„Santaka“ / Praplėtė gyvybės kultūros sampratą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį (be dokumentų), melžimo aikštelę (2 vietų), rusišką ritininį presą PRP-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-05-23 09:34:14

Reikalingas žmogus, turintis žoliapjovę, sezono metu pjauti žolę sklype aplink namą Pilviškių miestelyje. Tel. 8 682 20 404.
Galioja iki: 2019-05-23 10:45:52

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį (metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu) vandeniui, kurui, skystoms trąšoms ir pan. Yra galimybė atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-05-26 09:34:13Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2016-04-27 15:59

Dalinkitės:  


Nacionalinio transplantacijos biuro Komunikacijos skyriaus vedėja Rasa Pekarskienė paaiškino, jog donoro kortelės turėjimas visų pirma reiškia pritarimą donorystei, o ne garantiją, kad organai bus panaudoti transplantacijai.

Autorės nuotr.


Praplėtė gyvybės kultūros sampratą

Renata VITKAUSKIENĖ

Paskutinis balandžio sekmadienis Vilkaviškyje, kaip ir daugelyje Lietuvos vietų, praėjo kaip Pasaulinė gyvybės diena, išplėtusi gyvybės kultūros suvokimą. Dėl šito tikslo buvo susitelkusios įvairios organizacijos, tad į pagarbą žmogaus gyvybei, šios vertę pažiūrėta tikrai visapusiškai.

Nuo sekmadienio ankstyvo priešpiečio iki geros pavakarės Vilkaviškio parapijos namai buvo pilni žmonių. Gyvybės kultūrą skleidžiantis renginys sutelkė tris kartas – nuo vaikų iki senjorų, ir visiems jiems paminėjime buvo ką veikti, apie ką pagalvoti. Paežerių pagrindinės mokyklos ketvirtokių skaityti tekstai ir sudainuotos dainos, Vilkaviškio muzikos mokyklos kanklininkių, jaunimo grupės „Projektas“, vokalinių ansamblių „Atmintis“ ir „Paguoda“ muzikiniai intarpai tapo atokvėpio minutėmis tarp kelių pranešimų rimtomis temomis.

Žmonės, kuriems Pasaulinė gyvybės diena iki šiol labiausiai siejosi su naujai užsimezgusios gyvybės išsaugojimu ir panašiomis aktualijomis, savo supratimą apie gyvybės kultūrą per renginį galėjo gerokai praplėsti.

„Gyvybės diena – tai meilės įstatymo laikymosi diena, kalbanti apie vyro ir moters meilę, apie santuoką, apie ištikimybę, apie šeimą, apie orią senatvę, apie žmogaus gyvybės vertę, kai mes neskirstome žmonių į vertingus ar nevertingus, atgyvenusius, pasenusius, ligonius, o džiaugiamės kiekvienu, kuris išgyvendamas kasdienybės rūpesčius, bėdas, išbandymus suvokia, kad esame kūrėjo pašaukti būti bendradarbiais jo sukurtame pasaulyje“, – vesdama renginį Pasaulinės gyvybės dienos sampratą apibrėžė Vilkaviškio dekanato Šeimos centro savanorė Lina Skaisgirienė.

Prelatas dekanas Vytautas Gustaitis šįkart skatino pasigilinti į pastaruoju metu itin išpopuliarėjusį ir kol kas gana abstraktų posakį „gyventi oriai“. „Gyvenimas orus bus tada, kai mums rūpės esantieji šalia, kai mes galvosime vienas apie kitą, kai apkabinsime tą, kuriam reikia pagalbos. Labai dažnai žmogui reikia ne atneštų vaišių, o mūsų, tai yra ausų, į kurias jis galėtų išsikalbėti, reikia lūpų, kurios pasakytų paskutines naujienas. Jam reikia žmogaus“, – apie šiltus žmogiškus santykius, kaip apie vieną iš gyvybės kultūros apraiškų, kalbėjo dekanas.

Katalikiškąjį gyvybės traktavimą paskaitoje „Gyvenimas ir gyvybė – didžiausia vertybė“ aptarė kunigas teol. dr. Rimantas Skinkaitis, Šventajame Rašte ieškojęs atsakymų į klausimus, kas iš tikrųjų yra gyvybė. Anot pranešėjo, šią temą iki galo išaiškinti galima tik remiantis religija. „Žmogiškoji gyvybė yra ne kas kita, kaip dar vienas Dievo buvimo įrodymas“, – kalbėjo dr. R. Skinkaitis.

Savo pranešimu dvasininkas tarytum padarė įžangą į paskaitą apie organų donorystę, akcentuodamas jos svarbą.

Temą „Ko verta donorystės dovana“ pranešime plėtojo Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Komunikacijos skyrius vedėja Rasa Pekarskienė.

„Praėję metai buvo rekordiniai, atlikta beveik 200 transplantacijų. Už tų skaičių pamatykite žmones – ir tuos, kuriems buvo persodintas organas, ir jų šeimos narius, kurie džiaugiasi išgelbėtu artimuoju“, – kalbėjo R. Pekarskienė. Anot jos, dažniausia priežastis, dėl kurios prireikia širdies ar inksto transplantacijos, yra gripo komplikacijos, o kepenų persodinimo gali prisireikti netgi ligoniui, padauginusiam paprasčiausio paracetamolio. Pasak R. Pekarskienės, apie donorystę kiekvienoje šeimoje verta ramiai pasišnekėti jau dabar, mat didelė dalis artimųjų atsisako paaukoti mirusio žmogaus organus tik dėl to, jog nežino, kokia būtų buvusi jo paties valia.

Donorystė renginyje sulaukė aktyvaus vilkaviškiečių palaikymo. Parapijos namuose kone visą dieną dirbusi Kauno klinikų kraujo centro komanda neturėjo jokio atokvėpio, nes kraujo davė per keturias dešimtis donorų: renginio organizatorių ir dalyvių, pasauliečių ir dvasininkų. Sekmadienį keli žmonės pasirašė asmens sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti. Nacionalinio transplantacijos biuro atstovė akcentavo, jog šį dokumentą gali pasirašyti ir senjorai, mat apie konkretaus žmogaus donorinio organo tinkamumą transplantuoti sprendžiama tik konstatavus smegenų mirtį.

Vertingų žinių vilkaviškiečiams atvežė VšĮ Krizinio nėštumo centro vadovė Zita Tomilinienė. Ji informavo, kad centro specialistai – psichologės, teisininkai, ginekologės, akušerės, socialinės darbuotojos – teikia nemokamas konsultacijas besilaukiančioms moterims, kurios dėl nelaukto nėštumo atsiduria sunkioje socialinėje, finansinėje ar psichologinėje padėtyje. Krizinio nėštumo centre pagalbos ieškoti galima išgyvenant traumą po aborto, praradus vaikelį dėl persileidimo ar priešlaikinio gimdymo. Centro darbuotojai skaito paskaitas apie žmogaus gyvybės vystymąsi įsčiose, aborto pasekmes vaiko, moters ir šeimos psichinei bei fizinei sveikatai. Centre dirba ir gimdyvių padėjėjos, vadinamosios dulos. Krizinio nėštumo centras pagalbą teikia visoje Lietuvoje, esant poreikiui dėl konsultacijos reikia tartis telefonais 8 603 57 726, 8 603 57 912 arba el. p. neplanuotasnestumas@gmail.com.

Paminėjime dėmesio buvo skirta kiekvieno – didelio ir mažo, išsilavinusio specialisto ir dar tik bepradedančio pažinti pasaulį vaiko, paauglio – pastangoms pamąstyti apie gyvybę.

Vilkaviškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras su Vilkaviškio dekanato Šeimos centru, dar kovo pabaigoje paskelbę nuotraukų ir piešinių konkursą „Gyvenimas ir gyvybė – didžiausia vertybė“, sekmadienį pagerbė nugalėtojus. Konkursui buvo pateikta net 160 piešinių, nuotraukų. Visuomenės sveikatos biuro direktorė Simona Bikaitė apdovanojo komisijos išrinktų trijų originaliausių darbų autorius: Mangirdą Alkevičių, Aušrinę Juozelytę, Skaistę Kriščiūnaitę. Sekmadienį buvo renkamas ir daugiausia Pasaulinės gyvybės dienos dalyvių simpatijų pelnęs konkurso darbas, mat jais buvo nukabinėtos visos parapijos salės sienos. Balsavusieji renginyje geriausiai įvertino Augustės Juozelytės piešinį. Vilkaviškio dekanato Šeimos centras savo įsteigtus prizus už konkursui pateiktus darbus skyrė Viktorijai Dabrilaitei ir Paulinai Kononenkaitei.

Pasaulinės gyvybės dienos paminėjime dalyvavo ir Vilkaviškio „Gražinos“ skautų draugovės skautai, o Marijampolės skautų dvasios vadas, Višakio Rūdos parapijos klebonas teol. lic. edukol. mgr. Vidmantas Striokas su paaugliais diskutavo apie šiandieninio pasaulio iššūkius jaunimui, apie gyvybės vertę.

Apibendrinant didelio masto renginio organizatorių – Šeimos centro bei Visuomenės sveikatos biuro – pastangas yra pagrindo pasidžiaugti, kad per Pasaulinę gyvybės dieną paskleistos žinios žmones įvairiapusiškai švietė, plėtė jų akiratį ir gilino savimonę.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Mūsų balsai ir premija – „Purpurinio vakaro“ autorei
* Dovanotomis gėlėmis pasipuošė ne tik Vilkaviškis
* Dėl šalnų prognozuojamos aukštesnės vaisių ir uogų kainos
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar esate gavę europinės paramos lėšų?
Gavau paramą verslui, ūkiui.
Paramos lėšomis atsinaujinau būstą.
Prašiau, bet man jų neskyrė.
Europinių pinigų nesu prašęs.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „daleisti“?
Ne, nes jis sudarytas su svetimu priešdėliu da-. Vietoj daleisti teikiami šie veiksmažodžiai: 1. leisti atsirasti, pa(si)daryti, pvz.: Negalime daleisti pažeidimų (= leisti atsirasti pažeidimams ); 2. sakyti, tarti, manyti, pvz.: Daleiskim (= Sakykim; Tarkim ), tu teisus.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas