„Santaka“ / Kas atsakingas už miško kelius? / Lietuvoje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Lietuvoje

Dalinkitės:  



Kas atsakingas už miško kelius?


Atšilus orams dažnas miško savininkas ar lankytojas susiduria su sunkiai pravažiuojamų kelių problema. Tuomet rūgojami mišką kertantys ir medieną gabenantys sunkiasvorėmis medienvežėmis, kurios sugadina ir palieka nepravažiuojamus miško kelius. Taigi, kokie keliai iš tiesų yra priskiriami miško keliams ir kas yra atsakingas už jų priežiūrą bei tvarkymą?

Kuriuos kelius tvarkyti pirmiausia spręs rajoninės komisijos

Įprastinių kelių priežiūros ir remonto darbus organizuoja ir kelius prižiūri rajonų savivaldybės, tačiau miško kelių priežiūra yra urėdijų kompetencijoje – šios turto patikėjimo teise valdomos valstybės įmonės, privalo prižiūrėti miško kelius, kaip kad prižiūri visų nuosavybės formų miškus nuo gaisrų ir kenkėjų.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2015 m. gruodžio 2 d. nutarimu Nr. 1250 patvirtino Bendros miško kelių priežiūros ir taisymo (remonto) visų nuosavybės formų miškuose tvarkos aprašą, kuriuo reglamentavo bendros miško kelių priežiūros ir taisymo (remonto) visų nuosavybės formų miškuose organizavimą ir atlikimą. Šios tvarkos aprašo nuostatos įpareigoja VĮ miškų urėdijas savo veiklos teritorijoje esančiuose miškuose organizuoti ir atlikti bendrą miško kelių priežiūrą ir taisymą (remontą) visų nuosavybės formų miškuose Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos lėšomis. Siekiant, kad miškų urėdijos kuo operatyviau ir efektyviau galėtų pradėti miško kelių priežiūros ir remonto darbus, 2015 m. gruodžio – 2016 m. sausio mėnesiais visos urėdijos sudarė Prioritetinių miško kelių, kurių priežiūros ir taisymo (remonto) darbus einamaisiais kalendoriniais metais siūloma atlikti, Komisijas, į kurių sudėtį įeina: miškų urėdijos atstovas – Komisijos pirmininkas; miškų urėdijos veiklos teritorijoje esančių savivaldybių atstovai (kiekviena savivaldybė turi teisę į Komisiją skirti vieną atstovą), miško savininkus vienijančių organizacijų (asociacijų) atstovai (kiekviena organizacija (asociacija) turi teisę į Komisiją skirti vieną atstovą), Valstybinės miškų tarnybos atstovas, Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos atstovas. Šios, kiekvienos urėdijos teritorijoje sudarytos komisijos, pagal nustatytus kriterijus sudarys remontuotinų kelių sąrašą. Lietuvos miško savininkų asociacija kiekvienos urėdijos teritorijoje delegavo po vieną savo atstovą Komisijoje ( atstovų sąrašą galima rasti LMSA svetainėje www.lietuvosmiskai.lt). Privačių miškų savininkai gali teikti prašymus dėl jų miškuose esančių kelių remonto, kreipdamiesi į LMSA deleguotus atstovus. Kelių taisymo ir priežiūros darbams šiems metams iš Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos skirta beveik 4 mln. 40 tūkst. eurų.



Sudarydama taisytinų miško kelių sąrašą, komisija pirmenybę turės teikti tiems miško keliams, kurie eina vien per privačias miško valdas ar kartu per privačias ir valstybinių miškų valdas, taip pat tiems, kurie eina per užmirkusių augaviečių miškus, didelės miško gaisrų rizikos laipsnio miškus ar per rekreacinius miškus. Atskiriems kriterijams numatyti konkretūs balai, kuriais remiantis bus nustatoma pirmenybė vienam ar kitam miško keliui.

Kokius kelius galima priskirti miško keliams?

Lietuvos miško savininkų asociacija kreipėsi į Aplinkos ministerijos Miškų departamento specialistus išaiškinimo, kokius kelius galima priskirti prie miško kelių. Klausimų kilo, kai darbą pradėjo prie urėdijų suburtos Komisijos. Skirtingai interpretuojant teisės aktus tapo neaišku, kaip nustatyti, ar konkretus kelias yra miško kelias, ir kokiomis teisės aktų nuostatomis reikėtų vadovautis nustatant šio vietinės reikšmės vidaus kelio kategoriją. Aplinkos ministerija, atsižvelgiant į pateiktus klausimus, paaiškino, kad, vadovaujantis Bendrosios miško kelių priežiūros ir taisymo (remonto) visų nuosavybės formų miškuose tvarkos aprašu, gali būti prižiūrimas ir tvarkomas (remontuojamas) toks vietinės reikmės vidaus kelias, kuris 1) yra miško kelias , t. y. yra pažymėtas miškų kadastre kaip miško žemė, ir 2) kurio plotis 4, 5-5, 5 m, kai kelias priskirtinas III kategorijai, ar siauresnis, kai kelias priskirtinas IV kategorijai. Aplinkos ministerijos nuomone, Komisija gali atlikti kelio matavimus vietoje, jei mano, kad tokių veiksmų būtina imtis, siekiant nustatyti konkretaus kelio kategoriją.
naudojantis miško keliais (ypač keliais su žvyro danga), juos reikia saugoti, o sugadinus atsiranda prievolė savo lėšomis sutvarkyti.



Apribojimai krovinių gabenimui

Vadovaujantis Apvaliosios medienos gabenimo tvarkos aprašo 19 punktu, savivaldybių vykdomosios institucijos gali nustatyti laikotarpį, kurio metu ypatingai didelė kelių sugadinimo tikimybė. Tuo laikotarpiu medienos siuntėjai privalo jas informuoti apie planuojamą gabenti apvaliąją medieną savivaldybės teritorijoje esančiais vietinės reikšmės vidaus (miško) keliais ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną, nurodydami medienos siuntėjo duomenis, vežėjo ar fizinio asmens, gabenančio apvaliąją medieną duomenis, transporto priemonės, kuria bus gabenama apvalioji mediena, markę, valstybinį numerį, priekabos valstybinis numerį, medienos pakrovimo vietos adresą arba kvartalą, sklypą, girininkijos pavadinimą ir rajoną, pakrovimo datą, planuojamą medienos gabenimo maršrutą nuo medienos pakrovimo vietos iki išvažiavimo miško keliais iš miško teritorijos (pateikiamas aprašymas, išvardinant konkrečius kelio ruožus, arba maršruto schema) bei įsipareigojimą tausoti miško kelius, o, juos sugadinus, – suremontuoti per 1 mėnesį. Pasikeitus situacijai, pateiktai informaciniame pranešime, medienos siuntėjas privalo pateikti patikslintą informaciją, kuri turi būti pateikta ne vėliau kaip medienos gabenimo dieną. Medienos siuntėjas informacinio pranešimo, pateikto savivaldybei, kopiją įteikia vežėjui ar fiziniam asmeniui, gabenančiam apvaliąją medieną, pagamintą privačiuose miškuose, kartu su medienos gabenimo dokumentais. Apvaliosios medienos, pagamintos miškuose, gabenimo tvarkos laikymosi kontrolę vykdo valstybiniai miškų pareigūnai ir kitų įgaliotų institucijų pareigūnai.



Savivaldybės vykdomosios institucijos sprendimas apie nustatytą kelių sugadinimo tikimybės laikotarpį ir apie privalomą informavimą gabenant medieną patalpinamas savivaldybės interneto svetainėje, vietinėje spaudoje, perduodamas Valstybinės miškų tarnybos teritoriniam padaliniui. Valstybinė miškų tarnyba savivaldybių pateiktą informaciją skelbia savo interneto svetainėje.

Sugadinai – sutvarkyk

Nors aprašyta kelių priežiūros ir remonto tvarka galioja miško keliams ir bus palengvinimas miško kelių priežiūrai, tačiau reikėtų nepamiršti fakto, kad bet kuriuo atveju naudojantis miško keliais (ypač keliais su žvyro danga), juos reikia saugoti, o sugadinus atsiranda prievolė savo lėšomis sutvarkyti.

Parengė Lietuvos miško savininkų asociacija



Publikuota: 2016-02-23 13:43:49

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai