„Santaka“ / Dviejų Vilkaviškio karininkų tragedija / Istorija

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, plastikinę 1 t talpyklą be rėmo (15 Eur), lengvojo automobilio priekabos ašį (60 Eur), du dyzelinius patalpų šildytuvus (50 Eur už vnt.), garažo vartų vyrius. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-04-21 11:36:51

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Istorija

Dalinkitės:  


Gabų ir sparčiai karjeros laiptais kopusį divizijos generolą Zenoną Gerulaitį (nuotr. kairėje) pražudė bado, šalčio ir nepakeliamų darbų metai tremtyje. O Lietuvos kariuomenės pulkininkas leitinantas Juozas Lavinskas buvo sušaudytas Norilske.

Dviejų Vilkaviškio karininkų tragedija

Vienijo idealai

1918 m. vasario 16 d. Lietuvai paskelbus nepriklausomybę visoje šalyje dar tvyrojo karo parako tvaikas. Į jauną valstybę pradėjo veržtis caro valdžią nuvertusios bolševikų gaujos. Vokiečiai, trejus metus šeimininkavę mūsų šalyje, nesutiko taip paprastai pasitraukti iš Lietuvos, dažnai kildavo jų ir patriotiškai nusiteikusių lietuvių susirėmimai. Lenkai vis agresyviau reiškė pretenzijas į Vilnių.

1918 m. lapkričio 23 d. išėjo pirmasis įsakymas kurti Lietuvos ginkluotąsias pajėgas. Vyrai, kurie savo iniciatyva įstojo į kariuomenę tais neramiais 1918–1920 m., laikomi savanoriais. Iš Vilkaviškio ir jo apylinkių ginti nepriklausomybės stojo net 1024 piliečiai. Iš jų 45 už drąsą bei pasiaukojimą mūšiuose buvo apdovanoti aukščiausiu valstybiniu kariniu apdovanojimu – Vyčio kryžiumi. Du savanoriai, Vilkaviškio krašto sūnūs, nurimus mūšiams dėl nepriklausomybės, toliau uoliai dirbo Lietuvos kariuomenėje. Tai – pulkininkas leitenantas Juozas Lavinskas ir vėliau divizijos generolu tapęs Zenonas Gerulaitis.

Šiuos du karius siejo ne tik panašus amžius (J. Lavinskas buvo jaunesnis 3 metais), bet ir vienodi idealai. Abu dalyvavo mūšiuose su lenkais, vokiečiais ir savo drąsa fronte pranoko kitus kovos draugus. Abu buvo perspektyvūs Lietuvos kariuomenės karininkai: vienas – gabus artileristas, o kitas pasižymėjo kaip puikus valdininkas.Namo nebesugrįžo

J. Lavinskas gimė 1897 m. gegužės 29 d. Kaupiškių kaime, Vištyčio valsčiuje, Vilkaviškio apskrityje. Jaunuolis baigė Vilkaviškio gimnaziją. Po Pirmojo pasaulinio karo 1919 m. vasarį bolševikams puolant Alytų, vaikinas dalyvavo kautynėse prie Venciūnų kaimo. Vyresniesiems vadams pastebėjus Juozo gabumus, 1919 m. liepos mėn. jis pradėjo mokytis neseniai įkurtoje Kauno karo mokykloje. Siaučiant mūšiams mokslas truko pusę metų ir jau 1919 m. gruodžio 16 d. J. Lavinskui buvo suteiktas leitenanto laipsnis.

Netrukus, 1920 m. vasarį, visi antrosios laidos karo mokyklos kariūnai jau kovėsi su lenkais fronte ties Giedraičiais. Vėliau kautynėse prie Seinų J. Lavinskas buvo sužeistas. Po mūšių dėl Lietuvos jaunasis karininkas praktikavosi artilerijos daliniuose, o 1926 m. buvo paskirtas tarnauti IV artilerijos pulke Vilkaviškyje.

Tais pačiais metais jis vedė Izabelę Miknevičiūtę, su kuria susilaukė sūnaus ir dukros. „Neatsimenu, kad tėvas būtų labai baudęs. Draugus galėjau pasirinkti pats, ar tai būtų karininko, puskarininkio, ar paprasto darbininko vaikas“, – prisiminė J. Lavinsko sūnus Algimantas.

1936 m. iš komandiruotės Sovietų Sąjungoje grįžusiam J. Lavinskui buvo suteiktas pulkininko leitenanto laipsnis. Į namus vis dažniau užsukdavo aukšto rango karininkai, jie ilgą laiką diskutuodavo apie Lietuvos ateitį. Sūnus prisimena, kad tėvas jautėsi labai prislėgtas, kai 1941 m. pradžioje teko lietuvišką karininko uniformą pakeisti į Raudonosios armijos proletarišką. „Nežinau, kas tuo laiku vyko dalinyje, bet labai dažnai (tėvą) kviesdavo į tarnybą, neretai net naktimis, sekmadieniais. Kada bepareidavau, jo vis nėra ir nėra“, – prisiminė A. Lavinskas.

Kaip ir kiti tragiško likimo karininkai, J. Lavinskas jau tada jautė, kad ateityje nutiks kažkas blogo.
Šiuos du karius siejo ne tik panašus amžius (J. Lavinskas buvo jaunesnis 3 metais), bet ir vienodi idealai. Abu dalyvavo mūšiuose su lenkais, vokiečiais ir savo drąsa fronte pranoko kitus kovos draugus


1941 m. birželio 22 d., pirmąją karo dieną, pulkininkas leitenantas J. Lavinskas, pabučiavęs žmoną ir vaikus, išėjo į savo dalinį. Daugiau jis namo nebesugrįžo.

Tik daugiau nei po 50 metų, kai Lietuva atgavo nepriklausomybę, Juozo sūnus Algimantas pirmą kartą išgirdo tiesą. Birželio 22-ąją J. Lavinskas, negalėdamas palikti savo kareivių, kurie jį labai gerbė ir pasitikėjo, kartu su jais per Baltarusijos teritoriją traukėsi į rytus. Besitraukiančiuosius karinėje stovykloje areštavo iš tamsos išniręs gausus NKVD kareivių būrys. Lietuvos kariuomenės pulkininkas leitenantas buvo ištremtas į Vorkutą, o 1942 m. birželio 29 d. sušaudytas Norilske.Pražudė lageris

Su Norilsko vietove yra susiję ir Z. Gerulaičio, gimusio Paežerių dvare, paskutiniai gyvenimo metai. Gabų ir sparčiai karjeros laiptais Lietuvos kariuomenėje kopusį divizijos generolą sustabdė netikėtas NKVD įsiveržimas į poligoną ir areštas. Generolas jautėsi ramiai, todėl nesislapstė. Tuo labiau kad okupavę Lietuvą rusai paskyrė Z. Gerulaitį ir toliau dirbti kariuomenės tiekimo viršininku. Iki Antrojo pasaulinio karo pradžios likus vos keletui dienų suimtą generolą rusai išvežė į Norilską. 1945 m. balandžio 20 d. dirbdamas sunkius fizinius darbus jis žuvo lageryje.

Nepriklausomoje Lietuvoje didelis dėmesys buvo skiriamas karininkų išsimokslinimui, kariniam rengimui. Okupantui įžengus į Lietuvą paaiškėjo, jog dauguma lietuvių karininkų turėjo aukštą kvalifikaciją ir buvo patriotiškai nusiteikę. Dauguma jų nebėgo į užsienį ir nesitikėjo susidorojimo, tremties, žudynių. Todėl pirmosiomis okupacijos savaitėmis vis daugiau mūsų karininkų staiga dingdavo be žinios. Kiti atsisveikindavo su šeimomis sakydami, kad vyksta į tobulinimosi, kvalifikacijos kėlimo kursus Maskvoje. Netikėtai traukiniai pakeisdavo kryptį ir ešelonas, pilnas lietuvių karininkų, sustodavo ne Maskvoje, o Sibire.

Taip Norilske atsidūrė ir generolas Z. Gerulaitis. Tremtyje jis ištvėrė ketverius metus, tačiau badas ir šaltis, sunkus fizinis darbas palaužė 51 metų Lietuvos kariuomenės generolą. 1945 m. jis mirė dirbdamas.

Ši dviejų Vilkaviškio karininkų gyvenimo tragedija atspindi visos lietuvių tautos dramą. 1940 m. buvo suimti 1489 karininkai. Vieni buvo nukankinti kalėjimuose tardant, kiti po tardymo sušaudyti, treti iš bado mirė lageriuose. Jauni, gabūs vyrai, kurie didžiąją dalį savo gyvenimo atidavė Lietuvai bei jos kariuomenei, buvo išplėšti iš savo namų, iš savo šeimų ir sunaikinti.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Pirmasis posėdis: priesaikos, gėlės, linkėjimai
* Gydytojos pasigedę pajevoniečiai pacientai paskelbė paiešką
* Daukšaičių ąžuolą pasiekia tik entuziastai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas