„Santaka“ / Ūkininkai raginami pasėlius deklaruoti atsakingai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda kombainą FERGUSON 206 (2,5 m pjaunamoji, yra smulkintuvas), 2 vietų melžimo aikštelę, grėblį-vartytuvą, 12 t traktorinę puspriekabę, traktorius FORSCHRITT 323A ir MTZ-50, 5 korpusų plūgą KVERNELAND, traktorių T-150 su kultivatoriumi, 3 m grūdų sėjamąją, 800 l purkštuvą HARDI, ritininį presą, vakuumo siurblį. Tel. 8 689 53 747.
Galioja iki: 2019-07-18 09:36:13

Parduoda dvi mėsines karves su veršiais, 12 metinių pieninių telyčių, 3 bulius (1 mėn., 6 mėn., 1 metų). Tel. 8 689 53 747.
Galioja iki: 2019-07-18 09:41:12

Nedideliam ūkiui reikalinga (-as) melžėja (-as)-pagalbinis darbininkas (gali apgyvendinti). Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-07-18 09:46:55

Išsinuomotų butą Vilkaviškyje (pageidautina I–II a., bet siūlyti ir III a., gali sumokėti nuomos mokestį už kelis mėnesius, gali būti be baldų, be remonto, gali susiremontuoti). Tel. 8 672 02 631.
Galioja iki: 2019-07-21 09:42:20

Parduoda sodyba (80 a sklypas, nuo Gižų 3 km, Marijampolė - 12 km, Vilkaviškis - 24 km, sodyba šalia asfaltuoto kelio, 100 m iškeltu žvyrium keliuku, domina keitimas į butą Vilkaviškyje). Tel. 8 690 58 747.
Galioja iki: 2019-07-26 13:09:49Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-04-24 15:48

Dalinkitės:  


Žemės ūkio skyriaus vedėja Lina Grygelaitienė tikino, kad jos vadovaujamo skyriaus specialistai ūkininkams visada yra pasiruošę padėti.

Andriaus GRYGELAIČIO nuotr.


Ūkininkai raginami pasėlius deklaruoti atsakingai

Andrius GRYGELAITIS

Neseniai prasidėjusi kasmetinė žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotų deklaracija tradiciškai atnešė tam tikrų naujovių, dėl kurių gyventojams vis dar iškyla neaiškumų. Šia tema į „Santakos“ klausimus atsako Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Lina GRYGELAITIENĖ.

– Į ką, deklaruodami savo plotus, šiemet turėtų labiausiai atkreipti dėmesį žemdirbiai?

– Ko gero, pats svarbiausias reikalavimas yra tas, kad ūkininkai būtų labai atsakingi, deklaruotų tik tuos žemės sklypus, kuriuos patys dirba ir kurių turi žemės valdymo dokumentus. Labai norėčiau atkreipti dėmesį į tuos pareiškėjus, kurie deklaruoja valstybinę žemę. Šiais metais paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje yra nurodytos aiškios ribos valstybinei žemei. Seniau deklaravimo metu pareiškėjai galėdavo nurodyti, jog žemę valdo kitais pagrindais, tad Žemės ūkio skyriaus specialistams nebuvo būtina reikalauti žemės valdymo dokumentų. Nuo šių metų, norint deklaruoti valstybinę žemę, privaloma pateikti jos nuomos sutartis. Atsakomybė už valstybinės žemės deklaravimą nuo šiol tenka ne tik pareiškėjui, bet ir specialistui.

Taip pat noriu atkreipti dėmesį į tai, kad valstybinę žemę gali deklaruoti tik tas asmuo arba jo sutuoktinis, su kuriuo sudaryta nuomos sutartis.

– Ar pirmomis deklaravimo dienomis rajono ūkininkams buvo problemų deklaruojant valstybinę žemę?

– Taip, buvo. Žmonės nesutinka su valstybinės žemės ribomis, kurios yra nurodytos paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje. Dėl šios priežasties ūkininkus, dirbančius valstybinės žemės plotuose, raginu šiuos deklaruoti kuo anksčiau, kad galėtų kartu su Nacionalinės žemės tarnybos specialistais išspręsti neatitikimus. Šiuo metu, laukui patenkant į valstybinės žemės sluoksnį, taikoma dešimties arų paklaida.

– Šiemet pristatant pasėlių deklaracijos naujoves buvo dažnai eskaluojama vadinamųjų „sofos“ ūkininkų situacija. Kokia Jūsų nuomonė apie juos?

– Manau, jog žemės savininkai, kurie nors ir turi ūkininko pažymėjimus, bet realiai žemės nedirba, turėtų pagaliau sudaryti žemės nuomos ar panaudos sutartis. Kiekvienas pateikdamas paraišką patvirtina, kad žino ir įsipareigoja deklaruoti tik tuos plotus, kuriuos pats dirba. Jeigu visą žemę deklaruotų tik tie, kurie tikrai ją dirba, problemų būtų gerokai mažiau. Pakaktų lengvatinių degalų, skirtų žemės ūkio veiklai, neatsirastų bėdų įsigyjant ir nurašant augalų apsaugos produktus, trąšas.

– Kokie dokumentai yra tinkami, siekiant įrodyti žemės dirbimo faktą?

– Jei pareiškėjas neturi registruotų nei traktorių, nei ūkinių gyvūnų, Nacionalinės mokėjimo agentūros specialistams paprašius, jis gali pristatyti produkcijos pardavimo, žemės ūkio paslaugos pirkimo ar technikos nuomą įrodančius oficialius dokumentus.

Traktoriai į registrą turi būti įtraukti ne vėliau kaip šių metų sausio 1 d. ir neišregistruoti. Tai reiškia, kad traktorius, užregistruotas šių metų sausio 2 d. ir vėliau, nebus pripažįstamas kaip žemės dirbimo įrodymas.

Gyvūnai į Ūkinių gyvūnų registrą turi būti įtraukti nuo einamųjų metų sausio 1 d. iki birželio 30 d. ne mažiau kaip 0,1 sąlyginio gyvūno hektarui. Bus vertinamas visų deklaruojamų plotų ir nurodytu laikotarpiu laikytų ūkinių gyvūnų vidurkio santykis.

– Ankstesniais metais norint įrodyti žemės dirbimo faktą pakakdavo seniūno pažymos. Kaip yra šiais metais?

– Seniūnijos pažyma apie žemės dirbimą nuo šiol nebebus vadovaujamasi.

– Nemažai pareiškėjų deklaruoja tik pievas. Kokios naujienos laukia jų?

– Ganyklas ir pievas būtina nušienauti vieną kartą per metus iki rugpjūčio 1 d. Pernai dar turėjo būti vykdomi du šienavimai. Pareiškėjams, Ūkinių gyvūnų registre įregistravusiems bičių šeimas, šienavimo terminas pratęsiamas iki rugpjūčio 31 d. Taip pat šiemet jau nebeliko pievų priežiūros žurnalų.

– Kodėl draudžiama statesniuose nei 12 proc. šlaituose auginti šakniavaisius ir šakniagumbius (bulves, cukrinius runkelius ir kt.), t. y. vadinamuosius kaupiamuosius augalus?

– Tai yra geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės reikalavimas, kuriuo siekiama mažinti dirvos eroziją. Minėtų augalų grupių negalima auginti būtent dėl to, kad jų auginimas nelygiose vietovėse sukelia didžiausią dirvos erozijos riziką dėl dirvožemio išsiplovimo grėsmės. Reikia pabrėžti, jog nuo šių metų už tokio reikalavimo pažeidimą taikoma sankcija – penktadaliu sumažinama visa pagal paraišką priskaičiuota paramos suma. Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad mažiems ploteliams lauko pakraščiuose gali būti pritaikyta paklaida, o lauko viduryje paklaidos būti jau negali.

– Ar yra naujovių žalinimo išmokos reikalavimuose?

– Pokyčių numatyta tik ekologiniu atžvilgiu svarbių vietovių reikalavimo įgyvendinimo tvarkoje – praplėstas žolinio įsėlio augalų sąrašas. Posėlį, susidedantį iš ne mažiau kaip dviejų vasarinių augalų rūšių sėklų, reikės pasėti ne vėliau kaip iki rugpjūčio vidurio tam, kad nuo rugsėjo 1 d. iki spalio 15 d. būtų matomi jau sudygę pasėliai.

Kai yra deklaruojami ankštiniai azotą kaupiantys augalai ariamoje žemėje, po jų derliaus nuėmimo šiuos plotus galima bus arba apsėti iki lapkričio 1 d., arba palikti nesuartas ražienas iki gruodžio 15 d. Jei azotą kaupiančių augalų mišinio daugiau kaip 50 proc. sudaro ankštinės kultūros, tokie mišiniai nuo šiol atitiks žalinimo reikalavimus.

Taip pat ūkininkus norėčiau paraginti ekologiškai svarbių vietovių užskaitai deklaruoti miškelius, tvenkinius, kūdras, palaukes bei griovius.

– Kokius dokumentus reikia pateikti seniūnijos specialistams, norint gauti susietą paramą už pasėtą sertifikuotą sėklą?

– Javų augintojai turi pateikti sąskaitą faktūrą, sertifikatą bei etiketes (jei pareiškėjas pats sertifikuoja sėklas), cukrinių runkelių augintojai – pirkimo–pardavimo sutartis su cukraus gamintojais.

Sėklinių bulvių augintojai turi atminti, jog iki kitų metų birželio 1 d. būtina aprobuoti plotus ir sertifikuoti išaugintą sėklą. Susietai išmokai gauti minimalus auginamas plotas yra 0,5 ha.

– Ką dar reikėtų žinoti pasėlius deklaruojantiems žemdirbiams?

– Pareiškėjams, kaip ir iki šiol, numatyta galimybė jau nuo paraiškų pateikimo pradžios iki gruodžio 1 d. aprašyti kontrolinių žemės sklypų pasikeitimus. Nuo šiol prie kiekvieno nurodyto kontrolinio žemės sklypo pasikeitimo pareiškėjai į sistemą turi įkelti sutvarkytos vietovės nuotrauką.

Noriu atkreipti dėmesį, kad tie pareiškėjai, kurie deklaruoja pasėlius ir gauna išmokas už mažai palankią ūkininkauti vietovę, negali išregistruoti valdos iki kitų metų deklaravimo pradžios.

Taip pat noriu paskatinti ūkininkus deklaruojant pasėlių plotus kartu pasidomėti ir Kaimo plėtros programos 2014–2020 m. priemone „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“. Gali būti, jog kai kuriems ūkiams yra galimybė dalyvauti šioje programoje ir gauti papildomas pajamas. Žemės ūkio skyriaus specialistai visada yra pasiruošę padėti.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Naujajam VMVT viršininkui Vilkaviškis nėra svetimas
* Rusų šeima namais vadina Vilkaviškį
* Nedidukuose Patilčiuose – didžiulio dvaro atminimas ir varnų karalystė
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar sekate orų prognozes?
Klausau per radiją.
Žiūriu per televiziją.
Skaitau laikraštyje.
Seku įvairiuose šaltiniuose.
Prognozėmis beveik nesidomiu.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „susibendrauti“?
Taip, laisvuosiuose stiliuose žodžiai subendrauti, susibendrauti gali būti pavartoti reikšme „susidraugauti“. Pvz.: Jie susipažino ir netrukus susibendravo.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas