„Santaka“ / Pavojingas žaidimas kelia susidomėjimą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-03-20 16:10

Dalinkitės:  


Tėvams vertėtų pasidomėti, ką jų vaikai veikia internete.

„Shutterstock“ nuotr.


Pavojingas žaidimas kelia susidomėjimą

Eglė KVIESULAITIENĖ


Žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija apie paauglių susidomėjimą keliantį pavojingą žaidimą „Mėlynasis banginis“ suklusti privertė ir pedagogus, policiją, tėvus, medikus. Tarnyboms nerimą kelia tai, kad mėgdžioti bendraamžius linkę paaugliai gali įsivelti į visai nevaikiškus žaidimus.



Netikėtas skambutis

Prieš kelias dienas redakcija sulaukė Vištyčio gyventojos skambučio. Susirūpinusi moteris pranešė, kad į jos vyro mobilųjį telefoną paskambinusi mergaitė pasakė vykdanti užduotį ir tai yra jos paskutinė gyvenimo diena. Netrukus ji nušoksianti nuo stogo.

Apie Rusijoje plitusį pavojingą prie savižudybės vedantį žaidimą negirdėjęs vištytietis susinervinęs išjungė telefoną. Tačiau apie „kvailą“ skambutį papasakojo savo žmonai. Ši sunerimusi pranešė redakcijai, o mes vištytiečio telefone išlikusį paauglės numerį perdavėme policijai.

Pareigūnai netrukus išsiaiškino, kad vyriškiui skambino visai ne mūsiškė, o Panevėžyje gyvenanti trylikametė paauglė. Tačiau įvykdyti savo ketinimų mergaitė visai neketino. Paskambinti pirmu pasitaikiusiu numeriu ji su drauge nutarė po to, kai apie suaugusiesiems nerimą keliantį žaidimą sužinojo iš savo mamos.


Panevėžietės mama su ja susisiekusiems mūsų rajono pareigūnams prisipažino kalbėjusi su dukra apie pavojingą paauglių žaidimą, norėdama įspėti apie grėsmes. Tačiau panašu, kad mergaitei prevencinis pokalbis sukėlė smalsumą ir norą „pavaidinti“.



Įspėjo tėvus

Policijos komisariato viršininkas Edvardas Gruzdys sakė, kad kol kas jam teko tik iš žiniasklaidos girdėti apie žaidimą, kuris gali sudominti ir mūsų šalies paauglius bei sukelti rimtų grėsmių jų psichologinei sveikatai ar net gyvybei. Tačiau kol kas realaus pagrindo nerimui jis nemato.

Dėl žaidimo grėsmės labiausiai sunerimo paauglius ugdantys pedagogai. Mokyklos išplatino tėvams laiškus, įspėjančius apie vadinamąsias „mirties grupes“ ir jų organizuojamus „žaidimus“.

Tėvams rekomenduota atkreipti dėmesį ir pasidomėti, su kuo vaikas bendrauja internete, tikrinti vaiko socialinių tinklų paskyras ir grupes, kuriose jis yra užsiregistravęs, stebėti jo bendravimą socialiniuose tinkluose, taip pat prižiūrėti, kokią medžiagą vaikas viešina internete, stebėti vaiko psichologinę būseną, tikrinti, ar ant vaiko odos nėra pjautinių pažeidimų, o kilus įtarimui, kad vaikas dalyvauja žaidime, kreiptis pagalbos į psichologą, socialinį pedagogą, pranešti policijai, mokyklai.


Daugiausia paauglių ugdančios Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos direktorė Daina Juškauskienė sakė, kad savo įstaigoje kol kas nepastebėjo naujojo „žaidimo“ apraiškų. Tačiau moksleiviai akylai stebimi, o kilus įtarimų bus imamasi priemonių.

Prieš keletą savaičių buvo pastebėta, kad ant kelių vienos klasės berniukų krumplių yra pjautinių sužalojimų. Tačiau netrukus išsiaiškinta, kad tai niekuo nesusiję su „Mėlynuoju banginiu“.



Juodas pasaulis

Ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja Kristina Kubilienė pripažino, kad į medikų rankas patenka nemažai pacientų, linkusių save žaloti ar net imituojančių savižudybę. Dažniausiai tokiais poelgiais paaugliai nori atkreipti suaugusiųjų ar bendraamžių dėmesį, todėl sužalojimai paprastai nebūna gilūs ar pavojingi gyvybei. Vis dėlto tai rimtas signalas jų artimiesiems.

Ligoninės psichologė Virginija Klimašauskienė nerimavo dėl krizinių paauglių būklių. Mat pas ją į konsultacijas patenka gan daug vaikų, kurie aplinkinį pasaulį piešia tik juodomis spalvomis. Jie nemato nieko pozityvaus, dėl ko vertėtų gyventi.

Dažnai paaugliai jaučiasi nesuprasti, nepasitikintys savimi, neranda ryšio su tėvais, jaučia stresą mokykloje. Tai labai paveikia jautrią paauglio nervų sistemą, tad gimsta polinkis žalotis – jaučiant fizinį skausmą širdies gėla tarsi palengvėja.


Todėl psichologai visai nesistebi, kad piktavaliai nusitaiko į labiausiai pažeidžiamas grupes – paauglius, kuriais įgijus pasitikėjimą galima manipuliuoti.



Manipuliuoja silpnesniais

Lietuvoje nerimą sukėlęs „Mėlynasis banginis“ Rusijoje prasidėjo 2015-ųjų rudenį, kai Filipas Budeikinas (pseudonimu Filipas Lapinas) ir Filipas Čelovas (pseudonimu Banginių jūra) sugalvojo manipuliuoti jaunesniais, patiklesniais ir problemų turinčiais paaugliais.

Tam F. Budeikinas internete kūrė socialinio tinklo grupes, kuriose dėjo nuotraukas ir tekstus apie savižudybes. O po kurio laiko dėl skandalingo populiarumo sukūrė „žaidimą“ – užduotis realybėje. Į žaidimą įsitraukę paaugliai privalėjo paklusti paslaptingam, antgamtiškam valdovui, kuris siuntė nurodymus, ką daryti, ir besąlygiškai vykdyti įsakymus.

Ilgainiui auka patikėdavo, kad ji privalo vykdyti „valdovo“ nurodymus. Atskleidę savo asmeninę informaciją vaikai vėliau būdavo šantažuojami. Bandantiems pasitraukti iš ,,judėjimo“ buvo grasinama susidoroti su jų artimaisiais. Į žaidimą įtraukusios užduotys vėliau peraugdavo į savęs žalojimą ir net savižudybę.



Prigėrė vaistų

„Mėlynojo banginio“ kūrėjas F. Budeikinas buvo suimtas Rusijoje dar prieš pusę metų. Jis apkaltinas prie savižudybės privedęs 15 paauglių. Tad nusikalstamas „žaidimas“ nutrūko. Tačiau žinios apie naują reiškinį elektroninėje erdvėje pasiekė kaimynines šalis.

Tai, kad mūsų šalies paaugliams panašūs „žaidimai“ nesvetimi, parodė prieš kelias dienas Ukmergėje įvykęs incidentas, kai kelis moksleivius teko gaivinti medikams. Jau kurį laiką iš namų bėgę, žalojęsi ir kitokias bendras užduotis vykdę keturi paaugliai prisigėrė raminamųjų vaistų. Tačiau apdujusius paauglius laiku pastebėjo mokytojai. Berniukų tėvai sakė girdėję vaikus kalbant apie „Mėlynąjį banginį“.

Kol kas nėra duomenų, kad mūsų šalyje veiktų tokio „žaidimo“ organizatoriai. Tačiau smalsūs paaugliai linkę mėgdžioti ir viską išbandyti savo kailiu. Todėl tėvams vertėtų būti budriems ir akyliau pastebėti, kuo užsiima jų vaikai. Ypač vieni leisdami ilgus vakarus prie kompiuterio.





Publikuota: 2017-03-20 16:10:47

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai