„Santaka“ / Kultūros paveldo objektai tampa nereikalinga našta / Problema

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Problema

Dalinkitės:  


Klampučių dvaras, kuriame gimė Lietuvos kariuomenės generolas Bronislovas Skomskis, ruošiamas privatizuoti.

Autorės nuotr.


Kultūros paveldo objektai tampa nereikalinga našta

Eglė MIČIULIENĖ


Kultūros paveldo departamentas (KPD) kasmet sudaro netinkamai laikomų (neprižiūrimų) kultūros paveldo objektų sąrašą ir atlieka nuolatinę jų kontrolę. Šiemet į jį buvo įtraukta 40 statinių iš visos Lietuvos, tarp jų – ir du esantys Vilkaviškio rajone. Šiuo metu nurodyti objektai jau turėjo būti sutvarkyti.



Davė nurodymus

Kultūros paveldo departamento Marijampolės skyriaus vyr. valstybinis inspektorius Ramūnas Kryžanauskas paaiškino, kad dėl pastatų fizinės būklės stabilizavimo reikalavimai mūsų rajone buvo pateikti dviem pastatų valdytojams. Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos pareikalauta sutvarkyti jai priklausančius Klampučių dvaro sodybos fragmentų rūmus: nurodyta užsandarinti pralaidų stogą, langus, duris, surinkti šiukšles iš pastato vidaus.

Kitas reikalavimas pateiktas UAB „Mevilsta“ dėl kultūros paminklu paskelbtos Paežerių dvaro sodybos spirito varyklos: nurodyta užsandarinti stogo dangą bei langus ir pašalinti per arti pastato sienų augančius želdinius.

– Mes tikrai nereikalavome objektų restauruoti ar investuoti didžiules lėšas – tik minimaliai pastatus sutvarkyti ir užsandarinti, užtikrinant fizinės būklės stabilumą, – teigė R. Kryžanauskas.




Rašo raštus

Tačiau, anot KPD pareigūno, terminas sutvarkyti Klampučių dvarą baigėsi gegužės 23 d., bet įvykdyta tik dalis reikalavimų: Šeimenos seniūno Ginto Bakūno atsiųsti darbininkai iš pastato vidaus iškuopė šiukšles, kurių čia buvo prisikaupusi galybė.

– Klampučių dvaras, pasak jūsų Savivaldybės paminklotvarkininkės Daivos Ambrasaitės, ruošiamas privatizuoti. Tačiau tai tęsiasi jau ne pirmus metus ir iki šiol pastatas buvo visiškai neprižiūrimas. Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Vito Gavėno pareikalavau atsiųsti paaiškinamąjį raštą, kodėl darbai nebuvo atlikti laiku ir kada planuojama juos atlikti, kitaip turėčiau surašyti protokolą už pareigūnų teisėtų reikalavimų nevykdymą ir perduoti teismui, kad skirtų baudą. Gavę minėtą raštą spręsime, kaip elgtis toliau, – kalbėjo R. Kryžanauskas.

Pakalbinus patį Savivaldybės administracijos direktorių paaiškėjo, kad jo pasirašytas prašymas pratęsti privalomą reikalavimą iki rugsėjo 1 d. departamentui ką tik buvo išsiųstas.

– Paaiškinome, jog šiukšlės iš pastato surinktos, o sutvarkyti kiaurą stogą, užsandarinti langus ir duris neturėjome nei lėšų, nei fizinių galimybių. Tačiau kartu viskas daroma, yra parengta numatytų atlikti darbų sąmata. O ką daryti – juk ne vienas toks tvarkytinas objektas rajone yra. Pavyzdžiui, lėšų reikia sutvarkyti ir suniokotą holokausto aukų kapavietę, atstatyti sudaužytą memorialinį paminklą, – aiškino V. Gavėnas.




Pastatai nereikalingi

Kiek kitokia Paežerių dvaro sodybos spirito varyklos situacija.

Gavusi KPD nurodymus, spirito varyklos pastatą „Mevilstos“ bendrovė jau sutvarkė pagal iškeltus reikalavimus: nupjovė prie pat pastato augusius ir jam kenkusius medžius, užsandarino stogą ir langus.

UAB „Mevilsta“ priklauso ne tik šis nacionaliniu kultūros paminklu paskelbtas statinys, bet ir dar trys Kultūros vertybių registre esantys Paežerių dvaro sodybos pastatai. Tačiau bendrovės generalinis direktorius Arvydas Jackūnas tvirtino, jog šie kultūros požiūriu vertingi raudonų plytų mūrai „Mevilstai“ visiškai nereikalingi.

– Kažkada savininkai, pirkdami žemę, nusipirko ir ant jos stovėjusius pastatus, bet tai buvo didžiulė klaida. Dabar mes turime tuos pastatus prižiūrėti ir prižiūrime, nors jais nesinaudojame, – aiškino A. Jackūnas.

Įmonės vadovo teigimu, senuosius dvaro ansamblio pastatus, išlaikiusius nemažai įdomių architektūros elementų, turėdama lėšų bendrovė šiek tiek aptvarko. Vis dėlto per didelių remontų savininkai net ir norėdami nesiimtų, kad nesugadintų pastatų autentikos ir paskui patys nenukentėtų nuo tų pačių paveldosaugininkų. Direktorius teigė domėjęsis galimybe gauti pinigų paveldo pastatų rekonstrukcijai. Tačiau tokiu atveju tektų sudaryti sąlygas turizmui, įkurti darbo vietų kultūros paveldo objektų darbuotojams, ieškoti gidų ir kt. Visai kita veikla užsiimančiai įmonei tai – visiškai nelogiškas ir neparankus sprendimas.




Pritaria, bet neturi lėšų

UAB „Mevilsta“ dvaro pastatus siūlė įsigyti rajono Savivaldybei, kuri šiuo metu yra Paežerių dvaro rūmų valdytoja. Juolab kad ir dabar bendrovė savo pačios pastatuose geranoriškai ir už dyką priglaudusi eksponatus, kurių muziejus neturi kur sandėliuoti. Tad Savivaldybei įsigijus likusius statinius būtų ne tik patrauklu ir įdomu turistams, bet atsirastų ir dabar taip reikalingų patalpų.

Kad vienose „valdiškose“ rankose atsidurtų visi dar išlikę dvaro priklausiniai, pritaria ir pati Savivaldybės administracija, ir Kultūros paveldo departamento specialistai. Deja, šiuo metu Savivaldybė tokį turtą įsigyti ir sutvarkyti nepajėgi finansiškai.

– Tie šiuo metu „Mevilstai“ priklausantys pastatai puikiai įsilietų į visą dvaro ansamblį, be to, ir muziejaus eksponatams tikrai trūksta vietos. Bet vien nupirkti pastatus neužtenka, reikės juos ir rekonstruoti. Taigi, tokį variantą svarstome, bet dėl lėšų stokos nežinia, kada tai galėsime padaryti. Ieškome galimybių, sekame finansavimą – gal šią idėją pavyks įgyvendinti per kokius nors projektus, – sakė Savivaldybės administracijos direktorius V. Gavėnas.



Galerija: Paveldo objektai




Publikuota: 2016-06-14 10:59:27

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai