„Santaka“ / Probacijos pareigūnus sukrėtė skaudūs įvykiai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Turintis patirties suvirintojas dujomis ir elektra ieško darbo. Tel. 8 638 51 766.
Galioja iki: 2019-05-20 13:15:33

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį (be dokumentų), melžimo aikštelę (2 vietų), rusišką ritininį presą PRP-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-05-23 09:34:14

Reikalingas žmogus, turintis žoliapjovę, sezono metu pjauti žolę sklype aplink namą Pilviškių miestelyje. Tel. 8 682 20 404.
Galioja iki: 2019-05-23 10:45:52

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį (metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu) vandeniui, kurui, skystoms trąšoms ir pan. Yra galimybė atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-05-26 09:34:13Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-03-24 15:53

Dalinkitės:  


Vilkaviškio skyriaus inspektorė Inga Norkeliūnienė šiuo metu prižiūri apie keturias dešimtis probuojamų asmenų.

Autorės nuotr.


Probacijos pareigūnus sukrėtė skaudūs įvykiai

Eglė KVIESULAITIENĖ

Žiaurūs nusikaltimai, kuriuos įvykdė anksčiau laiko iš įkalinimo įstaigų paleisti ir probacijos tarnybų inspektorių prižiūrėti nuteistieji, Damoklo kardu pakibo ir virš rajonuose dirbančių pareigūnų. Jie tvirtina darantys viską, kad probuojamieji daugiau nenusikalstų, tačiau ne viskas priklauso nuo pareigūnų.Supranta kolegas

Kauno apygardos probacijos tarnybos skyriaus Vilkaviškyje inspektorė Inga Norkeliūnienė sakė, jog ir ją asmeniškai, ir kolegas labai sukrėtė skaudūs įvykiai, kurių kontekste skambėjo ir probacijos pareigūnų vardai.

– Bandau save įsivaizduoti Kėdainių savivaldybės probacijos skyriaus pareigūnių vietoje. Būtent jų prižiūrimi nuteistieji kaltinami neseniai įvykdę rezonansinius nusikaltimus: vienas negyvai sumušė keturmetį berniuką, kiti apiplėšė ir žiauriai nužudė jauną merginą. Manau, kad šiuos nuteistuosius prižiūrėjusi pareigūnė padarė viską, ką privalėjo. Probacijos inspektorių darbo krūviai labai dideli – dirbame negailėdami savęs. Tačiau tokie skaudūs įvykiai tarsi nubraukia visą pareigūnų darbą, – svarstė I. Norkeliūnienė.Krūvis didelis

Vilkaviškio skyriaus inspektorė įsitikinusi, kad su teisėsauga mažai susidūrę žmonės nelabai įsivaizduoja probacijos pareigūnų darbo. Mūsų rajono probacijos skyriuje dirba trys inspektorės, jos nuolat prižiūri apie 100 nuteistųjų, kurie lygtinai paleisti iš įkalinimo įstaigų, taip pat tuos, kuriems teismas skyrė realią laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidėdamas.

Nors dauguma probuojamųjų – suaugę vyrai, tačiau yra ir keletas moterų bei nusikaltusių paauglių. Būtent darbas su nepilnamečiais, anot pareigūnės, pats svarbiausias, nes jie – pažeidžiamiausia grandis. O laiku įdiegta motyvacija gali pakeisti mąstymą ir visą tolesnį gyvenimą.

– Probacijos tarnybos pareigūnai tikrai nesaugo nuteistųjų 24 val. per parą. Pareigūnų funkcijos – prižiūrėti, kaip probuojamieji vykdo jiems paskirtus teismo įpareigojimus, ir motyvuoti nuteistuosius integruotis visuomenėje, – aiškino I. Norkeliūnienė.Lanko namuose

Dažniausiai anksčiau laiko iš įkalinimo įstaigų paleidžiamus ar atidėjus bausmės vykdymą laisvėje paliktus nuteistuosius teismas įpareigoja tam tikru metu būti namuose, neišvykti iš rajono ribų, nevartoti alkoholio bei psichotropinių priemonių, dirbti ar registruotis darbo biržoje. Asmenims, turintiems elgesio problemų, linkusiems į smurtinį elgesį, dažniausiai skiria elgesio pataisos programas.

Patys nuteistieji privalo ne rečiau kaip kartą per mėnesį (o kartais ir kas savaitę) lankytis probacijos tarnyboje. Apsilankymų dažnis priklauso nuo nuteistojo elgesio, įpareigojimų vykdymo.

Probacijos pareigūnai dažnai lankosi prižiūrimų asmenų namuose, bendrauja su jų šeimų nariais, kaimynais, bendruomenių ar seniūnijų atstovais, kad galėtų išsiaiškinti, ar probuojamasis nekelia problemų, ar drausmingai elgiasi, nepiktnaudžiauja alkoholiu, nesmurtauja.

– Nors patys skyriuje daug bendraujame su nuteistaisiais, vien vertinant nuteistąjį pagal pakartotinio nusikalstamo elgesio vertinimo metodiką pokalbis vyksta po dvi ir net keturias valandas, šnekantis kabinete tikrai atsiskleidžia ne visos nuteistojo charakterio ar elgesio savybės. Kartais mandagus, rodos, geranoriškas vyras namuose gali virsti smurtaujančiu monstru, – sakė I. Norkeliūnienė.Bando padėti

Inspektorė patikino, kad mažoje bendruomenėje probuoti asmenį daug lengviau nei dideliame mieste. Mat kaime nuteistąjį visi pažįsta, mato jo elgesį, gali pranešti apie įpareigojimų nevykdymą. Mieste nuteistasis „ištirpsta“ minioje, tad kontroliuoti jo elgesį daug sunkiau.

Nors probacijos pareigūnai priklauso bausmių vykdymo sistemai, jų tikslas – ne tik prižiūrėti, kaip vykdomi teismo įpareigojimai, bet ir padėti probuojamajam grįžti į visuomenę, motyvuoti jį dirbti, rasti tokių tikslų, kurie skatintų norą daugiau niekada nenusikalsti.

Todėl probacijos tarnyba organizuoja prevencines programas, socialinei veiklai skatinančius renginius, o susitikusios su savo probojamaisiais pareigūnės stengiasi atvirai pasikalbėti: išklausti apie problemas, su kuriomis nuteistasis susiduria laisvėje, padėti rasti išeitį, taip pat išsiaiškinti silpniausias sritis, kad jos keltų kuo mažesnę grėsmę. Galbūt nuteistasis neturi darbo, neranda ryšio su šeima ar susidėjo su nusikalsti linkusiais draugais.Integruotis sunku

Vis dėlto I. Norkeliūnienė pripažino, jog nuteistajam integruotis į visuomenę ir elgtis pagal jos gyvenimo normas nėra labai paprasta. Jau vien dėl to, kad visuomenės požiūris į nuteistuosius nėra geranoriškas.

Iš įkalinimo įstaigos grįžusiam žmogui sunku susirasti darbą, nes darbdaviai vengia turėti papildomų problemų, su kalinio patirtį turinčiu žmogumi nenori bendrauti kaimynai ar kiti bendruomenės nariai. Tad dažnai buvusiam kaliniui tenka šlietis prie tokių kaip jis pats – turinčių kriminalinę praeitį. O tai reiškia, jog žmogui lieka rizika pakliūti į tą patį gyvenimo užribį.

Probacijos tarnybos pareigūnai deda daug pastangų, kad savo prižiūrimuosius ištrauktų iš alkoholio pinklių. Net ir tada, kai teismas nėra skyręs tokių įpareigojimų, inspektorės pasiūlo probuojamiesiems atsisakyti svaigalų, „užsikoduoti“, lankyti savigalbos grupes. Juolab kad tame pačiame pastate, kaip ir probacijos tarnyba, įsikūrusios asociacijos „Keisk požiūrį“ savanoriai visuomet pasirengę pasidalyti patirtimi ir padėti problemų dėl alkoholio turintiems nuteistiesiems. Inspektorės pastebėjo, jog su šia problema susiduria didžioji dalis nuteistųjų. Dauguma jų net ir nusikaltimus, už kuriuos buvo teisti, padarė apsvaigę.Darbas nebaugina

Probacijos tarnybos pareigūnų vizito nuteistieji gali sulaukti ir vėlai vakare ar net naktį. Tiesa, kartais inspektoriai išgirsta priekaištų, kad tai sukelia šeimos narių nepasitenkinimą.

Tačiau nuteistiesiems pareigūnai visuomet išaiškina vizitų priežastis ir tikslus, tad I. Norkeliūnienė tvirtino niekada nesusidūrusi su agresijos atvejais.

Paklausta, ar jaunai moteriai nebaisu vykti į namus žmonių, kurie nuteisti už sunkius ar net labai sunkius nusikaltimus, inspektorė tvirtino tikrai nebijanti, nes puikiai žino, kokią profesiją rinkosi, ir dėl to dar neturėjo progos gailėtis.

– Aš tikrai labiau bijau ne savo prižiūrimųjų, kuriuos pažįstu ir žinau, už ką jie teisti, o gatvėje sutikti nepažįstamą kompaniją, kurios elgesys gali būti neprognozuojamas, – sakė I. Norkeliūnienė.

Ne taip retai pasitaiko atvejų, kad probuojamieji nevykdo teismo įpareigojimų: nustatytu metu pareigūnės jų neranda namuose ar randa apsvaigusius.

Už pirmą pažeidimą gresia įspėjimas, tačiau režimui nusikaltus antrą kartą pareigūnės įformina dokumentus teismui.

Teikimas teismui perengiamas per vieną darbo dieną. Per tris dienas jį išnagrinėja teismas ir priima sprendimą. Be to, teismo sprendimą gali lemti net administraciniai nusižengimai.

Pavyzdžiui, ne vietoje perėjęs gatvę ir baudą gavęs probuojamasis, padaręs kelis nusižengimus, gali dėl to grįžti atgal už grotų.Sprendžia teismas

Ar pažeidimą padariusį asmenį dar palikti laisvėje, ar vėl grąžinti į įkalinimo įstaigą, sprendžia teismas. Tad net ir pranešę, kad probuojamasis daro pažeidimus ir kelia grėsmę visuomenei, probacijos inspektoriai negali būti garantuoti, jog teismas nuteistąjį pasiųs atgal už grotų. Tačiau jei teigiamai charakterizuojamas probuojamasis padaro nusikaltimą, atsakomybė gula ant jį prižiūrėjusių inspektorių pečių bei sąžinės.

Nors visuomenė dažnai mano, kad visi nuteistieji tik ir siekia vėl nusikalsti ir grįžti į „patogų“ bei aprūpintą gyvenimą už grotų, probacijos tarnybos pareigūnės susiduria su visai kitokia realybe.

– Dauguma nuteistųjų siekia likti laisvėje, integruotis visuomenėje ir nebegrįžti už grotų, – įsitikinusi I. Norkeliūnienė. – Vis dėlto ne visiems tai pavyksta, nes per ilgus laisvės atėmimo įstaigoje praleistus metus susiformuoja tam tikros žmogaus elgesio nuostatos, aplinkos vertinimas, įpročiai, tad sunku pakeisti gyvenimą iš esmės. Tačiau tikrai turime ir puikių pavyzdžių, kai žmogus sugeba pasikeisti ir tapti geru visuomenės nariu.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Ūkininkai vengia savarankiškai deklaruoti pasėlius
* Eiti su lazdomis blogo oro nėra
* Dėl šuns lojimo darbo turi Savivaldybė ir policija
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar esate gavę europinės paramos lėšų?
Gavau paramą verslui, ūkiui.
Paramos lėšomis atsinaujinau būstą.
Prašiau, bet man jų neskyrė.
Europinių pinigų nesu prašęs.Kalbos patarimai

Ką vartoti vietoj skolinio blògas?
Vietoj nenorminio žodžio blògas (angl. blog, weblog, web log ) teikiamas lietuviškas atitikmuo tinklaraštis. Tai internete paprastai viešai skelbiamas dienoraštis. Plg. kiti atitikmenys: tinklaraštininkas (ne blogeris ), rašyti tinklaraštį (ne bloginti ), vesti vaizdo tinklaraštį (ne vloginti ) etc.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas