„Santaka“ / Nuo mažens puoselėtą svajonę šokti įgyvendina vaikai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda svarstykles, pasveriančias iki 200 k. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2020-04-08 15:06:20

Perka 1–1,5 kambario butą Vilkaviškyje (siūlyti tik I a.). Tel. 8 620 42 988.
Galioja iki: 2020-04-08 15:08:58

Parduoda labai geros būklės javų kombainą LAVERDA 3400 (3,6 m pjaunamoji, variklio galingumas 115 AJ, 6 cilindrų, IVECO smulkintuvas). Tel. 8 601 18 005.
Galioja iki: 2020-04-12 09:10:44Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-09-15 17:47

Dalinkitės:  


Sonata Jankienė moko šokio subtilybių daugiau nei pustrečio šimto vaikų.

Kristinos ŽALNIERUKYNAITĖS nuotr.


Nuo mažens puoselėtą svajonę šokti įgyvendina vaikai

Eglė MIČIULIENĖ

Retas didesnis rajono renginys apsieina be Sonatos Jankienės vadovaujamų šokėjų. Šiai pedagogei energijos galima tik pavydėti. Jos ugdytiniai nuolat pagyvina renginius mokyklose, kultūros rūmuose, miesto aikštėje, koncertuoja kituose miestuose bei šalyse.

S.Jankienė Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinėje mokykloje veda vaikams choreografijos pamokas. Tačiau pagrindinė pedagogės veikla prasideda po pamokų: S.Jankienė vadovauja šokių kolektyvams mokykloje bei Vaikų ir jaunimo centre.Ratas sukasi

Vaikų ir jaunimo centre grakštiems Sonatos mostams paklūsta maždaug septyniasdešimt vaikų – tautinių šokių kolektyvas „Vyželė“, didžiausias visame centre. Vyriausia kolektyvo grupė šiemet jau mini dešimtmetį, greta jų auga dar trijų jaunesnių grupių šokėjai.

– Buvo toks laikas, kai vaikai, ypač 5-7 klasių, norėjo tik popkultūros, šiuolaikinių šokių ir nenoriai rengėsi tautinius rūbus. Dabar vėl grįžta gera tendencija – jaunimas šoka tautinį šokį ir juo džiaugiasi, – sakė vadovė.

Dar apie du šimtus vaikų šokio subtilybių S.Jankienė moko mokykloje. Pedagogė vadovauja „Staigmenos“, „Staigmeniukių“ šiuolaikinio šokio kolektyvams ir, kaip ji pati vadina, „liaudinukams“. Pernai išėjo jaunimo tautinių šokių kolektyvas, jį Sonatai buvo perdavusi vadovė Eugenija Bekerytė.

– Jau ir „Staigmeniukėms“ šiemet penkeri metai. Neseniai pagalvojau, kad vėl reikia mažiukų kartos. Ratas sukasi... – kalbėjo S.Jankienė.Vaikams plojo atsistoję

– Sonata, Jūsų šokėjus matome kone kiekviename renginyje.

– Kai yra kelios grupės, viename renginyje gali pasirodyti vieni, kitame – kiti. Vaikams reikia koncertuoti, nes tai – stimulas tobulėti. Veikti tikrai yra ką. Per šiuos metus vien su „Vyželės“ kolektyvo jaunimo grupe surengėme trisdešimt du koncertus.

– Vasarą irgi nesiilsėjote.

– Tikrai daug koncertavome. Vilkaviškio kultūros rūmuose, Gižuose, Alvite... Buvome ir užsienyje. Su VJC šokėjais jau penktus metus vykstame į Olecką, į festivalį „Mozūrijos folkloro susitikimai“. Ten suvažiuoja labai stiprūs kolektyvai iš Slovakijos, Latvijos, kitų šalių. Šiemet mes parodėme beveik valandos programą, sušokome penkiolika šokių.

Su mokyklos šokėjais jau antrus metus važiuojame į Vokietiją, Timendorf miestą. Šiemet stengėmės atrinkti kitus vaikus, nes kai daug grupių, sunku nusivežti visus. Vienas iš pagrindinių mūsų koncertų vyksta kurortinio miesto vasaros estradoje. Šiais metais buvome paruošę didelę programą. Stebėjau publiką – reakcija buvo išties nuoširdi, kai kurių žiūrovų akyse suspindėjo ašaros. Jie labai stebėjosi, kad tai – vienos mokyklos kolektyvas. Ten mokyklose saviveiklos kolektyvų nėra. Kai vaikai baigė šokti ir dainuoti, žiūrovai atsistoję ėmė ploti ir skanduoti: „Šaunuoliai!“. Mūsų publika santūresnė ir taip audringai emocijų neparodo, todėl vaikams tai buvo didžiulis įvertinimas.Konkursai – varomoji jėga

S.Jankienės vadovaujami kolektyvai yra ne kartą užėmę prizines vietas. Tačiau nors konkursai yra varomoji jėga tobulėti, jie turi ir kitą pusę. Anot vadovės, vaikai yra nuoširdūs, atviri ir labai jautriai reaguoja, jei kas nepasiseka. Dalyvaujant festivalyje, tokios įtampos nebūna.

Vis dėlto yra pora tradicinių konkursų, į kuriuos „Staigmena“ ir „Staigmeniukės“ vis važiuoja pasitikrinti savo jėgų. Vilkaviškiečiai vyksta varžytis į Šiaulius, Ukmergę. Svarbiausias „liaudinukų“ tikslas – ruoštis Dainų šventei. Į ją patekti rengiami labai dideli konkursai, todėl šokėjams tai – svarbus įvertinimas. „Vyželė“ jau buvo trijose Dainų šventėse. 2007 m. bus Dainų šventė Kaune, todėl vilkaviškiečių laukia sunkūs metai, nes reikia paruošti repertuarą.

Sonata sakė, kad jau dešimtmetį gyvuojančioje „Vyželėje“ yra vaikų, kurie šoka nuo kolektyvo susikūrimo. Ateina metas, kai auklėtinius reikia išleisti.

– Būna sunku ir gaila. Išmokstame siekti bendro tikslo, tampame draugais ir... reikia atsisveikinti. Bet džiaugiuosi, kad yra tokių, kurie jau pasirinko choreografo kelią. Kai kurie, įstoję mokytis kitur, įsilieja į kitus šokių kolektyvus. O ryšys nenutrūksta: iš kiekvienos kartos yra tokių vaikų, kurie ateina pas mane, pasikalbame ir net bendraujame žinutėmis, – šypsojosi Sonata.Tereikia atverti vartelius

– Jūsų darbas reikalauja nuolatinės kūrybos – ar nepritrūksta idėjų?

– Tautiniai šokiai turi aprašymus – juos tiesiog skaitai ir statai. O šiuolaikinius šokius kuriant labai sunku susirasti muziką, sugalvoti idėją, kostiumą. Matai kažkokią viziją, pagauni už uodegėlės kokią nors mintį – ir kuri. Smagu, kai kažkas „užsako“ šokį kokia nors tema – spektakliui ar dar kam nors. Juk iš savęs kitą kartą sunku išspausti. Bet dirbu su kūrybingais vaikais. Mano „Staigmena“ ir „Staigmeniukės“ jau pačios pilnos idėjų. Aną dieną palikau jas vienas dirbti, nes man reikėjo išvykti. Parvažiuoju, o jos sako, kad pačios sukūrė šokį. Labai smagu. Atrodo, kad jauname žmoguje atkabini kažkokius vartelius, ir jis jau gali pats išleisti savo idėjas lauk.

– Bet vaikai yra vaikai. Ar jaunieji šokėjai kartais namuose nepamiršta kokio nors šokio atributo?

– Oi, tokių kuriozų būna vos ne kiekviename koncerte! Pernai, važiuojant į Vokietiją, viena panelė pamiršo šokėjos batelius. Tai mano vyras važiavo iš paskos iki sienos ir juos atvežė.

Šiemet Lenkijoje irgi viena mažoji „Vyželės“ šokėja prieš pat koncertą prisiminė pamiršusi batelius, kita – prijuostę... Tada bandome kaip nors išsisukti, bet visada stengiuosi vaikams ugdyti atsakomybę. Juk scenoje reikia ne tik pašokti, bet ir atrodyti gražiai, tvarkingai.Inicijavo šventes

S.Jankienė yra ir keleto gražių švenčių iniciatorė bei koordinatorė. Jos dėka jau penktus metus vyksta rajono moksleivių meno kolektyvų šventė „Sveika, vasarėle“ bei tautinių šokių kolektyvų koncertas „Supynėm šokių pynę“.

Mokytoja aiškino, jog miesto vaikai turi daugiau galimybių pasirodyti, tuo tarpu mažesnių mokyklų mokiniai į scenas lipa rečiau. Bendros šventės padeda kolektyvams susitikti, pasirodyti vieni kitiems, pabendrauti.

Salomėjos Nėries vidurinėje mokykloje S.Jankienė taip pat prieš penkerius metus surengė koncertą „Kalėdų žvaigždė“. Iš mažo koncerto tėveliams per keletą metų jis išaugo į didelį renginį, kuris pernai dėl vietos stokos jau buvo perkeltas į Kultūros rūmus.

Sonata pasitiki ir jaunimas. Net ir būdama pakankamai užimta, pernai, paprašyta jaunų žmonių, šokių vadovė padėjo jiems Vilkaviškyje rengiant „Panelė 2006“ rinkimus. Konkursą organizavę vaikinai pasakojo, kad jaunimui Sonata niekuomet neatsisako pagelbėti.

– Mes vis verkiam, kad jaunimas blogas. Bet reikia jiems padėti, kai jie turi gražių idėjų. Tam ir koncertus rengiame – norisi parodyti, kad vaikai gali šokti, kurti, – sakė pedagogė.Šokėjos svajonė – šokti

– Kažkada nusprendėte tapti šokių mokytoja. Kodėl?

– Nuo mažens norėjau šokti. Baigiau Kybartų Kristijono Donelaičio vidurinę mokyklą. Tais laikais visų mergaičių svajonė buvo tapti Kybartų pučiamųjų orkestro šokėjomis-būgnininkėmis. Aš šokau nuo antros klasės. Iš pradžių – spaliukų kolektyve, o paaugusią mane priėmė į orkestrą. Ten buvo tikra mokykla – ir gyvenimo, ir šokių. Vyko daug konkursų, renginių... Turėjome du stiprius vadovus: Liliją Kinaitienę ir Antaną Ziegoraitį. Jie iki šiol man išliko autoritetai, ir visos jų pamokos labai įstrigo. Baigusi vienuolika klasių, nusprendžiau stoti į choreografiją. Gal ne tiek norėjau vadovauti, kiek – šokti. Įstojau į Vilniaus konservatoriją.

Baigusi gavau paskyrimą dirbti Vilkaviškio kultūros rūmuose. Iš pradžių dirbau su suaugusių žmonių kolektyvu.

– Bet scenoje šoka Jūsų auklėtiniai, o ne Jūs pati...

– Dar kartais leidžiu sau išeiti į sceną su didesniais vaikais, „Staigmena“ ar „liaudinukais“. Vaikai tai vertina, jiems smagu, kai vadovas šoka kartu.

Svajonę tebesaugau – dar labai norėčiau šokti pati... Turiu idėjų kurti suaugusiųjų kolektyvą, bet kol kas tai – tik idėjos. Galbūt vaikai, kuriuos mokiau, kažkada grįš į Vilkaviškį, ir tuomet šoksime kartu. Gal kada nors...
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Rajono medikai bus testuojami dėl koronaviruso
* Pavasaris ūkininkus nuteikia optimistiškai
* Socialinės pagalbos centras kviečia žmones suremti pečius
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip dirbate per karantiną?
Nuotoliniu būdu.
Ir iš namų, ir darbovietėje.
Darbo vietoje.
Turiu nedarbingumo lapelį, atostogauju.
Mane atleido.
Esu bedarbis (-ė), pensininkas (-ė).Kalbos patarimai

Ar prekės būna padidintos paklausos?
Kai kurie daiktai, pvz., medicininės kaukės, dezinfekantai šiu metu yra paklausios prekės, o ne padidintos paklausos. Neveikiamasis būtojo laiko dalyvis nevartotinas savaiminei (t. y. be pašalinio poveikio, specialaus įsikišimo atsiradusiai) ypatybei reikšti.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas