„Santaka“ / Kraštietis prisideda prie tarpukario aviacijos paveldo puoselėjimo

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Skubiai parduoda 7,90 ha žemės prie kelio Vilkaviškis–Kybartai, Uosių k., Šeimenos sen. (atlikti geodeziniai matavimai). Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-06-24 12:55:30

Parduoda 2 kambarių tvarkingą butą patogioje vietoje, Vilkaviškyje (IV a., 50 m², šalia yra darželis, mokykla). Tel. 8 685 69 145.
Galioja iki: 2019-06-24 12:56:25

Išvalo lietaus nubėgimo sistemas Jūsų namuose ar sodyboje. Atlieka smulkų lietaus nutekėjimo sistemų remontą. Ruoškitės rudens darganoms vasarą. Tel. 8 622 30 435.
Galioja iki: 2019-06-29 13:01:01Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-08-09 16:17

Dalinkitės:  


Pilotas Rolandas Kalinauskas pagarbą istorijai rodo pasirinkęs tarpukario Lietuvos „lekiotojo“ uniformą, kurią dėvėdamas laikosi tuomet galiojusio statuto.

Nuotr. iš asmeninio albumo


Kraštietis prisideda prie tarpukario aviacijos paveldo puoselėjimo

Renata VITKAUSKIENĖ

Sasnavos aerodrome (Marijampolės sav.) neseniai vykusios Lietuvos ir Marijampolės aeroklubų jubiliejų šventės dalyviai sako, kad į renginį vertėjo vykti vien dėl lėktuvo ANBO II. Žmonės vadina jį atkurtu istorijos perlu. Šis ypatingas darbas – mūsų kraštiečio lakūno-konstruktoriaus Rolando Kalinausko ir jo bendraminčių iš „ANBO eskadrilės“ pastangų rezultatas.


„Pasidaryti savo lėktuvą!“


„Pašeimenių kaime, kur gimiau ir augau, lėktuvas praskrisdavo kartą per trejus metus. Vaikas būdamas, aš bėgdavau per laukus – norėdavau jį pamatyti, bet nepavydavau“, – troškimas, kurį prisimena R. Kalinauskas, vaikystėje buvo apėmęs turbūt kiekvieną iš mūsų. Tačiau jo svajonė skriejo dar toliau.

„Labai norėjau skraidyti, bet man močiutė sakydavo: tu lietuvis, tau neleis. Vis dėlto močiutės žodžiai, kad skraidyti man neleis, turbūt paveikė stipriai. Neleis skraidyti – vadinasi, turiu pasidaryti savo lėktuvą!“ – prisimena vyriškis. Vėliau R. Kalinauskas tapo pilotu, dirbo lakūnu bandytoju ir jau ne vieną dešimtmetį konstruoja lėktuvus. Norą skraidyti įgimė ir jo sūnus Povilas, ne kartą pilotavęs patį pirmąjį tėčio sukonstruotą lėktuvą.


Skatina domėtis istorija


Lakūno-konstruktoriaus R. Kalinausko troškimas skraidyti ir savo protu, rankomis kurti lėktuvus davė valstybės mastu svarbų rezultatą. Lietuvos padangėje skraido tarpukariu sukurto lėktuvo ANBO II replika (kopija). Mūsų kraštietis yra vienas iš entuziastų, išsikėlusių iššūkį „grąžinti Lietuvai sparnus“. R. Kalinauskas – asociacijos „ANBO eskadrilė“, siekiančios atkurti Lietuvos karo aviacijos vado, piloto ir aviakonstruktoriaus Antano Gustaičio sukonstruotus lėktuvus ANBO, narys. Šiai nevyriausybinei organizacijai rūpi Lietuvos tarpukario aviacijos paveldas.

Pritaręs „ANBO eskadrilės“ vado Arvydo Šabrinsko minčiai atkurti ANBO II, pastaruosius trejus metus aviakonstruktorius R. Kalinauskas paskyrė šitam darbui. Idėja bendraminčių rate buvo iškelta 2013 m. rugsėjį, o praeitų metų spalio 18-ąją ANBO II replika sėkmingai kilo į bandomuosius skrydžius. Lakūnams pirmasis skrydis – tas momentas, kai lėktuvas tarsi įgauna sielą, pradeda gyvenimą.

Eskadrilės nariai savo kūrinį šiltai vadina „anbuku“, dalyvauja su juo įvairiose šventėse ir tikisi, kad šią vasarą visuomenei parodytas ANBO II atliks šviečiamąją misiją, paskatins žmones pasidomėti Lietuvos tarpukario aviacijos istorija.


Ideologija ir istorinė atmintis


Patriotai aviacijos entuziastai tautiečiams primena, jog lakūnas A. Gustaitis, beje, kilęs iš Suvalkijos – Obelinės kaimo (Marijampolės sav.), pradėjęs tarnauti savanoriu besikuriančioje Lietuvos kariuomenėje 1919-aisiais dalyvavo nepriklausomybės kovose, vėliau ėmėsi lėktuvų konstravimo. Sukonstravo devynis. ANBO I buvo sportinis, o kiti aštuoni naudoti karo aviacijoje mokyti lakūnus ir atlikti žvalgybos užduotis. Nors niekur oficialiai nepatvirtinta, bet seniai manoma, kad pavadinimą ANBO reikėtų šifruoti kaip sakinio „Antanas nori būti ore“ santrumpą.

ANBO II – mokomasis dvivietis lėktuvas, pirmąjį skrydį atlikęs 1927 m. lapkričio 10 d. Beje, pirmoji prieškario lekiotoja (tuomet lakūnai vadinti tokiu žodžiu) Antanina Liorentaitė, gimusi kaimyniniame Šakių rajone, Žvirgždaičiuose, ir baigusi Vilkaviškio gimnaziją, skraidyti mokėsi būtent su ANBO II.

Skraidė jis iki 1934 m. rugpjūčio 26 d. Tądien lėktuvas sulūžo ore, pilotas žuvo. Katastrofos priežastis – dėl lakūno patirties stokos padarytos šiurkščios pilotavimo klaidos.

1932 m. A. Gustaitis sėkmingai išbandė vieną geriausių savo konstrukcijos lėktuvų ANBO IV, skirtą žvalgyti ir bombarduoti. Nuo 1934 m. šis tuomet modernus ir gerai ginkluotas lėktuvas pakeitė visus pasenusius Lietuvos karinio oro laivyno žvalgybos lėktuvus. Prasidėjus sovietinei okupacijai, Lietuvos aviacija buvo sunaikinta, o brigados generolas A. Gustaitis, tarpukario Lietuvoje padėjęs sukurti modernią aviaciją, 1941 m. spalio 16 d. sovietų sušaudytas kaip nelojalus valdžiai. Beje, ANBO II replika pirmajam skrydžiui pakilo prabėgus lygiai 75-eriems metams nuo A. Gustaičio mirties dienos.

Visa tai žinodami aviacijos entuziastai ANBO II vadina ne šiaip lėktuvu. „Tai yra ideologija ir mūsų istorinė atmintis, aviacijos palikimas“, – akcentuoja lakūnai.

Sasnavos aerodrome užsisakiusieji apžvalginį skrydį istorinę vertę turinčiu lėktuvu ANBO II ar įsigijusieji su juo susijusios atributikos lėšomis prisidėjo prie naujo aviatorių projekto – lėktuvo ANBO III atkūrimo.


Profesionalumo ir kūrybiškumo iššūkiai


Galvojantieji, kad užsibrėžę sukurti ANBO II originalo repliką lakūnai-konstruktoriai iš lentynos ištraukė brėžinius, klojo juos ant stalo, išstudijavo ir ėmėsi darbo, stipriai klysta. ANBO II, kurio buvo pagamintas vienintelis egzempliorius, jokių brėžinių nėra išlikę.

Tad pirmiausia būtent juos teko pasidaryti. Entuziastai ANBO II brėžinius rengė išnagrinėję nedidelį pluoštelį istorinių šio ir kitų to meto lėktuvų nuotraukų, muziejų medžiagą, aprašymus, susirastus senuosiuose leidiniuose, internete.

ANBO II sparnus darė Skirmantas Liutkus, prie variklio darbavosi Šarūnas Malinauskas. ANBO II R. Kalinauskui yra dešimtasis sukurtas lėktuvas. Šįkart konstravęs liemenį vyras neslepia, jog teko ir improvizuoti, be abejo, neužmirštant siekti didžiausio įmanomo tikslumo.

„Kai nėra brėžinių, išlikusių lėktuvo autentiškų dalių, klystkeliai neišvengiami“, – sakė R. Kalinauskas. Jis daug tarėsi su kitais aviacijos entuziastais, kurie padėjo „iškasti“ informaciją, traukė nematytas nuotraukas, dalijosi nuomonėmis.

Pavyzdžiui, kilo klausimas, iš ko – iš medžio ar metalo – buvo padaryta originaliojo ANBO II uodegos plokštuma. „Pavyko gauti kokybišką lėktuvo avarijos nuotrauką. Ganai gerai matyti suirusi uodega. Panašu, kad vis tik ji metalinė“, – apie atsakymo paieškas pasakojo konstruktorius.

R. Kalinausko svarstymai, kokius – ardomus ar neardomus – daryti lėktuvo pedalus, įdomūs ne tik technikos žmonėms. Tai patraukia ir humanitaro dėmesį. „Kad išsaugotume originalią išvaizdą, priekines kojenas darysime neišardomas! Tarp kitko, tuomet pedalus vadino kojenomis“, – lietuvišką terminą priminė kraštietis.

„Anbo eskadrilė“ darbus atliko savo jėgomis, pirko tik būtinas medžiagas ir įrangą. Daug reikalingų dalykų padovanojo aviacijai neabejingi žmonės. Nė viena ANBO II detalė nuo jokio gamyklinio konvejerio, skirto serijinei gamybai, nepaimta: visos pačių pagamintos arba bendraminčių nuo seniau turėtos, iš jų sandėliukų atgabentos ir pritaikytos. Akivaizdu, kad aviakonstruktoriai priėmė rimtą kūrybiškumo iššūkį – dirbant su dabartinėmis medžiagomis ir detalėmis stengtis pernelyg nenutolti nuo originaliojo ANBO II.


Dėmesys detalėms


„Lėktuvas, jo prietaisai turėjo senoviškai atrodyti. Teko žalvariu padengti degalų bako dangtį, pašalinti plastikinius tvirtinimo diržiukus, o nuo variklio – mėlynus laidus, žarneles“, – pastangas dėl įvaizdžio vardijo R. Kalinauskas.

Suvokdami, jog su tokiu ypatingu lėktuvu negali skraidyti džinsuoti, aviatoriai Vytauto Didžiojo karo muziejuje susirado specialistą, atkūrusį autentišką tarpukario Lietuvos lakūnų uniformą, ir gavę leidimą naudotis jo surinkta informcija tokias pasisiūdino. Uniformuoti „lekiotojai“ prie istorinio ANBO II stovi pagarbiai, laikydami dešinę ranką prie krūtinės, – pagal statutą, kuris buvo privalomas tarpukario Lietuvos lakūnams.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Nepavykęs jėgainių verslas atskleidė užkastas paslaptis
* Gedulo ir vilties dieną – gyvi tremtinių liudijimai
* Bitės neša ne tik medų, bet ir... sielos ramybę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip per karščius vėsinate patalpas?
Įjungiu kondicionierių.
Uždengiu langus, vėdinu.
Jungiu ventiliatorių.
Man karštis netrukdo.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „špokas“?
Špokas – nevartotina svetimybė. Taigi uogas lesa ne špokai, o varnėnai.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas