„Santaka“ / Tėveliai jau eina atostogų vaikui auginti

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda priekabą 2PTS-4 (mažesnioji, 1000 Eur), avižų šiaudų ritinius (10 Eur už vnt.), kviečius (200 Eur/t), kvietrugius (180 Eur už t), avižas (160 Eur už t). Tel.: 8 612 88 391, 8 631 00 196.
Galioja iki: 2020-02-21 13:48:48

Slaugytų senuką ar senutę Vilkaviškyje. Tel. 8 635 88 898.
Galioja iki: 2020-02-21 13:49:28

Parduoda beveik naują akumuliatorių VEGA (62 Ah, startinė srovė 570 A, 50 Eur). Tel. 8 685 17 286.
Galioja iki: 2020-02-23 08:07:45

Būsto vidaus apdaila iki visiško įrengimo. Kokybiškai, greitai ir gera kaina! Vilkaviškis ir aplink jį 30 km spinduliu. Tel. 8 624 88 933.
Galioja iki: 2020-02-24 09:11:00

Parduoda 5,4 ha dirbamos žemės ūkio paskirties žemės sklypą Sūdavos kaime. Tel. 8 616 98 851.
Galioja iki: 2020-02-24 13:29:17

Parduoda 11,32ha iš 22,64 ha sklypo ariamos žemės, Augiškių k., Keturvalakių sen. (našumas 52,9 balo, kitą sklypo dalį galima nuomotis). Tel. 8 611 24 847.
Galioja iki: 2020-02-27 08:12:46

Parduoda 6,8 a sodą Agrastų g. 15, Vilkaviškyje. Tel. 8 616 76 717.
Galioja iki: 2020-02-28 11:21:40Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-09-15 17:41

Dalinkitės:  


Rūta ir Petras Bakūnai dalijasi rūpesčiais ir darbais augindami jaunėlį Ąžuolą.

Autorės nuotr.


Tėveliai jau eina atostogų vaikui auginti

Birutė NENĖNIENĖ

Nuo liepos 1 dienos įteisinta nauja socialinio draudimo pašalpos rūšis – tėvystės pašalpa. Teisę gauti šią pašalpą turi tėvai, kurie yra apdrausti ligos ir motinystės socialiniu draudimu, išleisti tėvystės atostogų iki vaikui sukaks vienas mėnuo, per paskutinius 24 mėnesius iki pirmos tėvystės atostogų dienos turi ne trumpesnį kaip 7 mėnesių ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą bei gyvena santuokoje su kūdikio motina.Susidomėjo naujove

Tėvystės pašalpos dydis – 100 procentų pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio. Tėvystės pašalpas skiria ir moka „Sodros“ teritoriniai skyriai, gavę tėvų prašymus bei teisę į šias išmokas patvirtinančius dokumentus.

Pašalpa už tėvystės atostogų laikotarpį iki vaikui sukaks mėnuo skiriama per dešimt darbo dienų nuo prašymo su visais reikiamais dokumentais gavimo “Sodros“ skyriuje dienos ir, pasibaigus tėvystės atostogoms, ne vėliau kaip per 5 dienas pašalpos suma pervedama gavėjui.

Kaip rašoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tinklalapyje, jau per pirmąjį mėnesį po įstatymo įsigaliojimo šia teise pasinaudojo per 60 Lietuvos vyrų. Naujove susidomėjo ir mūsų rajono tėčiai. Rugsėjo pradžioje mėnesio atostogomis gimusio vaiko priežiūrai buvo pasinaudoję šeši mūsų rajono tėveliai.

Apsilankėme vienoje – pilviškiečių Rūtos ir Petro Bakūnų – šeimoje.Lauktas ir planuotas

Penkiolikos metų santuokos sukaktį atšventę Pilviškių vidurinės mokyklos 34 metų mokytoja Rūta ir 40-metis gaisrinės tarnautojas Petras „pasidovanojo“ sūnų Ąžuolą.

„Vardą buvome išsirinkę iš anksto, nes ir prie mūsų namų auga ąžuolas“, – dirstelėjęs pro langą, bendrą tėvų pasirinkimą pakomentavo Petras, kurio tvirtose rankose mėnesio kūdikis atrodė mažas kaip lėlytė. „Vardas tiko dar ir dėl to, kad gimė tikras milžinas, palyginus su anais vaikais, – 52 centimetrų, o per mėnesį priaugo kilogramą šešis šimtus gramų“, – visą „buhalteriją“ atskleidė kavą ruošdama Rūta.

Keturiolikmetės dukros Ievos ir vienuolikmečio sūnaus Radvilo Bakūnai nusprendė neapkrauti nevaikiškais rūpesčiais. Jiedu įsitikinę, jog vaikus turi auginti patys tėvai, todėl ir mažylį nuo pirmųjų dienų ėmėsi auklėti abu.

Bakūnai kalbėjo, jog šis kūdikis nebuvo „netyčiukas“, kaip galbūt kai kam atrodė. Tai lauktas šeimos narys, per savo atėjimą gerokai išgąsdinęs tėvus, nes gimdyvė neapsiėjo be operacijos. Po tokios pradžios pirmosiomis dienomis tėčio pagalba ligoninėje ir namuose buvo aukso vertės. „Netruks užaugti ir šis, nes laikas bėga labai greitai, – rodos, ką tik suėjo savaitė, o štai jau ir mėnuo sukako“, – dalijosi mintimis Rūta.Nusprendė augintis patys

Ąžuolas gimė rugpjūčio ketvirtąją. Mintis pasinaudoti mėnesio tėvystės atostogomis Petrui kilo apie šią naujovę išgirdus per radiją. Darbe dėl to nekilo jokių problemų. Dvidešimt vienerius metus gaisrinėje dirbančiam Petrui viršininkas pats rekomendavo susigundyti įstatymo teikiama galimybe ir geranoriškai padėjo susitvarkyti reikalingus dokumentus. Iš pradžių daug kas nesuprato, kokios čia gali būti atostogos tėčiui, kai mama namie sėdi.

– Ar neprailgo tas mėnuo būnant namuose su žmona ir vaiku?

– Nėra nė kalbos – buvo smagu, – atsakė P.Bakūnas.

– Kokių darbų ėmėtės?

– Ką Rūta sakė, tą dariau. Savuose namuose apskritai darbų yra užtektinai. Vyresniuosius vaikus prieš rugsėjį vežiausi apipirkti. Mokyklai ruošėmės savarankiškai, be mamos.

– Ar nebuvo baugu ant rankų paimti tokį dar gležną Ąžuolą?

– Ne. Ir Ievą su Radvilu padėjau auginti, nes gaisrinėje dirbdamas laisvų dienų turėdavau. Juos auginomės patys, be močiučių ar auklių pagalbos, Rūtą dar mokytis į sesijas išleisdavau.

– Koks skirtumas auginant anuos vaikus ir Ąžuolą?

– Tada vos tik padžiaudavau išskalbtą palą, jau reikia keisti kitą, antrą, trečią. Dabar daug lengviau, Ąžuolui sauskelnes greitai pakeičia pati žmona.

– Ar mažylis netrikdo Jūsų, kaip vyresnio amžiaus tėčio, ramybės?

– Dar nesijaučiu senas. Be to, Ąžuolas pakankamai ramus, naktimis nevargina.Nesisekė su įstatymais

Bakūnai sakė, jog jiems anksčiau nelabai „sekėsi“ su įstatymais – Rūta vis „nepataikydavo“ gauti papildomų procentų už mokytojo metodininko vardą, motinystės pašalpos. Petras šiek tiek drovėjosi tėvystės amžiaus, tačiau lengviau pasidarė, kai sužinojo, jog šeimos padidėjimo laukia ir jo bendraklasis. Kaip tik Petro pavyzdys ir jį patraukė pasinaudoti tėvystės mėnesio atostogomis. Petras visai nusiramino, kai išsikalbėjęs su vienu kitu pažįstamu sužinojo, jog ankstesnės kartos tėvai būdavę vyresnio amžiaus.Atgaivinta praeitis

Kad Bakūnų vyresnieji vaikai labai myli tėtį, o jis juos, žino visi draugai ir pažįstami. Kai pokalbio metu bandžiau iškvosti „gero tėčio“ paslaptį, Rūta pabrėžė, jog „Petrui šeima – viskas, šventas dalykas“.

Moteris priminė jau visai Lietuvai televizijos laidoje „Nomeda“ atskleistą paslaptį: jos vyras užaugo vienturtis, bet ne savo biologinėje šeimoje, o nuo antrų savo gyvenimo metukų paimtas iš ligoninės ir įvaikintas Jadvygos ir Antano Bakūnų šeimoje.

Ypač dėl jo aukojosi ir tauria motinos širdimi berniuką mylėjo jau amžiną atilsį mama Jadvyga. Tai ji dar negimusiai Ievutei išrinko vardą, bet pati jau nesulaukė jos gimimo. Nesulaukė ir tos dienos, kai Petras televizijos laidoje sužinojo esąs iš septynių vaikų šeimos vyriausias, kai pamatė motiną, kuri jų neaugino, paliko valdiškose įstaigose. Vyras dabar palaiko ryšius su savo broliais ir seserimis, dažnai į svečius atvažiuoja jauniausias brolis Rolandas. Tačiau su motina neužsimezgė jokie bent mažumėlę šiltesni ryšiai – ji liko svetima ir bejausmė.Laiko nesustabdysi...

Petro vyrišką santūrumą ir ramybę buvo galima pajusti bendraujant ir be Rūtos pagiriamųjų žodžių apie tėčio meilę bei dėmesį savo vaikams. Šeimoje neįprasta kivirčytis dėl vyriškų ar moteriškų darbų: kiekvienas daro tai, kas reikalinga. Petras pamatęs, jog Rūta pavargo nuo kasdieninės buities, išleidžia žmoną pasikalbėti pas drauges. O Rūta Ąžuolo priežiūrą kol kas patiki tik vienam žmogui – jo tėčiui.

Atsipalaidavimo vyras ir žmona neieško atskirai nuo šeimos, nuo savo vaikų. Bakūnai šį rudenį atsisakė svečiavimosi pokyliuose, nes augindami Ąžuolą jaučiasi atsargesni nei tada, kai buvo jauni tėvai.

Dabar vyresnieji vaikai atrodo dar didesni, nei iš tikrųjų yra. Tėvams labai norėtųsi, kad greitai bėgantis laikas nors kiek stabtelėtų. Jau paskaičiavo, jog tais metais, kada Radvilas bus dvyliktokas, Ąžuolą išleis į pirmą klasę.

Sutuoktiniai įsitikinę, jog vaikai puošia jų gyvenimą kaip žiedai. To linkėtų ir kitoms šeimoms, pasiryžusioms auginti daugiau vaikų.
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Valstybės gimtadienio proga pagerbti rajono žmonės
* Maisto gamybos verslui namuose – palankesnės sąlygos
* Nusikaltimus tiriantiems pareigūnams keršyta... varžtais
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar reikliai rinkotės augintinį?
Taip, ieškojau tokio, kokio norėjau.
Nesirinkau, gavau dovanų.
Paėmiau auginti beglobį.
Gyvūno neturiu.Kalbos patarimai

Ar taisyklinga klausti: Kaip ilgai reikės laukti?
Dviejų prieveiksmių junginiai kaip toli, kaip ilgai, kaip seniai ir pan. yra taisyklingi bei vartotini. Žinodami, kad laukti teks, galime tikslinti informaciją ir klausti: Kaip ilgai turėsiu laukti?


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas