„Santaka“ / Mokslo metų naujovė abiturientams – egzamino vertės brandos darbas / Švietimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Švietimas

Dalinkitės:  


Mokslo metų naujovė abiturientams – egzamino vertės brandos darbas


Abiturientai, norėdami gauti vidurinį išsilavinimą, kaip ir seniau, privalo išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, tačiau vietoje kitų kelių egzaminų nuo šiol gali rinktis ir alternatyvią gebėjimų vertinimo formą – brandos darbą.

Norintieji pasirinkti atlikti brandos darbą turi suskubti tai padaryti iki pirmadienio, rugsėjo 18 dienos.

Leidykla „Šviesa“ siūlo atlikti internete prieinamą įsivertinimo testą ( http://www.sviesa.lt/BrandosDarbas ), padedantį apsispręsti, ką verčiau pasirinkti.

Pasirinkusieji brandos darbą jau šiais mokslo metais sulauks ir specialios mokomosios literatūros.

„Ruošdami brandos darbą abiturientai išmoks daugiau, nes rengiantis egzaminui nemažai informacijos reikia tiesiog iškalti. Paprastai mintinai išmoktą informaciją gana greitai pamirštame. Atliekant brandos darbą įgyjama gerokai platesnių ir įvairesnių įgūdžių. Šie įgūdžiai išlieka visą gyvenimą – kaip, pavyzdžiui, išmokus važiuoti dviračiu“, – teigia Jūratė Litvinaitė, istorijos mokytoja ekspertė, žurnalistė, Bendrojo ugdymo tarybos narė ir leidyklos „Šviesa“ istorijos vadovėlių bendraautorė.
Brandos darbą gali rengti ir vienas, ir keli mokiniai. Rengdamas brandos darbą mokinys galės tartis su vadovu, numatyti savo darbo atlikimo eigą ir strategiją, naudotis įvairiausiomis priemonėmis ir šaltiniais.



Brandos darbo programa buvo patvirtinta 2015-ųjų rugpjūtį, o įvedama, kaip ir planuota, nuo 2017–2018 mokslo metų. Tai – pusę metų atliekamas tiriamojo pobūdžio darbas, kurio metu abiturientai, padedami darbo vadovo, gilinsis į pasirinktą sritį, o pabaigoje turės pristatyti darbą vertinimo komisijai. Mokinys pats gali rinktis dalyką ir sritį, kurioje jaučiasi stiprus, nori gilintis ir tyrinėti. Atlikdami brandos darbą moksleiviai gali vykdyti tyrimą arba sukurti produktą ir tokiu būdu taikyti skirtingus tiriamosios, kūrybinės ar kitos veiklos metodus.

Galimybė vietoje egzamino rinktis brandos darbą buvo sukurta įvertinus tai, kad abitūros egzaminai neatskleidžia visų vidurines mokyklas baigiančių jaunuolių gebėjimų. Tuo tarpu atliekant brandos darbą galima pademonstruoti ne tik įgytas žinias, bet patikrinti ir įvertinti bendrąsias ir dalykines kompetencijas, kurių neįvertina brandos egzaminas.

Vienas iš rūpesčių brandos darbą besirenkantiems abiturientams ir pedagogams – kokią mokomąją medžiagą naudoti. Leidėjai skuba nuraminti – leidykla „Šviesa“ planuoja pristatyti J. Litvinaitės rengiamą brandos darbo atlikimui skirtą leidinį „Brandos darbas. Išsamus vadovas“ jau šiais mokslo metais, per „Vilniaus knygų mugę“. Leidinyje bus aprašyti visi žingsniai, kurių reikia, kad brandos darbas būtų tinkamai atliktas, o įvertinimas atitiktų įdėtas pastangas.



„Tai daugiau nei atsiskaitomasis darbas. Įgyti įgūdžiai ir žinios pravers studijuojant ar dirbant. Brandos darbas rengiamas laikantis bendrų reikalavimų, taikomų bet kokiam rašto darbui, projektinei veiklai. Tad, išmokę mokykloje, jauni žmonės įgūdžius pritaikys įvairioje veikloje. Jei pasirinkta brandos darbo tema susijusi su būsima profesija, juo bus galima remtis rengiant įvairius studijų rašto darbus“, – teigia J. Litvinaitė.

Kaip yra numatyta dabartinėje programoje, brandos darbas turės mokyklinio egzamino statusą, bet bus atliekamas ir įvertinamas dešimtbalėje sistemoje ugdymo proceso metu. Be to, brandos darbą gali rengti ir vienas, ir keli mokiniai. Rengdamas brandos darbą mokinys galės tartis su vadovu, numatyti savo darbo atlikimo eigą ir strategiją, naudotis įvairiausiomis priemonėmis ir šaltiniais.



Publikuota: 2017-09-13 11:46:30

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kybartų romų jaunoji karta nori gyventi kitaip
* Specialistų trūkumą bando kompensuoti senoji odontologų karta
* Ąžuolynas – iš kartos į kartą perduodama dovana
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai