„Santaka“ / Džiugins tik atsakingai pradėtas sezonas / Kelyje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kelyje

Dalinkitės:  


Ant dviračio dažnas sėda pramogaudamas arba sportuodamas. Be to, ši susisiekimo priemonė yra ir labai praktiška bei tausojanti aplinką.

Eglės MIČIULIENĖS nuotr.


Džiugins tik atsakingai pradėtas sezonas


Per žiemą nejudintas dviratis, jei dabar jam neskirsime nė kiek dėmesio, gali nuvilti jau per pirmąjį pavasarinį pasivažinėjimą. Tad naują sezoną reikėtų pradėti ne kelione, bet dviračio apžiūra. Be to, verta pasirūpinti savo daikto apsauga ir prisiminti, kaip užtikrinti visų eismo dalyvių saugumą, minant pedalus.



Techninė apžiūra

Atlikti paprasčiausias „procedūras“: patikrinti, ar visi varžtai priveržti, ar niekas nekliba, ar ratai sukasi laisvai ir nėra išsikreivinę, ar sklandžiai perjungiamos pavaros – galima ir pačiam. Dar teks patikrinti garso signalą, žibintus, ar abiejuose dviračio šonuose tebėra oranžiniai atšvaitai, pritvirtinti prie ratų stipinų. Verta pažiūrėti, ar nereikėtų įsigyti naujų padangų. Per žiemą jose gerokai sumažėja slėgis, tad prieš pirmąjį pasivažinėjimą reikia pripūsti oro.

Dviračių meistrai primena, kad svarbu patikrinti stabdžių kaladėles, sudilusias pakeisti.

Būtina apžiūrėti, įvertinti dviračio grandinę. Jos ilgį lengviausia pamatuoti specialia matuokle. Jei atstumas tarp narelių jau pernelyg didelis, grandinę teks keisti.

Specialistai akcentuoja, jog svarbu nepamiršti sutepti dviračio mazgų, kur viena į kitą trinasi metalinės detalės. Grandinę ir kitas dalis reikia tepti specialiu skystu tepalu. Jis turi prasiskverbti į grandinės narelius, o likučius būtina nuvalyti sausu skudurėliu. Mat alyvos likučiai traukia nešvarumus, pavyzdžiui, smėlį. Kai jo pateks tarp detalių, šios greičiau dils.


Jei bus tinkamai prižiūrimi, ilgiau nesudils ir dviračio guoliai. Tačiau juose turi būti speciali tiršta alyva, tad svarbu, kad skysto tepalo ten jokiu būdu nepatektų.

Tad kas nėra pakankamai įgudęs, tepti guolius ir keisti grandinę, ko gero, turėtų patikėti meistrams.



Spynos ir signalizacija

Kad dviratis – nepigus daiktas netaptų ilgapirščių grobiu, verta pasimokyti iš svetimų klaidų ir stengtis apsaugoti savo nuosavybę.

Savo daikto „nurašyti“, esą tokio jau joks vagis nevogs, neverta: ilgapirščiams rūpi kone visi pernelyg nesuklerę dviračiai, nepriklausomai nuo jų kainos ar gamintojo.

Vagis ypač vilioja neapšviestose vietose, atokiau nuo vaizdo stebėjimo kamerų palikti ar prie nestabilių objektų pritvirtinti dviračiai. Dažniausiai neberandama dviračių, paliktų prie parduotuvės, laiptinėje, kieme.

Tad dviratį palikite prirakintą gerai matomoje vietoje. Rakinti naudokite specialią spyną, įsigykite dviračio signalizaciją. Patariama dviračius rakinti keliais užraktais vienu metu. Beje, juos vertėtų naudoti ir tada, kai dviratį paliekate garaže, sandėliukyje ar rūsyje.

Dviratininkas – lygiateisis eismo dalyvis, privalantis laikytis Kelių eismo taisyklių.


Elektroninė registracija

Savininkams naudinga žinoti, kad šalyje veikia dviračių registras. Jo reikėtų ieškoti adresu www.dviraciuregistras.lt. Lietuvos dviračių verslo asociacija (LDVA) registrą vertina kaip vieną iš būdų užkirsti kelią vagystėms ir nelegaliam dviračių įsigijimui.

Pasak LDVA prezidento Algimanto Paulikaičio, savo dviratį registre gali užregistruoti kiekvienas.

„Registracijos nauda yra keleriopa. Registruoti dviračiai rečiau vagiami. Registro duomenų bazė yra sujungta su policijos administruojamu Ieškomų numeruotų daiktų registru. Atsiradus pavogtam dviračiui bus surastas jo savininkas. Elektroninė dviračio registracija – tai nepametamas jūsų nuosavybės įrodymas, – vardijo A. Paulikaitis. – Lietuvoje šiuo metu registruota daugiau nei 10 tūkst. dviračių, elektrinių dviračių ir velomobilių. Registracija kainuoja tik 4, 5 Eur, tai yra vienkartinis mokestis visam dviračio „gyvenimui“.

Vilkaviškyje veikianti G. Rutkauskienės įmonė „Girema“ taip pat yra LDVA narė ir nuo pernai metų užregistravo jau ne vieną dešimtį dviračių.

Draudikai primena, kad draudžiant būstą sykiu galima apdrausti ir dviratį kaip namų turtą.


„Sudarius atitinkamą sutartį išmoka už pavogtą daiktą mokama ne tik tada, kai dviratis pavagiamas iš namų, bet ir kai buvęs prirakintas jis prarandamas bet kurioje kitoje vietoje“, – patvirtino rajone dirbanti draudimo specialistė Diana Kanclerienė.



Lygiateisiai ir draugiški

Dviratininkai yra lygiateisiai eismo dalyviai, tačiau jų teises lydi ir pareigos nepriekaištingai laikytis Kelių eismo taisyklių (KET), išlikti budriems, draugiškai dalytis keliu su kitais vairuotojais ir pėsčiaisiais.

Kad važiavimo malonumo neapkartintų incidentai kelyje, būtina atsiminti, jog ir dviratininkams galioja KET. O tai reiškia, kad draudžiama kirsti gatvę per pėsčiųjų perėją važiuojant dviračiu – į kitą pusę jį reikia persivesti. Dviratininkams reikia paisyti ir „Stop“ ženklo reikalavimo, ir judėjimo per geležinkelio pervažą taisyklių bei visų kitų įpareigojimų.

Kur yra įrengti dviračių takai, jais ir reikia važiuoti. O tais atvejais, kai KET leidžia dviračiu važiuoti šaligatviais, dviratininkas neturi trukdyti, kelti pavojaus pėstiesiems. Pro pat žmogų leidžiama važiuoti greičiu, kuris yra artimas pėsčiojo judėjimo greičiui, paliekant tokį tarpą iš šono, kad eismas būtų saugus.

Pravažiuojantiems pro stovintį automobilį patiems dviratininkams reikia pasisaugoti staigiai atidaromų mašinos durelių. Važiuodami grupėje dviračių vairuotojai turi judėti vienas kitam iš paskos. Prieš darydami posūkius dviratininkai visuomet privalo parodyti atitinkamą signalą.

Važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims, o išklausiusiems nustatytą mokymo kursą ir turintiems pažymėjimą, – ne jaunesniems kaip 12 metų paaugliams. Prižiūrint suaugusiajam, važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 8 metų vaikams.

Dviratininkai, šviesiuoju paros metu važiuojantys važiuojamąja kelio dalimi, privalo vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos, o gale – raudonos šviesos žibintai. Tamsiuoju paros metu arba kai blogas matomumas turi degti du minėti žibintai, o dviračio vairuotojas privalo dėvėti šviesą atspindinčią liemenę.

Dviračių vairuotojai iki 18 metų, važiuodami važiuojamąja kelio dalimi, privalo segėti dviratininko šalmą. Vyresniems dviratininkams šalmai yra rekomenduojami dėl jų pačių saugumo.




Publikuota: 2017-03-07 08:32:50

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai