„Santaka“ / Dumblių vartojimo gidas: nuo ko pradėti? / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  



Dumblių vartojimo gidas: nuo ko pradėti?


Europoje dumbliai vis dar mažiau populiarūs nei Azijoje, kur mitybai papildyti jie vartojami daugiau kaip 50 metų. Lietuvoje taip pat nėra įsišaknijusios dumblių, kaip maisto papildo, kultūros. Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad dėl savo naudingumo žmogaus sveikatai, dumbliai jau greitai taps vienais iš labiausiai vertinamų papildų visame pasaulyje. Be to, dumbliuose, kaip augalinėje medžiagoje, yra daug daugiau augalinių baltymų negu, pavyzdžiui, pupiniuose augaluose ar kitose grūdinėse kultūrose.



Kas yra dumbliai?

Tai – mikroorganizmai, pirmuonys, gebantys fotosintetinti. Vienas iš populiariausių dumblių, vartojamų Lietuvoje – spirulina. Natūraliomis sąlygomis ji gali augti tik Afrikoje ir Pietų Amerikoje. Jos sudėtyje yra baltymų, visų būtinųjų aminorūgščių. Spiruliną sudaro apytiksliai, 7 proc. lipidų, gausu gama-linoleno rūgšties, taip pat kitų riebalų rūgščių, tokių kaip Omega 3. Veganams arba vegetarams, kurie nevalgo žuvies, ir sunkiai sugalvoja, iš kur galėtų gauti baltymų ir riebalų, dumbliai yra ypač puiki alternatyva. „Šiame mikroorganizme gausu vitaminų B, C, D, E, mineralų – kalio, kalcio, chromo, vario, geležies, magnio, mangano, fosforo, seleno, natrio ir cinko.



„Jei lygintume su kitomis augalinėmis kultūromis, pastebėtume ir tai, kad spirulinos sudėtyje yra daugiausiai antioksidacinių medžiagų, gausu beta karoteno, omega 3 riebalų rūgščių. Taip pat spirulina gali būti puiki medžiaga gerosioms žarnyno bakterijoms atstatyti. Be visų šių privalumų, spirulinos sudėtyje yra daugiau nei 40 skirtingų vitaminų ir mineralų – ir visa tai vienoje kapsulėje, kurios energinė išraiška – 1 kalorija“, – aiškina papildų ekspertas Mindaugas Rasimavičius.

Pasak jo, vartodami nedidelį kiekį spirulinos ne tik padidinsime ištvermę, fizinę energiją ir susikaupimo lygį, bet rasime naują būdą pakeisti daugelį skitingų papildų vienu.

Sveikatos priežiūros specialistai akcentuoja, jog spirulinoje esanti didelė antioksidantų ir riebalų rūgščių koncentracija padeda palaikyti normalią širdies ir smegenų veiklą bei kraujo spaudimą, užtikrinti normalų cholesterolio lygį ir netgi sumažinti vėžio riziką.



Pamiršti faktai apie dumblius



– Nedirgina skrandžio. Pavyzdžiui, cukrus ir kofeinas gali erzinti sportuojančio žmogaus skrandį treniruočių metu ar po jų. Dumblių maisto papilduose nėra tokių medžiagų, kurios erzintų skrandį, – visi elementai yra greitai įsisavinami, taigi nebus jaučiami jokie virškinimo sutrikimai.





– Dumbliuose yra visų B9 grupės vitaminų, dėl kurių trūkumo sportininkams dažnai sumažėja fizinis aktyvumas ir sulėtėja raumenų regenercijos procesai.



– Dumblių papildų vartojimas dėl sudėtyje esančio azoto oksido ir riebalų rūgščių, tokių kaip Omega3, gali padėti susikaupti, sumažinti silpnumo pojūtį, Nors dauguma iš mūsų tikriausiai vartojame žuvų taukus dėl juose esančių Omega3 riebalų rūgščių, tačiau ne visi žinote, jog žuvys jų gauna iš dumblių.



– Dumbliuose yra labai daug antioksidantų, kurie yra svarbūs kovoje su laisvaisiais radikalais, apsaugo ląsteles nuo DNR ir oksidacinės pažaidos, greito senėjimo.



– Dumbliai yra ekologiškas produktas, nes jie išskiria deguonį ir mažina anglies dioksido kiekį atmosferoje. Jų augimui nereikia daug išteklių, žemės ir vandens, gali būti auginami specialiose vandens talpose, kurios yra panaudojamos daugybę kartų.



Žydrė Dargužytė



Publikuota: 2016-03-04 16:28:03

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai