„Santaka“ / Naujas Užimtumo įstatymas svarbus ne tik darbdaviams

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Išvalo lietaus nubėgimo sistemas Jūsų namuose ar sodyboje. Atlieka smulkų lietaus nutekėjimo sistemų remontą. Ruoškitės rudens darganoms vasarą. Tel. 8 622 30 435.
Galioja iki: 2019-06-29 13:01:01

Parduoda gyvenamąjį namą Šiaurės g. 15, Vilkaviškyje (2000 m. pastatytas, yra 12 a žemės, ūkinis pastatas, 3 garažai). Tel. 8 662 02 402.
Galioja iki: 2019-06-30 16:06:24

Skubiai parduoda LAND ROVER FREELANDER (1999 m. 12 mėn., 2 l, dyzelis, su variklio defektu, 550 Eur). Tel. 8 641 68 516.
Galioja iki: 2019-07-05 11:38:02

Parduoda plastikinius 1 t ir 800 l talpos konteinerius (metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, tinka vandeniui, kurui, skystoms trąšoms ir kt.), VW GOLF III (1996 m., 1,6 l, benzinas, baltos spalvos, nesurūdijęs, 400 Eur). Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-07-06 15:56:02

Parduoda AUDI 100 C4 AVANT TDI (1993 m., 2,5 l, 85 kW, 6 pavaros, tamsiai pilkos spalvos, TA iki 2020 m. gegužės 31 d., geros būklės, 700 Eur), OPEL FRONTERA SPORT (1994 m., 2 l, įpurškimas, benzinas, 2 durys, nesurūdijusi, visi 4x4 varantieji ratai veikia gerai, TA iki 2021 m. gegužės 1 d., puikus medžioklei, žvejybai, 900 Eur). Tel. 8 618 57 171.
Galioja iki: 2019-07-06 18:16:52Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-07-28 15:49

Dalinkitės:  


Pasak Marijampolės teritorinės darbo biržos Vilkaviškio skyriaus vedėjos Redos Basasparienės, naujasis įstatymas gerokai palankesnis bedarbiams, tačiau kartu skatina juos prisiimti ir atsakomybę už darbo paieškas.

Autorės nuotr.


Naujas Užimtumo įstatymas svarbus ne tik darbdaviams

Kristina ŽALNIERUKYNAITĖ

Kartu su naujuoju Darbo kodeksu nuo šių metų liepos 1 dienos įsigaliojo ir naujasis Užimtumo įstatymas. Teisinės naujovės laukia ne tik darbo ieškančių žmonių, registruotų teritorinėse darbo biržose, bet ir darbdavių.Palankesnės sąlygos

Pasak Marijampolės teritorinės darbo biržos Vilkaviškio skyriaus vedėjos Redos Basasparienės, naujasis įstatymas tiek bedarbiams, tiek darbdaviams gerokai palankesnis.

Pavyzdžiui dabar asmenims, besimokantiems pagal suaugusiųjų pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo arba formaliojo profesinio mokymo programas savo lėšomis, bus suteikiamas bedarbio statusas. Darbdaviai turės galimybę patys pasiruošti sau tinkamą darbuotoją organizuodami profesinį mokymą pagal pameistrystės formą, arba priimdami stažuotei turintį profesiją bedarbį neatlygintinam praktikos laikotarpiui.

Parama judumui bus taikoma ir darbdaviui, įdarbinusiam teritorinės darbo biržos siunčiamą bedarbį, dėl kurio vežimo į darbo vietą ir atgal patiria išlaidų. Taip pat – bedarbiams, ne tik įsidarbinusiems pagal darbo sutartį, bet ir dalyvaujantiems remiamo įdarbinimo priemonėse ar stažuotėje. Be to, kelionės išlaidos kompensuojamos ne tada, kai bedarbiui tenka važiuoti į darbo vietą daugiau nei 30 km, kaip buvo anksčiau. Pirmą kartą Užimtumo įstatyme įtvirtinamos galimos užimtumo formos, o aktyvios darbo rinkos politikos priemonės, derinant skirtingas, galės būti taikomos kompleksiškai.

– Naujajame įstatyme bedarbio statusą įgijusiems asmenims nustatyta nauja pareiga tiek savarankiškai, tiek naudojantis teritorinės darbo biržos teikiamomis darbo rinkos paslaugomis ieškoti darbo. Tai reiškia, kad bus skatinama paties žmogaus atsakomybė už galutinio tikslo siekimą ir tarpinių priemonių pasirinkimą. Kokiais būdais ieškojo darbo, bedarbis turės atsiskaityti sutarta forma bei laiku. Už paieškos nevykdymą bus prarandamas bedarbio statusas, tačiau žmogus vis dar galės gauti paslaugas ir likti registruotas darbo biržoje.Papildė naujais punktais

Nauju įstatymu įtvirtinamas naujas „asmens, praradusio bedarbio statusą“ statusas. Juo vadovaujantis tiems, kurie neteko bedarbio statuso už pažeidimus, registracija teritorinėje darbo biržoje nenutraukiama. Asmuo ir toliau galės naudotis darbo biržos paslaugomis, tačiau neteks turėtų socialinių garantijų.

Įstatymu papildyta ir tinkamo darbo pasiūlymo sąvoka. Be kvalifikacijos ar turimos darbo patirties, dar atsiranda kelionės išlaidos iki darbo vietos. Jos negali viršyti 15 procentų laisvos darbo vietos aprašyme nurodyto darbo užmokesčio. Jeigu pagal patvirtintą vieno kilometro įkainį paramos suma viršija daugiau kaip 15 procentų bedarbiui siūlomo mėnesinio darbo užmokesčio, darbo pasiūlymas nepripažįstamas tinkamu. Tai reiškia, kad, kelionės į darbą išlaidoms viršijus 15 proc. atlyginimo, žmogus šio pasiūlymo gali atsisakyti, jei darbdavys nesprendžia važinėjimo problemos.Atsirado naujų paslaugų

Užimtumo įstatyme išsiplėtė teikiamų paslaugų spektras. Viena iš naujovių – tai, kad visiems teritorinėje darbo biržoje registruotiems darbo ieškantiems asmenims bus teikiamos įsidarbinimo galimybių vertinimo paslaugos. Dabar, atsižvelgiant į jų įsidarbinimo galimybių vertinimo rezultatus, darbo ieškantys gyventojai priskiriami didelių, vidutinių ar ribotų įsidarbinimo galimybių grupei ir jiems bus teikiamos šiai grupei įstatymų įgyvendinamuosiuose teisės aktuose nustatytos paslaugos. Anksčiau paslaugos buvo teikiamos atsižvelgiant į motyvaciją, taigi nemotyvuoti asmenys galėjo lengviau išsisukti nuo įvairių pasiūlymų priėmimo.

Anksčiau individualūs užimtumo veiklos planai buvo sudaromi tik bedarbiams. Dabar tokie planai galės būti sudaromi ir kitiems teritorinėje darbo biržoje registruotiems darbo ieškantiems žmonėms. Numatyta ir nauja konsultavimo paslauga – profesinės karjeros planavimas. Taip pat prieš siunčiant dalyvauti aktyvios politikos priemonėse jiems galės būti pasiūlyta psichologinio konsultavimo paslauga arba žmonės galės kreiptis dėl socialinių paslaugų poreikio nustatymo.

Atsirado ir naujos papildomai remiamų asmenų grupės. Šįkart į jas įtraukti asmenys, kuriems suteiktas pabėgėlio statusas arba suteikta laikinoji apsauga, taip pat – nekvalifikuoti bedarbiai, neturintys kvalifikacijos ar kompetencijos.

Asmenims, kurie anksčiau buvo priskirti prie papildomai remiamų, Savivaldybės rengs Užimtumo didinimo programas, numatančias kiekvienos jų konkrečios problemos sprendimo būdus ir pritaikytas prie konkrečių gyventojų poreikių. Jose gali būti numatomos ne tik galimybės užsidirbti pragyvenimui būtinų lėšų, bet ir įvairios paslaugos bei priemonės, skirtos skatinti darbinę motyvaciją, socialinius ir darbo įgūdžius.

Šios programos pakeis buvusias viešųjų darbų programas.Naujos priemonės užimtumui didinti

Vienas svarbiausių naujojo įstatymo pasikeitimų – tai, kad aktyvios darbo rinkos politikos priemonės (profesinis mokymas, darbo įgūdžių įgijimas, įdarbinimas subsidijuojant ir kt.) galės būti taikomos kompleksiškai, derinant skirtingas priemones. Anksčiau tokios nuostatos nebuvo.

Numatyta, jog profesinio mokymo priemonė bus taikoma tik bedarbiams. Gera žinia darbo ieškantiems žmonėms, dalyvaujantiems profesinio mokymo priemonėje: teritorinei darbo biržai su profesiniu mokymu susijusių atlygintinų išlaidų dydis mažinamas proporcingai išdirbtam laikotarpiui. Atsiradus išimčiai, iš asmenų, kurie pirmą kartą įgyja kompetenciją ar kvalifikaciją ir kurie buvo siunčiami mokytis pagal neformaliojo suaugusiųjų švietimo programas dvišalės sutarties pagrindu, nereikalaujama grąžinti teritorinei darbo biržai jos patirtų su šiuo mokymu susijusių išlaidų. Tačiau prievolė atidirbti 6 mėnesius išlieka.

Anksčiau be svarbių priežasčių nevykdantys įsipareigojimų asmenys privalėjo grąžinti visas teritorinės darbo biržos patirtas išlaidas ir jokių išimčių dėl lėšų negrąžinimo nebuvo.

Nauja priemonė – savišvietos ir neformaliuoju suaugusiųjų švietimo būdu įgytų kompetencijų vertinimas bei pripažinimas. Juridiniai asmenys, kuriems bus suteikta teisė pripažinti šias kompetencijas, įvertinę bedarbio savarankiškai savišvietos būdu įgytas kompetencijas, pagal poreikį pritaikę modulinius mokymus, išduos tai patvirtinantį dokumentą, arba nustatę, jog išlaidos viršytų 60 proc. Vyriausybės patvirtintos MMA dydžio, rekomenduos profesinį mokymą.

Dar viena nauja priemonė – stažuotė, skirta asmens darbo įgūdžiams arba profesinei kvalifikacijai kelti, atkurti ar tobulinti. Ji organizuojama bedarbiams, kurie turi atitinkamą profesinę kvalifikaciją arba neformaliojo suaugusiųjų švietimo būdu įgytą kompetenciją, tačiau pagal ją nedirbo ne mažiau kaip 6 mėnesius iš eilės. Tai labai padės iškart po mokslų į darbo biržą ateinantiems jaunuoliams, kurie neturi darbo patirties ir dėl to jiems 6 mėnesius nepavyksta įsidarbinti. Darbdaviai galės patikrinti, ar absolventas tinkamas darbui, o pats asmuo įgis darbo patirties. Stažuotės metu bedarbiui bus mokama stipendija.

Pasak R. Besasparienės, labai paklausi turėtų būti ir kita nauja priemonė – įdarbinimas pagal pameistrystės darbo sutartį. Tai puiki proga darbdaviams pasiruošti tinkamą darbuotoją. Jį darbdavys paruoštų darbui savo įmonėje su savo turima įranga, teorinį mokymą atliekant arba vietoje, arba pasirinkus profesinio mokymo tiekėją. Darbdaviui rašytiniu prašymu kompensuojama 40 procentų darbo užmokesčio dalies, neviršijančios MMA, taip pat apmokamos mokymo paslaugos, bedarbiui mokama stipendija. Ši priemonė padės išspręsti amžiną problemą, kad mokymo centrai netinkamai paruošia ar išvis neparuošia darbininkų, sugebančių dirbti su specifine įmonės įranga.

Darbdaviams, kurie norės pasinaudoti aktyvios politikos priemonėmis, atsiranda reikalavimas nebūti įsiskolinusiems savo darbuotojams.

Visiems subjektams, kuriems bus suteikta parama darbo vietoms steigti ar sukurti sau darbo vietą, už šią paramą nebus galima įsigyti transporto priemonių, skirtų krovinių vežimo keliais paslaugų teikimui.

Naujajame Užimtumo įstatyme nebelieka darbo rotacijos, viešųjų darbų, dvišalės darbo įgūdžių įgijimo sutarties, subsidijos individualiai veiklai pagal verslo liudijimą mokėjimo, bedarbių teritorinio judumo.

Su šiais ir dar daugybe kitų pakeitimų bei naujovių atėjusiuosius konsultuotis detaliau supažindins darbo biržos specialistai. Kiekvienam asmeniui skiriamos individualios konsultacijos.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vilkaviškio laiškininkai persėdo ant elektrinių dviračių
* Už paviršinių nuotekų tvarkymą mokės tik įmonės
* „Į depresiją žiūrime pro pirštus, kol ji neužsuka į mūsų kiemą“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar mokate plaukti?
Taip, puikiai.
Plaukiu prastai.
Mokausi.
Nemoku.Kalbos patarimai

Praeitais ar praėjusiais metais?
Taisyklingi bei vartotini abu variantai: praėjusiais metais ir praeitais metais, praėjusią savaitę ir praeitą savaitę.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas