„Santaka“ / Grėsmė – policijos darbo specifika / Teisėtvarka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Teisėtvarka

Dalinkitės:  


Edvardas Gruzdys tvirtino, kad mūsų rajono policininkai darbo priemonėmis aprūpinti.

Autorės nuotr.


Grėsmė – policijos darbo specifika

Eglė KVIESULAITIENĖ


Po tragedijos Telšių rajone, kai tarnybos metu buvo nudurtas pareigūnas, vidaus reikalų ministras metė kaltinimus dėl prastos policininkų parengties. Ar toks incidentas gali pasikartoti ir mūsų rajone, klausėme policijos komisariato viršininko Edvardo Gruzdžio.



Į „karo lauką“



– Nuo šitokių nelaimių nėra apdraustas niekas. Tokia policijos darbo specifika – grėsmė gyvybei gali kilti bet kurią dieną, bet kurią valandą, – sakė rajono policijos komisariato viršininkas E. Gruzdys. – Po šio incidento visi pareigūnai jaučiasi sukrėsti. Su saviškiais dar kartą kalbėsiu apie tokio pobūdžio įvykius ir kaip būtų galima jų išvengti.

Policijos komisariato vadovas pripažino, kad mūsų rajono policininkai į tokį „karo lauką“, kai nežinia, iš kur gali tykoti grėsmė, eina kasdien. Mat iškvietimų į panašaus pobūdžio buitinius konfliktus, kai reikia raminti siautėjantį smurtautoją, policininkai gauna keliskart per dieną. Tokių pranešimų itin padaugėja savaitgaliais ir tomis mėnesio dienomis, kai mokamos pašalpos.


Smurtaujantys asmenys beveik visais atvejais būna neblaivūs ir sunkiai prognozuojami. Jie dažnai bando priešintis pareigūnams: taikosi smogti kumščiu, spardosi, plėšo uniformas. Būna atvejų, kai nuo smurtautojų nukentėjusiems policininkams prireikia medikų pagalbos. Tačiau tarnybos laiku žuvusių ar sunkiai sužalotų policininkų mūsų rajone jau nebuvo daug metų.

Į buitinius konfliktus dažnai vykstantys pareigūnai paprastai jau žino nuolatinį „kontingentą“, tad turi patirties ir žinių, kuriuo atveju kaip elgtis. Visai kas kita – jauni pareigūnai, kuriems su tokiomis situacijomis tekę retai susidurti.





Išskirtiniais atvejais

Skaudus Telšių įvykis privers dar kartą patikrinti visas grandis, sustiprins pareigūnų budrumą.
Edvardas Gruzdys


Anot komisariato viršininko, neblaivių žmonių, ypač turinčių psichikos problemų, elgesys dažnai būna neprognozuojamas, tad pareigūnas turi akylai sekti situaciją ir kiekvieną agresyviai nusiteikusio žmogaus judesį. Reikia stengtis pašalinti iš jo aplinkos aštrius daiktus, kuriuos šis gali panaudoti gindamasis ar puldamas pareigūnus, kitus aplink esančius žmones.


– Visi pareigūnai yra vienodai parengti reaguoti į konfliktines situacijas: tiek patruliai, tiek kriminalistai ar apylinkių inspektoriai. Tarnyboje patruliai turi pistoletus, neperšaunamas liemenes, elektrošoko prietaisus, dujų balionėlius, antrankius, yra įvaldę kovinės savigynos veiksmus. Nors priemonių tikrai pakanka, tačiau jos naudojamos atsižvelgiant į situaciją. Kartais būna efektyvesnės psichologinio, o ne fizinio poveikio priemonės. O šaunamasis ginklas naudojamas tik išskirtiniais atvejais, kai kyla pavojus pareigūnų sveikatai ar gyvybei, – aiškino E. Gruzdys.

Komisariato viršininkas patikino, jog būtų nenormalu, jei pareigūnai, vykdami malšinti buitinio konflikto, į smurtautojo namus veržtųsi su užtaisytu pistoletu rankoje.





Asmeninė patirtis



Pasak E. Gruzdžio, buitiniai konfliktai ir per juos kylanti grėsmė pareigūnų saugumui – ne vien mūsų valstybės problema. JAV statistika rodo, kad daugiausiai pareigūnų tarnybos metu žūva iškviesti „gesinti“ buitinių konfliktų.

Kokias aplinkybes galima kaltinti dėl Telšių pareigūno žūties, atskleis ikiteisminis tyrimas ir tarnybinis patikrinimas. Tad apie tai, anot E. Gruzdžio, kalbėti dar anksti. Viršininkas iš savo ilgametės praktikos sakė galįs spręsti, jog dažniausiai tarnyboje reali grėsmė kyla tuomet, kai jos pareigūnas net nesitiki. Jam pačiam teko susidurti su situacija, kai smulkus vagišius nuo jį užtikusių pareigūnų spruko atsišaudydamas.


– Prisimenu atvejį iš savo tarnybos. Patruliu dirbau vos pusmetį ir su dviem kolegomis pėsčiomis patruliavome Marijampolės gatvėmis, – pasakojo E. Gruzdys. – Prie gatves tvarkiusio ir nakčiai ten pat palikto buldozerio pamatėme žmogaus siluetą su kanistru rankoje. Paaiškėjo, jog pusamžis, labiau į benamį panėšėjęs vyras paprasčiausiai vogė dyzeliną. Mes sušukome „Stok!“ ir pradėjome jį vytis. Staiga bandęs sprukti vyras atsisuko ir iš užančio išsitraukęs pistoletą pradėjo į mus šaudyti. Kolegai peršovė ranką. Aš bandžiau vytis toliau, tačiau bėglys vėl atsisuko ir nutaikė ginklą į mane. Spėjau sureaguoti ir atsigulti ant žemės.

E. Gruzdys pripažino, kad tuomet, pirmaisiais Lietuvos nepriklausomybės metais, pareigūnai buvo prastai aprūpinti priemonėmis. Trūko pistoletų, tad patruliuodavo „apginkluoti“ tik policijos lazdomis ir už savus pinigus įsigytais dujų balionėliais. Tačiau net jei ir būtų turėję ginklus, tikrai šioje situacijoje nebūtų jų iš anksto išsitraukę, nes paprasčiausiai negalėjo tikėtis, jog pasipriešinti ginklu gali paprastas dyzelino vagis.

– Skaudus Telšių įvykis privers dar kartą patikrinti visas grandis, sustiprins pareigūnų budrumą, – tikino E. Gruzdys. – Policijos departamentas bei Vidaus reikalų ministerija, be abejo, imsis priemonių, kad tokie atvejai nesikartotų.



Publikuota: 2016-08-19 10:18:22

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai