„Santaka“ / Ką daryti, jeigu pasiklydote miške

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-09-04 14:54

Dalinkitės:  


Ką daryti, jeigu pasiklydote miške


Atvažiavę į vietą, kur rengiatės uogauti ar grybauti, laikykitės kelių paprastų patarimų: apeikite automobilį, nutolę nuo jo saugiu atstumu, apžiūrėkite jo buvimo vietą iš skirtingų pusių – juk ne kartą teko panikuoti atėjus „ten, kur reikia“ ir nieko neradus, kai tuo tarpu automobilio būta vos už posūkio. Grįžę prie automobilio, nuspręskite, kur grybausite, ir drąsiai ženkite į mišką. Būtinai turėkite mobiliojo ryšio telefoną paieškos tarnyboms iškviesti, laikrodį, kompasą ir, jeigu įmanoma, žemėlapį.

Pasiklydus reikia nesijaudinti ir galvoti, kaip rasti kelią iš miško. Jeigu jūs pasiduosite panikai, negalėsite logiškai mąstyti.

Sustokite ir pasistenkite prisiminti orientyrus, kurie jums padės rasti kelią. Jei to nepavyks padaryti, pabandykite prisiminti tokius orientyrus, kaip antai: geležinkelio linija, automobilių keliai, dirbanti technika, upė. Gerai įsiklausykite (dirbančio traktoriaus garsas girdimas už 3–4 kilometrų, traukinio garsas – iki 10 kilometrų). Jeigu nieko negirdite, bet suradote upelį, eikite vandens tekėjimo kryptimi. Upelis įteka į upę, o prie upės jūs surasite žmones. Jeigu nėra jokių orientyrų, tuomet reikia įlipti į aukštą medį ir apsižvalgyti aplinkui. Gyvenamųjų namų kaminai matomi už 3 kilometrų, gamyklų kaminai – už 6 kilometrų, bokštai, varpinės – už 15 kilometrų. Miško kelelis gali jus išvesti į kelią ar gyvenamąją vietovę. Jeigu kelelis šakojasi, reikia pasirinkti tą, kuris daugiau naudojamas.



Reikia atsiminti, kad miško kvartalo dydis yra 1 kvadratinis kilometras. Taip padalinti visi Lietuvos miškai. Kvartalus kerta automobilių išvažinėti keliukai, išminti takeliai ir skiriamosios juostos, kurios nuo keliuko skiriasi tuo, kad yra tiesios kaip styga ir dažniausiai suartos. Galite drąsiai „pasiklysti“ šioje teritorijoje, jei niekada nekirsite skiriamosios juostos ir, išėję iš kvadrato, eisite juosta, visuomet sukdami tik į vieną pusę. Taip prieisite automobilį ar tą vietą, kurioje įžengėte į šį kvadratą.

Per daug nepasitikėkite susišūkavimais – galite susišaukti su svetimais ir tuomet, pamiršę visas taisykles, „nulėksite“ netinkama kryptimi. Taip pat neskubėkite atsiliepti, jei nesate tikri, kad šaukia būtent jums. Jei važiuojate grupė žmonių ir manote, kad gali prireikti susišūkavimo, sutarkite unikalų šaukinį. Jei manote, kad šaukia ar atsiliepia būtent jums, – nepasitikėkite garso kryptimi, kol neįsitikinote, kad esate aukščiausioje galimoje vietoje. Taip elkitės ir nusprendę ką nors pašaukti.

Eidami mišku, atsiminkite orientyrus. Be matomų orientyrų žmogus miške pradeda daryti ratus, nes dešinė koja visuomet daro ilgesnį žingsnį. To išvengti galima, nustatant du orientyrus ir einant iki jų. Priėjus iki pirmojo, reikia išsirinkti kitą. Tokiu būdu judėjimo linija bus tiesi.



Kaip nustatyti pasaulio šalis:

» eidami į mišką, turėkite kompasą, žemėlapį ir išmokite jais naudotis. Jeigu neturite vietovės žemėlapio, tai įsigykite bent kompasą;

» įeidami į mišką, atsiminkite, kurioje pusėje yra saulė: jeigu dešinėje, tuomet, išeinant iš miško, ji turi būti kairėje pusėje. Per valandą saulė pasisuka 15 laipsnių. Saulė 7 val. būna rytuose, šešėlio kryptis jums parodys vakarų kryptį, 13 val. saulė būna pietuose, nuo medžių krintantys šešėliai bus trumpiausi ir jie jums parodys šiaurės kryptį. Apie 19 val. saulė būna vakaruose;

» jeigu neturite kompaso, tuomet pasaulio šalis dieną galima nustatyti saulės ir rankinio laikrodžio pagalba. Laikydami mechaninį laikrodį horizontalioje padėtyje, pasukite jį taip, kad valandinė rodyklė būtų nukreipta į saulę. Tuomet tiesė, einanti per vidurį tarp valandinės rodyklės ir skaičiaus 1, bus nukreipta į pietus;

» jeigu miške sutemo, suraskite dangaus skliaute Šiaurinę žvaigždę – ji jums parodys šiaurės kryptį. Mėnulis taip pat padės – vidurnaktį priešpilnis yra vakaruose, pilnatis – pietuose, delčia – rytuose;

» galimi ir kiti, nors ne visada tikslūs, pasaulio šalių nustatymo būdai: skruzdėlynai beveik visada būna medžių pietinėje dalyje ir jų pietinis šlaitas nuožulnus, kerpės ir samanos daugiausiai auga medžių ir akmenų šiaurinėje pusėje, nupjauto medžio kelmo rievės visada storesnės pietinėje pusėje.





Virgilijus NORKUS

Civilinės saugos departamento specialistas



Publikuota: 2006-09-04 14:54:11

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai