„Santaka“ / Žodis žydi kaip diemedis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2016-05-20 16:01

Dalinkitės:  


Šiemetiniam Salomėjos Nėries literatūrinės premijos laureatui Rimvydui Stankevičiui viešnagę Vilkaviškyje primins ir tautodailininko Zenono Skinkio medžio paveikslas.

Autorės nuotr.


Žodis žydi kaip diemedis

Laima VABALIENĖ


Ši savaitė rajone pažymėta poezijos ženklu. Vyko įvairūs renginiai, kūrėjams išdalyti prizai ir premijos. Literatūrinė Salomėjos Nėries premija įteikta respublikinio festivalio „Poezijos pavasaris 2016“ dalyviui poetui Rimvydui Stankevičiui, kita Savivaldybės premija pagerbtas Mažojo poezijos pavasario laureatas Justinas Naujokaitis.



Su Salomėjos vardu

Ne tik po mūsų šalį, bet ir po užsienį sklandanti festivalio „Poezijos pavasaris 2016“ paukštė tradiciškai neaplenkė ir Vilkaviškio. Kiekvieną kartą į rajoną atvykstanti vis kitokia kūrėjų grupė ir šįkart su mumis dalijosi savo kūryba, įspūdžių sėmėsi alyvomis kvepiančiuose Kiršuose, iš bendravimo su poezijos gerbėjais viešojoje bibliotekoje.

Pasak grupės vadovo literatūrologo, rašytojo, Vilniaus universiteto Lietuvių literatūros katedros docento Regimanto Tamošaičio, smagu susitikti žydinčios poezijos ir žydinčios gamtos metu ten, kur yra vienos svarbiausių lietuvių poezijoje ištakų – Salomėjos Nėries gimtinėje. Viešnagė čia prasidėjo poetės sūnaus Sauliaus Bučo kapo Alvito kapinaitėse aplankymu ir diemedžio sodinimu prie koplytstulpio, prieš porą metų pastatyto kryžkelėje poetės gimtinės link.


Kiršuose pasitikti vietinių moterų ansamblio „Širvinta“ dainomis, bendruomenės suspaustu saldiniu sūriu, sodybos šeimininkės Laimos Bučienės šypsena, apdovanoti Alvito mokinukų gėlėmis poetai atvertė savo kūrybos lapus. Ir iš šiemetinio „Poezijos pavasario 2016“ almanacho, ir iš ankstesnių metų, ir gimusius vos prieš keletą dienų. Literatūriniuose skaitymuose „Aš norėčiau dainuot apie skaistų gegužį“ dalyvavo prozininkė, dramaturgė, 2012 m. mūsų kraštiečio A. Vaičiulaičio premijos laureatė Laura Sintija Černiauskaitė, poetas, rašytojas, vertėjas Vidas Morkūnas, poetė Nijolė Daujotytė-Kuolienė, poetas, eseistas, dramaturgas Liudvikas Jakimavičius, 1999 m. Salomėjos Nėries literatūrinės premijos laureatas Vladas Braziūnas bei šiemetinis šios premijos laimėtojas poetas Rimvydas Stankevičius.

„Aš esu poetas ir jaučiu kitus poetus. Yra poetai iš Dievo, ir yra labiau linkę ne kurti poeziją, o „poetauti“. S. Nėrį jaučiu – ji poetė iš Dievo ir ginu ją nuo visų bandančių pulti. Tai viena pačių dainingiausių, melodingiausių kūrėjų per visą mūsų literatūrą. Labai didžiuojuosi ir džiaugiuosi, kad mes S. Nėrį turim“, – jau vėliau baigiamajame poezijos vakare Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje kalbės R. Stankevičius, išdėstydamas savo nuostatas dėl kai kurių šios poetės vertinimų. Būtent pirmiausia už šias nuostatas šiemetiniam laureatui įteikdamas S. Nėries literatūrinę premiją ranką spaudė Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Saulius Vabalas. Savivaldybės skiriamą premiją R. Stankevičius pelnė už praėjusiais metais išleistą poezijos knygą „Kertinis akmuo“. Su laureato kūrybos principais („jo poetinis kelias yra tiesos, stiprumo ir žmogiškumo troškimas, į kurį jis eina per poetinį žodį“), bendrumo su S. Nėrimi įžvalgomis pasidalijo literatūrologas R. Tamošaitis.


Į svečių skaitomą poeziją bibliotekoje įsiliejo ir rajono literato, šiemetinio Mažojo poezijos pavasario laureato Justino Naujokaičio posmai, bartninkiečių Loretos Kelnerienės ir Birutės Banackienės atliekamos melodijos. Kūrėjų grupę visą dieną globojusiai viešosios bibliotekos direktorei Vilijai Gilienei buvo perduota keletas „Poezijos pavasario 2016“ almanacho knygų, savų autorinių dar pridėjo patys poetai. Bibliotekoje veikė šiai progai parengtos ekspozicijos.



„Eilėraštis – it dovana“

Kiekvieną gegužę į savo šventę renkasi ir rajono literatai. Juos suburia Mažasis poezijos pavasaris. Šiemet jam savo eiles skyrė pusšimtis kūrėjų, jų poezija buvo spausdinta „Santakos“ laikraštyje, gyvai eilėraščiai skambėjo poezijos ir muzikos vakare „Vyturius išsupo jau dangus“, kuris vyko Vilkaviškio kultūros centre.

Pavasarine žaluma Vaidutės Diržiuvienės išpuošta salė, lyg vyturio giesmė sielą užburianti viešnios iš Kauno, autorinių dainų atlikėjos Ilonos Papečkytės daina, Ričardo Makūno tylus gitaros skambėjimas savo jaukumu gaubė visą tą vakarą skambėjusią poeziją. Eiliuotas žodis tarsi atsiliepė į medžio žydėjimą, paukščio čiulbėjimą, pavasarinio lietaus šnaresį, į žmogaus atsidūsėjimą. Renginio vedėja, „Aušros“ gimnazijos direktoriaus pavaduotoja, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Rasa Šlivinskienė, Mažojo poezijos pavasario dalyvių kūryboje įžvelgusi keletą pagrindinių temų, jas apgobė ir savuoju literatūriniu komentaru.


Savo poezijos skaityti kilę autoriai dalijosi pavasario ir meilės įkvėptais, širdis spaudžiančiais senosios tėviškės ilgesio, emigracijos išgyvenimo jausmais, savo gyvenimo tėkmės potyriais. Kaip padėka už kūrybą ir kaip dvidešimt šeštojo Mažojo poezijos pavasario prisiminimas visiems buvo įteiktos V. Diržiuvienės sukurtos padėkos, išdalyta nemažai prizų, kuriuos įsteigė šio renginio bičiuliai ir rėmėjai: A. Kamarausko įmonė „Optika“ (O. Ascilienei), Vilkaviškio kultūros centras (Astai Kasnauskienei), viešoji biblioteka (Vladui Buragui), Vilkaviškio knygynas (Danguolei Protasevičienei ir Daliai Sakalauskienei), Jono Basanavičiaus gimtinė (Romualdui Ivanauskui), Vištyčio regioninio parko direkcija (Vilijai Žalienei), UAB „Akrik“ (Janinai Kurtinaitienei), Vilkaviškio krašto muziejus (Leonardai Gaurylienei) ir t. t. Po keletą prizų poetams skyrė Žemaičių kultūros draugija, „Seklyčios“ literatų klubas, Vilkaviškio metalistų klubas, savo narius pasveikino Trečiojo amžiaus universiteto atstovai. Originalią dovaną Birutai Pėveraitytei įteikė Vilkaviškio muzikos mokykla – specialiai jai savo kūrinį sugrojo jaunasis gitaristas Rimantas Valaitis. Visiems poetams sveikinimus ir linkėjimus neišsenkančių kūrybos versmių išsakė „Seklyčios“ klubo vadovė Jovita Grakavinienė.

Vilkaviškio rajono savivaldybės vardu rajono literatų gausa ir jų poetinio žodžio branda pasidžiaugęs administracijos direktoriaus pavaduotojas Saulius Vabalas juokavo, siūlydamas tradiciniam renginiui pataisas. Anot jo, Mažajam poezijos pavasariui, suburiančiam tiek daug poezijos kūrėjų ir gerbėjų, jau laikas vadintis Didžiuoju...

Kartu su Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjeviene administracijos direktoriaus pavaduotojas atliko ir ypatingą misiją – paskelbė šio Mažojo poezijos pavasario laureatą, kurį rajono Savivaldybė pagerbia savo premija. Buvo ištarta Pajevonio krašto dainiumi tituluojamo Justino Naujokaičio pavardė. Solidaus amžiaus kūrėjas visiems yra įsiminęs ir savo dainingomis eilėmis, ir kaimišku šmaikštumu pulsuojančiais posmais. „Už viso amžiaus kūrybą“, – premiją apibendrino kažkas iš pajevoniečių, visu būriu kartu su seniūnu Gediminu Bisikirsku sveikinusių laureatą.

Dvidešimt šeštojo poezijos pavasario diplomantais tituluoti Leonarda Gaurylienė, Romualdas Ivanauskas ir Levutė Treikauskaitė-Kerševičienė. Jiems buvo skirti specialūs prizai. Poezijos skaitytojų simpatijų prizas jau ne pirmą kartą atiteko lyrikei Zitai Andziulienei.

„Eilėraštis – it dovana. Jį atiduodat, kad ir kitiems būt širdyje šviesu“, – deklamavo Dalia Sakalauskienė. Jos ir kitų Mažojo poezijos pavasario eilės iš tikro ne vienam nuskaidrino mintis ir sielą.






Galerija: Mažasis poezijos pavasaris




Publikuota: 2016-05-20 16:01:20

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai