„Santaka“ / Vyskupas Rimantas Norvila: į ateitį žvelgiame viltingai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda medų. Gali pristatyti į namus. Tel. 8 620 85 872.
Galioja iki: 2019-01-28 10:50:32

Parduoda OPEL ASTRA CARAVAN (1999 m., 1,7 l, dyzelis, 50 kW, TA iki 2019 m. sausio 31 d., 550 Eur). Tel. 8 653 81 967.
Galioja iki: 2019-01-28 11:12:51

Parduoda VW POLO (2003 m., 1,9 l, dyzelis, TA iki 2020 m. lapkričio mėn.). Tel. 8 694 95 488.
Galioja iki: 2019-01-28 11:14:48

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį su baldais, paaugintus įvairaus amžiaus veršelius (telyčaites), mobilųjį telefoną CAT S40, padangas M+S 185 | 65R15 (4 vnt.), rusišką ritininį presą PR-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-01-28 13:09:35Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2016-06-10 17:09

Dalinkitės:  


Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila labai vertina kunigų, seserų vienuolių, uolių tikinčiųjų indėlį į parapijų, vyskupijos ir Bažnyčios gyvenimą.

Aldonos KATILIENĖS nuotr.


Vyskupas Rimantas Norvila: į ateitį žvelgiame viltingai

Renata VITKAUSKIENĖ

Šiandien ir rytoj mūsų mieste tvyros pakili nuotaika, vyks iškilmės ypatinga – Vilkaviškio vyskupijos 90-mečio – proga. Su Vilkaviškio vyskupu Rimantu NORVILA peržvelkime vyskupijos istoriją, nuopelnus Lietuvai, pasidomėkime ateitimi.

– Kokia yra Vilkaviškio vyskupija šiandien?

– Gyvuojanti, per 25-erius nepriklausomybės metus gerokai pasikeitusi, turinti turtingą istoriją.

Šiandien vyskupija savo centrinę bažnyčią – katedrą turi Vilkaviškyje, tačiau visos pagrindinės institucijos: vyskupijos kurija, bažnytinis teismas, „Caritas“, Pastoracinis, Katechetikos, Šeimų, Jaunimo sielovados centrai – veikia Marijampolėje. Vyskupija padalyta į septynis dekanatus ir jungia 104 parapijas. Joje šiuo metu yra 126 kunigai bei 77 įvairių kongregacijų seserys vienuolės. Daugumoje parapijų veikia „Carito“ skyriai, savanoriški parapijų chorai, įgyvendinama įvairių sielovados iniciatyvų.

Tai vyskupija, turinti palaimintojo Jurgio Matulaičio relikvijas ir pamaldumo jam tradiciją. Minint jo beatifikaciją – iškilmingą paskelbimą palaimintuoju, kasmet liepos mėnesį į Marijampolę per aštuonias dienas atkeliauja daug maldininkų. Lietuvoje tuo gali džiaugtis tik Vilniaus arkivyskupija, turinti šventojo karalaičio Kazimiero relikvijas.

– Kokias svarbiausias datas, įvykius, ryškiausias asmenybes vertėtų išskirti, atsigręžiant į praėjusius devynis dešimtmečius?

– Vilkaviškio vyskupija – tai po 1920 m. Lietuvoje likusi istorinės Seinų vyskupijos dalis. Po Lietuvos ir Lenkijos sienos pasikeitimo bei po Lietuvos bažnytinės provincijos suformavimo įgavusi atskiros vyskupijos statusą, naujoji Vilkaviškio vyskupija sparčiai stiprėjo, klestėjo. Kūrėsi daug naujų parapijų, katalikiškų organizacijų, vienuolijų.

Vyskupijai labai reikšminga buvo 1926 m. Lietuvos bažnytinės teritorijos reforma. Ją užbaigė ir galutinai įkūnijo tų metų balandžio 4-ąją paskelbta popiežiaus Pijaus XI apaštališkoji konstitucija „Lituanorum gente“, pertvarkanti visų tuometinėje Lietuvos valstybėje veikusių vyskupijų ribas. Tai kartu buvo ir Vilkaviškio vyskupijos įsteigimo data, šiandien mus atvedusi į 90-metį.

Šią sukaktį nusprendėme iškilmingai paminėti ne pavasarį, tačiau šiltu metų laiku, savaitgalį, artimiausią vyskupijos dangiškojo globėjo – šventojo Antano Paduviečio – kasmetinei liturginei šventei.

Iš Vilkaviškio vyskupijos yra kilę daug šiam kraštui ir visai Lietuvai nusipelniusių asmenybių, artimai susijusių su Bažnyčia. Jas paminėdami būtinai turime prisiminti vyskupijos ištakas, dar caro laikų okupaciją.

Per mūsų kraštą iš Rytprūsių atkeliaudavo spausdintas lietuviškas žodis. Nemaža dalis knygnešių platintos literatūros buvo religinė.

Prisimintini savo laisve rizikavę ir kilniam darbui pasiaukoję knygnešiai. Į jų veiklos palaikymą, leidinių platinimą įsitraukdavo ir nemažai kunigų. Šakių krašte, Sudargo parapijoje, darbavosi knygnešių tėvu vadintas kunigas Martynas Sederevičius, kuris padėjo organizuoti spaudos platinimą. Knygnešių dėka kartu su šio krašto žmonių istorija, švietimu artimai susipynusi praėjusių kartų religinė savimonė. Ji išlieka gana gyva ir iki mūsų dienų kaip turtingas šio krašto paveldas.

Visai Bažnyčiai Lietuvoje svarbaus palaimintojo Jurgio Matulaičio atkurta Marijonų vienuolija, įkurtos kelios moterų vienuolijos išaugino daug stiprių asmenybių. Iš jų galėtume išskirti istoriką kun. Joną Totoraitį, vienuolę seserį Veroniką Beišytę.

Iš nedidelės Žvirgždaičių parapijos Šakių rajone kilęs vienas iš 1918 m. Lietuvos signatarų, vėliau tapęs Telšių vyskupu Justinas Staugaitis. Iš Šunskų šalia Marijampolės kilo antrasis Telšių vyskupas, kankinys Vincentas Borisevičius. Jam pradėtas skelbimo palaimintuoju procesas. Šia proga būtinai turime prisiminti pirmąjį Vilkaviškio vyskupą Antaną Karosą bei jo pagalbininką, vėliau Vilniaus vyskupą Mečislovą Reinį. Vilkaviškio bažnyčios šventoriuje ilsisi šventu gyvenimu garsėjęs vyskupas Juozas Oleka.

Didelės pagarbos verti vyskupijos išauginti prieškario Lietuvos švietėjai, uolūs katalikai pasauliečiai Pranas Dovydaitis, filosofas Antanas Maceina.

Įdomus faktas, jog iš Vilkaviškio vyskupijos kilę ar bent iš dalies joje turėjo šaknų didžioji dalis Lietuvoje nuo 1926 m. dirbusių ir dabar besidarbuojančių vyskupų.

Tarybinės okupacijos laikais nuo ateistinės valdžios persekiojimų iš dalies apsisaugoti ir siekti laisvės padėjo mūsų vyskupijoje pogrindžio sąlygomis leista Katalikų Bažnyčios kronika, kurios parengimu, redagavimu ilgus metus rūpinosi iš Vilkaviškio vyskupijos kilęs kunigas, o vėliau Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius.

– Užsiminėte apie vyskupijos istorijos dalį, sovietmečiu slėptą dėl politinių aplinkybių. Kokie įvykiai anuomet rutuliojosi tame antrame plane?

– Labiausiai turėčiau išryškinti jau paminėtą Katalikų Bažnyčios kroniką ir su tarybine valdžia nesutikusius, pogrindyje veikusius kunigus, seseris vienuoles bei pasauliečius. Tai ištisa istorija. Šiandien norisi prisiminti bent vieną iš jų – labai įdomią asmenybę, nepaprastai uolų kunigą Juozą Zdebskį, manoma, tarybinio saugumo nužudytą 1986 m., jau brėkštant Lietuvos laisvei. Jis buvo vienas iš tų vyskupijos kunigų, kurie veikė nepaisydami ateistinės valdžios persekiojimų, tyliai, bet labai plačiai. Įvairi Bažnyčios pogrindinė veikla daug prisidėjo prie Lietuvos laisvės siekio ir tautinės savimonės skatinimo.

– Kuo Vilkaviškio vyskupija išsiskiria iš kitų?

– Kiekviena Lietuvos vyskupija turi savų ypatumų. Galima pradėti nuo geografijos. Visoje Lietuvos teritorijoje Vilkaviškio vyskupijos ribas apibrėžia Nemunas. Taigi vyskupija kartu yra ir istorinė Užnemunė, kurioje nebuvo taip ilgai ir sunkiai atliekama baudžiava, kaip kitoje Nemuno pusėje. Todėl Užnemunėje jau anksčiau daug žmonių buvo pramokę rašto, labiau išsilavinę. Vilkaviškio vyskupija išsiskiria ir savo istorija, šį kraštą labiau siejusia su Lenkija ir vokiškais Rytprūsiais.

Mūsų vyskupija savita ir etnine tapatybe. Tai dalis Dzūkijos – Alytus, jo apylinkės iki Nemuno, Lazdijų kraštas, įspūdinga Liškiava. Tai ir šiandien vadinama Sūduva su stipria ūkininkavimo tradicija, derlingomis žemėmis, tai ir buvusi Žemaičių vyskupystės dalis – Zanavykija.

Vilkaviškio vyskupijoje per Antrąjį pasaulinį karą buvo sugriauta daugiausiai bažnyčių Lietuvoje. Daug jų pavyko atstatyti, nors ne visos jos atkurtos dar ir šiandien. Kaip žinote, tas nepadaryta Alvite, Bartninkuose, Lankeliškiuose.

Poros pastarųjų gyventojų surašymų duomenimis, Vilkaviškio vyskupijoje didžiausia dalis (per 90 proc.) žmonių, atsakydami į klausimą apie religiją, save priskyrė Katalikų Bažnyčiai.

– Kur vertėtų nuvykti Vilkaviškio vyskupijoje, Gailestingumo jubiliejaus metais lankant šventoves?

– Pirmiausia į vyskupijos katedrą Vilkaviškyje ir Marijampolės baziliką. Šios šventovės mūsų vyskupijoje yra pagrindinės Gailestingumo metų piligrimystės vietos. Taip pat labai kviečiu aplankyti Dzūkijoje, šalia įspūdingo Dusios ežero, esančią Kryžių koplyčią, mūsų diecezinę šventovę. Ten visai netrukus, birželio 26 d., švęsime pagrindinę metų šventę – apaštalų Petro ir Pauliaus atlaidus. Šioje šventėje pažadėjo dalyvauti ir apaštalinis nuncijus Baltijos kraštams arkivyskupas Pedro Lopez Quintana.

– Su kokiais planais, mintimis ir viltimis Vilkaviškio vyskupija žengia šimtmečio link?

– Stengiamės į ateitį žvelgti viltingai. Dabartiniai laikai nėra patys dvasingiausi per vyskupijos gyvavimo 90-metį. Tačiau kiekvienas laikotarpis – tai ir naujos galimybės. Stengiamės labiau prabilti šiandienos žmogui jo kalba, jam suprantamai, kad perduotume Gerąją Naujieną, Išganymo viltį, kad padėtume atrasti, jog pašaukimas kurti artimą ryšį su Dievu yra didelė, nuostabi dovana. Labai svarbios įvairios tikėjimo bendruomenės, pasauliečių iniciatyvos Bažnyčioje. Jų kūrimas, palaikymas – vieni svarbesnių artimiausios ateities tikslų.

Šia proga ypač norisi dėkoti visiems nuoširdžiai besidarbuojantiems kunigams, seserims vienuolėms, daugeliui uolių Bažnyčios narių pasauliečių už kiekvieno jų indėlį į parapijų, vyskupijos ir visos Kristaus Bažnyčios gyvenimą.


Vilkaviškio vyskupijos jubiliejaus renginiaiŠiandien, šeštadienį, 15 val., Vilkaviškio kultūros centre vyks Jaunimo dienos atidarymo šventė, 17 val. bus einama pro Gailestingumo duris, 18 val. katedroje vyks šv. Mišios, o po jų – agapė kultūros centre ir grupės „Kūjeliai“ koncertas.Rytoj, sekmadienį, vyskupijos 90-mečiui skirtos iškilmės Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo katedroje prasidės 10.30 val. Kauno sakralinės muzikos mokyklos giesmėmis. 10.45 val. kan. Kęstutis Žemaitis pasidalys įžvalgomis iš vyskupijos istorijos, 11.15 val. bus pristatomos vyskupijos vienuolijos, 11.30 val. – skaitomas pranešimas apie vyskupijos globėją šventąjį Antaną. 12 val. katedroje prasidės iškilmingos šv. Mišios, po jų visi bus pakviesti į agapę prie Vilkaviškio parapijos salės.Bus galima įsigyti kan. Kęstučio Žemaičio knygą apie vyskupijos istoriją „Žingsniai be stabtelėjimų“.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Ilgai lauktas mamografas jau pradėjo dirbti
* Pirmine teisine pagalba naudojasi vis daugiau žmonių
* Būsimose miesto poilsio zonose ketinama palikti sveikus ir gražius medžius
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar pažįstate emigrantų, svarstančių grįžti gyventi į Lietuvą?
Taip, ir ne vieną.
Tokių svarstymų negirdėjau.
Aš svarstau galimybę grįžti.
Pažįstu jau ir grįžusiųjų.Kalbos patarimai

„Karilionas“ ar „kariljonas“?
Nė vienas rašybos variantas nelaikytinas klaida.
„Tarptautinių žodžių žodyne“ šis žodis rašomas be j karilionas (pranc. carillon ): 1. tarpusavyje suderintų įv. dydžio varpų komplektas, turintis automatinį skambinimo mechanizmą; kai kurių karilionų varpai mušami rankomis plaktukais; 2. varpų muzika.
Tačiau Kalbos komisijos posėdyje apsvarsčius nutarta, kad tais atvejais, kai originalo formoje i eina po priebalsės ir tariamas jotas, gali būti rašoma raidė j: kariljonas (kaip šampinjonas, paviljonas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas