono savivaldybę yra pasirinkusi studentė, studijuojanti šeimos gydytojo rezidentūroje.

– Kokia situacija yra su Kybartų vaikų globos namų reorganizavimo, bendruomeninių vaikų globos namų padalinio įkūrimo reikalais?

– Buvo kreiptasi į kaimo bendruomenes, seniūnijas dėl bendruomeninių vaikų globos namų padalinio įkūrimo, tačiau žmonių, norinčių tą daryti, neatsirado. Dabar intensyviai ieškoma patalpų, tinkamų gyventi vienai Kybartų vaikų globos namų šeimynai, specialistai peržiūri Savivaldybei priklausančių būstų sąrašus. Tinkamo ir pritaikyto būsto, į kurį galėtume iškelti šeimyną, dar neturime. Dėl patalpų, esančių J. Basanavičiaus g. 82, Kybartuose, galiu pasakyti, kad šiuo metu yra parengtas jų rekonstrukcijos techninis projektas.

Didžiausia problema yra būsto pritaikymas, kai tą reikia padaryti iš ribotų Savivaldybės biudžeto lėšų.

– Gal rajone jau turime budinčių globotojų ar kandidatų, pasiruošusių ir tinkamų dirbti šį darbą?

– Kovo pabaigoje buvo priimti Socialinių paslaugų įstatymo pakeitimai, kurie nustato reikalavimus budinčiam globotojui, apibrėžia jo pareigas, teises, veiklą. Sykiu buvo reglamentuotos globos centro pareigos bei globos finansavimas. Šios nuostatos įsigalios nuo kitų metų sausio 1 d.

Spalio mėnesį Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje teiksime tvirtinti aprašą, kuris reglamentuos budinčių globotojų darbą konkrečiai Vilkaviškio rajono savivaldybėje. Kai rajono Taryba patvirtins aprašą, žmonėms, besidomintiems galimybe dirbti budinčiais globotojais, jau galėsime pateikti konkrečius atsakymus. Gyventojų, kurie domisi šia veikla, yra, tad visai suprantama, kad jiems rūpi ir atlygis už darbą, reikalaujantį nemažo atsidavimo.

Svarstau, jog gal žmonės turi per mažai informacijos, gal bijo atsakomybės, nenori savęs suvaržyti dideliais įsipareigojimais (budintis globotojas iškvietimą paimti vaiką gali gauti ir naktį, ir savaitgalį). Gal kiti tiesiog nemato šio darbo prasmės? Be to, ne visi norintieji gali tapti budinčiais globotojais. Kandidatams keliami aukšti reikalavimai: nepriekaištinga reputacija, asmuo turi būti išklausęs specialius kursus, reikia pateikti sveikatos pažymas.

Manome, kad būtų labai gerai, jeigu patvirtinus aprašą rajone atsirastų 3–5 budintys globotojai.

– Savivaldybės lygmens dokumente numatytos vaikų globos (rūpybos) šeimoje ir įvaikinimo skatinimo formos: lauko, internetinė reklama, filmai, plakatai. Ar to pakaks, siekiant plėsti, keisti gyventojų požiūrį į galbūt jų kaimynystėje įsikursiančius bendruomeninių vaikų globos namų padalinius, ieškant budinčių ir socialinių globotojų? Ar nereikėtų rengti specialistų ir bendruomenės susitikimų, bendrauti su visuomene informavimo tikslais?

– Gyvo kontakto gal ir per mažai, tačiau jo yra. Į seniūnijų ataskaitinius susirinkimus važiavo ir gyventojams šia tema kalbėjo Vilkaviškio rajono švietimo pagalbos tarnybos (ŠPT) atestuotos socialinės darbuotojos. Galbūt tai reikėtų pakartoti.

Pradėsime įgyvendinti Kompleksinių paslaugų šeimai projektą. Jame numatytas bendruomeninių šeimos namų funkcijų vykdymas: potencialios tikslinės grupės informavimas, konsultavimas dėl kompleksiškai teikiamų paslaugų šeimai, žinių apie kitas savivaldybėje teikiamas paslaugas perdavimas, šeimų įtraukimas į paslaugas. Tikimės glaudaus bendradarbiavimo su ŠPT, Vilkaviškio dekanato Šeimos centru, Vilkaviškio rajono kaimo bendruomenių sąjunga, vienijančia 58 bendruomenes.

Nuo spalio 1 d. Savivaldybėje visu etatu pradeda dirbti tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorius.

– Pas mus yra labai mažai vaikų dienos centrų – visame rajone veikia tik 5. Gal yra numatytų konkrečių veiksmų, kaip šitą situaciją artimiausiu metu keisti į geresnę pusę?

– Poreikis turėti daugiau vaikų dienos centrų tikrai yra. Tačiau Savivaldybė finansiškai nepajėgi jų steigti ir prie esamų centrų veiklos prisideda tik iš dalies: pagal panaudos sutartį suteikia patalpas be nuomos mokesčio arba prisideda prie patalpų išlaikymo. Vaikų dienos centrai iš esmės išsilaiko iš projektų lėšų.

Vilkaviškio mieste yra vienas vaikų dienos centras, kuris priklauso Socialinės pagalbos centrui ir yra finansuojamas Savivaldybės, tačiau jis kasdien gali priimti tik 20 vaikų.

Savivaldybė vien savo lėšomis nėra pajėgi įkurti pakankamai vaikų dienos centrų. Tai turi daryti nevyriausybinės organizacijos (NVO) – jų vaidmuo čia svarbiausias, tad norėtųsi didesnės iniciatyvos. Galbūt nevyriausybinio sektoriaus atstovus kiek stabdo atsakomybės baimė? Tikime, kad įgyvendinant Vilkaviškio krašto VVG strategiją ar pasinaudojus valstybės parama NVO dienos centrų įkurs daugiau.

Dar norėčiau paminėti, jog visose ugdymo įstaigose dirba socialinės pedagogės, kurios taip pat inicijuoja papildomą vaikų užimtumą.

– Kaip kinta socialinės rizikos šeimų ir jose augančių vaikų skaičius?

– Socialinės rizikos šeimų mažėja. 2014 m. buvo 238 šeimos, 2015 m. – 217, 2016 m. – 194. Šiuo metu socialinės rizikos šeimų sąraše yra 183 šeimos. Jose auga 434 vaikai. Net ir mažėjantis skaičius vis dėlto išlieka pernelyg didelis. O kad jis toks, lemia didelis nedarbas ir nepilnamečius vaikus auginančių tėvų priklausomybė nuo alkoholio, psichotropinių medžiagų.

– Kuria linkme kinta prašymų dėl nemokamo mokinių maitinimo ir paramos mokinio reikmenims skaičius?

– Prašymų skaičius mažėja. Palyginus 2015 ir 2017 metus matyti, jog per šį laikotarpį prašymų sumažėjo maždaug šešiais šimtais. Sakyčiau, kad besikreipiančiųjų mažiau dėl to, kad rajone mažėja gyventojų, o sykiu – ir mokinių skaičius.

– Savimi tinkamai pasirūpinti negalintys ligoti ar senyvo amžiaus gyventojai, prašantys pagalbos į namus paslaugų, jų iš karto negauna, turi laukti savo eilės. Ko trūksta: lėšų etatams ar žmonių, galinčių dirbti šį darbą?

– Vilkaviškio mieste 16 asmenų laukia, kada bus patenkinti jų prašymai dėl pagalbos į namus paslaugų. Kitose rajono seniūnijose tokių gyventojų taip pat yra, tik mažiau. Pagalbos į namus paslaugos poreikis yra didelis, tačiau įsteigti pakankamai etatų stinga lėšų, taip pat kol kas trūksta žmonių, kurie galėtų dirbti šitą darbą.

Vilkaviškio rajono savivaldybės 2017 metų užimtumo didinimo programoje kaip laikinojo pobūdžio darbas numatyta pagalba teikiant socialines paslaugas. Kreipėmės į seniūnus prašydami, kad jie planuotų ne tik žaliųjų plotų, gėlynų, kelių, pakelių, pėsčiųjų takų priežiūros darbus, bet ir teiktų pagalbos į namus paslaugas.

– Kiek žmonių, turinčių negalią, laukia būsto pritaikymo ir kaip juda eilė, kiek lėšų skiriama šioms reikmėms?

– Metų pradžioje būsto pritaikymo neįgaliesiems eilėje laukė 13 asmenų. Šiemet pritaikysime 4 būstus. Tam bus panaudota apie 12,5 tūkst. eurų iš valstybės biudžeto ir dar apie 8 tūkst. eurų iš Savivaldybės biudžeto. Teikiamų prašymų skaičius pastaraisiais metais pakito palyginti nedaug.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vietoje tilto Naujamiestyje rengiama plieninė pralaida
* Mirusiųjų miestai lieka be medžių
* Kelyje kaip ir gyvenime – svarbiausia yra drausmė
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar esate laimėjęs loterijoje?
Taip, laimėjau vertingų prizų.
Tik smulkias sumas.
Loterijoje man nesiseka.
Niekada nedalyvauju.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „šimtukininkas“?
Taip, naujadaras šimtukininkas, šimtukininkė yra vartotinas. Šio daiktavardžio apibrėžtis – „kas išlaikė bent vieną baigiamąjį egzaminą šimtuku“. Pvz.: Šimtukininkai dažnai rinkosi sveikatos mokslų, verslo ir viešosios vadybos, fizinių ir biomedicinos mokslų studijų krypties programas.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas