„Santaka“ / Nesutarimus sukėlė nesusikalbėjimas ir nenoras suprasti vieni kitus

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20

Parduoda 0,74 ha žemės ūkio paskirties sklypą (1 km nuo Vilkaviškio, yra elektra prie kelio, tinka namui statyti), 0,25 ha namų valdą Vilkaviškio miesto ribose ir gretimą 0,14 ha žemės ūkio paskirties sklypą (galima pirkti abu kartu). Tel. 8 680 59 859.
Galioja iki: 2019-03-02 11:48:20

Parduoda hidraules žarnas traktoriui DT-75, paleidimo varikliuką PD-8, UAZ-452 dalis, grėblį-vartytuvą TZK-7, būgninius volus (300 l talpos), 5 m³ cisterną, grūdų sėjamąją SZ-3,6, siją (18 m), elektros variklius (3 kW–20 kW), vartomą 3 vagų plūgą. Tel. 8 643 28 365.
Galioja iki: 2019-03-02 15:11:28Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2016-12-16 15:41

Dalinkitės:  


Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Rasa Blažaitienė teigė, kad vaikui netekus globėjo svarbiausia – operatyvi pagalba.

Autoriaus nuotr.


Nesutarimus sukėlė nesusikalbėjimas ir nenoras suprasti vieni kitus

Andrius GRYGELAITIS

Kilę nesutarimai tarp Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos pedagogų ir rajono Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistų paskatino vaikų globos reikalus aptarti su viso rajono mokyklų vadovais.


Neteko globėjos


Vienas gruodžio pirmadienio rytas „Aušros“ gimnazijoje buvo neeilinis. Sergantį mokyklos direktorių Aleksandrą Žikevičių pavaduojančiai Virginijai Bartkuvienei teko operatyviai spręsti staiga iškilusias problemas. Keletas mokyklos pedagogų dėl ligos neatvyko į darbą, tad teko kuo skubiau koreguoti ugdymo proceso planą. Be to, vos nuskambėjus į pirmą pamoką kviečiančiam skambučiui, V. Bartkuvienė sulaukė Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausiojo specialisto Lino Rusecko skambučio. Priežastis – mirė vieno iš „Aušros“ gimnazijos ugdytinių močiutė, kuri buvo vienintelė jo globėja. L. Ruseckas norėjo kuo skubiau susisiekti su vaikinu ar jo artimaisiais. Pabendrauti su specialistu pavaduotoja pasiūlė berniuko klasės auklėtojai Marytei Mockienei.

„Aš pasakiau, kad jokių berniuko aplinkos kontaktų neturiu, tačiau prasitariau, jog popiet su klase eisime į šermenis. Su L. Rusecku sutarėme, kad vaiką išsivesiu iš šarvojimo salės ir su juo pasikalbėsiu. Deja, auklėtinis pats to nepanoro. Berniukas bijojo, kad jį paims nuo karsto ir išveš į globos namus. Jis norėjo tinkamai atsisveikinti su savo močiute. Negalėjau jam to uždrausti“, – aiškino pedagogė.

Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai nesulaukę pagalbos iš mokytojos, ėmė patys skubiai spręsti pagrindinę problemą – nustatyti globą močiutės netekusiam gimnazistui. Būtent tada ir kilo didžiausias konfliktas tarp mokyklos ir Vaiko teisių apsaugos skyriaus. Jo metu abi pusės kaltino viena kitą nesugebėjimu tinkamai vykdyti savo funkcijų, nebendradarbiavimu bei žmoniškumo trūkumu.


Supranta abi puses


Šioje istorijoje mokykla buvo kaltinama tuo, kad nebendradarbiavo susitinkant su savo įstaigos ugdytiniu, ir laiku nepranešė apie jo globėjos mirtį. Gimnazijos atstovai aiškinosi, kad apie vaiko globėjos mirtį Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistams nepranešė todėl, nes patys buvo ką tik sužinoję apie nelaimę.

Pedagogus iš vėžių išmušė ir skyriaus specialistų bendravimo tonas, nebuvo iki galo aišku, ko šie reikalauja. Be to, kaip vėliau su Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistais išsiaiškino gimnazijos socialinė pedagogė Rita Bandžiulienė, ugdymo įstaigos nėra įpareigotos pranešti apie tokius atvejus. Tai padaryti turi pirmas apie nelaimę sužinojęs asmuo.

Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Rasos Blažaitienės teigimu, apie tokias situacijas labai svarbu sužinoti kuo anksčiau, nes norint nustatyti naują globėją bei pačias geriausias sąlygas vaikui reikia atlikti daugybę ne visada matomų darbų.

Nesuprasdamos mokyklai metamų kaltinimų, M. Mockienė, kartu su R. Bandžiuliene bei vieno iš močiutės netekusio berniuko draugų mama (ji, beje, siūlėsi bent laikinai jį pagloboti), nuėjo pas R. Blažaitienę išsiaiškinti nesutarimų priežasties.

„Nežinau, ar abi pusės suprato viena kitą, tačiau aš palaikau tiek Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistus, tiek gimnazijos mokytojus. Berniuko auklėtoja tikriausiai pamanė, kad vaikas bus tiesiai nuo karsto išvežtas į globos namus, o L. Ruseckas nesugebėjo paaiškinti, kad siekis tikrai ne toks. Šioje vietoje trūko paprasčiausio susikalbėjimo. Susitikime R. Blažaitienė taktiškai ir kultūringai viską paaiškino. Mes negalime išmanyti visų įstatymų. Reikia suprasti tiek mokyklos, tiek skyriaus specialistus – didelę įtampą patiria abi pusės“, – kalbėjo susitikime dalyvavusi gimnazisto mama (redakcijai pavardė žinoma).


Bijojo motinos


R. Blažaitienė paaiškino, kad ši situacija – neeilinė. Paprastai tokiais atvejais nekyla didelių problemų susisiekti su globėjo netekusiais vaikais ar jų artimaisiais bei priimti pačius tinkamiausius sprendimus.

„Šiuo atveju berniuko biologinė mama – dar gyva, tačiau jai atimtos teisės į visus vaikus. Tai moteris, kuri lygioje vietoje gali sukelti gaisrą, kuriame „degtų“ visos institucijos. Žinodami situacijos rimtumą, mes nenorėjome patys eiti prie karsto ir bandyti kalbėtis su staiga be globėjos likusiu vaiku. Bijojome, jog šalia gali būti ir jo biologinė motina, todėl ir paprašėme klasės auklėtojos tarpininkauti. Deja, žadėtos pagalbos nesulaukėme“, – apgailestavo R. Blažaitienė.

Kaip vėliau paaiškėjo, baimintasi ne be reikalo. Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai visgi nuvyko į šermenis ir pasikalbėjo su vaikinu. Pokalbio pabaigoje į salę įėjusi motina pradėjo kelti didžiulį triukšmą, kaltinti specialistus bandymu atimti iš jos sūnų. Vis dėlto šie spėjo susitarti, kad vakare vaikas su iš užsienio grįžusiu dėde atvažiuos į Alvito Šv. Kazimiero namus, kur jam bus paruošta vieta.

„Labai norėjome, kad berniukas patektų būtent į Alvitą. Jis čia prieš keletą metų jau buvo gyvenęs, be to, čia glaudžiasi ir jo jaunesnė sesutė“, – pasakojo R. Blažaitienė.


Vyko raminti išgertuvių


Auklėtoja M. Mockienė pasakojo, kad berniuką globoti buvo pasiryžusios ir dar kelios šeimos, tačiau bent kol kas jis pats to atsisakė. Alvito Šv. Kazimiero namuose jam sudarytos sąlygos toliau lankyti „Aušros“ gimnaziją, sportuoti, mokytis savarankiškai.

R. Blažaitienė džiaugėsi, kad šioje situacijoje buvo išlaikytas šaltas protas, o vaikas laiku pateko į tinkamą įstaigą.

„Daug kas mus vadina beširdžiais, neempatiškais žmonėmis, kaltina nejautrumu, vaikų grobimu, dirbančiais tik pagal įstatymo raidę. Kad ir kaip skaudu, iš dalies jie yra teisūs. Mūsų skyrius turi vadovautis įstatymais, mūsų žmoniškumas – įstatymo ribose. Šiuo atveju mes suprantame, kad įvyko skaudi netektis, tačiau net ir tokiomis sąlygomis privalėjome priimti sprendimus, geriausius vaikui. Globą turėjome nustatyti nedelsiant. Kaip vėliau paaiškėjo, šiuo atveju pasielgėme labai teisingai – jau kitą dieną po to, kai berniukas buvo apgyvendintas globos namuose, dar nepalaidojus močiutės, institucijos vyko į biologinės motinos namus raminti išgertuvių dalyvių. Įsivaizduojate, kas būtų, jei vaikas būtų likęs tuose namuose?“ – svarstė Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja.

Nuo 2011 m. skyriuje dirbanti R. Blažaitienė sakė, kad per tuos metus porą kartų buvo nusižengta įstatymams ir vadovautasi jausmais. Deja, abu sykius skyriaus specialistai nukentėjo.


Ragino keistis


Norėdama ateityje išvengti panašių nesutarimų R. Blažaitienė surengė susitikimą su rajono mokyklų vadovais. Ji dar sykį pabrėžė, jog tokiais atvejais mokyklos privalo bendradarbiauti bei kuo greičiau suteikti visą būtiną informaciją.

„Mokyklos, kaip ir mes, turi žinoti, ką reiškia įstatymai. Mums vaikai rūpi tiek pat, kiek ir ugdymo įstaigoms. Jei nerūpėtų, galėtume tylėti ir nekelti problemos į viešumą. Bet taip nėra. Mes taip pat turime jausmus. Kartais mūsų visuomenėje trūksta paprasčiausio komunikabilumo, tarpinstitucinio bendradarbiavimo, situacijos išsiaiškinimo iki galo. Tai turi keistis“, – mokyklų vadovams aiškino R. Blažaitienė.

Ji ragino iškilus neaiškumams nebijoti kreiptis į skyriaus specialistus, domėtis naujovėmis, besikeičiančiais reikalavimais.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Darbus ir dainas skyrė Lietuvai
* Pakeitęs pavardę praeities neištrinsi
* Vištyčio gyventojų sodyboje kas rytą pusryčiauja voverės
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas junginys „bendrai paėmus“?
Ne, prieveiksmis „bendrai“ nevartotinas kaip apibendrinamasis žodis, vartotina apskritai paėmus. Pvz.: Bendrai (= Apskritai ) paėmus, rezultatai buvo neblogi.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas