„Santaka“ / Sesučių saugumas aplaistytas ašaromis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda kombainą FERGUSON 206 (2,5 m pjaunamoji, yra smulkintuvas), 2 vietų melžimo aikštelę, grėblį-vartytuvą, 12 t traktorinę puspriekabę, traktorius FORSCHRITT 323A ir MTZ-50, 5 korpusų plūgą KVERNELAND, traktorių T-150 su kultivatoriumi, 3 m grūdų sėjamąją, 800 l purkštuvą HARDI, ritininį presą, vakuumo siurblį. Tel. 8 689 53 747.
Galioja iki: 2019-07-18 09:36:13

Parduoda dvi mėsines karves su veršiais, 12 metinių pieninių telyčių, 3 bulius (1 mėn., 6 mėn., 1 metų). Tel. 8 689 53 747.
Galioja iki: 2019-07-18 09:41:12

Nedideliam ūkiui reikalinga (-as) melžėja (-as)-pagalbinis darbininkas (gali apgyvendinti). Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-07-18 09:46:55

Išsinuomotų butą Vilkaviškyje (pageidautina I–II a., bet siūlyti ir III a., gali sumokėti nuomos mokestį už kelis mėnesius, gali būti be baldų, be remonto, gali susiremontuoti). Tel. 8 672 02 631.
Galioja iki: 2019-07-21 09:42:20Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-04-21 15:54

Dalinkitės:  


Mažametės sesutės savuose namuose nebuvo jau daugiau kaip du mėnesius.

Eglės MIČIULIENĖS nuotr.


Sesučių saugumas aplaistytas ašaromis

Eglė KVIESULAITIENĖ

Prokuratūra jau baigė ikiteisminį tyrimą ir tvirkintojo bylą perdavė teismui. Tačiau dvi mažametės mergaitės vis dar lieka atskirtos nuo mamos, dėl tokio savo likimo kaltindamos pačios save. O sielvartaujanti mama dėl nervinio išsekimo atsidūrė ligoninėje.Spręs teismas

Ne tik rajone, bet ir per visą šalies žiniasklaidą nuskambėjusi dviejų sesučių istorija prasidėjo vasario 13 d. Būtent tą dieną užėjusiai į namus socialinei darbuotojai trylikametė Jūratė (nepilnamečių ir jų artimųjų vardai pakeisti), paskatinta mamos, papasakojo, kad tėvas vaikų akivaizdoje kelintą dieną žiūri pornografinius filmus, svaidydamasis nešvankiais komentarais bei užuominomis.

Apie tai, kas vyksta keturis vaikus, tarp kurių – trys nepilnamečiai, auginančioje šeimoje socialinė darbuotoja iškart pranešė vaiko teisių apsaugos specialistams. Šie sureagavo greitai ir grėsmę patyrusias mergaites išgabeno į globos namus. Policija dukras tvirkinusį tėvą suėmė. Jis teismo įpareigotas nesiartinti prie namų ir artimųjų.

Šiuo metu ikiteisminis tyrimas dėl nepilnamečių tvirkinimo jau baigtas. Tvirkintojui pareikšti kaltinimai. Jam gresia laisvės atėmimas iki penkerių metų.Pribloškė sprendimas

Šeimą jau daug metų terorizavusio, niekur nedirbusio, nuolat girtavusio, jau anksčiau dėl smurto prieš žmoną ir vieną iš dukterų teisto 52-ejų vyro likimą spręs teismas. Tačiau visuomenei didžiausią nerimą kelia dviejų sesučių likimas, mat jos jau daugiau nei du mėnesius gyvena globos namuose ir su mama matosi tik per trumpus pasimatymus. Sprendimą paimti mergaites iš šeimos priėmė rajono Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai.

Toks sprendimas pribloškė ne tik jautrią, neįgalią, savo dukras labai mylinčią motiną, bet ir jos šeimai nuolat padedančius seniūnijos darbuotojus. Visi vylėsi, kad į saugesnę aplinką išgabentos mergaitės grįš iškart, kai tik bus izoliuotas šeimą skriaudęs tėvas. Tačiau ėjo dienos, savaitės, o mergaitės negrįžo nei į namus, nei į savą mokyklą.

Klausučių seniūnė Gema Skystimienė, kalbėdama apie atimtas iš mamos mergaites, pati negalėjo sulaikyti ašarų. Ji prisiminė, jog maždaug prieš dešimtmetį Janina su mažučiais vaikais atsikraustė iš Bartninkų seniūnijos. Šeimą atvežęs tuometinis Bartninkų seniūnas Petras Čirvinskas sakė perduodantis kolegės globai gerą, savo vaikus labai mylinčią mamą ir prašė padėti, kuo tik galima. Mat Janina turi įgimtą negalią, jai trūksta socialinių įgūdžių, tačiau yra labai rūpestinga, paslaugi ir mylinti motina.Nusprendė apsidrausti

G. Skystimienė sakė, kad padedama socialinių darbuotojų Janina puikiai tvarkėsi namuose, tačiau netrukus į socialinį būstą atsikraustė ir jos vyras bei vaikų tėvas, kuris nuolat trikdė ramybę. Būtent dėl jo girtavimo ir smurtavimo šeima prieš kelerius metus buvo įtraukta į socialinės rizikos sąrašą, ją lankė socialiniai darbuotojai bei Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai. Janina kelis kartus buvo nutarusi skirtis su smurtaujančiu ir ją terorizuojančiu vyru, tačiau konkrečių žingsnių ėmėsi tik dabar, kai dėl tėvo elgesio buvo atimtos dukros.

– Mes negalime suprasti, kodėl dabar, kai iškrausčius smurtautoją šeima galėtų ramiai gyventi, ji išdraskyta, – nuoskaudos neslėpė seniūnė. – Seniūnijos darbuotojai yra arčiausiai šeimos, geriausiai žino situaciją, tačiau mūsų nuomonės šiuo atveju niekas neklausė.

– Mama visuomet nuoširdžiai rūpinosi savo mergaitėmis, jų emociniai ryšiai labai tvirti, – antrino Klausučių kaimo bendruomenės vadovas, rajono Tarybos narys Ramūnas Puodžiūnas. – Kai organizuoju kultūrinius renginius, sesutės nuolat juose dalyvauja, visada linksmos, besišypsančios. Mama ateina į renginius, sutemus jas pasitinka po repeticijų, pasiuva karnavalines kaukes. Žiūrėdamas į mamos ir dukrų santykius niekada nepasakytum, kad tai socialinės rizikos šeima. Todėl mums, kaip bendruomenės nariams, itin skaudu, jog pasielgta taip vienašališkai. Negali kažkas dėl savo pažeistų principų žaisti šeimos ir vaikų likimais. Bet kokioje situacijoje svarbiausia turėtų būti žmoniškumas, o ne sutvarkyti dokumentai.

Mamą ir nuo jos atskirtas mergaites užjaučiantys seniūnijos darbuotojai įsitikinę, kad po kraupių įvykių kituose rajonuose mūsų rajono vaiko teisių apsaugos specialistai nutarė tiesiog „apsidrausti“ ir pamojuoti „popieriais“, jog padarė viską. Tačiau jų nepasiekia nuo mamos atskirtų ir į globos namus nugrūstų vaikų ašaros.Kliuvo prokurorui

Kantriai dukras globos namuose lankiusi, bet nesulaukusi, kol jos bus grąžintos, Janina kreipėsi į Marijampolės apylinkės prokuratūrą skųsdama Vaiko teisių apsaugos skyriaus sprendimą. Aplinkybes įvertinęs prokuratūros vadovas Arūnas Žukauskas įtarė, kad vaiko teisių apsaugos specialistai viršijo savo įgaliojimus, tad buvo pasirengęs ginti viešąjį interesą teisme. Tačiau savo nuomonę žiniasklaidoje paviešinusiam prokurorui netrukus teko prikąsti liežuvį, mat rajono Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Rasa Blažaitienė parašė skundą Generalinei bei Kauno apygardos prokuratūroms. A. Žukauskas kaltintas tuo, jog diskredituoja vaiko teisių apsaugos instituciją ir daro poveikį priimant sprendimus.

Prokurorui A. Žukauskui buvo rekomenduota susilaikyti nuo komentarų, o Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą, neįžvelgę vaiko teisių apsaugos specialistų nusikalstamos veiklos.Kaltina save

Keturioliktojo gimtadienio globos namuose sulaukusi Jūratė ir vienuoliktąjį ten pat sutikusi jos sesutė valdiškoje įstaigoje gyvena jau daugiau nei du mėnesius. Mergaičių elgesį vertinę psichologai pripažino, kad mintys apie tėvą joms kelia neigiamas emocijas ir sesutės labai džiaugiasi, jog tėvo namuose nebėra, tačiau labai ilgisi mamos.

– Kai su mergaičių mama nuvykstame jų aplankyti į globos namus, vyresnėlė nuolat manęs klausia, ką padariusi blogo, kad ją atėmė iš mamos, – pasakojo seniūnė G. Skystimienė. – Mergaitė jaučiasi kalta, jog socialinei darbuotojai papasakojo apie tėvo veiksmus ir dėl to nukentėjo ne tik pati, bet ir jos sesutė. Jūratė ramina verkiančią jaunėlę ir sako galinti viską iškentėti, kad tik greičiau grįžtų namo. Aš nežinau, ką joms atsakyti, ir jaučiuosi bejėgė padėti.

Rajono Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėją šiuo metu vaduojantis vyriausiasis specialistas Marius Dūdonis bendraudamas su žurnalistais nedaugžodžiavo. Paklaustas, kada ketinama mergaites grąžinti į namus, atsakė, jog su šeima dirbama ir ji turi įvykdyti visus skirtus įpareigojimus. O tada bus sprendžiama, ar galima mergaites grąžinti į šeimą. Paprašytas įvertinti žmoniškumo faktorių ir nuo mamos atskirtų vaikų jausmus, specialistas buvo įsitikinęs, kad mergaičių būklė „emociškai stabili“.Atsidūrė ligoninėje

Kartą per savaitę mergaičių mama, lydima socialinės darbuotojos, vyksta į globos namus pasimatyti su dukromis. Tačiau jau antra savaitė dukros mamos nemato: dėl nuolatinio streso jai sutriko sveikata ir moteris atsidūrė ligoninėje.

Nusiuntę užklausą, kaip susiklosčiusią situaciją vertina Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga, gavome atsakymą, jog Vaiko teisių apsaugos skyrius yra Savivaldybės administracijos padalinys, kuris nėra pavaldus vaiko teisių apsaugos kontrolierei.

„Suprantame visuomenės susirūpinimą mergaičių situacija, jų teisių užtikrinimu ir džiaugiamės dėl visuomenės neabejingumo, tačiau reikėtų pažymėti, kad kompetentingos institucijos priima sprendimus atsižvelgdamos į turimos informacijos visumą.

Pažymėtina, jog institucijos dirba joms priskirtos kompetencijos ribose. Sprendimus dėl vaiko paėmimo iš šeimos priima bei globos nustatymo klausimą sprendžia konkrečios savivaldybės kompetentingi pareigūnai, o įsakymą dėl vaiko globos nustatymo ar panaikinimo priima ir pasirašo savivaldybės administracijos direktorius“, – redakcijai rašė vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus vyresnioji patarėja Jolita Gritytė.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Naujajam VMVT viršininkui Vilkaviškis nėra svetimas
* Rusų šeima namais vadina Vilkaviškį
* Nedidukuose Patilčiuose – didžiulio dvaro atminimas ir varnų karalystė
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar sekate orų prognozes?
Klausau per radiją.
Žiūriu per televiziją.
Skaitau laikraštyje.
Seku įvairiuose šaltiniuose.
Prognozėmis beveik nesidomiu.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „susibendrauti“?
Taip, laisvuosiuose stiliuose žodžiai subendrauti, susibendrauti gali būti pavartoti reikšme „susidraugauti“. Pvz.: Jie susipažino ir netrukus susibendravo.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas