„Santaka“ / Rajono ūkininkas Briuselyje kovojo už pieno gamintojų teises

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-01-30 15:52

Dalinkitės:  


Stasys Didžiulis (trečias iš kairės) kartu su kitais Lietuvos delegacijos nariais džiaugėsi, kad protesto akcija Belgijos sostinėje nebuvo bevaisė.

Eimanto BIČIAUS nuotr.


Rajono ūkininkas Briuselyje kovojo už pieno gamintojų teises

Andrius GRYGELAITIS


Briuselyje Europos pieno gamintojai surengė protesto akciją, reikalaudami, kad Europos Komisija neleistų į rinką tiekti didesnio kiekio pieno miltų, gulinčių intervenciniuose sandėliuose. Tarp akcijos dalyvių buvo ir Matlaukio kaimo ūkininkas Stasys Didžiulis.



Skendėjo pieno miltuose

Protesto akcija buvo surengta būtent tada, kai vyko Europos šalių žemės ūkio ministrų pasitarimas. Prie Europos Parlamento rūmų susirinko 19 valstybių, tarp jų ir Lietuvos, ūkininkai, siekdami atkreipti dėmesį į itin trapią pieno sektoriaus situaciją. Žemdirbiai reikalavo, kad Europos Komisija į rinką nepaleistų intervenciniuose sandėliuose gulinčių maždaug 400 tūkst. tonų pieno miltų. Jei tai būtų padaryta, aukcionuose pradėtų kristi jų kaina. Iš tokio kiekio produkcijos būtų galima pagaminti maždaug 4 mln. tonų pieno – kone trigubai daugiau, nei per metus pagaminama Lietuvoje.

Akcijoje dalyvavęs vienas aktyviausių mūsų rajono ūkininkų S. Didžiulis pasakojo, jog Briuselis protesto metu kurį laiką tiesiog skendėjo pieno miltuose.

„Iš viso buvo išbarstyta maždaug penkios tonos šios produkcijos. Buvo galima net pagalvoti, kad lauke sninga. Dalis miltų per ventiliatorius pateko į Europos Komisijos pastato vidų. Kiek man žinoma, po protesto gatvės buvo valomos iki pat paryčių“, – pasakojo S. Didžiulis.


Anot jo, ši akcija davė naudos. Europos Komisijos atstovai pažadėjo iš karto nepaleisti į rinką visų intervenciniuose sandėliuose esančių pieno miltų. Be to, buvo pranešta, jog kritus pieno supirkimo kainoms bus sudarytas specialus fondas, iš kurio turėtų būti kompensuojama ūkininkų patirta žala.

Dar vykdami į protestą lietuviai stabtelėjo Berlyne vykusioje „Žaliosios savaitės“ parodoje, ten bendravo su žemės ūkio ministru Broniumi Markausku. Su juo mūsiškiai susitiko ir po akcijos Briuselyje. Lietuviai taip pat bendravo su Europos Parlamento nariu Broniu Rope, lankėsi Lietuvos ambasadoje.

Iš viso į Belgijos sostinę keliavo 16 lietuvių delegacija. S. Didžiulis nebuvo vienintelis vilkaviškietis, dalyvavęs proteste. Per akciją prie jo prisijungė ir dar viena kraštietė – B. Ropės padėjėja dirbanti Rūta Bičiuvienė.



Perdirbėjai naudojasi gandais

S. Didžiulis pasakojo, kad iš Belgijos parsivežė ir daugiau gerų žinių. Briuselyje lietuviai sužinojo, kad didžiausias pasaulyje Naujosios Zelandijos pieno kooperatyvas „Fonterra“ bent jau artimiausiu metu nežada didinti pieno gamybos, o vieni didžiausių Europos pieno gamintojų – olandai – įsipareigojo sumažinti savo galvijų bandą. Tai leidžia tikėtis, kad pieno kiekis pasaulyje bent jau nedidės, todėl nebus jokio preteksto mažinti jo supirkimo kainų.


Tiesa, Lietuvos pieno perdirbėjai dažnai neatsižvelgia į pasaulines tendencijas, o vadovaujasi jiems palankiomis aplinkybėmis, taip neretai siekdami suklaidinti visuomenę.

„Pastaruoju metu pieno supirkimo kainos jau buvo pradėjusios kilti, tačiau neseniai gavome įspėjimų pasiruošti staigiam kainų kritimui. Mūsų perdirbėjai, pasinaudodami gandais, jog į rinką bus paleisti milžiniški kiekiai pieno miltų, rado pretekstą mažinti kainas“, – apgailestavo Lietuvos pieno gamintojų asociacijos Vilkaviškio skyriaus pirmininkas Albinas Šneideris.

Anot jo, perdirbėjai taip pat kreipėsi į Valstybinę konkurencijos tarnybą, prašydami uždrausti viešinti pieno supirkimo kainas. Vienintelis žemės ūkio kooperatyvas „Pienas LT“ sutinka dirbti skaidriai, neslėpdamas jokios informacijos.

„Blogiausia, kad keldami kainas mums perdirbėjai didina ir pieno produktų kainas parduotuvėse. Jie savo pelno dalies nenori susimažinti. Pavyzdžiui, sviestas pabrango vos ne 50 proc. Pastebėjau dar vieną tendenciją – kaina parduotuvėse nekyla, bet mažinami produktų svoriai. Tikrai ne visi pirkėjai tą pastebi“, – sakė S. Didžiulis.



Tikisi ministro palankumo

Dabar šalies ūkininkai, priklausomai nuo ūkio dydžio, už litrą pieno gauna 20–30 euro centų. Nors Europos Sąjungos šalių pienininkai už tą patį kiekį gauna 30–45 euro centus. Mūsų šalies pienininkams taip pat skiriamos ir mažesnės nei kitų ES šalių žemdirbiams tiesioginės išmokos. Konkuruoti su kitais – itin sunku, nes gamybos kaštai niekuo nesiskiria.


„Situacija dar labiau pablogėjo, kai buvo panaikintos pieno kvotos. Tai naudinga tik didžiosioms šalims. Seniau tie, kas viršydavo kvotą, turėdavo mokėti dideles baudas. Lietuva niekada kvotos neviršijo, tačiau ir visiškai nesiruošė jos panaikinti. Apskritai, mažosioms šalims tai nenaudinga. Jaučiasi, kad už žemės ūkį ir kaimo plėtrą atsakingas Europos Komisijos narys Filas Hoganas pataikauja didžiosioms valstybėms, todėl daugelis mažųjų jau reikalauja jo atsistatydinimo“, – kalbėjo A. Šneideris.

Abu pašnekovai išreiškė viltį, jog daug metų Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininku buvęs naujasis Žemės ūkio ministras B. Markauskas, labiau nei ankstesni ministrai, supras pienininkus ir nelygioje kovoje su perdirbėjais palaikys būtent ūkininkų pusę.

A. Šneideris dar kartą paragino rajono pieno gamintojus sekti naujienas spaudoje ir būti aktyviems, kovojant už savo teises. Jis sakė, kad pieno gamintojų asociacijos nariai planuoja susitikimą Vyriausybėje su Ministru pirmininku Sauliumi Skverneliu. Susitikimas turėtų įvykti dar iki pavasario lauko darbų pradžios.





Galerija: Protesto akcija




Publikuota: 2017-01-30 15:52:53

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai