„Santaka“ / Kaip tinkamai laistyti daržoves šiltnamyje? / Naudinga

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Naudinga

Dalinkitės:  


Laistymo normos priklauso nuo augalo augimo tarpsnio, šaknų sistemos galingumo, dirvožemio fizikinių savybių, oro temperatūros bei laistymo technikos ir būdo.

Kaip tinkamai laistyti daržoves šiltnamyje?


Šiltnamis yra naudingas tuo, kad suteikia galimybę daržovių derlių skinti kur kas ilgesnį laiką nei auginant juos paprastose lysvėse.

Norint turėti gausų ir kokybišką derlių, labai svarbu daržoves tinkamai prižiūrėti ir laistyti, nes vasaros laikotarpiu galima susidurti su įvairiomis problemomis: permaininga oro drėgme bei temperatūra ar intensyviu kenkėjų ir ligų plitimu.

Šiuo metu įsisiūbuojantis šiltnamiuose užaugintų pomidorų ir agurkų sezonas atneša ne tik lietuviškų daržovių derlių, tačiau ir daugybę klausimų apie tinkamą auginimą. Įpusėjus vasarai daržovių priežiūra šiltnamyje lyg ir nereikalauja didesnių pastangų, tačiau augalų būklė ir derlius labai priklauso nuo teisingai ir laiku atliktų darbų.

Geriausias metas – ankstyvas rytas

Didžiausio Baltijos šalyse šiltnamių komplekso „Kietaviškių gausa“ vyr. agronomas Nerijus Rakickas, auginantiems pomidorus ir agurkus bei laukiantiems gausaus jų derliaus, pataria juos laistyti anksti ryte.

„Rekomenduojame daržoves laistyti anksti ryte nuo saulės patekėjimo praėjus maždaug 2 – 3 valandoms. Tuomet augalai ir dirva būna vėsiausi. Vakare palaistytos daržovės ilgai būna drėgnos ir gali susirgti grybelinėmis ligomis“, - pasakoja N. Rakickas. Ypač pavojinga daržoves laistyti vakare, kai oro temperatūra nukrenta žemiau 10 laipsnių.


Reikia prisitaikyti prie klimato

Agronomo teigimu, labai svarbu tinkamai pasiruošti permainingiems vasaros orams. „Alinant karščiams rekomenduojame šiltnamyje iš vakaro pasistatyti talpas su vandeniu – kibirus, laistytuvus ar net voneles. Dienos metu garuojantis vanduo sukurs palankesnę atmosferą jūsų daržovėms“, – teigia N. Rakickas. Pastovėjęs šiltnamyje vanduo sušyla iki reikiamos temperatūros ir juo galima laistyti augalus. Per patį vasaros karščių piką šaltas vanduo sukeltų augalams didelį stresą.
Ypač pavojinga daržoves laistyti vakare, kai oro temperatūra nukrenta žemiau 10 laipsnių.


Aukšta temperatūra taip pat daro didžiulę įtaką santykinei oro drėgmei, kuri tokiu metu ženkliai sumažėja. „Tuomet reikėtų atkreipti dėmesį į šiltnamio aplinką – tarplysvius, tuščius ir neužsodintus plotus bei juos palaistyti. Garuojantis vanduo palengvins padėtį, o santykinės oro drėgmės sureguliavimas padės augalui lengviau prisitaikyti prie aukštos oro temperatūros“, - vieną iš būdų problemai spręsti siūlo „Kietaviškių gausos“ vyr. agronomas.


Specialisto nuomone, reikia atidžiai tikrinti laistymui skirto vandens temperatūrą, kuri neturi viršyti 20 laipsnių. „Vandens, kuriuo ketinate laistyti daržoves, temperatūra turi būti panaši į aplinkos. Optimaliausia, kad ji būtų ne mažesnė nei 18 laipsnių“, – sako N. Rakickas. Labai svarbi ir vandens kokybė – jame neturi būti daug druskų, kalcio, natrio, chloridų.

Taisyklingas laistymas

Kadangi į šiltnamį nepatenka lietaus vanduo, daržoves tenka laistyti reguliariai ir labai svarbu laikytis įprasto ritmo. Pomidorus ir agurkus patariama laistyti vieną kartą per dieną. Liejant dažnai ir ne po daug, vanduo neįsigeria, išgaruoja, o laistant per daug – augalų šaknys džiūsta, išplaunamos trąšos.

Jau derančiam ir dideliam augalui saulėtą dieną reikia apie 1, 5 – 2 litrus vandens. Daug kas priklauso ir nuo dirvožemio – jei jis yra lengvesnis, vandens reikia daugiau, o jeigu linkęs kaupti drėgmę – mažiau. Apsiniaukusią dieną laistyti patariama mažiau, užtenka litro vandens vienam augalui.

Laistymo normos taip pat priklauso nuo augalo augimo tarpsnio, šaknų sistemos galingumo, dirvožemio fizikinių savybių, oro temperatūros bei laistymo technikos ir būdo.


Daugiau naudingų ir kiekvieną savaitę pateikiamų naujų patarimų iš daržovių auginimo ekspertų rasite socialiniame tinkle „Facebook“ – https://www.facebook.com/Kietaviskiu/ arba internetinėje svetainėje www.kietaviskiu.lt



Publikuota: 2016-07-15 11:28:08

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai