„Santaka“ / Medikai privalo skiepyti visas vienuolikmetes / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Vienuolikmetės mergaitės turi kreiptis į šeimos gydytojus dėl nemokamo skiepo.

Eglės MIČIULIENĖS nuotr.


Medikai privalo skiepyti visas vienuolikmetes

Eglė KVIESULAITIENĖ


Paauglių mergaičių mamos susirūpinusios, kam iš tiesų priklauso kompensuojamas skiepas nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančio viruso. Mat vienos vienuolikmetės kviečiamos skiepytis, o kitoms tvirtinama, kad skiepas joms pagal įstatymą nepriklauso.



Kreipėsi mama

Į redakciją paskambinusi vienuolikmetės Gabijos mama sakė nesuprantanti tokio keisto įstatymo. Spaudoje perskaičiusi, kad kviečiamos skiepytis visos vienuolikmetės mergaitės, vilkaviškietė nuvedė savo atžalą į polikliniką. Tačiau į mergaitės gimimo datą pažvelgusi gydytoja sakė apgailestaujanti, bet valstybės kompensuojama vakcina Gabijos paskiepyti negali. Mat mergaitė gimusi rugpjūtį, o įstatymas numato skiepyti mergaites, gimusias 2005-ųjų rugsėjį arba vėliau.

– Man pasiūlė dukrą skiepyti už savo lėšas, bet juk vakcina labai brangi ir mūsų šeimai tai būtų didelė finansinė našta, – aiškino Gabijos mama. – Be to, negi mano dukra blogesnė Lietuvos pilietė už tas, kurios gimusios vos pora savaičių vėliau?



Vadovaujasi įstatymu

Pasiteiravę Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centre sužinojome, kad medikai iš tiesų mergaičių, gimusių iki 2005 m. rugsėjo 1 d., nemokama vakcina nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) neskiepija.



– Mes vadovaujamės 2015 m. birželio 12 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymu „Dėl Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriaus patvirtinimo“, kuriame sakoma, kad nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. skiepijamos tos 11 metų mergaitės, kurioms įsakymo įsigaliojimo dieną yra sukakę 11 metų arba sukaks vėliau, – aiškino už skiepus atsakinga poliklinikos vyr. slaugytoja Elvyra Žikevičienė. – Apie tas mergaites, kurioms 11 metų sukako anksčiau, iki 2016 m. rugsėjo 1 d., įsakyme nekalbama.

E. Žikevičienė sakė, kad jų įstaiga jau yra gavusi 25 vakcinas, 17 iš jų dar neįskiepyta. Po pusės metų visos paskiepytos mergaitės gaus antrąją vakcinos dozę.

Poliklinika neseniai gavo Kauno teritorinės ligonių kasos raštą, kad atvyktų atsiimti papildomų vakcinų dozių. Iš 2500 dozių, įgytų Sveikatos apsaugos ministerijos, Vilkaviškio poliklinika gaus 10.

– Nors tai nėra daug, bet mums vis dar užtenka, nes kol kas sulaukėme nedidelio norinčiųjų skiepytis aktyvumo, – sakė E. Žikevičienė. – Kai kurių mergaičių mamos net ir informuotos apie tokią galimybę atsisakė skiepyti dukras. Iš viso mums reikėtų apie 60 vakcinų dozių, nes būtent tiek 2005 m. gimusių pacienčių, kurioms priklauso nemokami skiepai, turime savo įstaigoje.



E. Žikevičienė apgailestavo, kad gali skiepyti ne visas vienuolikmetes, tačiau patvirtino, kad gydymo įstaiga privalo vadovautis įstatymais.



Tyrė kontrolieriai

Klausimų dėl tokio diskriminuojančio sveikatos apsaugos ministro įsakymo kilo ne tik mūsų rajono paauglių mamoms. Jau anksčiau viena mama kreipėsi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą su skundu dėl vienuolikmečių mergaičių, gimusių iki 2005 m. rugsėjo 1 d., diskriminacijos. Mat įstaigos, prie kurios prirašyta pacientė, medikai taip pat atsisakė skiepyti mergaitę, kuriai 11 metų sukako anksčiau nei rugsėjo 1 d.
Gimdos kaklelio vėžys – klastinga liga, kuri gali vystytis daugelį metų ir nesukelti jokių simptomų.


Skundą tyrusi Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba priėjo prie išvados, kad sveikatos apsaugos ministro įsakymas lygių galimybių nepažeidžia. Tiesiog gydymo įstaigos jį suprato klaidingai.

Sveikatos apsaugos ministerija lygių galimybių kontrolieriams patvirtino, jog žmogaus papilomos viruso infekcijos vakcina bus skiepijamos visos 11 metų mergaitės: tos, kurioms įsakymo įsigaliojimo dieną, t.y. 2016 m. rugsėjo 1 d., jau yra sukakę 11 metų arba 11 metų dar sukaks.



Nors lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba skundą baigė nagrinėti ir verdiktą priėmė prieš kelis mėnesius, dalis šalies gydymo įstaigų ir toliau neskiepijo anksčiau gimusių vienuolikmečių mergaičių.

Vilkaviškio poliklinikos medikai tvirtino iš ministerijos sulaukę rašto, kad ministro įsakyme padaryta klaida dėl amžiaus ir bus atsiųstas patikslinimas. Bet žadėtas dokumentas įstaigos taip ir nepasiekė.



Priklauso visoms

Kadangi vienuolikmetės vilkaviškietės, gimusios iki rugsėjo 1 d., ir toliau neskiepijamos vakcina nuo gimdos kaklelio vėžį galinčio sukelti viruso, patys kreipėmės paaiškinimo į Valstybines ligonių kasas prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir gavome Ryšių su visuomene skyriaus vyriausiosios specialistės Vitos Lyskoitienės atsakymą:

„Nuo praėjusių metų rugsėjo 1 d., t. y. vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriaus įsigaliojimo dieną, nemokamai gali būti skiepijamos visos vienuolikmetės.

Mergaičių tėveliams ir šeimos gydytojams svarbu žinoti, kad tos, kurioms praėjusių metų rugsėjo 1 d. buvo 11 m., o 12 m. suėjo vėliau, vis tiek gali būti paskiepytos nemokama ŽPV vakcina. Pavyzdžiui, jeigu mergaitei 2016 m. gruodžio 1 d. suėjo 12 m. ir dėl ligos ar nepakankamo vakcinų kiekio gydymo įstaigoje ji nebuvo paskiepyta iki 2016 m. gruodžio 1 d., mergaitė gali būti paskiepyta ir po 12-ojo gimtadienio, nes 2016 m. rugsėjo 1 d. jai buvo 11 metų.

Skiepijant nuo ŽPV yra reikalingi 2 skiepai. Tarp pirmojo ir antrojo skiepo turi praeiti 6 mėn.“



Gelbsti gyvybę

Valstybinių ligonių kasų atstovė patarė vilkaviškietei mamai su dukrele dar kartą apsilankyti pas savo šeimos gydytoją. Jei sutarti nepavyktų, V. Lyskoitienė pataria kreiptis į gydymo įstaigos administraciją.

Medikai primena, kad gimdos kaklelio vėžys – klastinga liga, kuri gali vystytis daugelį metų ir nesukelti jokių simptomų. Tačiau vėlyvoje stadijoje liga gali tapti mirties priežastimi. Todėl nuo praėjusių metų ŽVP vakcina įtraukta į vaikų profilaktinių skiepų kalendorių.

Skiepai nuo šio pavojingo viruso yra kompensuojami 22 Europos Sąjungos šalyse. Šalyse, kuriose vykdomos visuotinės skiepijimo nuo ŽPV programos, gimdos kaklelio vėžiu sergama mažiau.



Publikuota: 2017-02-27 10:43:29

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai