„Santaka“ / Vilkaviškiečius puola erkės ir širšės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-09-08 14:55

Dalinkitės:  



Vilkaviškiečius puola erkės ir širšės

Eglė KVIESULAITIENĖ


Į Vilkaviškio ligoninės medikus pastaruoju metu kone kasdien kreipiasi žmonės, prašydami ištraukti įsisiurbusią erkę ar pagelbėti įkandus širšei. Šį rudenį vabzdžių atakos itin suaktyvėjo.



Ligoninėje – pikas

Ligoninės priėmimo skyriuje dirbanti gydytoja Tatjana Kakliūgina mano, kad erkių įkandimų padaugėjo dėl karštos vasaros. Kadangi orai buvo nepalankūs grybams augti, žmonės į miškus nėjo. Staiga prasidėjus grybavimo sezonui, visi patraukė į tankumynus jų ieškoti. Į ligoninės Priėmimo skyrių dėl erkių įkandimų kreipėsi per 80 žmonių (vien per paskutines tris savaites – 40), dar kelios dešimtys kreipėsi į šeimos gydytojus, kaimo ambulatorijų felčerius, poliklinikos chirurgus.

Anot gydytojos T.Kakliūginos, šiuo metu – pats pikas, todėl sunku prognozuoti, kiek įkandimų bus užregistruota iki rudens pabaigos. Per savaitgalį, kai rajono gyventojai poilsiauja miškuose, medikams tenka išlupti 7–9 erkes.



Ištraukti gali patys

Informacijos apie erkių sukeliamas ligas išgąsdinti rajono gyventojai paprastai kreipiasi tik dėl to, kad medikai erkę ištrauktų. Buvę atvejų, kai, radęs įsisiurbusią erkę, pacientas į Priėmimo skyrių atlėkė vidurnaktį. Su pincetu prieš laikrodžio rodyklę pasukus vabzdį, jis gana nesunkiai ištraukiamas. Tik nereikia jo lupti staigiais judesiais, kad nenutrūktų galvutė.



Kartais pacientai mano, jog erkę lengviau išprašys, įkandimo vietą patepę aliejumi, sviestu, spiritu. Tačiau tai tik pablogina situaciją, nes dusdama erkė skleidžia daugiau nuodų.



Profilaktiškai negydoma

Įkandus erkei, jokio gydymo medikai profilaktiškai neskiria, nes mūsų rajonas nėra Laimo ligos bakterijomis ar erkinio encefalito virusu užkrėstų vabzdžių židinys. Pasitaiko tik vienas kitas šios ligos atvejis.

Ištraukus erkę, žmogus įspėjamas stebėti įkandimo vietą. Jei per 2 mėnesius įkandimo vietoje neatsiranda į kraštus besiplečianti raudona dėmė, erkės įkandimas praėjo be pasekmių. Jei pastebimi pirmieji ligos simptomai, skiriami antibiotikai.

Ligoninės gydytojas infektologas Juozas Dičpinigaitis pasakojo, jog žmonės kartais atskuba, pamatę paraudimą pirmosiomis dienomis po įkandimo. Bet tai būna tik alerginė odos reakcija (kaip ir įkandus bet kuriam kitam vabzdžiui), bet ne Laimo ligos požymis. Per 4–5 dienas paraudimas išnyksta. Jei jis pasidaro žiedo formos (kraštai raudoni, o vidus baltas), tuomet reikia kreiptis į gydytojus.



Sukelia alergiją

Ligoninės medikams teko šiemet gelbėti ir širšių sukąstus žmones. Jų kreipėsi apie 40. Dažniausiai į ligoninę po širšės ar bitės įkandimo rajono gyventojai atvyksta tik tuo atveju, jei pasireiškia alerginė reakcija. Alergiškiems žmonėms įkandimas gali sukelti anafilaksinį šoką ar net mirtį. Šiemet tokių atvejų, kai dėl įkandimo tektų gelbėti žmogaus gyvybę, dar nebuvo. Tačiau alergiškai išbertų, sutinusiais veidais, galūnėmis, sutrikusiu kraujo spaudimu pacientų kreipėsi nemažai.



Alergija pasireiškia įvairiai – ligonis pabąla, jam pasidaro silpna, krenta kraujo spaudimas, prasideda dusulio priepuoliai, pilvo skausmai, atsiranda tam tikros dalies ar viso kūno bėrimas. Tokiu atveju ligoniui leidžiami priešalerginiai vaistai, taikoma kelių valandų infuzoterapija. Kai kurie žmonės žino esą alergiški bičių bei širšių nuodams, todėl visuomet su savimi turi antialerginių vaistų.

Anot medikų, net ir tie, kurie nealergiški vabzdžių nuodams, visai ramūs būti negali. Kartais organizmas netikėtai reaguoja tik po dešimto ar dar daugiau įkandimų.



Publikuota: 2006-09-08 14:55:52

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai