„Santaka“ / Atsiras naujų galimybių padėti vaikams

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Perka apleistą sodo sklypą. Siūlyti įvairius variantus. Tel. 8 633 92 221.
Galioja iki: 2020-07-10 10:51:15

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme (tinka vandeniui, kurui, skystoms trąšoms, yra išilginimo kranai), 200 l talpos statinę. Gali atvežti. Taip pat parduoda sunkvežimio priekabos prikabinimo mechanizmą. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2020-07-11 09:46:02

J. Janonio g. 9, Vilkaviškyje išnuomoja 52 m² ploto komercinės paskirties patalpas. Tel. 8 683 53 051.
Galioja iki: 2020-07-12 11:37:14Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-03-20 16:08

Dalinkitės:  


Kai vaikas patenka į saugią aplinką, tada jo gyvenime įvyksta gerų pokyčių.

Švietimo pagalbos tarnybos nuotr.


Atsiras naujų galimybių padėti vaikams

Renata VITKAUSKIENĖ

Rajono gyventojai ir institucijos deda pastangų, kad daugiau vaikų, likusių be tėvų globos, gyventų šeimose.Globos arba įvaikins

Švietimo pagalbos tarnyboje (ŠPT) vėl vyksta įvadiniai globėjų (rūpintojų) ir įtėvių mokymai pagal GIMK programą. Atestuotos socialinės darbuotojos dirba su keliais rajono gyventojais. Auginti tėvų globos netekusius vaikus ruošiasi trys šeimos, jauni ir vidutinio amžiaus žmonės. Vieną vaiką ketinama įvaikinti, du įgis globėjus.

Mokymų dalyviai sakė suvokiantys, kad auginti ne savo vaiką bus kitokia patirtis nei ta, kurios jie įgiję su pačių atžalomis. „Kaip pirmagimis į šeimą atnešė naujovių, taip jų atneš ir pirmas globojamas vaikas“, – kalbėjo moteris. Imtis atsakomybės už augantį žmogų ją skatina meilė vaikams. Moters sutuoktinis kalbėjo apie norą suteikti vaikui pilnavertę gyvenimo pradžią.Padėti išgyventi jausmus

„Nesvarbu, kiek laiko globos namuose praleido vaikas, – jis jau patyręs labai didelių netekčių. Pagrindinis pasiruošimas – suvokti, ką vaikas išgyvena, ir padėti išgyventi jo jausmus, – pabrėžė GIMK mokytoja atestuota socialinė darbuotoja Sandra Pautienytė. – Net jei iš tėvų paimamas kūdikis gyvena dar tik pirmąsias savaites ar mėnesius, jo pasąmonėje „užsikoduoja“ tam tikros traumos, kurios ateityje darys įtakos vaikui. Kad sudėtingais momentais būtumėte stiprūs, mokymuose pasiruošime ateičiai.“

Globėjai, įtėviai turi gebėti vaikui užtikrinti fiziškai ir emociškai saugią aplinką, tenkinti jo poreikius. Suaugusieji turi būti pajėgūs padėti vaikui įveikti nesaugumo jausmą, su nauju šeimos nariu intensyviai ir nuosekliai bendrauti.

Būtina padėti vaikui sukurti nuoseklų jo gyvenimo vaizdą. Svarbu rinkti informaciją apie vaiko praeitį ir pernelyg neatidėliojant ją atsargiai pateikti. Kitaip „vaiko nusavinimas“ trukdys augančiam žmogui kurtis identitetą.

Globėjams privalu užtikrinti vaikui bendravimą su biologine šeima. Įtėviams tokio oficialaus reikalavimo nėra. Šeima apie savo ketinimus globoti ar įvaikinti turėtų pasakyti artimiausiems žmonėms, nes jie taps vaiko artimaisiais. Svarbus yra šeimos atvirumas bendradarbiauti su specialistais sprendžiant vaiko problemas (pvz., psichologines, pedagoginio apleistumo). Kol vyksta globa, vykdoma ir jos priežiūra. Globėjai turi išmokti pasirengti ir paruošti vaiką grįžti į biologinę šeimą, nes tokių situacijų gali būti.

Dalyvavimas mokymuose savaime neįpareigoja žengti lemtingo žingsnio ir paimti į šeimą vaiką. Gilinantis į laukiančias naujas patirtis siekiama padėti pačioms šeimoms priimti tinkamą sprendimą dėl globos, įvaikinimo. Atestuotos socialinės darbuotojos akcentavo, jog nėra neteisingo apsisprendimo, koks jis bebūtų. „Jei nuspręsite, kad idėjos globoti ar įvaikinti atsisakote ar ją atidedate, jūsų nesmerksime. Geriau tokį sprendimą padaryti per mokymus, negu paimti vaiką į šeimą, o po mėnesio ar pusmečio jį grąžinti į globos įstaigą“, – sakė S. Pautienytė. Mokymų vadovės turėjo atvejį, kai pastebėjo, jog šeima dvejoja. „Norėjome, kad ji pati tai suprastų ir pasakytų. Mokymų pabaigoje žmonės įvardijo, kad nesijaučia tvirti ir pasirengę paimti į šeimą vaiką“, – prisiminė specialistė.

Tačiau žinotina, kad pasiryžusieji nuolat ar laikinai globoti, įvaikinti privalo būti baigę GIMK mokymus ir gavę palankią išvadą apie pasirengimą.

GIMK mokymai dalyviams nemokami. Vilkaviškio ŠPT jie vyksta antrąsyk. Pirmieji buvo organizuoti praeitų metų pirmoje pusėje. Pernai dauguma mokymų dalyvių buvo iš Marijampolės savivaldybės. Šeimos pakeitė keturių vaikų gyvenimą: trys vaikai turi globėjus, o vienas – įtėvius.Domisi laikinąja globa

ŠPT specialistės teigia, kad vilkaviškiečių susidomėjimas globa ir įvaikinimu išaugo. Žmonės domisi globos institucijoje augančio vaiko laikinu svečiavimusi šeimoje, teiraujasi apie laikinųjų (socialinio, budinčio) globėjų veiklą.

Tapti socialiniais globėjais Savivaldybės administracija gyventojus kvietė dar 2015 m. Šią informaciją galima rasti ir apie socialinio globėjo užduotis paskaityti svetainėje santaka.info (santaka.info/?sidx=35661). Kvietimas tebėra aktualus.

Priminsime, kad socialiniai globėjai laikinai globai (ilgiausiai – iki 18 mėn.) į savo šeimą priimtų bet kokio amžiaus vaikus iš socialinės rizikos šeimų ar susiklosčius situacijai, kai tikrieji tėvai nebegali jų auginti, pvz., dėl savo ligų. Socialinis globėjas teiktų pagalbą vaikui ir tėvams, kad kuo greičiau būtų šalinamos jų atskirties priežastys, o nesant galimybių grįžti į biologinę šeimą rengtų vaiką įvaikinimui ar globai nuolatinių globėjų šeimoje.

Budintis globėjas – tai asmuo ar šeima, galinti bet kuriuo paros metu laikinai globai, keliems mėnesiams, priimti be tėvų globos likusį vaiką (nuo gimimo iki 10 metų amžiaus).

Ir socialiniams, ir budintiems globėjams už darbą turėtų būti atlyginama pinigais.

Socialinio globėjo, kaip profesionalaus darbuotojo, budinčio globotojo statusus ruošiamasi įtvirtinti įstatymais. Šie klausimai dabar svarstomi Seime. Laikinųjų globėjų veikla tapo ypač aktuali nuo šių metų pradžios, kai įsigaliojo nuostata, kad iš šeimos paimti vaikai iki 3 metų amžiaus į globos namus galės patekti tik išimtiniais atvejais ir būti juose ne ilgiau kaip 3 mėnesius.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba apklausė šalies savivaldybių administracijų Vaiko teisių apsaugos skyrius. Siekta išsiaiškinti, kiek fizinių ir juridinių asmenų bet kuriuo paros metu kiekvienoje savivaldybėje gali priimti tėvų globos netekusius vaikus. Kovo 3 d. duomenimis, mūsų rajone tą padaryti buvo pasirengę tik Kybartų vaikų globos namai.

Minėtų laikinosios globos formų įteisinimo pionieriais galima vadinti Telšių rajono, Kauno miestų savivaldybes. Telšiuose praeitų metų viduryje priimtas sprendimas dėl budinčių globėjų (rūpintojų) veiklos finansavimo. Šių metų pradžioje Kaune priimti sprendimai dėl budinčio, socialinio ir atokvėpio globėjų veiklos. Vilniuje pernai pradėjo dirbti kelios profesionalių socialinių globėjų šeimos.Rengia planą

Pasak Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vadovės Dženitos Sabašinskienės, šiuo metu rengiamas Vilkaviškio rajono savivaldybės vaikų socialinės globos sistemos pertvarkos 2017–2020 metų veiksmų planas. Vienas iš jo uždavinių – Tėvų globos (rūpybos) netekusių vaikų laikinosios globos (rūpybos) šeimoje organizavimo, išmokų ir pagalbos pinigų skyrimo vaiko laikiniesiems globėjams (rūpintojams) savivaldybėje tvarkos aprašo parengimas ir įgyvendinimas.

Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų likusiems be tėvų globos vaikams klausimas rajono lygiu buvo svarstomas susitikus kelių institucijų atstovams. Alytuje ir Marijampolėje domėtasi šių savivaldybių patirtimi, kuriant bendruomeninius globos namus. Galvojant apie juos Savivaldybės biudžete yra numatyta 20 tūkst. eurų pirkti butą ar namą.

Po savaitės vilkaviškiečiai vyks į Alytų. Ten specialistai galės susipažinti su budinčio globėjo paslauga, nes patirtimi dalysis Telšių regiono atstovai.


Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vištyčio pakrantė užburs melodijų garsais
* Apleisti pastatai – opi rajono problema
* Audros išguldė rajono ūkininkų pasėlius
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar mokėtumėte gaivinti žmogų?
Taip, esu lankęs kursus.
Bandyčiau, bet nesu to mokęsis.
Jau esu suteikęs pirmąją pagalbą.
Gaivinti nedrįsčiau.
Nemoku, bet norėčiau išmokti.Kalbos patarimai

Ar automobilis gali planiruoti kelyje?
Žodis planiruoti neteiktinas vartoti dėl hibridinės darybos. Vartotina sklęsti, pvz.: Šlapiame ir slidžiame kelyje automobilis pradėjo planiruoti ( sklęsti ) pakelės griovio link.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas