„Santaka“ / Prognozuoja didesnes investicijas ir atlyginimus

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!




Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Skubiai parduoda 7,90 ha žemės prie kelio Vilkaviškis–Kybartai, Uosių k., Šeimenos sen. (atlikti geodeziniai matavimai). Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-06-24 12:55:30

Parduoda 2 kambarių tvarkingą butą patogioje vietoje, Vilkaviškyje (IV a., 50 m², šalia yra darželis, mokykla). Tel. 8 685 69 145.
Galioja iki: 2019-06-24 12:56:25

Išvalo lietaus nubėgimo sistemas Jūsų namuose ar sodyboje. Atlieka smulkų lietaus nutekėjimo sistemų remontą. Ruoškitės rudens darganoms vasarą. Tel. 8 622 30 435.
Galioja iki: 2019-06-29 13:01:01



Svečių knyga

Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-04-03 09:53

Dalinkitės:  


D augiausiai darbuotojų Vilkaviškio rajone reikės pramonės sektoriui.

Autorės nuotr.


Prognozuoja didesnes investicijas ir atlyginimus

Kristina ŽALNIERUKYNAITĖ

Mūsų rajono verslininkai šįmet žada į darbą priimti daugiau žmonių, negu atleisti, didinti investicijas į įrenginius bei techniką ir šiek tiek kilstelėti atlyginimus darbuotojams. Tokias prognozes atskleidė Marijampolės teritorinės darbo biržos (MTDB) Vilkaviškio skyriaus darbuotojų surengta ir neseniai visuomenei pristatyta verslininkų apklausa.

Bedarbių mažės

Pasak MTDB Vilkaviškio skyriaus vedėjos pavaduotojos Renatos Baltūsytės, šįmet tiek rajone, tiek visoje apskrityje nedarbo lygis yra mažesnis nei prieš metus. Didžiausias registruoto nedarbo mažėjimas nuo metų pradžios fiksuotas Šakių ir Vilkaviškio rajonų savivaldybėse. Nedarbas mažėjo ir Marijampolės bei Kalvarijos savivaldybėse, o Kazlų Rūdos savivaldybėje – didėjo.

Darbo pernai daugiausia ieškojo 30–49 m. amžiaus asmenys, turintys profesinę kvalifikaciją. Kas penktas iš jų – su aukštuoju išsilavinimu. Palyginti su 2015 m., šiek tiek sumažėjo 16–29 m. amžiaus jaunimo dalis. Ilgalaikių bedarbių per metus sumažėjo 19 procentų.

Laisvų darbo vietų apskrityje vidutiniškai per mėnesį buvo įregistruota 760. Palyginti su 2015 m., paklausos augimas stebimas transporto ir saugojimo, apdirbamosios gamybos bei administracinės ir aptarnavimo ekonominėse veiklose. Mažesnė paklausa – didmeninės ir mažmeninės prekybos, žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės, statybos, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų teikimo, švietimo, žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo bei viešojo valdymo ir gynybos ekonominėse veiklose. Šiemet, kaip ir pernai, didžiausios įsidarbinimo galimybės išlieka kvalifikuotiems darbininkams ir paslaugų sektoriaus darbuotojams.

Nedaugės darbingo amžiaus žmonių

2016 metų pabaigoje MTDB specialistai atsitiktinės atrankos metodu apklausė 294 darbdavius, kurių įmonėse dirba 17, 5 tūkst. darbuotojų. Marijampolės skyriaus buvo apklaustas 91 darbdavys, Vilkaviškio skyriaus – 123 darbdaviai, Šakių skyriaus – 80 darbdavių. Iš apklaustųjų – 60, 9 proc. paslaugų, 18, 7 proc. – pramonės, 7, 5 proc. – statybų ir 12, 9 proc. – žemės ūkio sektorių įmonės. Remiantis šia apklausa sudarytas šių metų įsidarbinimo galimybių barometras.

Pasak darbo biržos specialistų, galima prognozuoti, kad bedarbių mažės, bet nedaugės ir darbingo amžiaus žmonių, mat gyventojų skaičius visoje apskrityje pastebimai mąžta. Nuo 2010 iki 2017 metų netekome daugiau nei 20 tūkst. gyventojų, arba 12, 9 proc. Per metus gyventojų skaičius regione sumažėjo 3, 5 tūkst. (2, 4 proc.). Remiantis išankstiniais Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2017 metų pradžioje Marijampolės apskrityje gyveno 145 547 asmenys, iš jų 63 proc. – darbingo amžiaus žmonės. Vilkaviškio rajone šiuo metu yra apie 23 tūkst. darbingo amžiaus gyventojų.

Praeitų metų tendencijos

Daugiausiai laisvų darbo vietų pernai užregistravo apdirbamąja gamyba, didmenine ir mažmenine prekyba, statyba, transportu ir saugojimu bei administracine ir aptarnavimo veikla užsiimančios įmonės. Užimtumas žemės ūkyje traukėsi. Užtat augo vadovų ir specialistų poreikis, o nekvalifikuotų darbininkų mažėjo.

Pernai kas penktoje apskrities įmonėje didėjo apyvarta, kas trečias darbdavys didino investicijas į naujas technologijas, darbuotojų skaičius iš esmės nekito, o beveik kas antroje apklaustoje įmonėje didėjo darbo užmokestis.

Reikšmingų pokyčių neplanuojama
Sparčiai vystantis technologijoms ir keičiantis darbų organizavimo pobūdžiui, darbdaviai pirmenybę teikia universaliems, technologiškai išprususiems ir lankstiems darbuotojams. Norint išlikti darbo rinkoje, svarbu mokytis visą gyvenimą, tobulinti įgūdžius ir kompetencijas.


Dauguma apklaustų darbdavių į 2017 metus žvelgia su atsargiu optimizmu ir reikšmingų pokyčių neplanuoja. Palyginti su praėjusiais metais, respondentai numato, kad apyvarta, investicijos į įrenginius ir darbuotojų skaičius iš esmės nekis, darbo užmokestis didės, bet mažiau negu pernai. Vilkaviškio rajone investicijas į gamybą planuoja 17 proc. apklaustų darbdavių, 5 proc. žada didinti darbuotojų skaičių, o 30 proc. – atlyginimus. Per 40 proc. apklaustų mūsiškių verslininkų keisti neketina nieko.

Įvertinus pastarųjų metų darbo rinkos tendencijas, prognozuojama, kad Marijampolės teritorinės darbo biržos skyriuose darbdaviai įregistruos 9200 laisvų darbo vietų, iš jų daugiau kaip pusė bus Marijampolės skyriaus aptarnaujamoje teritorijoje. Pagal darbo pasiūlymų struktūrą atskirose ekonominės veiklos srityse didžiausią dalį – 57 proc. – darbo pasiūlymų pateiks paslaugų sektoriaus, 23 proc. – pramonės, 13 proc. – statybos ir 7 proc. – žemės ir miškų ūkio sektorių darbdaviai. Didžioji dalis (62 proc.) darbo pasiūlymų bus skirti kvalifikuotai darbo jėgai. Daugėjant darbo pasiūlymų didėja ir tam tikrų darbuotojų trūkumas.

Didžiausią darbuotojų trūkumą – 68 proc. – pastebi Marijampolės (2015 m. – 59, 6 proc.), o mažiausią – 27 proc. (2015 m. – 36 proc.) Vilkaviškio darbdaviai.

Verslas pageidauja universalių darbuotojų

Pasak darbo biržos specialistų, sėkmingą įsidarbinimą ateityje lems ne tik išsilavinimas, kvalifikacija, profesiniai įgūdžiai, bet ir bendrieji gebėjimai bei papildomos kompetencijos. Sparčiai vystantis technologijoms ir keičiantis darbų organizavimo pobūdžiui, darbdaviai pirmenybę teikia universaliems, technologiškai išprususiems ir lankstiems darbuotojams.

Norint išlikti darbo rinkoje, svarbu mokytis visą gyvenimą, tobulinti įgūdžius ir kompetencijas.

Todėl didžiausias įsidarbinimo galimybes šįmet turi kvalifikuoti darbininkai, pardavimų atstovai, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovininio transporto priemonių vairuotojai, buhalteriai, metalo apdirbimo staklių operatoriai, gydytojai, maisto produktų gamybos mašinų operatoriai, jaunesnieji socialiniai darbuotojai, medienos apdirbimo įrenginių operatoriai, mechanikos inžinieriai, pardavėjai, siuvėjai. Jų trūksta visoje apskrityje.

Tuo metu darbdaviams, siekiantiems išlaikyti esamus darbuotojus ir pritraukti reikalingų naujų, labai svarbi tampa darbo vietos kokybė. Be abejo, darbo užmokestis – vienas iš svarbiausių faktorių. Tačiau ne mažiau svarbu darbo sąlygos, vidaus klimatas, darbdavio požiūris, įmonės vertybės, kultūra.

Priimtų ir kvalifikuotus pabėgėlius

Kaip alternatyvą kvalifikuotos darbo jėgos trūkumui sumažinti darbdaviai svarsto galimybę įdarbinti užsieniečius. Taip pat daugėja darbdavių, kurie galėtų į darbą priimti pabėgėlius. Juos priimtų 21 proc. apklaustųjų.

Pagrindinės sąlygos – kad įsidarbinantis žmogus turėtų reikiamą kvalifikaciją ir darbo patirties, taip pat jei būtų taikomos finansinės paskatos, o asmuo gebėtų susikalbėti pagrindinėmis lietuvių, rusų ar anglų kalbomis.

Marijampolėje daugiausiai naujų darbo vietų ketinama sukurti transporto sektoriuje (50 proc.), Šakiuose – prekybos sektoriuje (57 proc.) ir Vilkaviškyje – pramonės sektoriuje (54 proc.).




Komentarai:







Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Nepavykęs jėgainių verslas atskleidė užkastas paslaptis
* Gedulo ir vilties dieną – gyvi tremtinių liudijimai
* Bitės neša ne tik medų, bet ir... sielos ramybę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar mokate plaukti?
Taip, puikiai.
Plaukiu prastai.
Mokausi.
Nemoku.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „špokas“?
Špokas – nevartotina svetimybė. Taigi uogas lesa ne špokai, o varnėnai.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas