„Santaka“ / Nau­da miš­ką ker­tan­čiam, pa­ra­ma so­di­nan­čiam

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda svarstykles, pasveriančias iki 200 k. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2020-04-08 15:06:20

Perka 1–1,5 kambario butą Vilkaviškyje (siūlyti tik I a.). Tel. 8 620 42 988.
Galioja iki: 2020-04-08 15:08:58

Parduoda labai geros būklės javų kombainą LAVERDA 3400 (3,6 m pjaunamoji, variklio galingumas 115 AJ, 6 cilindrų, IVECO smulkintuvas). Tel. 8 601 18 005.
Galioja iki: 2020-04-12 09:10:44Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-08-28 19:19

Dalinkitės:  


Ant šių kalvelių, aptvertų vielos tvora, V.Mielkaitienė su šeima pasodino puspenkto hektaro jauno miško.

Kristinos ŽALNIERUKYNAITĖS nuotr.


Nau­da miš­ką ker­tan­čiam, pa­ra­ma so­di­nan­čiam

Vilkaviškio rajonas miškais negarsėja. Jie šiame krašte užima tik apie 11 proc. visų žemės ūkio naudmenų. Gal todėl į mišką turintį ar mėginantį auginti ūkininką dažnai žiūrima su pagarba, gal net su geru pavydu.Atrado tinkamą ES paramą

Vištyčio kaimo ūkininkai Vidutė ir Vytautas Mielkaičiai prie miškininkystės palinko neatsitiktinai. Jie jau dvidešimt metų gyvena Vištyčio miestelyje. Mielkaičiai valdo 28 ha žemės, tačiau jos našumas nesiekia nė 30 balų. Vytautas guodėsi, jog kviečiai ar cukriniai runkeliai čia niekada nedžiugino. Ūkininkai suranda plotelį derlingesnėse priekalnėse pasisodinti bulvių, daržovių, o ant kalvelių boluoja tik laukinės žolės ar stiebiasi savaime išdygusios eglaitės, berželiai, krūmai. Verstis gyvulininkyste vištytiečiams taip pat sudėtinga. Kolūkių laikais dauguma aplinkinių kaimų gyventojų persikėlė į miestelį. Kai sugrąžino tėviškių žemes, jos atsidūrė už 3–5 kilometrų nuo dabartinės gyvenamosios vietos. Tokį atstumą kelis kartus per dieną iki ganyklų nenukulniuosi. Naujų sodybų tėvų ar senelių buvusiuose laukuose dabartiniai ūkininkai dar nesistato.

Mielkaičiai apsidžiaugė, kai Europos Sąjunga (ES) pradėjo remti atsikuriančius Lietuvos ūkininkus. Tarp įvairių paramos krypčių jie atrado tinkamą ir savo ūkiui – pagalbą susiruošusiam sodinti mišką žemės ūkio paskirties žemėje. Kaip tik miškui sodinti atsirado tinkamas žemės gabalas. Vida derlingesniame rajono krašte paveldėjo 6 ha žemės. Perkėlus ją į Vištyčio kaimo laukus, susidarė netoli 12 ha plotas. Tačiau čia ji tiko tik miškui arba skurdokoms ganykloms. Mielkaičiams miškas buvo nesvetimas nuo jaunų dienų. Vytauto senelis Pranas dirbo eiguliu, Vidos tėvai prie namų turėjo hektarą miško, ji ir užaugo pamiškės sodyboje.Įveikė ir europinį biurokratizmą

– Tačiau kelias į ES paramą miškui sodinti buvo nelengvas, – sakė Vytautas Mielkaitis. Suvalkijos ūkininkai, pasišovę žemės ūkio paskirties plotuose auginti mišką, dažnai įstrigdavo, paprašę leidimo rajono Žemėtvarkos skyriuje. Mat mišką leidžiama sodinti tik menkesnėje nei 32 balų našumo žemės ūkio paskirties žemėje. Leidimui gauti prisieidavo įvairiose institucijose gauti pažymas, valdžios sprendimų išrašus. Vištytiečiai šią kliūtį įveikė ne taip sunkiai. Jų miškui skiriama žemė tebuvo 25,98 balų našumo. Darbams pradėti reikėjo miško želdinimo projekto. Jam paruošti ūkininkai pasitelkė vieną pagyvenusį miškininką. Tačiau daugiau praktikos įgūdžių nei projektavimo žinių turinčio miškininko paruoštas projektas neatitiko Aplinkos ministerijos rekomendacijų. Pareigūnai projektą atmetė.

Sukaupę metodinę medžiagą, daug kartų konsultavęsi pas Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistus, ūkininkai ėmėsi patys ruošti miško želdinimo projektą. Įveikę projektą, ėmėsi pildyti paraišką paramai gauti, rinkti komercinius pasiūlymus iš prekių ir paslaugų tiekėjų sodinukams įsigyti. Ir vėl nauji rebusai.

– Mes šios krypties paramai gauti mynėme šalyje pirmuosius takus, gal todėl ir buvo sunku. Atvažiuoji tartis dėl sodinukų, o miškų urėdijos dar nežino, kas tas komercinis pasiūlymas. Vieno komercinio pasiūlymo važiavome net 5 kartus. Prisiėjo ne tik mokytis patiems, bet ir kitus mokyti, – prisimena ūkininkė. Vida tvirtino, kad, ruošiant miško želdinimo projektą, paraišką paramai gauti, kitus dokumentus, jiems daug pagelbėjo buvęs Vištyčio regioninio parko direktorius Romas Belevičius, NMA Marijampolės skyriaus specialistė Laimutė Barkauskienė, Vilkaviškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus darbuotojai. Miško savininkė sakė, kad pagal specialybę ji buhalterė, turi revizijų darbo patirties, tai pavykdavo lengviau perprasti įvairias instrukcijas, projektus, kitokius dokumentus.

Dokumentacijos ruošimas Mielkaičiams užtruko ilgiau nei metus. Leidimą miškui pasodinti ūkininkai gavo 2004 m. vasarį, o paramos sutartį su NMA pasirašė 2005 m. balandį. Ūkininkus nuo pasinaudojimo ES parama miškui sodinti žemės ūkio paskirties žemėje pristabdo dar ir ta aplinkybė, kad mišką reikia pasodinti savomis lėšomis.

Mielkaičiai mišką pradėjo sodinti pasirašę su NMA paramos sutartį, o pirmąją paramos išmoką atsiėmė spalio pradžioje. Ūkininkai banko paskolomis nesinaudojo, pakako savų santaupų, tačiau pusmetį erzino nerimas – ar pavyks miško įveisimo darbai, ar susigrąžins įdėtas lėšas. Tačiau, pasak Vidos, nerimauta be reikalo. Jei visus darbus atliksi taip, kai surašyta sutartyje, paramą tikrai gausi. Vilkaviškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistas Valentinas Gražulis sakė iš pat pradžių, kai Mielkaičiai pasirinko šią ES rėmimo kryptį, nesuabejojęs, jog darbštumu, sumanumu, tvirtu charakteriu pasižymintys ūkininkai įveiks pas mus prigyjantį europinį biurokratizmą ir mišką pasodins.Darbo vieta savame miške

Šiandien Mielkaičių žemėje jau keroja 8 ha miško jaunuolyno, pro pernykštę žolę stiebiasi 4,56 ha 2005 m. pavasarį su ES parama pasodinto naujo miško medeliai. Pagal paramos sutartį už pastarąjį mišką ūkininkai gaus 49 tūkst. Lt Europos Sąjungos paramą.

Ūkininkai mišką sodino savo jėgomis. Padedant Kauno technologijos kolegijoje kelių eksploataciją ir remontą studijuojančiam sūnui Raimondui bei Kauno technologijos universitete energetikos vadybos specialybę pasirinkusiai dukrai Sandrai, Mielkaičiai naujajame miške pasodino 7 tūkst. eglaičių, apie 4,4 tūkst. berželių, 625 uosiukus, kelis šimtus alksniukų. Kiekvienai medžių rūšiai šeimininkai stengėsi parinkti tinkamą dirvožemį, įsaulį, užuovėjas ir kitas palankias medžiams augti sąlygas. Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento miškų kontrolės skyriaus vyresn. inspektorius Liudvikas Puskunigis patikrino, ar miškas pasodintas laikantis projekto, kaip sodinukai peržiemojo pirmąją žiemą. Didelių priekaištų inspektorius miško savininkei neturėjo.

Po žiemos prisiėjo atsodinti vieną kitą iššalusį ar graužikų nuniokotą sodinuką, išrauti medelius stelbiančias piktžoles, iškirsti atsiradusius nereikalingus krūmelius, naudoti priemones nuo graužikų. Pasodintas miškas aptvertas trijų eilių vielos tvora, todėl briedžiai, stirnos ar atitrūkę ūkininkų gyvuliai prie sodinukų neprieina.

Iš ES skirtos paramos ūkininkai jau atsiėmė daugiau nei 14 tūkst. litų. Nacionalinė mokėjimo agentūra sumokėjo 4780 Lt už dirvos paruošimą būsimam miškui, sodinukus, sodinimo darbus, padengė transporto bei kitas išlaidas. Per antrąjį ES paramos išmokėjimą NMA sumokėjo Mielkaičiams už daugiau nei 6 tūkst. litų kainavusią tvorą miškui aptverti bei padengė pirmųjų metų miško priežiūros išlaidas. Ūkininkams taip pat sumokėta 1400 Lt kasmetinė kompensacija, kaip prarastos pajamos, už tai, kad miškas auga žemės ūkio paskirties žemėje. Panašaus dydžio kompensaciją ūkininkai gaus 20 metų. Žinoma, nereikėtų manyti, kad ES parama dalijama veltui. NMA kontrolieriai, Aplinkos ministerijos miškų kontrolės inspektoriai kasmet patikrina, kaip ūkininkai laikosi pasodinto miško priežiūros taisyklių. Apleidus mišką ar nerūpestingai jį prižiūrint, parama gali būti ne tik sumažinta, bet ir visai nemokama.

Šiandien Vytautas Mielkaitis tvirtina, kad pastangos ruošti dokumentus miškui pasodinti, miško sodinimo ir priežiūros darbai atsiperka iš gaunamos paramos. Žinoma, miškas – ne kviečiai ar rapsai, jį augindamas tiek pajamų ar pelno, kiek iš tradicinių augalininkystės šakų, nesurinksi. Tačiau, auginant mišką, galima susikurti darbo vietą – už įdėtą darbą, panaudotas miško priežiūros ir apsaugos priemones gauti pinigų iš ES. Anksčiau ūkininkai mišką sodino savo vaikams ar anūkams, negaudami jokio atlygio. Dabar už tą darbą sumokama.Leidimą gauti paprasčiau

Kaip paaiškino Žemėtvarkos skyriaus vyresn. specialistė Roma Kriaučeliūnienė, mūsų rajono ūkininkams nuo 2002 metų išduoti 52 leidimai apsodinti mišku 343 ha plotą. Leidimų išdavimas sodinti mišką žemės ūkio paskirties žemėje palengvėjo, kai rajono Taryba 2005 m. spalio 26 d. patvirtino Vilkaviškio rajono savivaldybės teritorijos miškų išdėstymo žemėtvarkos schemą. Vien tik šiemet išduoti leidimai sodinti mišką 22 rajono ūkininkams. Dabar mišką leidžiama sodinti ne derlingesnėje nei 32 balų, o šeimininkaujantiems nepalankiose ūkininkauti vietovėse – ne geresnėse nei 39 balų vertės žemėse.

Paraiškos ES paramai gauti už pasodintą mišką žemės ūkio paskirties žemėje priimamos iki gruodžio 22 dienos Žemėtvarkos skyriuje.Algimantas GUDAITIS
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Medikai ruošiasi koronaviruso bangai ir dirba kitu režimu
* Ūkininkas negaili investicijų į pašarų kokybę
* Koronaviruso gniaužtuose atsidūrę verslininkai ieško išeičių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip dirbate per karantiną?
Nuotoliniu būdu.
Ir iš namų, ir darbovietėje.
Darbo vietoje.
Turiu nedarbingumo lapelį, atostogauju.
Mane atleido.
Esu bedarbis (-ė), pensininkas (-ė).Kalbos patarimai

Ar taisyklinga „gydymas prieš“?
Ne, netaisyklinga. Tai neteiktinas vertinys. Vartotina gydymas nuo ar pan., pvz.: gydymas prieš gripą (taisoma gydymas nuo gripo; gripo gydymas ), gydoma prieš ligas (taisoma nuo ligų; gydomos ligos ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas