„Santaka“ / Ministrui kalbėjo apie lėšų stoką, rūpestį dėl pertvarkos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 15 a namų valdos sklypą su senais pastatais Serdokų kaime. Tel. 8 672 44 775.
Galioja iki: 2019-03-22 10:39:34

Pirktų arba išsinuomotų 2–3 kambarių butą Vilkaviškyje (pirmame ar antrame aukšte). Tel. 8 612 21 966.
Galioja iki: 2019-03-23 15:03:51

Nauja modernia technika remontuoja drenažą, valo senas drenažo sistemas praplovimo būdu, įrengia naują drenažą, valo griovius, kasa tvenkinius, įrengia statybos aikšteles. Tel. 8 686 36 499.
Galioja iki: 2019-03-24 08:57:32

Parduoda dvivagę bulviasodę, vienvagę transporterinę bulviakasę, bulvių kauptuką su virbalinėmis akėčiomis, nebrangiai – miegamojo komplektą (7 dalių), sekciją, 2 senovines lovas, senovinę spintą. Tel. 8 687 46 306.
Galioja iki: 2019-03-25 10:47:40

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 8, Vilkaviškyje . Namas renovuotas, kaimynai ramūs ir tvarkingi, maži mokesčiai. Tel. 8 654 25 407.
Galioja iki: 2019-03-28 08:20:53

Parduoda šiaudapjovę („akselinę“) su vien-faziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-03-28 14:17:35Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-05-22 16:55

Dalinkitės:  


Problemas socialinės apsaugos srityje aptarė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis (pirmas iš dešinės), rajono meras Algirdas Neiberka ir Seimo narys Kęstutis Smirnovas.

Autorės nuotr.


Ministrui kalbėjo apie lėšų stoką, rūpestį dėl pertvarkos

Renata VITKAUSKIENĖ

Penktadienį po Marijampolės regioną važinėjo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) komanda. Mūsų rajone ji lankėsi Didvyžių socialinės globos namuose ir Savivaldybėje. Čia svečiai susitiko su rajono vadovais, su specialistais, dirbančiais socialinį darbą biudžetinėse organizacijose, su nevyriausybinio sektoriaus, įstaigų prie SADM atstovais bei švietimo srities darbuotojais.

Į rajoną atvyko socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, viceministrė Vilma Šilalienė bei Socialinės aprėpties departamento direktorė Violeta Toleikienė, Seimo narys Kęstutis Smirnovas.

Delegacija buvo supažindinta su socialinių paslaugų poreikiu ir galimybėmis jas teikti savivaldybėje. Ministras L. Kukuraitis puikiai įvertino specialistų pastangas pristatyti savo sritis. Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus parengtą projektinį pasiūlymą „Kompleksinių paslaugų šeimai teikimas Vilkaviškio rajono savivaldybėje“, projektą, per kurį Prapuolenių kaime (Kybartų sen.) bus įkurti savarankiško gyvenimo namai, svečiai pavadino kūrybiškais.

Pristatydama Vilkaviškio socialinės pagalbos centro teikiamas paslaugas, jo vadovė Rita Mickuvienė akcentavo, kad poreikis yra gerokai didesnis nei galimybės. „Šiuo metu Pagalbos namuose tarnyba paslaugas teikia maždaug porai šimtų asmenų. 2016 m. buvo gautas 51 sprendimas teikti paslaugas. Įstaigoje nuolat trūksta darbuotojų, etatų. Gyventojai sensta, jų vaikai išvažiuoja, lieka labai daug neprižiūrimų žmonių. Galėtume aptarnauti dvigubai daugiau asmenų, jeigu tik būtų lėšų“, – kalbėjo direktorė R. Mickuvienė. Pristatydama Paramos šeimai tarnybos veiklą, ji kėlė šioje srityje patiriamas problemas. „Rizikos grupei priskirtos šeimos paslaugų reikalauja itin daug ir labai įvairių. Socialiniai darbuotojai ne visada turi specifinių žinių, kad galėtų suteikti būtinas paslaugas. Kai šeima rizikos grupei priskiriama, pavyzdžiui, dėl kurio nors nario psichinės ligos, psichologinių problemų, tada socialinio darbuotojo tokioje šeimoje lyg ir nepakanka“, – akcentavo R. Mickuvienė. Teikdamas bendrąsias paslaugas Vilkaviškio socialinės pagalbos centras negali patenkinti funkcinių slaugos lovų poreikio, jų tenka laukti 4–6 mėnesius.

Aukščiausiu lygiu spręstina problema kyla tada, kai nustačius savo namuose gyvenančio neįgalaus asmens neveiksnumą nėra kam tokio žmogaus globoti. „Daug bendravome su ministerijomis, tačiau klausimas lieka atviras, jį reikėtų labai rimtai išgvildenti įstatymų leidėjams. Projekto lėšomis teikdami integralios slaugos paslaugas namuose matome, kad tas yra labai reikalinga, tačiau maksimalias galimybes jau esame pasiekę, o paslaugos poreikis tebedidėja. Lygiai tą patį galima pasakyti ir apie vaikų dienos centro mūsų įstaigoje veiklą“, – kalbėjo R. Mickuvienė. Į tai ministras L. Kukuraitis atsakė, jog esama siekio, kad kiekvienoje seniūnijoje įsikurtų vaikų dienos centrai. „Vis dėlto šiuo metu svarbiausia bus kiekybė, o vėliau ieškosime lėšų vaikų dienos centrų veiklai ir jos kokybei užtikrinti“, – sakė L. Kukuraitis.

Aktyvus dialogas tarp auditorijos ir svečių iš ministerijos užsimezgė tada, kai kalba pakrypo apie institucinės vaikų globos pertvarkos reikalus. Savivaldybės vadovams rūpėjo, ar negalima tikėtis kokių išlygų ir ar jau 2020 m. turės būti įgyvendinta Kybartų vaikų globos namų, kuriuose šiuo metu gyvena 46 vaikai, pertvarka.

„Suskaičiavome, jog turėtume Kybartų vaikų globos namuose dabar gyvenantiems vaikams pritaikyti 8 būstus. Šita našta Savivaldybei pernelyg didelė. Ar tikrai 2020-aisiais rezultatas turės būti galutinai pasiektas, galbūt ministerija numato kokią paramą, kad palengvintų finansinę naštą?“ – dėmesį į ribotas lėšas ir jų trūkumą įvairiose socialinių paslaugų teikimo srityse atkreipė Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė.

Ministras L. Kukuraitis tikslą pavadino tikrai ambicingu, tačiau pabrėžė, jog būstų įsigijimui arba nuomai yra numatytos europinės lėšos, savivaldybės tikrai sulauktų finansinės pagalbos.

Institucinės globos pertvarka turėtų paliesti ir nevyriausybines vaikų globos įstaigas. Mūsų rajone tai yra Alvito šv. Kazimiero globos namai.

Panaši įstaiga, VšĮ Šakių vaikų globos namai, vaikus globoja kaimyniniame rajone.

Iš Šakių į susitikimą su SADM atstovais atvykęs VšĮ direktorius kunigas Virginijus Kelertas dėl institucinės vaikų globos pertvarkos kalbėjo ir savo vadovaujamos įstaigos, ir analogišką darbą dirbančių Alvito šv. Kazimiero globos namų bendruomenių vardu.

Abiejų įstaigų situacija – itin panaši: visai neseniai jos atšventė įkurtuves modernizuotose patalpose, o dabar su nerimu laukia institucinės globos pertvarkos, kurios reikalavimus vykdydami turės ardyti kelių dešimčių vaikų ir su jais dirbančių suaugusiųjų bendruomenes, ieškoti, į kokius namus ar butus perkelti šeimynas.

„Matau, kad Alvito parapijoje veikiantys Šv. Kazimiero globos namai yra tikroji, o ne paskui eurą sukurta bendruomenė. Ar teisinga linkme einame, kai vos prieš porą metų sykiu su ministerija priėmę sprendimą statyti dabar nusprendžiame tai sunaikinti? Šakių vaikų globos namai bendradarbiauja su tokia pat įstaiga Vokietijoje, mūsų darbo modelis lygiai toks pat, koks dabar yra Žemutinėje Saksonijoje, tokiu pat būdu paslaugą vokiečiai gali teikti, o mes turėsime naikinti, ką esame sukūrę. Gal pirmiau reikėtų, jog pati valstybė savo globos institucijose įveiktų tuos ambicingus planus, o nevyriausybinės organizacijos, matydamos didžiulę biudžetinių įstaigų sėkmę, galėtų 2020 m. pasimokyti ir sekti pasiteisinusiu pavyzdžiu?“ – kalbėjo šakietis kun. V. Kelertas.

„Ar Lietuvoje mes nebandome išradinėti dviračio? Vokietijoje, turtingoje šalyje, maži vaikų globos namai egzistuoja, nes netgi vokiečiai nesuranda tiek globėjų šeimų, kiek reikėtų. Kitas momentas, kad Alvito šv. Kazimiero globos namuose yra ne vienas vaikas, grąžintas jau iš kelintos globėjų šeimos. Kaip tokios situacijos būtų sprendžiamos bendruomeniniuose namuose?“ – dėmesį į tikėtiną problemą atkreipė kun. V. Kajokas.

Socialinės aprėpties departamento direktorė V. Toleikienė situaciją pakomentavo taip: „Teisės aktai nėra rašomi vienai konkrečiai įstaigai. Kita vertus, esama rizikos, jog, padarius tam tikrą išlygą nevyriausybinėms įstaigoms, didieji valdiški vaikų namai netruks pakeisti juridinį statusą, pasivadins nevyriausybiniais, bendruomeniniais – mes juk esame labai išradingi pavadinimus keisti...“

„Suprantame, kad nevyriausybiniai globos namai tikrai nėra ta vieta, dėl kurios mums labiausiai skauda. Gali būti, jog esate sukūrę pakankamai geras sąlygas vaikams, tačiau tai vis dėlto yra institucijose. Tikrai 2020 metais prie jūsų vartų nestovės nei ministras, nei aš, – susitikime kalbėjo viceministrė Vilma Šilalienė. – Tačiau mes turime užsibrėžti ir siekti, kad Lietuvoje vaikai gyventų namuose su tėvais arba su globėjais, o ne institucijoje. Neprisiriškime prie to, ką investavome į pastatus, o galvokime, ką investuojame į vaikus, į tas šeimas, iš kurių juos paėmėme.“


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Naktinės linksmybės baigėsi didele tragedija
*Rinkimų batalijos pasiekė ir prokuratūrą
* Į grožio industriją įsisukusi vilkaviškietė gyvenimą semia rieškučiomis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate Savivaldybės tarybos ir mero rinkimų agitacijos kampanijas?
Buvo įdomiau negu 2015 m.
Vyko korektiška kova.
Perspausta su kritika, kaltinimais.
Rinkimais nesidomėjau.Kalbos patarimai

Klausytis ką ar ko?
Su veiksmažodžiu klausyti(s) galininkas nevartotinas objektui reikšti. Vartotinas kilmininkas klausyti(s) ko, pvz.: Netrukdyk, klausau(si) laidą (taisoma laidos ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas