„Santaka“ / „Meilei amžius – ne riba“, – sako Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2016-02-26 15:48

Dalinkitės:  


Į Žydrūnės Blauzdžiūnienės vadovaujamą Vilkaviškio rajono Civilinės metrikacijos skyrių žmonės kreipiasi svarbiausiais gyvenimo atvejais.

Ievos RINKEVIČIŪTĖS nuotr.


„Meilei amžius – ne riba“, – sako Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja

Laima VABALIENĖ

Į civilinės metrikacijos skyrių gyventojai kreipiasi svarbiausiais gyvenimo momentais: gimus kūdikiui, registruojant santuoką, mirus artimui ar prireikus įvairių su tais įvykiais susijusių dokumentų. Kokios tendencijos ryškėja mūsų rajone, pasiteiravome Vilkaviškio rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Žydrūnės BLAUZDŽIŪNIENĖS:

– Jau keletas metų tendencijos į gerąją pusę nesikeičia: rajone daugiau žmonių miršta nei gimsta, daugiau registruojame santuokų, bet ir ištuokų ne itin mažėja. Apskritai auga skyriuje išduodamų įvairių dokumentų skaičius. Sulaukiame interesantų su įvairiausiais prašymais, tenka duomenų ieškoti savo archyvuose (čia yra 970 civilinės būklės aktų įrašų registracijos knygų ir jų abėcėlinės rodyklės nuo 1945 m.), siųsti užklausimus į kitų savivaldybių civilinės metrikacijos skyrius, kreiptis į užsienio šalis dėl dokumentų piliečiams persiuntimo. Pernai skyriaus darbuotojai sudarė 1993 civilinės būklės įrašus. 3163 gyventojai kreipėsi norėdami gauti kartotinius liudijimus, aktų įrašų kopijas, pažymas apie civilinės būklės aktų įrašų registravimą, registruoti gimimus, santuokas, mirtis ir kt. Išduota 21 pažyma apie šeiminę padėtį asmenims, ketinantiems sudaryti santuoką užsienyje. Gauti 394 įmonių, įstaigų, kitų metrikacijos įstaigų paklausimai dėl civilinės būklės aktų įrašų nuorašų gavimo, duomenų perdavimo ir kitais klausimais.

Norėčiau informuoti, kad nuo šių metų sausio 18 d. pasikeitė dokumentų apostilizavimo tvarka. Pareiškėjai civilinės metrikacijos įstaigos išduotus dokumentus gali apostilizuoti nuvykę pas notarą, tad žmonėms nereikia vykti į Užsienio reikalų ministeriją. Pastebėtina, jog Užsienio reikalų ministerija pažyma (Apostille) tvirtins tik dokumentus, pateiktus per Lietuvos Respublikos diplomatines atstovybes ir konsulines įstaigas.

– Turbūt smagiausia, kai į skyrių ateina tėvai registruoti savo kūdikio?

– Džiaugiamės kiekvienu naujagimiu. Tėveliams įteikiame dovaną – Savivaldybės parengtą knygą, kurioje galima rasti patarimų, kaip auginti mažylį, fiksuoti svarbiausius jo gyvenimo momentus. Knygoje savo linkėjimus yra įrašęs ir Savivaldybės meras.

Praėjusiais metais skyriuje įregistruoti 443 naujagimiai. Gimė 231 berniukas ir 212 mergaičių. Penkios šeimos susilaukė dvynukų. Į apskaitą įtraukti ir 104 vaikai, kurių susilaukė užsienyje gyvenantys vilkaviškiečiai. Dažniausiai tai į Jungtinę Karalystę, Airiją, Norvegiją, Vokietiją, Daniją išvykę mūsų kraštiečiai. Sulaukėme naujagimių ir iš Singapūro, Ispanijos, Šveicarijos, Nyderlandų bei kt. Registruojant gimimus 121 vaikui pripažinta tėvystė (98 vaikams iš karto po gimimo, 23 – vėliau). Šis rodiklis mūsų rajone turi tendenciją augti.

Jauniausia mama, pernai susilaukusi mažylio, buvo 15 metų, vyriausia – 46 metų. Jauniausias tėtis – 17 metų, vyriausias – 59-erių.

– Vyrauja tam tikros vardų mados. Ar mūsų rajono vaikučių vardynas nenukrypsta nuo mados?

– Praėjusių metų antrą pusmetį Lietuvoje daugiausiai mergaičių buvo pavadinta Emilijos, Liepos, Kamilės, Austėjos, Viltės vardais. Berniukams dažniausiai buvo duodami Dominyko, Mato, Nojaus, Luko, Jokūbo vardai. Mūsų rajone šie vardai irgi kartojasi. Tačiau tarp mergaičių pernai populiariausias buvo Godos vardas (8), taip pat Viltės ir Kamilės (po 7), Evos ir Luknės (po 5), Austėjos, Rugilės, Lukos, Tėjos, Adrijos (po 4) vardai. Tarp berniukų vardų jau kelinti metai lyderio pozicijų rajone neapleidžia Emilis (10). Dominyko ir Kajaus vardai buvo pasirinkti po 8 kartus, Nojaus ir Mato – po 7, Simo, Dovydo ir Luko – po 6 kartus. Turime keturis Ąžuolus, tris Jonus ir Motiejus, porą Ignų, Antaną, Albiną. Tačiau tenka registruoti ir dirbtinai sukurtus arba iš populiarių kino filmų ar romanų atėjusius vardus.

Tėveliams patariame neduoti vaikučiams lietuvių kalboje nepriimtinų bei mažybinių, maloninių vardų (pvz., ne Jonukas, bet Jonas).

– Ar būna atvejų, kai žmonės kreipiasi dėl vardo pakeitimo?

– Į skyrių kreipėsi Vokietijoje gyvenanti šeima su prašymu pakeisti sūnaus Dovydo vardą į David. Vaikas ten nuolat buvo įžeidinėjamas, nes vokiečių kalboje jo vardas reiškė „durnelis, kvailelis“.

Pasitaiko atvejų, kai suaugę žmonės nori pasikeisti savo vardą. Tam turi būti svarūs argumentai. Pasirinktas vardas privalo atitikti asmens lytį, neprieštarauti gerai moralei ir Lietuvos Respublikos viešajai tvarkai. Pavyzdžiui, praėjusiais metais vienas vyriškas norėjo pasivadinti Dievo vardu. Pateikėme Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išaiškinimą, jog pageidaujamas vardas neatitinka ne tik kalbinio kriterijaus, bet ir geros moralės principo. Pareiškėjui buvo pasiūlyti alternatyvūs variantai ir jis, vieną iš jų išsirinkęs, pasikeitė savo vardą.

– Sakėte, kad pastaraisiais metais didėja santuokų skaičius rajone.

– Nuo 2010 metų santuokų statistikos kreivė kyla tik aukštyn. Pernai įregistravome 314 santuokų – tai 22 daugiau nei 2014-aisiais. Į apskaitą įtraukta 118 bažnytinių santuokų, 15 porų tuokėsi užsienio valstybėse. Dviejų nepilnamečių santuoka įregistruota vadovaujantis teismo nutartimi dėl santuokinio amžiaus sutrumpinimo. Turėjome 5 santuokas, kai antroji pusė buvo užsienio valstybės piliečiai. Tokios santuokos registravimo procedūra atliekama valstybine lietuvių kalba. Jeigu asmuo nesupranta lietuviškai, apeigose privalo dalyvauti teisėtai vertėjo profesine veikla besiverčiantis vertėjas. Jį pakviečia civilinės metrikacijos įstaiga arba asmuo savo iniciatyva. Vertėjo paslaugas asmuo apmoka iš savo lėšų.

Pernai 19 porų sutuokėme Kybartų pataisos namuose, 9 santuokos įregistruotos ne Civilinės metrikacijos skyriuje, o jaunųjų pasirinktose vietose: kaimo turizmo sodybose, kavinėse, Paežerių dvaro parke. Santuokos metu moterys daugiausiai rinkosi tradicinę moterišką pavardės formą, tik kelios pasiliko savo ikisantuokinę ar nenurodančią šeiminės padėties pavardę.

Dar šiek tiek įdomesnės statistikos. Iš pernai susituokusiųjų didžiausias amžiaus skirtumas buvo tarp 1949 metais gimusios moteris ir 1974 metais gimusio vyriškio. 1993 metais gimusi mergina ištekėjo už ketvirtą kartą besituokiančio 1981 metais gimusio vyriškio. Pirmą kartą tuokėsi 237 poros. Kai vienam iš sutuoktinių santuoka buvo pirma, o kitam antra, pasitaikė 27 poros, kai vienam trečia, o kitam antra – 5 poros. Tuokėsi 7 našlės ir 3 našliai. Vieni iš jų – gana garbaus amžiaus: 1939 metais gimęs vyriškis ir 1936 metais gimusi moteris.

Deja, vis dar daug įregistruojame santuokos nutraukimų. Pernai jų buvo 133, tai 3 ištuokomis mažiau nei 2014-aisiais.

– Ką liudija mirčių statistika?

– Iš gyvenimo išeinančiųjų skaičius gerokai viršija gimstančiųjų skaičių. Pernai netekome 679 žmonių – tai 58 mirtimis daugiau nei ankstesniais metais. Mirė 332 vyrai ir 347 moterys. Aštuoni rajono gyventojai mirė užsienio valstybėse. Netekome rajono ilgaamžių: vyriausias vyras buvo 104 metų, vyriausia moteris – 102 metų.

– Ar laukiama kokių naujovių, supaprastinant išduodamų dokumentų tvarką?

– Seimas yra pritaręs Teisingumo ministerijos pasiūlymui supaprastinti civilinės būklės aktų registravimą. Priėmus parengtus teisės aktų projektus, žmonėms nebeliktų būtinybės gauti civilinės būklės akto įrašo įregistravimo liudijimų (gimimo, santuokos, mirties ir t. t.), nes visi šie duomenys yra Gyventojų registro duomenų centrinėje bazėje.

Parengtuose teisės aktų projektuose numatyta, kad, registruojant kai kuriuos civilinės būklės aktus, asmeniui pačiam nereikės atvykti į civilinės metrikacijos įstaigą, o jo civilinė būklė būtų registruojama remiantis institucijos, konstatavusios tam tikrą civilinę būklę, elektroninių ryšių priemonėmis persiųstais dokumentais be atskiro asmens kreipimosi.

Dauguma dokumentų bus gaunami iš sveikatos priežiūros įstaigų, o prielaidas tokiam dokumentų judėjimui sudarys įgyvendinama elektroninė sveikatos sistema. Gimimas, pavyzdžiui, bus registruojamas pagal sveikatos priežiūros įstaigų pateiktus civilinės metrikacijos įstaigai dokumentus, o tėvai galės suteikti vaikui vardą bei pavardę ir elektroniniu būdu.

Nors, priėmus šias pataisas, popierinių liudijimų nebeliktų, tačiau jei pats asmuo to norės, galės gauti civilinės būklės akto išrašus.

Taip pat Civiliniame kodekse siūloma įteisinti galimybę, kad vaikui, kurio tėvų pavardės yra skirtingos, galėtų būti suteikta dviguba pavardė, sudaryta iš sujungtų vaiko tėvų pavardžių.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Alvito puošmenos traukia pravažiuojančiųjų žvilgsnius
* Paryžiaus katedros gaisras sukrėtė visą pasaulį
* Gimtinė, scena ir eilės – tai, kas suteikia gyvenimui prasmę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas