„Santaka“ / Augs vaikai aukšti kaip liepos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-05-26 16:15

Dalinkitės:  


Seniūnas Romas Kučiauskas ir bendruomenės narė Ona Maksvytienė džiaugėsi, jog Gižuose gimę vaikai Jaunystės parke galės turėti po savo liepaitę.

Autorės nuotr.


Augs vaikai aukšti kaip liepos

Eglė MIČIULIENĖ


Gižai vis plačiau garsėja kaip liepų kaimas. Dabar šį simbolinį pavadinimą įprasmins ne tik legendinė prie mokyklos kerojanti liepa, Liepų gatve virtęs senasis Liepkelis, bendruomenės moterų pasakojamos istorijos, bet ir sodinamas Jaunystės parkas. Be abejo, jame oš liepos.



Liepų kaimas

Prieš ketverius metus, kai Gižai šventė 400 metų jubiliejų, ši sukaktis buvo paminėta ne tik gražiais žodžiais, koncertais, garbiems kraštiečiams skirtais renginiais, bet ir liepų sodinimu. Tada šiam darbui gyventojus pakvietė seniūnas Romas Kučiauskas, o žmonės į kvietimą mielai atsiliepė. Ir pradėta sodinti liepas. Jauni medeliai sužaliavo buvusios kunigų seminarijos aplinkoje, teritorijoje prie senojo dvaro tvenkinių – visur, kur tik buvo laisvos vietos.

Gižiečiai sako, kad liepos jų kaime žaliavo nuo seno. Ir dabar čia keroja gražią meilės istoriją liudijanti šimtametė liepa, pro bažnyčią veda Liepų gatvė – vadinamasis Liepkelis, kurio pakelėse liepos sodintos dar baudžiavos laikais. Pagaliau ir pačiame Gižų herbe keroja plačiašakė aukso liepa.

Jau kuris laikas liepų kaimu vadinamuose Gižuose rengiamos edukacinės programos su įdomiais pasakojimais, ekskursijomis ir ragaujamu liepų medumi bei liepžiedžių arbata. Šiuos užsiėmimus organizuojančios moterys juokiasi, kad jas pačias kolegos iš kitų miestų jau vadina liepomis.


Įsibėgėjus edukacinei programai gižiečiai sulaukia vis didesnio susidomėjimo, taigi šia linkme norima judėti ir toliau. Pavyzdžiui, jau yra mintis ateityje pasodinti parką Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.



Bus Jaunystės parkas

Liūdna matyti, jog kaimuose gyventojų nuolatos mąžta: miršta ar gyventi svetur išvyksta daugiau žmonių, nei gimsta.

Vis dėlto, anot R. Kučiausko, Gižuose gyvenimo kreivė nuteikia optimistiškai. Štai pernai čia mirė 9 žmonės, o gimė 11. Šiemet į amžinybę išėjo trys gižiečiai, bet gimė jau keturi vaikai – taigi statistikos svarstyklės kol kas svyra į gerąją gyvenimo pusę.

– Labai džiaugiamės, kad Gižuose yra jaunų žmonių, kad jie čia susilaukia vaikų. Taigi, pasiūlėme dar vieną idėją: po oficialios bažnytinės krikštynų ceremonijos šeima savo vaikui galėtų pasodinti liepaitę. Taip po truputį užaugs visas Jaunystės parkas, – pasakojo seniūnas.

Anot Gižų bendruomenės narės Onos Maksvytienės, gyvybės įprasminimas pasodinant medį, žmogaus sulyginimas su medžiu – labai gražus ir nuo seno žinomas.

– Ne tik motinos, dukros buvo lyginamos su liepomis – ir apie vyrus būdavo sakoma: aukštas kaip liepa. Vartėme tautosakos rinkinius, radome įvairių gražių žmogaus palyginimų su liepa. O ir pavardė Liepa yra, – pasakojo O. Maksvytienė.




Atvyksta ir iš kitur

Jaunystės parko idėjai įgyvendinti parinkta graži vieta tarp bažnyčios ir bendruomenės namų.

Mintis apie medelių sodinimą nuvilnijo labai greitai, žmonėms ji patiko.

– Gižuose krikštynų atsirado... labai daug. Atvyksta žmonės ir iš Marijampolės, Vilkaviškio, Paežerių, kitų vietovių. Tai – gražu, bet pasiskaičiavome, kad liepaitės čia tiesiog netilps. Taigi, ateityje medelius prie bažnyčios ir bendruomenės namų greičiausiai galės sodinti tik Gižų gyventojai – tie, kurie čia užaugę, kurie čia gyvena, dirba, – pasakojo R. Kučiauskas.

Tiesa, už bažnyčios teritorijos yra užpelkėjęs plotas, kurį rengiamasi sutvarkyti.

– Pas mus laisvos valstybinės žemės nėra, ji be galo brangi, tai atkovojame ją iš užsistovėjusių pelkių, „džiunglynų“. Štai šio užpelkėjusio šabakštyno niekas nenorėjo, tai paėmė seniūnija ir bendruomenė. Pradėjome tvarkyti, vežame žemių, kas tik turi. Sutvarkysime – ir dar dvi gražios eilės liepų tikrai tilps, – ateities užmojus dėstė seniūnas.



Pasitinka su daina

O. Maksvytienė džiaugėsi, kad bendruomenės norus bei idėjas seniūnas išgirsta ir padeda juos įgyvendinti.

– Mūsų bendruomenė labai aktyvi, kiekvieną savaitę susirenka bibliotekoje, aptaria darbus. Moterys tikrai daug visko prigalvoja ir visko nori, kartais tenka ir atsirinkti. Bet tai – šaunu, – juokėsi R. Kučiauskas.


Dabar bendruomenė jau sumaniusi medelio sodinimą įprasminti ir daina bei vaišėmis. Jei kas nori iškilmingesnio proceso – turi kreiptis į Gižų bendruomenę.

– Kas nori, po krikštynų medelį tik pasodina, nusifotografuoja ir išvyksta. Tačiau liepos sodinimą galima padaryti ir iškilmingesnį. Taip buvo ir šį šeštadienį: krikštynas šventusiems žmonėms papasakojome apie liepų kaimą, o kol jie jau paruoštoje vietoje sodino medelį, jiems skambėjo bendruomenės daina. Tada vaišinome sausainiais, pakvietėme, kad čia sugrįžtų, kad tėvai su vaikučiu ateitų palaistyti medelio, kad pasimatuotų ūgį, pažiūrėtų, kaip auga vaikas ir jo liepa, – pasakojo O. Maksvytienė.

Jaunimo parkui paskirtoje teritorijoje jau pasodinta eilė liepaičių. Prie kiekvieno medelio kybo po angeliuką su vaiko vardu ir krikšto data.

Štai ant vienos liepaitės vėjas sūpuoja Austėjai skirtą medinį angelą, kitas medelis pažymėtas Aisčio vardu, toliau – Augustės liepaitė... Gražu.





Galerija: Jaunystės parkas




Publikuota: 2017-05-26 16:15:26

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai