„Santaka“ / Dvaras bus vienose rankose / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Viename kieme esančios dvi kultūros įstaigos ir jų specialistai ateityje dirbs „po viena vėliava“ ir vadinsis Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centru-muziejumi.

Autorės nuotr.


Dvaras bus vienose rankose

Renata VITKAUSKIENĖ


Valdžios kabinetuose vėl grįžtama prie Paežerių dvaro sodyboje įsikūrusių dviejų kultūros įstaigų jungimo klausimo. Šį veiksmą rajono vadovai argumentuoja būsimu patogumu lankytojams, siekiais ateityje turėti stiprią įstaigą, pritraukti daugiau europinių lėšų jai tvarkyti ir, be abejo, turistų.



Sodyba viena, o šeimininkai du

Paežerių dvaras iki šiol nustebino ne vieną jo apžiūrėti užsukusį lankytoją. Mažuoju Paryžiumi, unikaliausiu Sūduvos krašto dvarų kultūros paveldo objektu, viena gražiausių išlikusių rezidencijų Lietuvoje vadinama sodyba turistams nuostabą kelia ne tik savo grožiu. Lankytojams, ypač ne vietiniams, o rajono svečiams, keista, kad viename kieme veikia dvi atskiros kultūros įstaigos su skirtingais šeimininkais ir kad apžiūrėję dvaro oficiną, ledainę ir belvederio bokštą į gražiuosius rūmus turi prašytis atskirai. Mat Paežerių dvaro rūmuose veikia Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras, o likusios išvardytos erdvės yra Vilkaviškio krašto muziejaus žinioje.

Tiek Savivaldybės administracijoje, tiek ir pačiuose Paežeriuose ne sykį sulaukta viešnage dvaro sodyboje šiek kiek nusivylusių turistų priekaištų dėl užrakinto dvaro, dėl įstaigų skirtingo darbo laiko. „Nuo seno žmonės dvaro rūmus tapatina su muziejumi, juose daug metų buvo ekspozicijos. Paklebenę rūmų durų rankeną ir paskui pas mus atėję lankytojai sako, jog muziejus nedirba“, – tvirtino ir patys muziejininkai.




Pritrauktų lėšų ir turistų

Svarstymų, kad šitas dvi įstaigas reikėtų sujungti, būta jau ir iki šiol. Tačiau konkretūs veiksmai nebuvo daromi siekiant užsitikrinti europinių lėšų dvaro rūmams restauruoti ir jų teritorijai iš dalies atnaujinti. Dabar Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro struktūros tam tikri pokyčiai jau yra galimi, dėl to nuo praeitų metų pabaigos imta ruoštis pertvarkai.

Reorganizacijos klausimams spręsti buvo sudaryta ir kelissyk posėdžiavo darbo grupė. Ieškoti atsakymų į jos iškeltus klausimus rajono vadovai važiavo į Vilnių, kur susitiko su kultūros viceministru, premjero patarėju, Kultūros ministerijos ir Vyriausybės kanceliarijos atstovais.

Pasvėrus visus „už“ ir „prieš“, šiuo metu yra apsistota prie Vilkaviškio krašto muziejaus reorganizacijos varianto, prijungiant šią įstaigą prie Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro. Po reorganizacijos Paežerių dvaro sodyboje veiktų viena įstaiga, kuri vadintųsi Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centru-muziejumi.

Meras Algirdas Neiberka pabrėžė, kad pertvarkos procesas, į kurį dabar einama, jokiu būdu nėra nei Vilkaviškio krašto muziejaus naikinimas ar likvidavimas, nei kultūros įstaigų mažinimas rajone. Savivaldybės vadovai ir skyrių specialistai per darbo grupės posėdžius, taip pat Paežeriuose susitikę su abiejų įstaigų darbuotojais akcentavo, jog reorganizacijos tikslai yra visai kiti. „Prioritetas – lankytojų ir lėšų pritraukimas, naujų galimybių tęsti Paežerių dvaro sodybos tvarkymo darbus būsima paieška“, – pabrėžė meras.


Po reorganizacijos veiksianti įstaiga toliau galės dalyvauti projektuose ir per juos į Paežerių dvarą pritraukti daugiau lėšų. Jų reikia tęsti aplinkos tvarkymo darbus, viešajam tualetui įrengti. Restauravus dvaro buvusias kiaulides atsirastų daugiau kultūrinei veiklai pritaikytų patalpų, dėl kurių stokos dabar nepatogumų patiria muziejininkai. Anot mero, vertinant paraiškas dėl finansavimo į stambesnį pareiškėją būtų žiūrima rimčiau.

Be to, yra noras, kad visa dvaro sodyba būtų vieno šeimininko rankose ir dėl turistų patogumo dirbtų vienu ritmu.
toks darinys, kokį ketinama sukurti mūsų rajone, nėra jokia naujovė šalies mastu. Panašus pavyzdys yra Kelmėje, kur sutelktos „po viena vėliava“ dirba kelios kultūros įstaigos, viena iš jų – muziejus.




Saugos tai, kas jau pasiekta

Prakalbus apie muziejaus prijungimą prie Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro, muziejininkai susirūpino, ar nepražus įstaigos ir jų asmeninis įdirbis, pavyzdžiui, įgytos kvalifikacinės kategorijos, socialinės garantijos ir pan.

Pasikonsultavę Vyriausybėje ir Kultūros ministerijoje rajono vadovai patikino, jog per reorganizaciją bus siekiama, kad nenukentėtų dabartinių įstaigų darbuotojai, saugoma ir netgi plečiama tai, kas iki šiol sukurta, pavyzdžiui, muziejininkų parengtos edukacinės programos. Nebus „nurašytas“ ir Vilkaviškio krašto muziejaus priskyrimas pirmai muziejų kategorijai. Po reorganizacijos bus galima galvoti, kaip suteikti ne tik į Paežerius, bet ir į rajoną atvyksiantiems turistams naujų, pavyzdžiui, maitinimo, nakvynės paslaugų. Be to, yra svarstymų, kad būsimo Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus struktūrą ateityje būtų tikslinga papildyti turizmo ir verslo informacijos centru.


„Galimos įvairios veiklos, tad vadovui reikės suktis ir galvoti, kaip įstaiga galėtų gauti pajamų. Kitos vietos, kuri pretenduotų rajone būti tokiu rimtu turistų traukos tašku, nematome, todėl Paežerius turime visomis pajėgomis garsinti“, – yra įsitikinę Savivaldybės vadovai.

Jei kraštas taptų patrauklus turistams, dalykinių konferencijų rengėjams, jei įgytų savo „kultūrinį veidą“, čia atvykę svečiai duotų užsidirbti ir vietiniams žmonėms.



Muziejinę veiklą tęs

Praeitų metų pabaigoje atsinaujinusios kalbos apie muziejaus pertvarką sujaudino ne tik abiejų įstaigų darbuotojus. Vilkaviškio krašto muziejaus vadovė Elena Rupeikienė tvirtino sulaukusi klausimų iš gyventojų, įstaigai patikėjusių vertingų asmeninių ar šeimos relikvijų. „Sunerimę žmonės teiravosi, kas bus su tais daiktais, kuriuos jie geranoriškai leido eksponuoti muziejuje“, – sakė E. Rupeikienė. Valdžios nuostata, kad reorganizuotoje įstaigoje muziejinė veikla bus tęsiama, toliau bus rengiamos parodos, žmones turėtų nuraminti.

Reorganizacijos tema diskutuojantys muziejininkai šiek tiek nuogąstauja, ar būsimame Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centre-muziejuje jie neatsidurs tarytum antrame plane. Svarstant muziejaus prijungimo planą jie yra išsakę savo argumentą dėl rajono įvaizdžio. Esą Vilkaviškis, neturintis muziejaus, kaip atskiros ir savarankiškos kultūros įstaigos, prastokai atrodys respublikos kontekste.

Tačiau toks darinys, kokį ketinama sukurti mūsų rajone, nėra jokia naujovė šalies mastu. Panašus pavyzdys yra Kelmėje, kur sutelktos „po viena vėliava“ dirba kelios kultūros įstaigos, viena iš jų – muziejus.

„Nematau, kad reorganizacija būtų sutinkama su džiaugsmu. Bet tai yra natūralu, nes kiekvienas reorganizavimas susijęs su problemomis, tad ir įstaigų vadovams, ir darbuotojams sukelia tam tikrą šoką, – remdamasi reorganizacijų patirtimi, įgyta vadovaujant mokyklai, sakė Savivaldybės tarybos narė Nijolė Liaudinskienė. – Iš pradžių ir aš labai skeptiškai žiūrėjau į planą prijungti muziejų prie kultūros centro. Tačiau pradėjau gilintis ir dabar matau perspektyvą.“





Publikuota: 2016-03-16 11:37:59

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai