„Santaka“ / Kalbėjosi apie būtinybę pritaikyti aplinką neįgaliesiems

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda savadarbį tvarkingą traktoriuką su žemės dirbimo padargais. Tel. 8 615 96 257.
Galioja iki: 2019-09-22 11:32:38

Parduoda tvarkingą, prižiūrėtą namą Virbalyje (70 m², mūrinis ūkinis pastatas, visi inžineriniai tinklai, šildymas kietuoju kuru, 7 a sklypas, sutvarkyta aplinka, šalia mokykla ir vaikų darželis, 10 000 Eur). Tel.: 8 616 72 266, 8 656 58 234.
Galioja iki: 2019-09-23 09:03:05

Parduoda 2 kambarių butą su daliniais patogumais Virbalyje (atskiras įėjimas, yra ūkiniai pastatai, vandens, kanalizacija, rūsys, žemės, šalia parduotuvė, ambulatorija, autobusų stotelė, 3000 Eur). Tel. 8 650 59 709.
Galioja iki: 2019-09-26 13:25:28

Parduoda lengvojo automobilio priekabą (1995 m., 1,6 x 1,6 m, draudimas ir TA dvejiems metams, LED žibintai, padangos M+S, 80 proc. likutis, 369 Eur), plastikinių langų varčias su stiklo paketais (įvairių dydžių, 22 Eur už vnt.). Tel. 8 686 41 679.
Galioja iki: 2019-09-26 16:23:58

Parduoda naują čiužinį (2 m ilgio, 80 cm pločio, 30 cm aukščio). Tel. 8 653 40 386.
Galioja iki: 2019-09-27 13:04:19

Parduoda 3,8 a sodo sklypą Vilkaviškio miesto ribose. Tel. 8 671 02 459.
Galioja iki: 2019-09-28 11:22:43

Parduoda tvarkingą 1 kambario butą Vilkaviškyje (sava pakura, yra visi inžineriniai tinklai, žemės), 15,36 a namų valdos sklypą Nendrių g., Vilkaviškyje, sekciją, prieškambario baldų komplektą, senovinę siuvimo mašiną „Singer“, akordeoną WELTMEISTER (120 bosų). Tel. 8 656 04 768.
Galioja iki: 2019-09-30 10:54:59Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2016-09-19 16:52

Dalinkitės:  


Patalpas privačiam verslui Vilkaviškyje ruošiantys žmonės neįgaliesiems rengia nuovažą.

Autorės nuotr.


Kalbėjosi apie būtinybę pritaikyti aplinką neįgaliesiems

Renata VITKAUSKIENĖ

Žmonių, turinčių negalią, iniciatyva Vilkaviškyje įvyko apskritojo stalo diskusija „Mes esame“. Neįgalieji, kvietę valdžios, verslo, nevyriausybinių organizacijų atstovus susitikti, norėjo atkreipti jų dėmesį į problemas, kurias žmonės, turintys judėjimo ar regos negalią, patiria dėl jiems nepritaikytos fizinės aplinkos.Kampanija šalies mastu

Pokalbio į Savivaldybę atvyko septynių organizacijų, vienijančių žmones, turinčius negalią, vadovai. Į jų kvietimą aptarti problemas atsiliepė meras Algirdas Neiberka, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Saulius Vabalas, Investicijų, strateginio planavimo ir vietinio ūkio, Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrių atstovės.

Rajono neįgalieji, įsitraukę į Lietuvos mastu organizuotą prieinamumo skatinimo kampaniją „Mes esame“, vietos valdžiai akcentavo norintys gyventi visavertį gyvenimą, naudotis tomis pat paslaugomis, kurios prieinamos sveikiems asmenims.

Esminė problema, kurią kėlė neįgaliųjų atstovai, yra ta, kad viešosios paskirties valdiškų ir privačių įstaigų, viešųjų erdvių fizinė aplinka nėra pritaikyta žmonėms, turintiems judėjimo ar regos negalią.Laiptai, pėsčiųjų perėjos ir autobusai

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Vilkaviškio filialo vadovas Gediminas Rašimas akcentavo problemą dėl nepritaikytų pėsčiųjų perėjų. „Netgi judrioje centrinėje Gedimino ir Vytauto gatvių sankryžoje nėra garsinio šviesoforo. Šioje vietoje pereiti į kitą gatvės pusę aklajam yra ypač sudėtinga, – pabrėžė G. Rašimas. – Didžiulė kliūtis mūsų žmonėms yra pernelyg didelis aukščio skirtumas tarp gatvių ir šaligatvių, kelio bortai.“

Susitikime buvo priminta prasta miesto centro, Nepriklausomybės gatvės šaligatvių būklė. „Kai danga nėra lygi, kai ji iškilnota medžių šaknų, duobėta, ištrupėjusi, sudėtinga eiti ne tik neregiui ar silpnai matančiam žmogui, bet ir tam, kuriam sunku vaikščioti dėl sąnarių ligų ar kitokių sveikatos problemų. Visi žinome, kad rajonas sensta, išsiklaipę šaligatviai kliūtimi tampa ir ligotiems senjorams“, – sakė Vilkaviškio rajono neįgaliųjų draugijos vadovė Albina Laimantavičienė. Ji rajono valdžiai perdavė dar ir Vištyčio krašto gyventojų nusiskundimą, jog sunkiai vaikštantiems žmonėms labai sudėtinga patekti į pastatą, kuriame yra įsikūrę seniūnija, biblioteka ir paštas. Žmonės pageidauja, kad prie pastato būtų įrengtas pandusas.

Nuovažų nebuvimas yra ypač opi problema visame rajone, išskyrus neseniai rekonstruotus pastatus, pvz., Paežerių dvaro rūmus, ar tas įstaigas (teismą, vaistines, teisininkų kontoras ir kt.), kurios pandusus įsirengė ir be rekonstrukcijos.

Su rateliais judantys žmonės negali patekti į kirpyklas, į kai kurias privačias klinikas, į viešbutį, Vilkaviškio viešąją biblioteką, į „valdiškus“ dantų protezavimo kabinetus, nepakyla nei į kultūros centro, nei į parapijos namų salės sceną ar antrąjį aukštą, galų gale jiems neįveikiami net ir Savivaldybės administracijos pastato laiptai.

Neįgaliųjų vežimėliai dažnai netelpa pro įstaigose įrengtų tualetų duris. Šiems žmonėms nėra jokių galimybių pasinaudoti viešaisiais tualetais autobusų stoties rūsyje, prie parapijos namų.

Prie kai kurių Vilkaviškio mieste esančių pastatų nuovažos įrengtos, tačiau jos pernelyg stačios, tad kai palyja arba pašąla, tampa slidžios ir neįveikiamos. Kaip pavyzdį žmonės nurodė nuovažą prie katedros. „Jei neįgalusis ir užvažiuoja pandusu, rankomis varomi vežimėliai pro šonines maldos namų duris paprasčiausiai netelpa. Išeitis būtų visai paprasta – prieš pamaldas atidaryti didžiąsias katedros duris“, – siūlė neįgalieji.

Dar jie atkreipė dėmesį į tai, kad po miestą kursuojantis visuomeninis transportas nepritaikytas neįgaliems žmonėms. Situacija keistųsi, jei būtų pasirūpinta įsigyti žemagrindį autobusą.Aplinką pritaikys per projektus

Išklausę problemas, dėl kai kurių iš jų sprendimų Savivaldybės atstovai kvietė žmones parašyti prašymus, kuriuos gavę turės pagrindą kreiptis į institucijas, pagal veiklos sritis galinčias spręsti tuos opius klausimus. Taigi, garsinių šviesoforų problemos turėtų imtis regiono keliais besirūpinančios institucijos, žemagrindžių autobusų įsigijimo reikalų – privatūs vežėjai.

Reaguodamas į pastabas dėl nuovažų, meras A. Neiberka priminė, kad viena šiuo metu yra rengiama prie pastato, kuriame įsikūrusi Vilkaviškio miesto seniūnija ir kitos įstaigos. Vis dėlto nuovaža bus tik dalinis problemos sprendimas, nes neįgalusis pateks tik į pirmąjį aukštą. Patalpos antrajame ir trečiajame aukšte liks nepasiekiamos. Analogiška situacija susiklostytų daugelyje kitų pastatų, paminėtų diskutuojant. A. Neiberka pasidalijo žiniomis, jog Lietuvoje ir užsienyje šita problema įstaigose sprendžiama įrengiant skambutį. Juo neįgalusis į pirmąjį aukštą išsikviečia reikalingą specialistą ir šis atėjęs interesantą aptarnauja.

Meras sakė, kad visuose valdiškuose objektuose, kur ką tik baigėsi, dabar vyksta arba netrukus prasidės renovacijos, rekonstrukcijos darbai, tikrai yra ir bus atsižvelgta į neįgaliųjų poreikius, nes tą daryti įpareigoja įstatymai. Savivaldybės atstovai paaiškino, kurioje miesto dalyje kokie infrastruktūros modernizavimo darbai bus vykdomi pagal europinius projektus. Būtent tada viešųjų erdvių fizinė aplinka bus pritaikyta ir neįgaliesiems. Aišku, tai vyks palaipsniui, pagal galimybes ir ne visur iš karto.Lemia sąmoningumas

Kiek į neįgaliųjų poreikius atsižvelgia senos statybos nemodernizuojamuose pastatuose veiklą vykdantys privatūs verslininkai, kol kas priklauso tik nuo jų pačių sąmoningumo. Fizinę aplinką pritaikyti negalią turintiems žmonėms yra ne tik humaniška, bet ir ekonomiškai naudinga. Neįgalus žmogus taip pat yra vartotojas, jam reikia ir prekių, ir paslaugų. Kuo savarankiškesnis neįgalusis, tuo labiau kiti asmenys atpalaiduojami nuo būtinybės jį nuolat lydėti ar kiekviename žingsnyje padėti. Nepritaikyta aplinka žmones, turinčius negalią, izoliuoja, apsunkina galimybes patiems pasirūpinti savimi.

Deja, diskusijos organizatoriams teko nuryti kartėlį, nes į susitikimą, be Savivaldybės administracijos vadovų ir specialistų, daugiau niekas iš kviestųjų neatvyko. Viena iš renginio organizatorių, Vilkaviškio rajono neįgaliųjų žmonių sąjungos pirmininkė Vita Zmitrevičienė minėjo, kad diskusijoje buvo laukiama žmonių iš verslo, Vilkaviškio rajono kaimo bendruomenių sąjungos, Vilkaviškio miesto bendruomenės, neatvyko kviestas Savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto narys.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Teismo nubaustos valdininkės kaltos nesijaučia
* Šeimos kortelės lengvatų žmonės nori arčiau namų
* Uogų ir daržovių augintojai galvoja apie ūkio plėtrą
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar šį rudenį buvote grybauti?
Taip, ir ne kartą.
Sykį jau grybavau.
Dar tik planuoju.
Nebuvau ir nesiruošiu.Kalbos patarimai

Ar taisyklingas pasakymas „reikalingas pagalbos“?
Taip, taisyklingas, būdvardis „reikalingas“ valdo objekto kilmininką. Pvz.: Senas neįgalus žmogus reikalingas pagalbos.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas