„Santaka“ / Slaptame karjere – statybų „banginiai“

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda labai geros būklės javų kombainą LAVERDA 3400 (3,6 m pjaunamoji, variklio galingumas 115 AJ, 6 cilindrų, IVECO smulkintuvas). Tel. 8 601 18 005.
Galioja iki: 2020-04-12 09:10:44

Perka metalines naudotas daugiabučių laiptinių duris. Tel. 8 618 45 713.
Galioja iki: 2020-04-16 09:11:07

Parduoda jauną pieningą karvę ir telyčią. Tel. 8 624 70 635.
Galioja iki: 2020-04-18 13:59:28Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-09-18 17:37

Dalinkitės:  


Riedantys žvyro pilni sunkvežimiai nesukeldavo įtarimo, kad vežamas gruntas iš slapto karjero.
Kazimiero LINKEVIČIAUS nuotr.

Slaptame karjere – statybų „banginiai“

Vilkaviškio rajone, netoli Vištyčio, Totorkiemio kaime, keletą metų veikia nelegalus žvyro – smėlio karjeras, išraustas mažamečiam Virbalio gyventojui priklausančioje žemėje. Išvežta tūkstančiai tonų žvyro ir smėlio, už kurį valstybei nesumokėta nė cento.

Žvyrą iš nelicencijuoto karjero stambioms statybų organizacijoms, vykdančioms didelės apimties europinius projektus, pardavinėjo mažamečio tėvas, UAB „Čiuproma“ savininkas Romas Čiuprinskas.

Karjerą prieš du mėnesius aptikę Marijampolės regiono aplinkos apsaugos darbuotojai buvo šokiruoti. Karjeras buvo labai gerai paslėptas nuo pašalinių akių. Iš UAB „Čiuproma“ rastų sąskaitų nustatyta, kad nuo praėjusių metų pavasario iki šių liepos mėnesio iš karjero išvežta apie 100 tūkst. kubinių metų žvyro. Gamtai padaryta arti pusės milijono litų žala. Jos dydis paskaičiuotas pagal pažeidėjo sąskaitose užfiksuotus parodymus.Pasislėpė po žinomos įmonės vardu?

Įtaręs, jog šia veikla ne tik gali būti padaryti dideli nuostoliai aplinkai, bet yra ir nusikaltimo požymių, regioninis Aplinkos apsaugos departamentas surinktą medžiagą perdavė Vilkaviškio rajono apylinkės prokuratūrai. Praėjusią savaitę tyrimą dėl aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimo, dėl kurių atsirado didelė žala gamtai, pradėjo Vilkaviškio rajono policijos komisariatas. Tyrimą atlieka ir Marijampolės finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

„Birželio pabaigoje su Vilkaviškio savivaldybės ekologu važiuodami į Vištytį atkreipėme dėmesį į smarkiai išvažinėtą kelią miško link. Smalsu pasižvalgyti, kur jis veda. Pavažiavę vos kelis šimtus metrų, aptikome iki šiol mums nežinomą karjerą. Prie karjero įsmeigtoje lentelėje buvo užrašyta, kad karjeras yra UAB „Alkesta“ žinioje. Nebuvo tekę girdėti, kad bendrovė čia turėtų karjerą. Apskritai toks didelis iškastas plotas šokiravo, nes nieko apie jokius kasinėjimus nebuvo tekę girdėti“, – pasakojo „Respublikai“ Vilkaviškio agentūros vedėjas Vitas Bakas.

Tekdavę važiuojant keliu sutikti žvyrą vežančių automobilių, bet iš kur įtarti, kad žvyras – iš pogrindinio karjero? Pavištytyje yra net keli žvyro bei smėlio karjerai, kuriuos eksploatuoja Vilkaviškio melioratoriai (UAB „Melvilsta“). Agentūros vedėjas sako jaučiąs nebylius priekaištus, kodėl anksčiau nepamatė karjero ir neužkirto kelio nusikaltimui. Gamtosaugininkas ir pats stebisi sutapimų virtine: už miško pasislėpusio karjero nesimato, jokiais įtarimais dėl jo nepasidalijo Valstybės sienos apsaugos pareigūnai, su kuriais gamtosaugininkai yra pasirašę bendradarbiavimo sutartį (karjeras yra valstybės sienos apsaugos su Kaliningrado sritimi zonoje). Prie įvažiavimo į karjerą pastatytas ženklas, kad jį eksploatuoja gerai žinoma kelių statybos įmonė „Alkesta“. Įspėjamieji užrašai ant šlaitų galėjo sudaryti įspūdį, kad veikla legali ir teisėta.Kas ir kiek sutaupė

Iš „Čiupromos“ sąskaitų nustatyta, kad žvyrą bei smėlį, mokėdamos 3,5–4,5 lito už kubinį metrą, gruntą – 1 litą už kubinį metrą, pirko alytiškės UAB „Alkesta“, UAB „Parama“, Vilniuje registruotos UAB „Geltisa“ bei UAB „Volkerrail“– Lietuva“, Marijampolės UAB „Statranga“ bei dar keletas mažų Vilkaviškio rajono bendrovių. UAB „Alkesta“, kuri, sprendžiant iš užrašų, turėjo būti pagrindinė karjero naudotoja, pagal važtaraščius yra išvežusi vos per 20 tūkst. kubinių metrų žvyro.

Didžiausias žvyro, smėlio bei grunto pirkėjas buvo tarptautinės geležinkelio magistralės Kybartai –Vilnius rekonstrukciją atliekančios „Geltisa“ bei „Volkerrail – Lietuva“. Iš „Čiupromos“ dokumentų galima spręsti, kad nelegalūs darbai nekontroliuojami pamažu įsibėgėjo. Kiekvieną mėnesį iškasenų buvo parduodama vis daugiau.

Anot „Alkestos“ konkurentų, kainos, kuriomis buvo parduodamas žvyras, – juokingos. Rinkoje jo kaina 8–12 litų už kubinį metrą. „Buvo naudinga ir pirkėjui, ir pardavėjui. Vienas išlošia nemokėdamas valstybei mokesčių, atlikdamas mažiau procedūrų, kitas – taupydamas pinigus. Į kieno kišenę iš tikrųjų nusėdo iš nelegalios veiklos laimėti pinigai, vargu ar pasiseks išsiaiškinti. Tačiau svarbiausiai, kad iš nelegalaus karjero paimto žvyro bei smėlio nebuvo galima naudoti europinių projektų finansuojamoms statyboms. Būdami neištirti, jie neturi sertifikato“, – komentavo „Respublikai“ statybos žinovai bei teisininkai. Kita vertus, įrodyti tokį biznį beveik neįmanoma, nes žaliavos greičiausiai deklaruojamos iš galiojančių objektų. Daugiausia kelio rekonstrukcijos bei tiesimo darbų Marijampolės apskrityje laiminti „Alkesta“ Kalvarijos savivaldybėje naudojasi valstybinio 7,3 ha Ėgliabalių žvyro karjeru.Dosnus tėvas

Pareigūnų manymu, kiek iš tiesų iš nelegalaus karjero išvežta žvyro bus nelengva įrodyti, nes niekas negali pasakyti, kaip iki suniokojimo atrodė ši mišku apaugusi vietovė: ar tai buvo kalva, ar keletas kalvų, o gal duobė? Tuo tarpu šią vietovę anksčiau matę specialistai teigia, jog išknaisiotas miškas augo ant kalvos, iškasta gali būti dvigubai daugiau žvyro, negu dokumentuose nurodo bendrovės savininkas. O įrodyti, kaip atrodė vietovė iki kasimo, nebūtų didelių problemų. Yra topografiniai žemėlapiai, pagal kuriuos gana tiksliai galima apskaičiuoti kalno altitudę. Pasak kai kurių vilkaviškiečių, žvyras iš nelegalaus karjero vežamas ne vienus metus, kaip užfiksuota dokumentuose, o gerokai seniau, ir to nežinoti buvo neįmanoma.

2003 m. kovo mėnesį Vilkaviškio rajono žemėtvarkos skyrius žemės savininkei Janinai Čiuprinskienei išdavė mažo karjero pasą. Įstatymai numato, kad savo valdose ir savo reikmėms savininkas ne daugiau negu pusės hektaro plote ir ne giliau negu 2 m gylyje gali kasti gruntą. Nekontroliuojamo valdų savininko apetitas netruko išaugti.

Vilkaviškio rajone valstybinių naudingųjų iškasenų karjerų yra septyni. Jų ištekliai eina į pabaigą, todėl dideliems vartotojams stengiamasi iškasenų nebeparduoti. „Ateina laikas privatininkams, o už jų stovi statybos „banginiai“ , – įsitikinę kai kurie vilkaviš- kiečiai. Teisininkų manymu, nuo atsakomybės gali išsisukti ir R.Čiuprinskas. Kyla įtarimų, kad jis tai numatė. Anksčiau turėtą individualią įmonę R.Čiuprinskas daugiau nei prieš metus perregistravo į uždarąją akcinę bendrovę (UAB). Pagal Lietuvos įstatymus UAB neatsako asmens turtu, tik akcijomis, kurios paprastai yra menkavertės.

Matyt, ne be pagrindo R.Čiuprinskas iš prieš dvejus metus mirusios savo motinos paveldėtą žemę, kurioje ir išraustas karjeras, 2005 m. rugsėjo mėnesį dovanojimo sutartimi perrašė tuomet dar ketverių metų neturėjusiam savo sūnui Domui. Neoficialiai kalbama, kad karjerą šeima rengėsi parduoti.Įtartinas nežinojimas

Paskutiniajame Vilkaviškio rajono savivaldybės Tarybos posėdyje skubos tvarka buvo pateiktas svarstyti 5 metų Domo Čiuprinsko, atstovaujamo savo tėvų Romo bei Astos Čiuprinskų, prašymas dėl žemės sklypų Totorkiemio kaime paskirties pakeitimo. Buvo prašoma padalyti Totorkiemio kaime jam priklausančią 10,92 ha žemę į 2 sklypus, 3,4 hektarų sklype leisti įrengti žvyro – smėlio karjerą. Išknaisiotas karjeras iki šiol dokumentuose buvo žemės ūkio paskirties žemė. Taryba tik 2 balsų persvara palaimino skandalingojo karjero tvarkymo reikalus. Susilaikę nuo balsavimo 10 Tarybos narių sakė laukę paaiškinimų, kodėl tokia situacija susidarė, tačiau jų taip ir neišgirdo.

„Viskas įvyko ne iš blogos valios, o iš nežinojimo“, – „Respublikai“ aiškino R.Čiuprinskas ir patikino pripažįstantis klaidas bei gamtai padarytą žalą.

Dėl nežinojimo teko suabejoti po pokalbio su Aplinkos ministerijos Žemės gelmių registro ir leidimų skyriaus vedėju Vytautu Januška. „R.Čiuprinskas daug kartų konsultavosi su mumis, kaip gauti leidimą eksploatuoti išteklius, konsultavosi su keliomis geologų įmonėmis dėl dokumentų parengimo, bet taip nieko ir nepadarė“, – stebėjosi V.Januška.

Pakalbinti UAB „Alkesta“ vadovų mums nepasisekė. Visi aukštesni viršininkai siuntinėjo vienas nuo kito. Galiausiai bendrovės sekretorė sujungė su darbų saugos ir aplinkosaugos tarnybos vadovu Dariumi Kelčiausku. „Nesu tame karjere niekada buvęs, jokių užrašų dėl karjero eksploatacijos negali būti. Jeigu žvyrą bendrovė pirko, pirko pagal sutartį. Vyksta derybos, kiek susitari, tiek ir moki. Dėl žaliavos kokybės, manau, problemų nekils. Bendrovė turi atestuotą laboratoriją, kuri žaliavą ištiria ir turi teisę įvertinti kokybę“, – dėstė akivaizdžiai mums rūpimu klausimu kalbėti neįgaliotas „Alkestos“ atstovas.Dalia BYČIENĖ

„Respublika“, rugsėjo 15 d.
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Mokiniams skirti maisto daviniai sukėlė diskusijų audrą
* Komunalininkai dezinfekuoja ir laiptines, ir suoliukus aikštėse
* Kaimyninėje Marijampolėje – koronaviruso protrūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip dirbate per karantiną?
Nuotoliniu būdu.
Ir iš namų, ir darbovietėje.
Darbo vietoje.
Turiu nedarbingumo lapelį, atostogauju.
Mane atleido.
Esu bedarbis (-ė), pensininkas (-ė).Kalbos patarimai

Ar prekės būna padidintos paklausos?
Kai kurie daiktai, pvz., medicininės kaukės, dezinfekantai šiu metu yra paklausios prekės, o ne padidintos paklausos. Neveikiamasis būtojo laiko dalyvis nevartotinas savaiminei (t. y. be pašalinio poveikio, specialaus įsikišimo atsiradusiai) ypatybei reikšti.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas