„Santaka“ / Rotacijai vadovai pritartų su išlygomis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda skanius obuolius (0,20–0,40 Eur/kg, nepurkšti), medų (3,50 Eur už 0,5 l). Tel. 8 610 45 539.
Galioja iki: 2019-02-16 15:36:09

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-01-23 16:09

Dalinkitės:  


Švietimo pagalbos tarnybos direktorė Asta Grinevičienė (viršuje, kairėje) galimą vadovų rotaciją vertina skeptiškai. O rajono švietimo įstaigose direktoriaujančių pedagogų Arūno Sernecko (viršuje, dešinėje), Vilijos Nikliauzienės ir Arvydo Judicko nuomone, svarstant dėl mokyklų vadovų kadencijų būtina gerai apgalvoti socialinio saugumo momentą.

Autorės, Andriaus GRYGELAIČIO ir kybartupagmok.com nuotr.


Rotacijai vadovai pritartų su išlygomis

Renata VITKAUSKIENĖ

Mokyklų direktoriai siūlymui riboti vadovo kadencijas toje pačioje įstaigoje neprieštarautų, jei vadovavimo dabartinėje jų darbovietėje laikas visiems būtų pradėtas skaičiuoti nuo nulio ir jei būtų pagalvota apie socialinį saugumą. Vis dėlto abejonių, kad vadovų rotacija jau netrukus ims ir išspręs didžiąsias švietimo sistemos bėdas, esama.Konkursas – kas penkeri metai

Prieš porą savaičių iš prezidentūros buvo pasakyta, kad mokyklose susikaupė daug problemų, kurios yra ilgamečių direktorių savivalės pasekmė. Esą vadovai piktnaudžiauja viršesne padėtimi, neskaidriai valdo įstaigų lėšas, pedagogams ir mokiniams taiko neadekvačias bausmes. Mokyklų bendruomenės neturi galimybių pakeisti susiklosčiusios ydingos padėties, inicijuoti pokyčių.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pateikė Seimui svarstyti Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siūlo keisti švietimo įstaigų vadovų skyrimo tvarką, stiprinti įstaigų savivaldą.

Jei Seimas pataisoms pritars, direktorius tai pačiai įstaigai galės vadovauti tik dvi kadencijas po 5 metus. Po pirmosios kadencijos direktorius, norėdamas toliau vadovauti įstaigai, turėtų dalyvauti konkurse į tas pačias vadovo pareigas.

Dar siūloma griežtinti ir skaidrinti direktorių atranką, griežtinti jų veiklos kasmetinį vertinimą. Jį atliktų Švietimo ir mokslo ministerijos įgaliota institucija. Jei 2 metus iš eilės veikla būtų įvertinama nepatenkinamai, toks vadovas turėtų palikti darbą.

Trečias esminis pokytis – mokyklų vadovus atrinktų depolitizuota komisija. Politikai, politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojai joje dalyvauti negalėtų.

Jei pavasario sesijoje Seimas priims šias pataisas, jos turėtų įsigalioti nuo liepos 1 d. Vadovams, kurie toje pačioje įstaigoje dirba 5 ar mažiau metų, nuo tos dienos prasidėtų pirmoji kadencija. Kas vienoje vietoje direktoriauja ilgiau nei 5 metus, bet trumpiau nei dešimtmetį, įsigaliojus įstatymui pradėtų antrąją kadenciją.

Įstaigose, kur tas pats direktorius dirba ilgiau nei 10 metų, praėjus metams po pataisų įsigaliojimo turėtų būti skelbiamas konkursas į vadovo pareigas. Toje mokykloje ar vaikų lopšelyje-darželyje iki tol direktoriaus pareigas ėjęs asmuo taip pat galėtų dalyvauti konkurse.Nori pradėti nuo nulio

Lietuvos progimnazijų asociacijos kasmetiniame suvažiavime praeitą savaitę dalyvavęs Kybartų „Saulės“ progimnazijos direktorius Arvydas Judickas papasakojo, kaip į Prezidentės siūlymus reaguojama pedagogus vienijančių organizacijų lygmeniu. Suvažiavime buvo pristatytas Lietuvos pradinio ugdymo, pagrindinių mokyklų, progimnazijų, gimnazijų bei mokyklų vadovų asociacijų narių, švietimo profsąjungų lyderių pasirašytas bendras kreipimasis dėl mokyklų vadovų kadencijų. Jis adresuotas Seimo, Vyriausybės vadovams, Švietimo ir mokslo ministrei, parlamentiniam Švietimo ir mokslo komitetui.

Pasak A. Judicko, kreipimesi akcentuojama, kad švietimo įstaigų vadovai nėra prieš jų darbo vertinimą, nėra prieš kadencijas. Pasirašiusieji dokumentą siekia, kad pirmoji 5 metų kadencija nuo Švietimo įstatymo pataisų įsigaliojimo dienos būtų pradėta skaičiuoti visiems direktoriams vienodai, nesvarbu, kiek metų vadovas jau yra direktoriavęs toje pačioje įstaigoje.Socialinis saugumas

„Jokio pasipiktinimo kadencijomis nėra. Vadovo darbo vertinimas turi būti, atsiskaityti reikia, beje, tai vyksta ir dabar, vadovai yra atestuojami, – kalbėjo nuo 2002 m. Kybartų mokyklai vadovaujantis A. Judickas. – Tačiau kadencijų įvedimo mechanizmas turi būti labai gerai apgalvotas. Reikia nepamiršti socialinio saugumo. Kyla klausimas, kur reikėtų pasidėti dešimtmetį gerai atidirbusiam direktoriui, kai iki pensijos jam lieka pora metų? Antrosios kadencijos laikotarpiui sudaryta darbo sutartis nutrūktų. Pagal dabar galiojančius įstatymus mokyklos vadovui nerekomenduojama turėti pamokų, tad pasibaigus sutarčiai jis liktų visiškai be jokio darbo. O kiek yra tikimybės, kad priešpensinio amžiaus žmogus laimės konkursą į direktoriaus pareigas kitoje įstaigoje?!“

Dar tik pirmuosius direktoriavimo metus skaičiuojanti Sūdavos pagrindinės mokyklos vadovė Vilija Nikliauzienė sakė, kad jeigu praeitų metų pradžioje būtų girdėjusi apie tokias galimas Švietimo įstatymo pataisas, tikrai nebūtų rizikavusi ir siekusi direktoriaus pareigų. „Turėjau darbą, kuris man patiko, būčiau galėjusi jį dirbti ir toliau. Ne pyragai šitame poste. Atsakyti reikia už viską, pinigai tikrai nemotyvuoja – metodininko kvalifikaciją turintis mokytojas uždirba daugiau. Jeigu būtų patvirtintos kadencijos, kažin ar kas dėl direktoriaus posto paliktų mėgstamą darbą, žinodamas, kad po 5 metų rizikuoja likti iš viso be vietos?“ – svarstė V. Nikliauzienė.

„Ąžuolo“ progimnazijai antri metai vadovaujantis direktorius Arūnas Serneckas sakė širdyje esantis už kadencijas, tačiau iš prezidentūros išėjusi idėja nėra iki galo išgvildenta, todėl tokiai jis nepritariantis. „Produktas ne iki galo paruoštas, o jau paduotas. Beveik pora tūkstančių dabartinių direktorių nežino, kas su jais bus po to, kai jie atidirbs dvi kadencijas. Apie vadovų kaitą kalbama stiprių emocijų fone, po įvykių keliose Vilniaus, Marijampolės mokyklose. Ne visi direktoriai yra demonai, tikrai esama ir nuostabių vadovų. Vis dėlto yra ir tokių situacijų, kai kolektyvai tampa vadovų įkaitais, o švietimo įstaigų vadovus vertinančios atestacijos komisijos yra pernelyg humaniškos“, – kalbėjo A. Serneckas. Įvairios profesinės patirties sukaupęs vilkaviškietis sakė, kad kalbos apie galimas kadencijas anuomet nebūtų pakeitusios jo siekio vadovauti progimnazijai. „Man pačiam labiau natūrali yra kaitos, o ne pastovumo būsena. Kiek daugiau nei 10 metų aš dirbau tik vienoje darbovietėje – Savivaldybės administracijos Švietimo skyriuje. Manau, kaita nėra blogas dalykas“, – sakė vadovas.Dėmesys bendradarbiavimui

„Ligas“, kuriomis šiuo metu „serga“ šalies bei rajono bendrojo ugdymo įstaigos, po tam tikros analizės yra įvardijusi ir mūsų rajono Švietimo pagalbos tarnyba (ŠPT). „Nėra sutelktos mokytojų bendruomenės, neveiksminga mokytojų veikla, menkai bendradarbiauja mokykla, tėvai, socialiniai partneriai, stokojama švietimo duomenų surinkimo ir naudojimosi jais įgūdžių“, – tai tik kelios iš keliolikos taisytinų sričių, išvardytų ŠPT parengtame dokumente. Vis dėlto švietimo įstaigų vadovų kadencijų idėją tarnybos direktorė Asta Grinevičienė vertina skeptiškai.

„Nemanau, kad švietimo problemas išspręs vadovų kadencijų limitas, rotacija. Bendrosios ir vadybinės vadovo kompetencijos, vidinė motyvacija imtis iniciatyvos – labai svarbios direktoriaus savybės, siekiant visos mokyklos pažangos. Tačiau net ir puikiai dirbantys vadovai nesukurs laukiamo rezultato, jeigu švietimo įstaigoje nebus bendradarbiaujama, – akcentavo A. Grinevičienė. – O kad susiformuotų bendradarbiavimo kultūra, reikalingas atsakingų institucijų nuoseklus, kryptingas, sistemingas darbas. Manau, kad situacija greičiau pradės keistis norima linkme, jeigu mes išmoksime tikslingai bendradarbiauti, organizacijose dirbsime pagal pasidalytosios lyderystės modelius.“Pasiteisintų tinkamai pasiruošus?

ŠPT direktorės akcentuota pasidalytoji lyderystė ne tik skatina riboti nekontroliuojamą vieno asmens dominavimą. Švietimo vadybininkai ją įvardija kaip svarbų šiuolaikinės mokyklos valdymo principą. Sykiu tai yra viena iš sąlygų, kad įstaiga taptų gera mokykla ir kad joje augtų ateities lyderiai.

Kaip žinia, pastaraisiais metais rajone vykusiuose konkursuose į švietimo įstaigos direktoriaus pareigas tikrai nesirikiavo eilės pretendentų, atitinkančių visus keliamus reikalavimus. Tad neaišku, ar mažoje savivaldybėje būtų paprasta rasti vadovų, jei prireiktų keisti baigusius kadencijas ar blogai įvertintus žmones. Kita vertus, bent jau mūsų rajone vadovų kaita dažniausiai vyko tik dėl direktorių išėjimo į pensiją. Taigi pedagogui, kuris turi potencialo tapti geru mokyklos vadovu ir galėtų iš anksto kryptingai ruoštis tokiam darbui, progų siekti direktoriaus posto pasitaiko ne tiek jau ir daug. Tad detaliai apgalvotas ir tinkamu laiku „paleistas“ kadencijų mechanizmas galbūt daugiau mokytojų pastūmėtų tikslingai ugdytis vadybines kompetencijas, jų įgijus dalyvauti vadovų konkursuose, padrąsintų ambicijas konkuruoti, siekti profesinės karjeros.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vasario 16-oji Vilkaviškyje: istorinė kartų jungtis
* Klausimas valdžiai: išlaikyti ar uždaryti?
* Kandidatams į merus nevengta užduoti ir nepatogių klausimų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „stribas“?
Taip. Stribai (rus. istrebitel – „naikintojas“) – civilinių ginkluotų sovietų valdžios būriai, 1944–1954 m. Lietuvoje padėję okupantams vykdyti represijas.
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ žodis stribas teikiamas su žyma šnek.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas