„Santaka“ / Dainininkės žvaigždė suspindo Stolaukėlyje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2016-11-28 16:28

Dalinkitės:  


Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus, Pajevonio seniūnijos ir Karalkrėslio kaimo bendruomenės surengto B. Grincevičiūtės 105-ųjų gimimo metinių minėjimo dalyviai padėjo gėlių prie paminklinio akmens Stolaukio kaime.

Kęstučio INKRATOS nuotr.


Dainininkės žvaigždė suspindo Stolaukėlyje

Prieš 105 metus, 1911 m. lapkričio 28 d., Stolaukio dvare gimė nuostabaus balso dainininkė, lyrinis sopranas, kamerinio dainavimo pradininkė, garsiosios „Žvaigždutės“ atlikėja Beatričė Grincevičiūtė. Minėdami dainininkės gimtadienį prisimename žymiąją Žvaigždutę ir jos išskirtinę gyvenimo istoriją.


Giminės šaknys


Grincevičių giminės dvaras buvo Ilguvoje (Šakių r.). Čia jie apsigyveno XVIII a. viduryje, kai dainininkės protėvis V. Talko-Grincevičius-Ilgauskas įsigijo dvarą Panykių kaime, prie Nemuno ir Nykos upių. Vėliau Panykiai buvo pavadinti jo vardu ir tapo Ilguva. Ten gyveno kelios Grincevičių kartos. Senelis Henrikas dalyvavo 1863 m. sukilime, kartu su broliu buvo ištremtas į Tobolsko guberniją. Po 5 metų grįžęs į Ilguvą vedė, čia augo dvi dukros – Ona ir Vanda, o jauniausioji, Henrika, gimė 1878 m., jau po tėvo mirties. Tėviškę paveldėjo Ona Grincevičiūtė, vyriausioji dukra, ištekėjusi už garsaus lenkų muziko, kompozitoriaus, dirigento, Varšuvos orkestro vadovo Emilio Mlynarskio (jis gimęs Kybartuose). Dainininkės motina Vanda Grincevičiūtė ištekėjo už giminaičio Andriaus Grincevičiaus ir išgelbėjo giminės pavardę nuo išnykimo. Artimų giminaičių vedybos lėmė, kad trys iš šešių jų vaikų – Vaitiekus, Beatričė ir Stasys – buvo silpnaregiai, nes gimė sirgdami katarakta.


Kvapų ir garsų pasaulis


Vanda ir Andrius Grincevičiai, gavę palikimą ir kraitį, nusipirko Didvyžių dvarą. Tėvas buvo griežtas, bet teisingas, turėjo ambicijų praturtėti. Siekdamas greitų pinigų pradėjo kortuoti, dažnai prasilošdavo, todėl turėjo parduoti dvarą, tapo dvarų nuomotoju, jų administratoriumi. Neturėdami savo dvaro Grincevičiai keliavo iš vienos vietos į kitą, todėl vaikai gimė skirtingose vietovėse: Henrikas – Ilguvoje (1901 m.), Liudvikas – Didvyžiuose (1904 m.), Vaitiekus – Pracapolėje (1910 m.), Beatričė – Stolaukėlyje, Stasys – Musninkuose (1915 m.), Kristina – Gegužinės dvare (Panevėžio r.).

Gražiausi Beatričės vaikystės prisiminimai siejasi su gyvenimu motinos tėviškėje Ilguvoje ir Mlynarskių namuose, Varšuvoje. Jos atmintyje įstrigo tylūs vakarai sode, prie Nykos ir Nemuno, lydimi ramių pokalbių, muzikos. Muziką Beatričė atsimena nuo ankstyvos kūdikystės – sodo ir laukų augalų šiurenimas, paukštelių giesmės, artimųjų ir svečių muzikavimas, kaimo žmonių iš širdies traukiamos dainos. Šiuos garsus, tokius įvairius, Beatričė išgirdo, įsiminė, jie lydėjo visą gyvenimą. Pasaulis Beatričei – tai garsai ir kvapai. Sesuo Kristina kvepia pienu, Mlynarskių namai – švara ir muilu, teatras – rožėmis, šieno pakratų kvapas primena motiną, kai ji nuo šunvočių gydė šieno pakratų voniomis, anglis – keliones traukiniu, kiekvienas žmogus turi savo kvapą, pagal kurį galima jį atpažinti. Vaikystėje praradusi regėjimą, Beatričė aplinkiniame pasaulyje orientavosi pagal garsus ir kvapus.


Įkvėpė pasitikėjimo


Per Pirmąjį pasaulinį karą tėvas slapstėsi, motina gyveno Vilniuje pas gimines, neturėdama pragyvenimo šaltinio, su silpnaregiais mažais vaikais. Tėvui mirus nuo dėmėtosios šiltinės motina liko su šešiais mažamečiais vaikais, be išlaikymo. 1921 m. ji išvežė savo „akliukus“ į Varšuvą pas okulistą. Broliams operavo įgimtą kataraktą ir jie netrukus grįžo į Ilguvą, o Beatričė liko pas Mlynarskius. Laikas Mlynarskių namuose padarė lemtingą įtaką jos gyvenimui – mergaitė pamilo muziką, susipažino su muzikiniu gyvenimu. Būdama 10 metų pirmą kartą išgirdo operą – S. Moniuškos „Halką“. Nuo tada operos galėjo klausytis ištisomis dienomis. Dėdės saldainiai, muzika ir atsiminimai padėjo ištverti ilgą gydymą. Ligoninėje praleido pusę metų, ištvėrė kelias operacijas, labai nusilpo. Kiek sustiprėjusi pradėjo mokytis Varšuvos aklųjų ir nebylių institute. Instituto direktorius vadovavosi šūkiu „Nėra aklųjų“, mokytojai ir auklėtojai siekė, kad auklėtiniai nebūtų izoliuoti pasaulyje, ugdė jų savarankiškumą. Čia ji išmoko nesijausti neįgali, įgavo pasitikėjimo, gebėjimų tvarkytis ir išgyventi. Savaitgalius Beatričė praleisdavo Mlynarskių namuose. Juose mergaitę užgriuvo muzika: vyko orkestro repeticijos, muzikiniai vakarai, įvairiais instrumentais grojo šeimininkai ir svečiai. Beatričę dainavimo mokė profesorius Z. Bilinskis, atkreipęs dėmesį į jos išskirtinį balsą ir absoliučią klausą. Jis „pasėjo“ pasitikėjimą ir Beatričė pradėjo auginti savo dainavimą kaip spindintį kristalą.


Karjeros pradžia – radijuje


1930 m. Beatričė sugrįžo į Ilguvą, kur gyveno motina – bajorų palikuonė be dvaro, kampininkė su krūva vaikų, kuriems reikėjo padėti atsistoti ant kojų. Motina Beatričę nuvežė į Kauną pas gydytoją J. Nemeikšą. Gydytojas jai surado auklėtojos darbą Aklųjų institute. Ji tapo devyniolikos auklėtinių globėja. Kambariai buvo maži, šalti, juose grūdosi vaikai. Žiemą vanduo sušaldavo į ledą. Beatričė mylėjo vaikus, tačiau ją slėgė mokyklos nuotaika – „kažkokia aklųjų tauta“, nemėgstanti reginčiųjų. Reikėjo peržengti tamsos sieną, skiriančią dienos ir nakties ribą, skiriančią du pasaulius – reginčiųjų ir aklųjų.

Beatričei vėl atsinaujino akių liga, ją operavo gydytojas P. Avižonis, bet operacija nepasisekė ir mergina galutinai prarado regėjimą. Ji atsisakė auklėtojos darbo, ėmė dirbti bibliotekoje, mezgė. Visa viltis liko dainavimas. 1933–1940 m. Beatričė mokėsi Kaune, Liaudies konservatorijoje. Dainavimo ją mokė A. Blinkevičiūtė.

Po trijų metų mokytoja ryžosi išvesti B. Grincevičiūtę į muzikos visuomenę – susitarė dėl jos dainavimo per radiją. 1937 m. lapkričio 24 d. Beatričė radijuje padainavo tris dainas. Tos dainos tapo jos, kaip dainininkės, karjeros pradžia, šviesos pluoštu tamsoje. Svajonė išsipildė – per 15 minučių ji tapo žinoma visai Lietuvai. B. Grincevičiūtė susibičiuliavo su Aklųjų draugijos pirmininku poetu A. Jonynu, daugeliu kultūros žmonių, pradedančiu kompozitoriumi B. Dvarionu. Ji atliko B. Dvariono sukurtą dainą „Žvaigždutė“ (žodžiai L. Stepanausko). Idealiai atlikta, ši daina tapo Beatričės vizitine kortele.


Balsu pakerėjo klausytojus


1943 m. Kauno konservatorijos salėje įvyko pirmasis B. Grincevičiūtės rečitalis. Tai buvo jos koncertinio gyvenimo pradžia. Iki tol buvo vertinami tik operos solistai, o kitoks dainavimas buvo laikomas antrarūšiu. B. Grincevičiūtės per radiją ir koncertuose atliekamos dainos buvo kamerinio dainavimo pradžia. Neprisidengusi kostiumais, dekoracijomis, šviesomis, orkestro skambesiu, be judesio ir mimikos – grynu balsu ji prabilo į klausytojus. Natūralus skaidrus balsas, paprasta melodija, aiški dikcija, išskirtinis tembras pasiekė žmonių širdis. 1937 m. prasidėjęs dainavimas buvo pagrindinis B. Grincevičiūtės darbas iki jos mirties 1988-aisiais.

Ji koncertavo filharmonijoje, didžiausiuose Lietuvos ir kitų šalių kultūros rūmuose, mažose miestelių, mokyklų, įvairių įstaigų salėse, vaikų darželiuose – kur tik pakviesdavo, visur ji važiuodavo, nepaisydama ligų, nuovargio, nuotolio ar oro. Visur Beatričė buvo laukiama, maloniai sutinkama ir pagerbiama. Į koncertus ją lydėdavo akompaniatorė N. Dukstulskaitė, vėliau H. Znaidziliauskaitė, poeziją skaitė aktorius L. Noreika.

Repertuare buvo per tūkstantį dainų – klasikos, tuomečių autorių kamerinių kūrinių ir liaudies dainų. Ji pirmoji atliko daugelį lietuvių kompozitorių dainų vaikams. Ypač pamėgo liaudies dainas, mokėsi jų iš kaimo dainininkų įdainuotų įrašų. Klausydama ji įsivaizdavo dainas kūrusius žmones, galvojo, kur slypi ta nepaprasta dainos jėga, per šimtmečius neišblėsęs jos gyvybingumas. „Man patinka dainuoti. Labai smagu, kad žmonės myli dainą“, – sakė B. Grincevičiūtė. Už koncertinę veiklą 1954 m. jai suteiktas nusipelniusios artistės vardas, 1971 m. – LTSR liaudies artistės vardas, 1977 m. paskirta Valstybinė premija, iškilmingais koncertais buvo pažymėti jos jubiliejai.


Vieniša niekada nesijautė


B. Grincevičiūtė buvo šiltas ir malonus žmogus, visuomet stengdavosi kitiems padėti, visiems buvo jautri ir dėmesinga. Didesnę gyvenimo dalį ji nugyveno viena, tačiau vieniša niekada nesijautė – mokėjo bendrauti su įvairaus amžiaus ir skirtingos padėties žmonėmis, turėjo daug draugų. Nors buvo akla, mėgo svečiuotis ir pati svečius maloniai priimdavo. Draugai ją vadino „mūsų Bėja“. Įkopusi į gyvenimo aštuntąjį dešimtmetį ištekėjo už profesoriaus Henriko Horodničiaus, didžiavosi savo vyru, gražiai su juo sugyveno. Kitiems buvo gražu žiūrėti, kaip du pagyvenę žmonės meiliai bendrauja, vienas kitą globoja. Deja, likimas jų laimei skyrė nedaug laiko – 1988 m. lapkričio 17 d. B. Grincevičiūtė netikėtai mirė ligoninėje.


Mena paminklinis akmuo


Dainininkė gyvenimą Stolaukėlio dvare mažai prisiminė, tačiau Grincevičių giminę galime sieti su keliais Vilkaviškio rajono dvarais. Dainininkės tėvai daugiau kaip 10 metų pragyveno trijuose mūsų rajono dvaruose – Didvyžiuose, Pracapolėje, Stolaukėlyje, čia gimė trys jų vaikai. Motinos sesuo Henrika kurį laiką gyveno Šiaudiniškių dvare, nes buvo ištekėjusi už dvaro savininko Gromadzkio. Tikėtina, kad jie bendravo su aplinkinių dvarų savininkais.

2011 m., pažymint B. Grincevičiūtės 100-ąsias gimimo metines, Stolaukėlio dvaro vietoje buvo pastatytas paminklinis akmuo. Kuklus lauko akmuo mums primena dainininkę, kuri savo gyvenimu įrodė, kad valingas ir savo svajonės atkakliai siekiantis žmogus, nors ir turintis negalią, gali daug nuveikti, gali būti laimingas.Elena RUPEIKIENĖ

Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus istorikė


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Alvito puošmenos traukia pravažiuojančiųjų žvilgsnius
* Paryžiaus katedros gaisras sukrėtė visą pasaulį
* Gimtinė, scena ir eilės – tai, kas suteikia gyvenimui prasmę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas