„Santaka“ / Brandos atestatas su pagyrimu: ar reikėtų taikyti išimtis?

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda medų. Gali pristatyti į namus. Tel. 8 620 85 872.
Galioja iki: 2019-01-28 10:50:32

Parduoda OPEL ASTRA CARAVAN (1999 m., 1,7 l, dyzelis, 50 kW, TA iki 2019 m. sausio 31 d., 550 Eur). Tel. 8 653 81 967.
Galioja iki: 2019-01-28 11:12:51

Parduoda VW POLO (2003 m., 1,9 l, dyzelis, TA iki 2020 m. lapkričio mėn.). Tel. 8 694 95 488.
Galioja iki: 2019-01-28 11:14:48

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį su baldais, paaugintus įvairaus amžiaus veršelius (telyčaites), mobilųjį telefoną CAT S40, padangas M+S 185 | 65R15 (4 vnt.), rusišką ritininį presą PR-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-01-28 13:09:35

Pirktų nedidelį (nuo kelių iki keliolikos arų) žemės ūkio paskirties sklypą netoli Kybartų. Siūlyti įvairius variantus. Tel. 8 699 37 846.
Galioja iki: 2019-02-03 14:12:19

Parduoda arba išnuomoja komercinės paskirties patalpas Kybartuose. Tel. 8 650 28 933.
Galioja iki: 2019-02-03 14:13:18Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-07-31 16:09

Dalinkitės:  


Įvedus kriterinį egzaminų vertinimą, gerokai sumažėjo mokinių, gaunančių dvyliktos klasės baigimo diplomą su pagyrimu.

Brandos atestatas su pagyrimu: ar reikėtų taikyti išimtis?

Andrius GRYGELAITIS

Prieš kelerius metus, pasikeitus valstybinių brandos egzaminų rezultatų vertinimui, ne tik mūsų rajone, bet ir visoje šalyje gerokai sumažėjo abiturientų, kurie brandos atestatą gauna su pagyrimo raštu. Šiemet šiuo pasiekimu negalėjo pasigirti nė vienas mūsų rajono moksleivis. Bet ar tikrai nebuvo vertų?Gaunančiųjų sumažėjo

Iki 2013 m. brandos atestatą su pagyrimu būdavo gauti paprasčiau. Juo džiaugdavosi tie mokiniai, kurių visų metinių pažymių vidurkiai siekė ne mažiau nei 9 balus, o laikytų valstybinių brandos egzaminų įvertinimai buvo ne žemesni kaip 50 balų. 2013 metais, pasikeitus valstybinių brandos egzaminų rezultatų vertinimui iš norminio į kriterinį, peržiūrėta ir brandos atestato su pagyrimu išdavimo tvarka. Nustatyta, kad brandos atestatas su pagyrimu išduodamas, jei mokinio metiniai ir mokyklinio egzamino pažymiai yra ne žemesni nei 9 balai, o valstybinių egzaminų rezultatai siekia 86 balus.

„Seniau kasmet kartu su brandos atestatu pagyrimus gaudavo bent 12–14 mūsų rajono mokinių. Prieš naujos tvarkos įsigaliojimą jų buvo net 20“, – pasakojo rajono Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Žydrė Žilinskienė.

Įvedus kriterinį egzaminų vertinimą, gerokai sumažėjo ir mokinių, gaunančių dvyliktos klasės baigimo diplomą su pagyrimu. 2013 m. mūsų rajone tokį dokumentą atsiėmė 3 abiturientai, o 2014–2016 m. – po 2. Šiemet pagyrimo negavo nė vienas Vilkaviškio rajono moksleivis.Viena nesėkmė

Labiausiai nusivylę pasikeitusia tvarka šiemet turėtų būti keli mūsų rajono moksleiviai. Pavyzdžiui, Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos abiturientas Gytis Čepkauskas iš valstybinių brandos egzaminų gavo tris šimtukus, dar vienas jo laikytas egzaminas buvo įvertintas 93 balais ir tik viena šiek tiek prasčiau išlaikyta patikra vaikinui sutrukdė gauti pagyrimo raštą.

Panaši situacija susiklostė ir Marijampolėje besimokiusiai vilkaviškietei Mildai Domantaitei. Mergina taip pat gavo tris šimtukus, iš vieno egzamino surinko 92 balus, o pagyrimo rašto negavo tik dėl to, kad iš vienos patikros pelnė 78 balus.

Ko gero, dar labiau nepatenkintas galiojančia atestatų teikimo tvarka turėtų būti marijampolietis Domantas Tamašauskas. Jis per valstybinių egzaminų sesiją gavo net keturis šimtukus, tačiau pagyrimo rašto taip pat negavo dėl vienos prasčiau susiklosčiusios patikros.

Įdomus sutapimas, jog visiems šiems mokiniams galimybę džiaugtis pagyrimo raštais užkirto lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas.

„Čia – mūsų švietimo sistemos trūkumas. Neturėtų taip būti, kad mokinys visus metus mokosi vien dešimtukais, puikiai išlaiko egzaminus, bet negauna pagyrimo rašto. Ypač apmaudu, kai šią galimybę užkerta lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas. Jis yra pats subjektyviausias ir pats nekonkrečiausias. Jame nėra vieno teisingo atsakymo kaip matematikoje“, – kalbėjo tris šimtukus gavusios M. Domantaitės mama, Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Eglė Domantienė.Pritartų išimtims

Kad dabartinė galiojanti tvarka nėra visiškai sąžininga, iš dalies sutiko ir kai kurių ugdymo įstaigų vadovai. Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos direktorius Saulius Spangevičius svarstė, jog pakėlus kartelę labiausiai nukentėjo mažų rajonų abiturientai.

„Tokiuose rajonuose kaip mūsų nėra daug ypatingai gabių mokinių. Kita vertus, būna gabių tik tam tikrose srityse, o kitose jiems paprasčiausiai nesiseka taip gerai. Nepaisant to, jie vis tiek įdeda daug darbo ir pastangų, tačiau tai ne visada atneša teigiamų rezultatų. Man labai gaila tų mokinių, kuriems dabar yra sumažėjusi galimybė gauti pagyrimo raštus. Ar reikėtų taikyti kokias nors išimtis? Tai diskutuotinas klausimas, tačiau aš tam pritarčiau“, – sakė S. Spangevičius.

Jam antrino ir laikinai Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos direktoriaus pareigas einanti Danutė Voitiuk. Anot jos, puikiai visus metus besimokantys abiturientai tikrai nusipelno pagyrimo raštų. Ji svarstė, kad viena nesėkmė egzamine neturėtų būti rodiklis įvertinant sunkų mokinių darbą.

„Geriausiai vaikus mato ir apie jų įdedamas pastangas žino juos ugdantys pedagogai. Jie ir galėtų nuspręsti, kam skirti pagyrimo raštą, o kam ne. Visada sakau, jog ne atestate įrašyti balai yra svarbiausi. Svarbu, koks žmogus išeina iš mokyklos, ką jis „transliuoja“ pasauliui. Jei ir trūksta kokių žinių, jų visada galima įgyti. Egzaminas – ne vien žinių patikra. Tai ir laimės dalykas. Juk būna, kad būtent tą dieną sutrinka moksleivio sveikata, užklumpa nuovargis, nerimas“, – kalbėjo D. Voitiuk.

Ji prisiminė neseną įvykį, kai keturis šimtukus pelnęs jos auklėtinis Deimantas Batulevičius taip pat dėl vieno prasčiau susiklosčiusio egzamino kartu su brandos atestatu negavo pagyrimo rašto. Nepaisant to, tąkart vis tiek buvo rasta būdų, kaip pagerbti šį mokinį.

„Teikiant atestatus su pagyrimo raštais, „aušriečiai“ paprastai mokiniams įteikia ir savo įsteigtas dovanas. Tuomet Deimantas taip pat ją gavo“, – prisiminė D. Voitiuk.Moralinis paskatinimas

Nors dėl atestatų skyrimo su pagyrimo raštu visuomenėje kyla įvairių nuomonių, Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai kol kas negalvoja keisti keletą pastarųjų metų galiojančios tvarkos. Pasak ministrės Jurgitos Petrauskienės patarėjo Armino Vainausko, tam kol kas nėra pagrindo. Šiais mokslo metais brandos atestatas su pagyrimu įteiktas 1,45 proc. visų šalies abiturientų, praėjusiais – 1,14 proc., o 2015 metais – 1,46 proc.

„Suprantu, kad aukščiausiais balais mokykloje besimokę mokiniai, nuolatiniai olimpiadų dalyviai, šimtukininkai turi lūkesčių gauti diplomą su pagyrimu. Dalis jų gali jautriai reaguoti į situaciją, kai vieno dalyko ar egzamino įvertinimas tampa kliūtimi visiškai atitikti kriterijus, kuriais vadovaujantis yra išduodamas brandos atestatas su pagyrimu. Reikia atkreipti dėmesį, kad jis neturi įtakos stojant į aukštąsias mokyklas, tai daugiau mokinių motyvavimo priemonė. Renkantis studijas, planuojant karjerą ir siekiant išsikeltų tikslų, svarbiausia – žinios, gebėjimai ir gauti balai“, – kalbėjo A. Vainauskas.

Anot jo, būtent dėl šių priežasčių turėtų būti keliamas klausimas apie dažnai abiturientų nusiskundimų sulaukiantį lietuvių kalbos ir literatūros egzamino turinį bei jo vertinimą. Šiemet jo šalyje neišlaikė 10 proc. abiturientų, o mūsų rajone – net 15 proc.Atsižvelgia į pastabas

„Artimiausiu metu susitiksime su Nacionalinio egzaminų centro atstovais ir aptarsime brandos egzaminus, taip pat – lietuvių kalbos ir literatūros žinių patikrą. Artėjant rudeniui apie įvairius galimus pakeitimus kalbėsimės su mokytojų dalykininkų asociacijomis. Kiekvienais metais reaguojame ir į mokinių, ir į mokytojų pastabas bei siūlymus. Atsižvelgus į juos, tobulinami egzaminai, užduotys ir jų vertinimas“, – sakė ministrės patarėjas.

Pašnekovas pripažino, jog lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas nėra visiškai objektyvus, tačiau esą daroma viskas, kad mokiniai kuo mažiau nukentėtų.

„Per lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą vertinama, kaip mokinys pademonstruoja savo mąstymą, brandą, literatūrinį ir kultūrinį išprusimą, taisyklingai vartodamas lietuvių kalbą. Šis gebėjimas yra svarbus bet kurios specialybės ar profesijos žmogui. Be to, egzamino darbus vertina net keli skirtingi vertintojai, kurių vertinimams nesutapus „įsijungia“ papildoma vertinimo procedūra“, – kalbėjo A. Vainauskas.

Nors Švietimo ir mokslo ministerija artimiausiu metu neketina keisti brandos atestato su pagyrimu išdavimo tvarkos, pagalvoti apie išimtis tikriausiai vertėtų. Suprantama, pats pagyrimo raštas yra labiau moralinis paskatinimas mokiniui, tačiau tie, kurie sunkiai dirba visus dvylika metų, privalo turėti galimybę juo didžiuotis, net ir prasčiau susiklosčius aplinkybėms laikant vieną iš egzaminų.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Ilgai lauktas mamografas jau pradėjo dirbti
* Pirmine teisine pagalba naudojasi vis daugiau žmonių
* Būsimose miesto poilsio zonose ketinama palikti sveikus ir gražius medžius
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar pažįstate emigrantų, svarstančių grįžti gyventi į Lietuvą?
Taip, ir ne vieną.
Tokių svarstymų negirdėjau.
Aš svarstau galimybę grįžti.
Pažįstu jau ir grįžusiųjų.Kalbos patarimai

„Karilionas“ ar „kariljonas“?
Nė vienas rašybos variantas nelaikytinas klaida.
„Tarptautinių žodžių žodyne“ šis žodis rašomas be j karilionas (pranc. carillon ): 1. tarpusavyje suderintų įv. dydžio varpų komplektas, turintis automatinį skambinimo mechanizmą; kai kurių karilionų varpai mušami rankomis plaktukais; 2. varpų muzika.
Tačiau Kalbos komisijos posėdyje apsvarsčius nutarta, kad tais atvejais, kai originalo formoje i eina po priebalsės ir tariamas jotas, gali būti rašoma raidė j: kariljonas (kaip šampinjonas, paviljonas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas