„Santaka“ / Grybų karalystė šįmet stebina gausa ir dydžiu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-09-04 14:31

Dalinkitės:  


Sauliaus Povilaikos baravykas liks džiūti garaže.

Autorės nuotr.


Grybų karalystė šįmet stebina gausa ir dydžiu


Kad Vilkaviškio rajono miškuose kaip pašėlę dygsta grybai, įsitikino visi, kurie mėgsta bastytis po miškus ir ieškoti šeimos valgiaraštį paįvairinančių kepurėtųjų. Nors rajone miškų nedaug, grybų, atrodo, užteks visiems norintiems. Mat kepurėtieji auga ir pievose, po medžiais greta daugiaaukščių, tad kai kuriems gyventojams net ir į mišką skubėti nereikia.

Išvažiavę pagrybauti laimikiu nesiskundžia. Per pusantros, dvi valandas galima pririnkti nemažą kibirą gerų grybų, kantresni parsiveža net po keletą pintinių. Ypač šįmetinis laimikis stebina dydžiu.

Neseniai miškuose prie Gražiškių su tėčiu grybavęs Saulius Povilaika rado didžiulį baravyką. Trylikametis radinį, nors ir sukirmijusį, parsinešė namo. Kitą dieną vaikas su mama gražuolį dubenyje atnešė parodyti į redakciją. Baravyką šeimyna sakė paliks garaže sudžiūti. Tokio didelio grybo Povilaikams rasti dar nebuvo tekę.

Prieš keletą dienų Vištyčio pamiškėje Jūratei Daniliauskaitei su draugu pavyko rasti didžiulį kukurdvelkį. Vos apkabinamą pumpotaukšlinių šeimos atstovą žurnalistams parodyti atnešė jos mama, mokytoja Jolanta Daniliauskienė.

Tokie didžiuliai grybai Lietuvoje – ne naujiena, nors didysis kukurdvelkis (Langermannia gigantea), išauginantis vaisius iki 10 kg svorio, yra įrašytas į „Raudonąją knygą“. Bemaž prieš trylika metų Šiaulių rajone, Giedrių kaime, rastas didžiausias Lietuvoje kukurdvelkis svėrė 10 kg 420 g.


Nors vilkaviškietės radiniui iki jo toli, bet dydis tikrai įspūdingas. Tokie radiniai žmones dažniausiai nudžiugina pakelėse, pievose, pamiškėse. Į žmogaus kaukoles panašūs balti grybai „gąsdina“ važiuojančius keliu Kybartų link. Po retais medžiais, purioje žemėje, ten jų koks tuzinas. Penki didesnieji šviečia net iš tolo.

Sakoma, kad jauni kukurdvelkiai tinka maistui ir yra visai skanūs, tik reikia mokėti juos paruošti. Pasenę grybai susitraukia, parunda ir plyšdami išmėto aplink savo sporas.

Anksčiau žmonės kukurdvelkių sporas naudodavo kojų nuospaudoms ir tarpupirščių iššutimams gydyti.

Ruduo dar tik prasideda, o apie didžiulius grybus pasakojimai netyla. Štai gražiškiečių šeima pievoje prie namų surado per 20 centimetrų skersmens skėtinę žvynabudę, kurios pakako visai šeimai pavalgyti.

Smagu, kai gamta lepina savo gėrybėmis. Tačiau grybaujant reikia atsiminti, kad negalima liesti grybo, kuris auga iš žemėje atsiradusio bumbulo, taip vadinamo „sosto“, negalima spręsti apie jo nuodingumą vien iš sijonėlio ir taškelių. Pastarieji gali būti nubirę, o sijonėlius turi ir valgomieji grybai.

Patyrę grybautojai žino ir dar vieną taisyklę – grybai, kurie prapjovus leidžia pieną, niekada nebus nuodingi.




Goda PAUKŠTYTĖ



Publikuota: 2006-09-04 14:31:28

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai