„Santaka“ / Žemės ūkio skyriaus pertvarkymas ūkininkams kelia nerimą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-06-28 16:37

Dalinkitės:  


Žemės ūkio skyriaus pertvarkymas ūkininkams kelia nerimą

Rajono ir šalies ūkininkai sunerimę. Žemės ūkio ministerijoje brandinamas sumanymas pertvarkyti šalies savivaldybių žemės ūkio skyrių veiklą, dalį jiems patikėtų valstybės funkcijų perduodant komerciniais pagrindais veikiančioms struktūroms. Vilkaviškio rajono ūkininkai surinko beveik pustrečio tūkstančio parašų, prašydami minėtos reformos nevykdyti.


Žemdirbių sąskaita


Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, susitikęs su Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovais ir Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininku Andriejumi Stančiku, pristatė naują ministerijos idėją – dalį šiuo metu savivaldybių administracijų žemės ūkio skyrių vykdomų valstybinių funkcijų perduoti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai ar Žemės ūkio rūmams.

Pagal pirminį sumanymą šiuo metu žemės ūkio skyrių specialistų atliekama žemės ūkio technikos registracija bei jos techninė apžiūra turėtų būti patikėta Žemės ūkio rūmų atstovams, o Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba perimtų pasėlių deklaravimo, žemės ūkio valdų ir ūkininkų ūkių registravimo, kaimo plėtros priemonių įgyvendinimo administravimo bei kai kurias kitas funkcijas. Savivaldybėms liktų tik melioracijos įrenginių priežiūra, bet ši funkcija jau būtų nebe valstybės perduota, o savarankiška savivaldybių funkcija. Lėšų jai vykdyti savivaldybės privalėtų rasti savo biudžetuose.

Savivaldybėms turėtų būti paliktas stichinių meteorologinių reiškinių, gyvūnų užkrečiamų ligų likvidavimo priežiūros programų įgyvendinimas, medžiojamų gyvūnų ir griežtai saugomų laukinių gyvūnų žemės ūkiui padarytos žalos ir nuostolių nustatymas.

„Trumpai tariant, savivaldybėms paliekama tai, iš ko neina uždirbti. Už visa kita, ką ūkininkai dabar gauna nemokamai, ateityje gali tekti sukloti didžiulius pinigus. Pavyzdžiui, Konsultavimo tarnyboje už valandą dabar reikia mokėti apie 30 eurų, o individualios konsultacijos ateityje gali būti įkainotos dar didesnėmis sumomis“, – spėjimais pasidalijo Lietuvos savivaldybių žemės ūkio skyrių darbuotojų asociacijos vadovas Eugenijus Alesius.

Jis spėjo, kad reformas sumąstę Žemės ūkio ministerijos atstovai taip ruošia sau darbo vietas ateičiai.

„Pasibaigus kadencijai Seime, jiems reikės kažkur toliau dirbti. Be to, kalbama, kad nuo 2020 metų baigsis Europos Sąjungos parama, o šiuo metu Konsultavimo tarnyba kaip tik ir gyvena daugiausiai iš projektų rengimo lėšų. Jiems būtina susirasti naują finansavimo šaltinį, tad tai bus daroma žemdirbių sąskaita“, – kalbėjo E. Alesius.


Labiausiai nukentės smulkieji


Planuojamos reformos nerimą kelia ir Vilkaviškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjai Linai Grygelaitienei. Ji neslėpė, kad jai rūpi išsaugoti savo vadovaujamo skyriaus specialistų darbo vietas, tačiau daug svarbiau išlaikyti nemokamą pagalbą jauniems žmonėms, kurie planuoja likti kaime, bei smulkiesiems ūkininkams, gaunantiems mažas pajamas. Anot specialistės, kaimo gyventojai ir taip yra skriaudžiami, jie piktinasi, kad į kaimus nevažiuoja autobusai, uždarytos mokyklos, darželiai, planuojama uždaryti paštus, bibliotekas.

„Niekada nepamiršiu jauno vyro, kuris bendraudamas su manimi pravirko, kad nebegali susimokėti „Sodros“ mokesčių. Kartu su žmona jiedu augina tris mažamečius vaikus, dirba nedideliame ūkyje. Deja, žmogaus išankstinės viltys, kad sunkiai triūsdamas galės išpildyti savo svajones ir rodyti deramą pavyzdį vaikams, subliuško. Iš karto kyla klausimas, ką jis darys, kai reikės ateityje susimokėti net už menkiausias paslaugas? Suprantu, kad stambiesiems ūkininkams Žemės ūkio skyriaus specialistų gal jau ir nebereikia, nes jie turi savo buhalterius, vadybininkus, o jų ūkio pajamos tikrai leis mokėti už konsultacijas“, – mintimis pasidalijo vedėja.

Anot L. Grygelaitienės, rajone stambiųjų ūkininkų nėra net 10 proc. Jos nuomone, tokia reforma neleis valstybei sutaupyti, o tik dar labiau tolstama nuo kaimo žmogaus.

„Dar 2006 m. Vyriausybė, deleguodama savivaldybėms žemės ūkio sektoriaus funkcijas, siekė, kad paslaugos būtų priartintos prie žmonių. Suburta atsakingų ir kvalifikuotų specialistų komanda, kuri savo darbu tikrai pateisino lūkesčius. Kodėl dabar reikėtų visa tai griauti?“, – retoriškai klausė L. Grygelaitienė.


Ekonominis smūgis


Planuojamų reformų esmės nesupranta ir visiškai jų nepalaiko Vilkaviškio rajono meras Algirdas Neiberka. Jis tvirtino sunkiai įsivaizduojantis skyriaus darbą be pagrindinių funkcijų. Anot jo, neaišku, ar Savivaldybė būtų pajėgi vien savo lėšomis išlaikyti likusius specialistus, sunku pasakyti ir tai, kaip keistųsi paties skyriaus struktūra.

„Planuojamos naujovės man yra didžiulė staigmena. Į mane jau kreipėsi daugybė žemdirbių, prašydami daryti viską, kad ši reforma nebūtų įgyvendinta. Kasmet su skyriaus specialistais važinėju į seniūnijas ir matau, kad žmonės turi daug klausimų, domisi žemės ūkio naujovėmis, gerbia ir vertina skyriaus darbuotojus. Tikrai ne visi ūkininkai sugeba susigaudyti nuolat besikeičiančiuose reikalavimuose, įstatymuose ar kitokios informacijos sraute, tačiau Žemės ūkio skyriaus specialistai jiems visa tai sugeba išaiškinti ir perteikti „žmonių kalba“. Jei panaikintų skyrius, tai būtų didžiulis ekonominis smūgis visam rajonui“, – tvirtino meras.

Jis teigė, kad su savo ir ūkininkų prašymais nedaryti minėtos reformos kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, žemės ūkio ministrą Bronių Markauską, Kaimo reikalų komiteto pirmininką Andriejų Stančiką, Seimo narį Algirdą Butkevičių. Rajono vadovas vylėsi, kad į šiuos prašymus bus atsižvelgta.


Paskatins emigraciją?


Pradėjus sklisti kalboms apie žemės ūkio skyrių pertvarką, sunerimo visos šalies žemdirbiai. Mūsų rajono ūkininkai kol kas bene aktyviausiai įsitraukė į prieštaraujančiųjų reformoms gretas – surinkta beveik pustrečio tūkstančio žemdirbių parašų.

Parašų rinkimo akcijos iniciatorius Šeimenos seniūnijos ūkininkas Stasys Matonis sakė, kad raginti žemdirbių nereikėjo, jie patys buvo aktyvūs.

„Man gaila ir specialistų, ir ūkininkų. Pats matau, kaip seniūnijose žmonės būriais vaikšto pas skyriaus darbuotojus, prašo patarimų, pagalbos. Ūkininkai labai nerimauja dėl numatomų reformų. Įdomu, kiek iš jų galėtų sau leisti vykti į rajono centruose esančias konsultavimo tarnybas ir mokėti didžiulius pinigus už jų teikiamas paslaugas? Daugelis vykdomų reformų griauna Lietuvos kaimus, mažina rajono centrus. Jau dabar vakarais gatvėse sunku sutikti žmonių. Neabejoju, kad jei panaikintų žemės ūkio skyrius, dar daugiau gyventojų susikrautų lagaminus ir patrauktų laimės ieškoti svetur“, – sakė S. Matonis.

Jam antrino ir kita Šeimenos seniūnijos ūkininkė Vilija Rastauskienė. Anot jos, panaikinus skyrius, dalį ūkininkų ištiktų pražūtis.

„Seniūnijose ir Savivaldybėje dirbantys Žemės ūkio skyriaus specialistai – didžiulė paspirtis visiems ūkininkams. Vilkaviškyje konsultavimo tarnyboje buvau tik kartą. Norėjau pasiteirauti, ar gerai tvarkau dokumentus. Iš karto buvo atsakyta, kad jų paslaugos mokamos. Kuo toliau, tuo daugiau esame apkraunami įvairiais mokesčiais. Mes ir taip priklausomi nuo gamtos, o kai dar valdžia kaišioja pagalius į ratus, perspektyvos tampa dar niūresnės“, – apgailestavo V. Rastauskienė.

Panašios nuomonės laikėsi ir Virbalio seniūnijoje ūkininkaujanti Gražina Baltrušaitienė. Ji tvirtino dažnai besikonsultuojanti su skyriaus darbuotojais, iš jų sulaukianti visokeriopos pagalbos.

„Esame žlugdomi iš visų pusių: mokyklos, medicinos punktai, policijos nuovados uždaromos, dabar ėmė sklisti kalbos, kad ir Žemės ūkio skyriaus darbuotojų nebeliks. Gyventi kaime ir dirbti ūkyje tampa vis sunkiau. Dėl nuolat griežtėjančių reikalavimų esu priversta pamažu trauktis iš gyvulininkystės ūkio, augalininkystės perspektyvos taip pat darosi miglotos. Išrinkdami Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovus į valdžią ūkininkai tikėjosi, jog šie juos palaikys. Deja, viskas vyksta priešingai. Taip žemdirbiams nekenkė dar nė viena valdžia“, – apgailestavo G. Baltrušaitienė.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas