„Santaka“ / Chemijos pramonės plėtra siejama su sveikatos ir aplinkos apsauga

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-10-17 09:02

Dalinkitės:  


Chemijos pramonės plėtra siejama su sveikatos ir aplinkos apsauga


Maisto produktuose, gyvūnų pašaruose, higienos, buities, elektros ir kitose kasdienio vartojimo prekėse yra cheminių medžiagų, keliančių abejonių dėl jų tinkamumo žmogaus sveikatai ir aplinkos apsaugai. Europos Sąjunga (ES) bando sukurti mechanizmą, leidžiantį kontroliuoti cheminių medžiagų naudojimą praktiškai visose gyvenimo srityse. Šiuo metu svarstoma nauja cheminių medžiagų registracijos, vertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH) sistema nuo ateinančiųjų metų pavasario turėtų įsigalioti ir Lietuvoje.

Tūkstančiai chemikalų – be kontrolės

Iš viso ūkyje žymesniais kiekiais šiuo metu naudojama daugiau nei 100 tūkstančių įvairiausių cheminių medžiagų, kurios vartotojus pasiekia per maistą, higienos ir buities prekes, drabužius, žaislus, orą, tačiau šių medžiagų poveikio pasekmės dažnai lieka iki galo nežinomos.

Nepakankama cheminių medžiagų kontrolė atsiliepia verslui ir pramonei. Čia susiduriama ne tik su darbuotojų negalavimais, bet ir bendru informacijos trūkumu, netinkamu rizikos vertinimu ir valdymu, sunku surasti reikiamus pakaitalus, trūksta žinių apie jų savybes. Lieka nepatenkinti ne tik tiekėjai, bet ir vartotojai.

„Dabartinė cheminių medžiagų ir preparatų tvarkymo sistema nebegali garantuoti būtinos cheminių medžiagų kontrolės ir saugaus jų naudojimo. Naudojant turimas priemones sunku įvertinti cheminių medžiagų keliamą riziką – nėra pakankamai informacijos apie daugelį rinkoje esančių cheminių medžiagų, taip pat nėra veiksmingo reglamentavimo, kaip elgtis su probleminiais chemikalais“, – sakė Ūkio ministerijos Pramonės departamento Gaminių techninio reglamentavimo skyriaus vedėjas Vitalius Skaržinskas.



Nauja cheminių medžiagų politika

Susirūpinusi naudojamų chemikalų gausa ir įvairove ES pradėjo ieškoti sistemos, kuri leistų griežčiau kontroliuoti cheminių medžiagų naudojimą visose ūkio šakose. Naujas požiūris į ES cheminių medžiagų politiką pateikiamas šiuo metu rengiamame naujame teisės dokumente – vadinamajame REACH reglamente (REACH: R – registracija (cheminių medžiagų, kurios gaminamos ar importuojamos ≥ 1t/m/ gamintojui ar importuotojui), E – įvertinimas, A – autorizacija, CH – cheminės medžiagos). Šiuo dokumentu siekiama užtikrinti tinkamą žmogaus sveikatos ir aplinkos apsaugą, skatinti ES chemijos pramonės plėtrą, konkurencingumo didinimą ir inovacijų diegimą. Tikimasi padidinti informacijos apie chemines medžiagas ir preparatus skaidrumą ir atvirumą.

„REACH reglamentas sujungia visus į vieną grandinę – visi turi būti atsakingi už vienos ar kitos cheminės medžiagos panaudojimą: gamintojas, tiekėjas, importuotojas ar vartotojas. Bet kuris jų privalės surinkti informaciją apie medžiagos savybes, naudojimą ir saugų tvarkymą bei pateikti reikiamus duomenis juos registruosiančiai nacionalinei agentūrai arba centrinei ES agentūrai“, – sakė Ūkio ministerijos atstovas.



Šiuo metu kaip tik vyksta REACH reglamento svarstymas. Pirmąją spalio savaitę Europos Parlamente surengto netradicinio madų pristatymo metu parlamentarai stebėjo drabužių modelius, sukurtus nenaudojant tekstilės pramonėje įprastų chemikalų. Šia akcija skatinta kuo aktyviau diskutuoti apie naująją ES cheminių medžiagų politiką. REACH reglamentas visoje ES, kartu ir Lietuvoje, turėtų įsigalioti nuo 2007 m. pavasario, tačiau įvairių cheminių medžiagų registracijai yra numatyti skirtingi terminai. Pavojingiausios ir didžiausiais kiekiais gaminamos medžiagos turės būti užregistruotos iki 2010 m., kitoms medžiagoms numatomas dar tolesnis terminas.

Naujovės palies visus

REACH reglamentas bus aktualus ne tik chemines medžiagas ir preparatus gaminančiai ar importuojančiai, bet ir chemines medžiagas ir preparatus naudojančiai įmonei.

Gamintojai ir importuotojai gali patirti papildomų išlaidų dėl registruotinų medžiagų registracijos kainos, dėl to gali padidėti ir produkcijos kaina, kurią jau pajustų ir vartotojai. Papildomų išteklių gali prireikti ir renkant informaciją apie atskiras medžiagas, ieškant joms pakaitalų. Apie 60 proc. cheminių medžiagų Lietuvos įmonės atsiveža iš ES šalių ir šiuo atveju didesnė atsakomybė tenka gamintojui. Tačiau nemažai pigesnių medžiagų importuojama iš tokių šalių kaip Rusija, Baltarusija, Ukraina. Tokias medžiagas Lietuvos įmonėms jau gali tekti registruoti, susirinkti informaciją apie jų savybes.



„Kol kas dar sunku vienareikšmiškai numatyti konkrečias reglamento įgyvendinimo pasekmes. Dalis cheminių medžiagų gali būtų uždraustos, daliai teks ieškoti pakaitalų, kitoms bus sugriežtintos naudojimo sąlygos. Suprantama, bus taikomi apribojimai, nustatomos normos, daromos išimtys. Kiekvienu atveju reikia gerai įsigilinti“, – sakė V.Skaržinskas. Jau dabar yra įvardytos cheminių medžiagų kategorijos, kurioms REACH reglamento reikalavimai netaikomi arba jie yra mažesni. Pavyzdžiui, medicininiuose preparatuose, maisto produktuose, gyvūnų pašaruose netaikomos registracijos, įvertinimo ir autorizacijos procedūros, mažesni reikalavimai taikomi ir automobilių kurui. Jei gaminamos ar importuojamos cheminės medžiagos nėra priskiriamos prie labai kenksmingų, o jų kiekis neviršija vienos tonos per metus, REACH reglamentas turės mažai įtakos tokių prekių judėjimui. „Tai itin palanku kuriant inovacijas, nes joms užtenka palyginti nedidelio kiekio cheminių medžiagų, o ES ir siekia paskatinti kurti naujoves“, – sakė Ūkio ministerijos specialistas.

Neatidėliotini namų darbai – konkurencingumui išlaikyti

Specialistų teigimu, nauja cheminių medžiagų politika verslininkams turėtų rūpėti jau šiandien. Nauja tvarka pareikalaus ne tik didesnių ar mažesnių finansinių išlaidų, bet ir žmogiškųjų gebėjimų, papildomos kompetencijos.

„Žmogaus sveikatos ir gamtos apsaugos užtikrinimo reikalavimai ES tampa vis griežtesni. Visa pramonė pamažu kreipiama ekologiškumo link. Todėl naudojamų medžiagų savybės ir atitiktis standartams tiesiogiai lemia įmonės konkurencingumą, jos gebėjimą išlikti rinkoje. Bet kurios grandies partneriai atsisakys įmonės paslaugų, jei jos siūlomos medžiagos ar gaminiai neturės reikiamų registracijos dokumentų. Vis daugiau prekybos tinklų reikalauja sumažinto žalingo poveikio aplinkai gaminių. Tokie reikalavimai galioja ne tik tekstilės, avalynės, bet ir elektros, buities, kitoms prekėms“, – sakė V.Skaržinskas.

Ruošiantis įgyvendinti naują reglamentą jau dabar galima pradėti inventorizuoti chemines medžiagas, su kuriomis dirbama. Specialistai pataria nustatyti medžiagos svarbą įmonei ir jos klientams. Vienais atvejais kai kurių medžiagų gali tekti atsisakyti, kitais ir mažos vertės medžiagų registracija gali apsimokėti. Svarbu ištirti rinką: tų pačių medžiagų ar preparatų naudojimas sudaro galimybę pasidalyti jų tyrimo ir registracijos kaštus, chemikalų gamintojų, importuotojų, tiekėjų skaičius ir jų pagrindiniai produktai padidina tikimybę išlikti rinkoje, pačioje rinkoje gali būti alternatyvų, tenkinančių tas pačias funkcijas. Galvojant apie REACH reglamento įgyvendinimą reikėtų numatyti jo įgyvendinimo grafiką ir etapus, chemikalų ir procesų pakeitimo laiką, priimti reikiamus strateginius sprendimus.





Viltė AUKŠTUPYTĖ



Užsk.13733



Publikuota: 2006-10-17 09:02:20

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai