„Santaka“ / Naujieji mokslo metai – ant slenksčio

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda skanius obuolius (0,20–0,40 Eur/kg, nepurkšti), medų (3,50 Eur už 0,5 l). Tel. 8 610 45 539.
Galioja iki: 2019-02-16 15:36:09

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-08-30 15:33

Dalinkitės:  


Pilviškių „Santakos“ gimnazijos moksleivis Matas Girdijauskas, vairuotojas Virgilijus Matulevičius, direktorė Danutė Valiūnienė, vairuotojas Gintaras Ridikevičius, gimnazijos mokinių prezidentė Augustė Karpavičiūtė sykiu su mokykliniu autobusu Vilniuje priėmė ir šalies vadovės Dalios Grybauskaitės linkėjimus.

Naujieji mokslo metai – ant slenksčio

Renata VITKAUSKIENĖ

Rytoj švietimo įstaigos pradės 2017–2018 mokslo metus. Su ikimokyklinukais ir priešmokyklinukais dirbantys pedagogai mato didėjantį vaikų skaičių, aukštesnėse ugdymo pakopose laukiama kitokių pokyčių.


Daugiau mokymosi dienų


Kaip žinia, 2017–2018 mokslo metais keisis mokinių mokymosi dienų skaičius. Pradinukai ir penktaklasiai nebeturės papildomų atostogų. Penktokams, kaip ir 6–11 klasių mokiniams, į mokyklą reikės eiti dar ir vasaros pradžioje.

„Vadovų pasitarime susitarta, kad ugdymo procesas 2017–2018 m. m. 5–11 klasių mokiniams vyks dar ir birželio 4–8 dienomis. Šios dienos gali būti skiriamos akademiniam ar kitokia pasirinkta forma (pvz., sporto šventė, kalbų diena, edukacinė ekskursija, išvyka į teatrą, muziejų) organizuojamam dalykų mokymui“, – sakė Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė.


Dešimtokams ir abiturientams


Abiturientams pasiūlyta naujovė – brandos darbas. Jie galės rinktis, kaip parodyti, ko išmoko per dvylika metų. Norint gauti brandos atestatą, iki šiol reikėjo išlaikyti bent du egzaminus. Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas lieka privalomas. Tačiau vietoj antrojo egzamino abiturientas galės rinktis ir iš anksto rašyti kurio nors dalyko brandos darbą. Jis neprivalomas, tačiau bus prilyginamas mokykliniam brandos egzaminui.

Pagrindinio ugdymo baigimo pažymėjime atsiras nauja eilutė: socialinė-pilietinė mokinių veikla. Ji bus oficialiai įskaitoma, šiai veiklai privalomo skirti laiko daugėja iki 10 valandų.


Skaičiai ir auga, ir krinta


Vaikų skaičius atskirose ugdymo pakopose kinta skirtingai. „Palyginti su praeitais mokslo metais, ikimokyklinukų, priešmokyklinukų padaugėjo ne viena dešimtimi, sykiu auga ir ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo grupių skaičius“, – statistiką apžvelgė A. Finagėjevienė. Vis dėlto baigiantis rugpjūčiui yra nepatenkinti penki tėvų prašymai priimti vaiką į Vilkaviškio vaikų lopšelį-darželį „Pasaka“. Laisvų vietų ikimokyklinio ugdymo grupėse yra tose įstaigose, kurios veikia ne pačiame Vilkaviškyje, o kitose rajono vietovėse.

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus duomenys rodo, jog kitose ugdymo pakopose mokinių skaičius mažėja.

Tą patį pasakė ir Marijampolės profesinio rengimo centro Vilkaviškio skyriaus vedėjas Gražvydas Šliauteris. Profesiją norinčių įgyti pirmakursių šiuo metu esama 39, dar susirinko kone keturios dešimtys devintokų ir dešimtokų. Norintieji mokytis profesijos į mokyklą šią vasarą stojo nauju būdu – per Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) sistemą.

Tikimasi, kad po papildomo priėmimo mokinių, norinčių įgyti profesiją, kiek padaugės. „Dalis jaunuolių LAMA BPO sistemoje laiku nepatvirtino savo pasirinkimo, kiti stojusieji negavo pranešimų. Sakyčiau, priėmimo sistema dar nėra iki galo sutvarkyta“, – nauja patirtimi dalijosi G. Šliauteris.


Informacinės technologijos


Jau ir prie pačių jauniausių mokinių įvairiomis formomis artės informacinės technologijos. Naujovė šiemet laukia pirmokų, o sykiu – ir jų šeimos narių, mokytojų. Žadama, kad Pirmoko pasas, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, turės elektroninę versiją, kuri bus įdomi ir vyresniesiems. Adresais lietuva.lt/vaikams, simtmetisvaikams.smm.lt planuojama pateikti interaktyvų paso variantą. Elektroninėje versijoje bus aprašyta paso kiekvieno mėnesio raktinio žodžio tema, pateikta interaktyvių užduočių, svetainę žadama nuolat pildyti.

Nuo rudens Pilviškių „Santakos“ gimnazijos pradinukai mokysis informatikos. Jų mokykla pateko į šalies įstaigų dešimtuką, atrinktą išbandyti informatikos programą.

Sykiu su dar trylika rajono mokyklų „Santakos“ gimnazija dalyvauja europinėmis lėšomis finansuojamame projekte „Mokyklų aprūpinimas gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“. Mokyklas pasieks 1–8 klasių mokiniams skirtos naujos gamtos ir technologinių mokslų mokymosi priemonės: gamtos tyrinėjimo rinkiniai, meteorologinės stotelės, diodiniai lazeriai, elektronikos mokomieji, optikos rinkiniai, mikroskopai.

Materialinė bazė į gerąją pusę labiausiai turėtų keistis Pilviškių „Santakos“ gimnazijoje. Užvakar iš Vilniaus į Pilviškius parvažiavo įstaigai patikėtas naujas geltonasis autobusiukas. Taip pat yra numatyta pastato, kuriame įsikūrusios pilviškiečių ikimokyklinukų grupės, renovacija, kai kuriose kitose gimnazijos patalpose dar šiemet ketinama pakeisti grindų dangą.


Opių situacijų – nemažai


Naujųjų mokslo metų rajono švietimo bendruomenė laukia turėdama priežasčių ir džiaugtis, ir tobulėti. Džiugina kasmet gerėjantys standartizuotų testų rezultatai. Jie rodo šalies vidurkius atitinkančius arba viršijančius mokymosi pasiekimus, palankų mikroklimatą, mokyklos kultūrą ir kuriamą pridėtinę vertę. Tačiau problemų švietimo srityje vis dėlto yra nemažai. Ugdymo įstaigose mažėja ne tik mokinių. Pastaraisiais metais sparčiai mažėjo jaunų, iki 30 metų amžiaus, pedagogų. Jų yra mažiau negu mokytojų, kurie artėja prie pensinio amžiaus.

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus duomenimis, rajono ugdymo įstaigose naujųjų mokslo metų išvakarėse trūko psichologų, istorijos, šokio, kūno kultūros, technologijų mokytojų, ikimokyklinio ugdymo auklėtojos, krepšinio trenerio. Marijampolės teritorinės darbo biržos Vilkaviškio skyriuje yra registruotos fizikos ir astronomijos, informacinių technologijų, istorijos, choreografijos, pradinio ugdymo mokytojų laisvos darbo vietos.

Kita vertus, kaip darbo biržos klientai rugsėjo 1-ąją pasitinka darbo patirties turintys ikimokyklinio, pradinio ugdymo, socialiniai pedagogai, kūno kultūros, istorijos, technologijų, rusų kalbos, muzikos, tikybos mokytojai.

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja A. Finagėjevienė vardijo ir daugiau problemų: „Kaimo mokyklose yra nemažai jungtinių klasių. Žinome, kad esant tokioms sąlygoms prastėja darbo kokybė. Pasitempti skatina ir daugumoje mokyklų gana žemi pagrindinio ugdymo patikrinimų rezultatai, ir valstybinių brandos egzaminų statistika. Tik istorijos, geografijos ir informacinių technologijų egzaminų rezultatai yra aukštesni už šalies vidurkį.“

Šituos rezultatus planuojama gerinti ne tik rengiant mokinius egzaminams. „Mokymas turi vykti visose srityse, integruotai, tenkinant kiekvieno mokinio poreikius. Turime didelį iššūkį: kiekvieną mokinį priimti tokį, koks jis yra. Kiekvieną kartą mokytojas turi būti pasirengęs dirbti su vis kitokiu vaiku“, – kalbėjo A. Finagėjevienė.

Švietimo pagalbos tarnybos direktorė Asta Grinevičienė įvardijo konkrečius pedagogų tobulinimosi prioritetus: individualios mokinio pažangos pažinimas, stebėjimas, vertinimas, skatinimas, taip pat įrodymais grįstas mokymas ir įtraukiojo ugdymo nuostatų įtvirtinimas. Pastarosiomis siekiama, jog visi vaikai – nesvarbu, kokiomis savybėmis jie pasižymėtų, – mokytųsi drauge.

„Prioritetus diktuoja mūsų šalies ir tarptautiniai duomenys. Jeigu mokiniams nesiseka, vadinasi, mes, suaugusieji, turime keisti taikomas praktikas (dirbti ne daugiau, bet tiksliau). Kartais reikalingi ir visai nauji gebėjimai“, – sakė A. Grinevičienė.


Nauji vadovėliai vėluos


Nuo rugsėjo jau visi pagrindinio ugdymo pakopos mokiniai lietuvių kalbos mokysis pagal naujas programas (pernai tą daryti pradėjo 5, 7, 9 (I gimnazijos) klasės). „Viskas būtų neblogai: didelis dėmesys skiriamas knygų skaitymui, diktantams, grąžinti atpasakojimai, pateikti vertinimo kriterijai. Tačiau didžiausia problema – nesuspėta parengti vadovėlių, kitų mokymo priemonių, – lituanistų laukiančius iššūkius įvardijo rajono lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų metodikos būrelio pirmininkė Rasa Kvirevičienė. – Vadovėliai 9, 10 klasėms mokyklas pasieks pavėluotai. Įsivaizduokite literatūros pamoką, kurioje reikia nagrinėti tekstą, tačiau mokiniai jo neturi. Bibliotekos šios programos įgyvendinimui taip pat dar nespėjo pasiruošti, nes grožinės literatūros tikrai nepakanka. Mes, lituanistai, manome, kad ši programa per plati, nespėjame su mokiniais visko aptarti, įsigilinti, tada kyla stresas ir susierzinimas.“

Naujovių mokyklose bus ir daugiau. Kartu su Krašto apsaugos ministerija parengta šalies gynybai skirta pasirenkamojo nacionalinio saugumo ir krašto gynybos dalyko programa aukštesniųjų klasių mokiniams. Į ugdymo turinį įvedamos finansinio raštingumo temos, kiekviena mokykla privalės įgyvendinti patyčių ir smurto ar kitą pasirinktą prevencinę programą.

„Mūsų rajone pastarasis reikalavimas neturėtų tapti didžiuliu iššūkiu, nes ne viena įstaiga tą jau darė ir anksčiau, – sakė Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja A. Finagėjevienė. – Vis dėlto norėčiau palinkėti, jog ir mokinys, ir mokytojas, ir visa mokyklos bendruomenė galvotų, ką kiekvienas gali padaryti, kad ten, kur jis yra, būtų gerai, kad atlieptume rytoj prasidėsiančių mokslo metų nuostatą „Nuo švietimo visiems prie švietimo kiekvienam.“


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vasario 16-oji Vilkaviškyje: istorinė kartų jungtis
* Klausimas valdžiai: išlaikyti ar uždaryti?
* Kandidatams į merus nevengta užduoti ir nepatogių klausimų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „stribas“?
Taip. Stribai (rus. istrebitel – „naikintojas“) – civilinių ginkluotų sovietų valdžios būriai, 1944–1954 m. Lietuvoje padėję okupantams vykdyti represijas.
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ žodis stribas teikiamas su žyma šnek.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas