„Santaka“ / Mikroelementų ir pesticidų naudojimas auginant žieminius rapsus

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-09-20 18:11

Dalinkitės:  


Mikroelementų ir pesticidų naudojimas auginant žieminius rapsus


Vėluojant javapjūtei, žieminius rapsus rugpjūčio pirmoje pusėje tebuvo galima pasėti tik į pūdymus, todėl didesnė jų dalis buvo sėjama po javų net iki rugsėjo pradžios. Tačiau, vyraujant drėgniems ir šiltiems orams, rapsai sudygo labai greitai, tolygiai ir sparčiai vystėsi. Dabar daugelis rapsų pasėlių yra tankūs – 1 kv. metre randama nuo 60 iki 100 augalų, jie turi 4–6 lapus. Daug kur rapsai buvo pasėti tik į skustas ražienas.

Tokiuose pasėliuose gausiai sudygo pabiros, kurios šiuo metu konkuruoja su rapsais. Norint, kad rapsai nebūtų stelbiami, nedelsiant reikėtų naikinti pabiras. Rekomenduojame naudoti herbicidą „Agil“ – 0,5 l/ha, o laukuose, kur yra varpučių, herbicido normą reikėtų didinti iki 0,8 l/ha.

Tankiuose ir vešliuose rapsų pasėliuose yra didelė rizika, kad ištįs rapsų augimo kūgelis. Peraugę augalai prastai žiemoja, dėl to išretėja pasėlis arba jis visiškai žūsta. Vešliuose pasėliuose peržiemojimo sąlygoms pagerinti rekomenduojama naudoti augimo reguliatorius. Praktikoje patikrintas ir rapsų augimo kūgelio spartų vystimąsi efektyviai stabdantis fungicidas yra „Folicur“. Fungicido norma parenkama priklausomai nuo rapso išsivystymo – lapų skaičiaus. Rapsui turint iki 5 lapų, „Folicur“ naudojama 0,5 l/ha. Vėliau kiekvienam išaugančiam lapui preparato norma didinama 0,1 l/ha, bet ne daugiau kaip iki 0,8 l/ha. Rapsams turint daugiau nei 8 lapus, augimo reguliatorius naudoti jau vėlu.



Po gausių lietų, esant įmirkusiai dirvai, rudenį vyraujant žemai temperatūrai, rapsams sunku paimti kai kurių maisto medžiagų iš dirvos. Esant tokioms sąlygoms, rapsams ypač trūksta mikroelementų. Pastarieji dalyvauja daugelyje augale vykstančių procesų, iš kurių vienas svarbiausių – angliavandenių ir cukraus sintezė. Augalai nesukaupia pakankamai šių medžiagų, prastai žiemoja, esant žemai temperatūrai iššąla. Todėl nereikėtų pamiršti rudeninio mikroelementų panaudojimo žieminių rapsų pasėliuose. Rekomenduojame žieminius rapsus apipurkšti skystų mikroelementinių trąšų tirpalu, tam ypač tinka kompleksinės trąšos „Plonvit“, norma yra 2–3 l/ha.

Kryžmažiedžiai augalai yra jautrūs boro trūkumui, kurio reikia normalioms ląstelių sienelėms susidaryti, ląstelėms dalytis, azoto apytakai, baltymams susidaryti. Boras pagerina maisto medžiagų įsisavinimą ir angliavandenių pernešimą iš lapų į šaknis bei dauginimosi organus. Tokių augalų augimo kūgelyje padidėja sulčių koncentracija, todėl augalai geriau pakelia žemą temperatūrą – neiššąla.

Žieminius rapsus rekomenduojame per lapus patręšti skysta boro trąša „Bormax“, skiriant 1 l/ha. Šioje trąšoje esantis boras yra organinės formos, todėl augalų ypač gerai įsisavinamas.



Kartu su „Plonvit“ ir „Bormax“ žieminius rapsus būtų tikslinga papildomai patręšti ir magniu bei siera, naudojant magnio sulfatą – 5–7 kg/ha. Magnio yra chlorofilo sudėtyje, o siera dalyvauja augalų fotosintezės, kvėpavimo, azoto ir anglies apykaitos procesuose. Magnio stygius ypač dažnai pastebimas lengvesnėse dirvose. Paminėtos trąšos gali būti naudojamos mišinyje kartu su „Folicur“.

Dar norime atkreipti dėmesį, kad šių metų žieminių javų sėkla yra užkrėsta ligų pradais (ypač nuimta prasidėjus lietums). Todėl ją prieš sėjant būtina išbeicuoti. Neturint beicavimo įrangos, gali pagelbėti beicavimo paslaugas teikiančios firmos. Beicavimui rekomenduojame naudoti beicų „Maxim Star“ (1 l/t) ir „Maxim“ (0,5–0,7 l/t) mišinį.

Informaciją apie produktus ir paslaugas teikia UAB „Kustodija“ regionų konsultantai: Vilkaviškyje ir Jurbarke – Loreta Aleknavičienė, tel. (8 686) 02 581, Šakiuose – Arūnas Vasiliauskas, tel. (8 687) 80 688.



Loreta ALEKNAVIČIENĖ

Juozas SEMAŠKA



Užsk.13126



Publikuota: 2006-09-20 18:11:57

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai