„Santaka“ / Padėkime vaikams augti kūrybingiems

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-07-28 18:05

Dalinkitės:  



Padėkime vaikams augti kūrybingiems


Vilija Petkūnaitė, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro (LVJC) meninio ugdymo skyriaus vadovė, įsitikinusi, kad netalentingų vaikų nebūna, pasitaiko tik nedėmesingų tėvų. Pasak jos, vasara – pats laikas paskatinti vaikus išbandyti naują meno „šaką“ ir taip surasti pomėgių, kurie dukrą ar sūnų lydės ateinančius mokslo metus, o gal net ir visą gyvenimą.



Kūrybingi – ne tik menininkai

V.Petkūnaitė prisipažįsta nepritarianti siauram kūrybingumo sąvokos apibrėžimui, kai jis siejamas tik su tam tikromis meno rūšimis. „Kūrybingas gali būti ne tik dailininkas su berete, bet ir fizikos mokslų daktaras, išradėjas. Juk išradingumas – tai to paties kūrybingumo forma“, – įsitikinusi ji. Taigi nesvarbu, kuo vaikas svajoja būti užaugęs, ateityje gebėjimas mąstyti kūrybingai jam tikrai bus naudingas.

Kūrybiniai vaikų polinkiai atsiskleidžia nuo ankstyvos vaikystės. „Visiems vaikams būdingas įgimtas smalsumas, noras kuo daugiau pažinti. Tėvams labai svarbu šių savybių neslopinti, netrukdyti vaikams augti kūrybingiems“,– pabrėžė LVJC atstovė V.Petkūnaitė.



Svarbu – išbandyti

„Ugdant kūrybingumą, svarbiausia – patyrimas. Vaikas negali žinoti, ar jam patiks šokti, jeigu niekada to net nebandė. Norėdamas ateityje sėkmingai save realizuoti, vaikas pirmiausia turi paieškoti“, – patarė V.Petkūnaitė. Pasak jos, tėvai dažnai daro klaidą, kai pastebėję ankstyvą vaiko polinkį vienai sričiai vėliau jo dėmesį kreipia tik jai. „Juk dar nežinote, gal jūsų atžala daug geriau vaidina, nei piešia“, – kalbėjo ji.



Vasara ieškojimams – tinkamiausias metas, nes rengiama daug kūrybinės krypties stovyklų, kuriose vaikai gali išbandyti įvairių meno rūšių: piešimą, muzikavimą, vaidybą ar šokį. Yra savaitės stovyklėlių, kuriose vaikai kasdien išbando naujus dalykus. „Artėjant rudeniui, tėveliams patarčiau su vaiku aptarti, kas labiausiai patiko ir pasirinkti vieną sritį, kurios būrelį būtų galima lankyti artėjančiais mokslo metais. Vis dėlto svarbu, kad ieškojimai neperaugtų į betikslį bastymąsi“, – sakė V.Petkūnaitė.



Tvirta vaikiška nuomonė

LVJC meninio ugdymo skyriaus vadovė įsitikinusi, kad vaikai gana anksti susiformuoja nuomonę, kokia veikla ir kodėl jiems patinka.

„Deja, tėveliai ne visada tai įvertina kaip nuomonę“, – aiškino ji. Pasak specialistės, neverta tikėtis, kad vaikai kalbės taip pat argumentuotai, kaip suaugusieji. „Mažylio ištartas „Man patinka“ yra puikus atsakymas, tačiau tėveliams dažnai knieti iškvosti „Kodėl?“. Juk negalime tikėtis iš vaiko atsakymo, kad jam patinka derinti spalvas bei komponuoti piešinius“, – teigė V.Petkūnaitė.

Tėvai retkarčiais sunerimsta, kai vaikai, lankantys įvairius kūrybinius užsiėmimus, akcentuoja bendravimą su naujais draugais, o ne veiklą. „Juk su kitais vaikais susipažįstama būtent per veiklą – šokant, vaidinant, dainuojant, – vaikams tiesiog sunkiau šią patirtį išreikšti žodžiais. Be to, aplinka labai svarbi, ji formuoja būsimas jaunojo žmogaus pažiūras bei charakterį, todėl reikia, kad ji ne tik būtų ugdanti, bet ir patiktų vaikui, kad jis gerai jaustųsi“, – patarė LVJC atstovė.



Organizuodama stovyklas, bendraudama su vaikais, specialistė nepastebi ryškių skirtumų tarp berniukų ir mergaičių polinkių. „Tai, kad daugelis mergaičių svajoja tapti aktorėmis, o berniukus sunkoka atvilioti į šokių kolektyvus, yra daugiau auklėjimo pasekmė“, – sakė ji. Be to, neteisinga būtų manyti, kad scena, daug dėmesio reikalaujanti veikla tinka tik drąsuoliams. „Atvirkščiai, esu ne kartą stebėjusi, kaip pasikeičia, atsiveria iš pradžių vos ne prievarta ant scenos užkeltas drovuolis“, – V.Petkūnaitė ragino iš anksto nebrėžti vaikams ribų.



Domėkitės nuoširdžiai

Pasak Vilijos, norint nauja veikla sudominti „nežiniukus“ ir „nenoriukus“, svarbu juos skatinti stebėti aplinką, būti kūrybingus kasdienėje veikloje – juk net ir žaislus galima įdomiau susitvarkyti. Pavyzdžiui, vakare galima pasiūlyti vaikui nupiešti savo dieną, tai, ką matė, veikė ir patyrė. „Taip ne tik kūrybiniai įgūdžiai lavėja, bet ir vaikas mokosi apibendrinti, daryti išvadas, išskirti svarbiausius dalykus“, – sakė ji.

Kūrybingi tėvai gali sugalvoti šimtus paprastų ir nieko nekainuojančių būdų, kaip paskatinti vaikus domėtis aplinka – ieškoti debesyse piešinių kontūrų, sukurti istoriją, kas ir kaip karaliauja skruzdėlyne, namuose suvaidinti labiausiai patikusį ką tik matyto spektaklio personažą. „Tačiau yra viena taisyklė, – pastebi V.Petkūnaitė, – svarbu, kad ir tėvai nuoširdžiai domėtųsi vaiku bei jo veikla. Jei tėtis pasiūlys statyti smėlio pilį tik tam, kad pats galėtų ramiai gulinėti pliaže, vaikas tai pajus ir jau po minutėlės ims zirzenti, kad jam nuobodu“, – atkreipia dėmesį LVJC atstovė.





Vita BALTRUKONYTĖ



Publikuota: 2006-07-28 18:05:48

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai