„Santaka“ / Pilviškiečius lanko kraštotyrininkai ir mokslininkai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda triukų paspirtuką (žalios spalvos, 15 Eur), riedlentę (5 Eur). Tel. 8 685 17 286.
Galioja iki: 2020-05-28 13:06:44

Perka žemės ūkio paskirties žemės (pageidautina Klampučių, Stolaukio, Gražiškių, Virbalio, Bartninkų, Užbalių vietovėse). Galima siūlyti ir kitose vietovėse, bet ne mažiau kaip 5 ha. Tel. 8 647 00 978.
Galioja iki: 2020-05-31 16:41:14Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-07-19 18:32

Dalinkitės:  


Pirmieji ekspedicijos Pilviškių seniūnijoje nariai antradienį jau skirstėsi į „objektus“. Pirmoje eilėje (iš dešinės) – grupės vadovas V.Mačiekus.

Autorės nuotr.


Pilviškiečius lanko kraštotyrininkai ir mokslininkai

Birutė NENĖNIENĖ

Dešimt dienų Pilviškių seniūnijoje dirbs mokslininkų ir kraštotyrininkų grupė, renkanti istorinę medžiagą apie šios vietovės praeitį, kultūrą, istoriją ir žmonių gyvenimą. Parėmus rajono Savivaldybei, jie laikiną pastogę gavo „Magijos“ kavinės-baro patalpose.Pirmasis susitikimas

Šį antradienį, pirmąją ekspedicijos dieną, mokslininkai su atostogaujantį seniūną vaduojančia Nijole Juraitiene, kaimo bendruomenės pirmininku Kęstučiu Braziu, Krašto muziejaus direktoriumi Antanu Žilinsku aptarė ekspedicijos eigą. Seniūnija pateikė ilgą sąrašą vyresnio amžiaus žmonių, kurie dar galėtų prisiminti ir papasakoti apie istoriškai svarbius įvykius, pateikti faktų.

Pasiskirstę pagal temas, ekspedicijos dalyviai lankys ir apklausinės nemažai seniūnijos žmonių. Pirmą dieną mokslininkai užsuko į kai kurių pilviškiečių namus, trečiadienį išsiruošė į Bebrininkų, Ramoniškių kaimus, šiandien turėtų žvalgytis po Paežerių kraštą, rytoj – po Alksnėnus, Stirnėnus ir t.t.Ekspediciją rengė prieš ketvirtį amžiaus

Ekspedicijos vadovas, dr. J.Basanavičiaus 1997 premijos laureatas Venantas Mačiekus sutiko plačiau papasakoti apie save, ekspediciją, jos tikslus ir dalyvius.

Venantas Mačiekus – „Versmės“ leidyklos, kuri leidžia istorinių knygų „Lietuvos valsčiai“ seriją, redaktorius, Vilniaus universiteto lektorius. Ekonomikos specialistas, 25-erius metus vadovavęs kraštotyrininkų „Ramuvos“ klubui, su studentais surengė 25 ekspedicijas. 1981 metais, dvyliktos ekspedicijos metu, apsistojo mūsų rajone, Paežeriuose, ir tyrinėjo Pilviškių bei Gižų apylinkes. Tada rinko etnografinę medžiagą (apie 20 temų). Surinkta tautosaka saugoma Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto rankraštyne, etnografinė – Istorijos instituto Etnologijos skyriaus rankraštyne ir Vilniaus universiteto bibliotekos rankraščių skyriuje.

Kodėl vėl atėjo eilė Pilviškių kraštui?

„Šiuo metu rengiama dešimt knygų apie įvairius valsčius. Turiu tokį įsipareigojimą, kad būtų parengtos knygos iš tų vietų, kur buvo ekspedicijos. Prieš 25 metus aptariant Pilviškių krašte surengtą ekspediciją kaip tik buvo kalbama apie galimybę išleisti knygą.

Kaip gera paskata šiuo metu imtis darbo buvo vietos kraštotyrininkų parodyta iniciatyva. Tuo susidomėjo ir ryšį užmezgė iš Pilviškių seniūnijos Pančekių kaimo kilusi vilnietė, taip pat ekonomistė kraštotyrininkė Marija Giraitytė“, – sakė grupės vadovas.Išleista keturiolika knygų

Valsčių tematikos pirmoji – kaip eksperimentinė – knyga buvo „Sintautai. Žvirgždaičiai“, kurią parengė V.Mačiekus. Ji pasirodė 1987 metais. Pasak rengėjo, šią knygą teks papildyti ir išleisti iš naujo, nes ji yra mažesnės apimties nei visos kitos knygos.

Iš viso „Lietuvos valsčiai“ serijos išleista keturiolika knygų. Tai „Seredžius“, „Veliuona“, „Laukuva“, „Obeliai. Kriaunos“, „Tauragnai“, „Širvintos“, „Raguva“ ir t.t.

Šiuo metu dr. A.Vosyliūtė rengia leidinį apie Kazlų Rūdą, A.Andrijonas – apie Gelgaudiškį, R.Baltrušaitis – apie Griškabūdį, A.Vaičiūnas – apie Kriūkus ir t.t.Knygos – didelės apimties, jose – daug žinių

Šios knygos – didelės apimties, sveria per du kilogramus. Yra nusistovėjusi jų struktūra.

Pirmoje dalyje pateikiama informacija apie kraštovaizdžio formavimąsi, geografiją, gamtines sąlygas, augaliją, gyvūniją ir t.t.

Antroji, didžiausia, dalis skirta istorijai nuo seniausių iki šių laikų, jos raida: nepriklausomybės atkūrimui, vietos savivaldai, kultūriniam gyvenimui, švietimui, partizaniniam judėjimui, sovietmečiui, bendruomenių kūrimuisi ir t.t.

Trečiame skyriuje apžvelgiama etninė kultūra. Tai – valsčiaus etnografija, papročiai, tradicijos, namų interjeras, kalendorinės ir šeimų šventės, meteorologija, veterinarija, pedagogika ir kt.

Ketvirtas skyrius skirtas kalbos aprašui, vietos šnektai, vietovardžiams, asmenvardžiams.

Penktajame, folkloro, skyriuje skelbiamas vienas kitas straipsnis, kuo tos vietovės tautosaka ypatinga regiono kontekste. Pateikiama pasakų, smulkiosios tautosakos, padavimų, pamėgždžiojimų ir t.t.

Paskutinis skyrius, kuriam taip pat skiriama daug vietos, įvardija iš tyrinėjamo krašto kilusius įžymesnius žmones, pateikia jų biografijas, nuotraukas.

Gale įdėta pavardžių, vietovardžių rodyklė. Vienoje tokioje knygoje telpa 300–400 nuotraukų, žemėlapių.Kaina atitinka vertę

Knyga paprastai išleidžiama maždaug 800 egzempliorių tiražu. Jos savikaina – apie 100 litų.

Pasak V.Mačiekaus, finansiniai klausimai pastaraisiais metais išsprendžiami lengviau nei ideologiniai ankstesniais metais. Dar nėra taip buvę, kad knyga nebūtų išleista dėl to, kad pritrūko pinigų.

Šių knygų leidybą paremia rajonų savivaldybės, metų biudžete lėšas numatančios „atskira eilute“. Taip pat atsiranda geranoriškų rėmėjų, verslininkų, ūkininkų. Pavyzdžiui, knygoje savotiškai galima reklamuotis verslą ar pan.

Galima būtų pamąstyti ir apie knygos prenumeratą.

Toks leidinys – ilgo ir atidaus darbo rezultatas.

Šį dešimtadienį Pilviškių seniūnijos kaimuose apsilankę mokslininkai su tekstais dirbs ir juos pildys dar visus metus. Knyga dienos šviesą turėtų išvysti po trejų ketverių metų. Tada bus galima pagalvoti apie jos pristatymą bei platinimą kokios nors reikšmingesnės pilviškiečių šventės metu.Kiekvienas domėsis savo sritimi

Šiemetinės ekspedicijos Pilviškių seniūnijoje „desante“ yra kraštotyros ekspedicijų veteranas, jose dalyvaujantis nuo 1962 metų, dr. J.Basanavičiaus premijos laureatas dr. Rimvydas Kunskas. Jis renka informaciją apie kraštovaizdį. Lietuvos liaudies kultūros centro darbuotoja Nijolė Marcinkevičienė domisi kulinarijos paveldu. Vilniaus universiteto doc. psichologui dr. Vytautui Navickui ir Istorijos instituto doktorantei Monikai Balikienei rūpi sužinoti su magija susijusius dalykus. Istorikas Stanislovas Buchaveckas domisi kultūros istorija, švietimu, Lietuvių kalbos instituto darbuotoja dr. Ona Aleknavičienė – vandenvardžiais, vietovardžiais, šnekta, Lietuvos botanikos instituto mokslinė bendradarbė dr. Daiva Patalauskaitė – augmenija. Lietuvos liaudies buities muziejaus mokslinis bendradarbis dr. Eligijus Morkūnas – malūnų specialistas, Lietuvių liaudies kultūros centro darbuotoja Rita Balkutė domėsis liaudies medicina, veterinarija.

Į ekspediciją įvairiu laiku įsitrauks ir daugiau žmonių. Jų analizuojamų ir aprėpiamų temų spektras be galo platus.

Mokslininkams talkina Krašto muziejaus specialistai. Ekspedicijos dalyvius jie pakvietė į muziejų susipažinti su ten esančiais tyrinėjamo krašto eksponatais.Pagiriamasis žodis suvalkiečiams

Pats vadovas V.Mačiekus teirausis apie papročius, etnografiją, tautosaką. Pasak jo, paruošta iki pusantro šimto klausimų, pokalbis su vienu pašnekovu gali užtrukti iki trijų valandų. Jis mano, jog leidiniui galės parengti 12–15 straipsnių iš prieš ketvirtį amžiaus Pilviškių krašte vykdytos ekspedicijos.

Pašnekovas sakė, jog prieš 25-erius metus renkant kraštotyrinę medžiagą žmonės pasakydavo daug naujų dalykų, o dabar išgirsta tik nuotrupas. „Yra tokia situacija, kad dabar žinias apie papročius gali rinkti tik specialistas. Iš tų nuotrupų jis gali atsirinkti tai, kas svarbu. Pradedančiam yra daug sunkiau“, – kalbėjo V.Mačiekus.

Ankstesniais laikais kraštotyrininkai ne visko galėdavo klausti, užrašydavo tai, ką žmogus pats papasakodavo. Tačiau ekspedicijose pasitaikydavo ir politikavimo.

Lygindamas regionus, ekspedicijos vadovas sakė, jog sunkiausia kontaktą užmegzti su žemaičiais. Dzūkijoje žmonės nori kalbėti apie viską, bet mažiausiai pasako apie tai, ko klausiami. Pats būdamas aukštaitis, V.Mačiekus nuo šio krašto vertinimo susilaikė, užtat buvo džiugu išgirsti, kad Suvalkijoje kraštotyrinę medžiagą rinkti lengviausia. Kodėl? „Žmonės supranta, kad tai – reikalingas dalykas. Jie sugeba susikaupti ir konkrečiai, gražiai papasakoti“, – sakė ekspedicijos Pilviškių seniūnijoje vadovas V.Mačiekus.

Belieka palinkėti, kad supratimas ir kalbėjimasis su aplankytais seniūnijos žmonėmis būtų vaisingas. Beje, kiekvienas ekspedicijos dalyvis turi vardinę kortelę. Mokslininkus palydi vietiniai žmonės, seniūnijos ar Krašto muziejaus atstovai.
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Kelininkų pagaliau sulaukę šiaudiniškiečiai vežė jiems raguolį
* Legendinis odontologas Vilkaviškyje palieka dalelę širdies
* Kunigiškos tarnystės 50-metį dvasininkas švęs pirmojoje savo parapijoje
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar iš solidarumo šiuo metu perkate Lietuvos gamintojų prekes?
Stengiuosi tą daryti.
Perku, jei jos pigesnės.
Visada taip elgiausi.
Gamintojas man nesvarbu.Kalbos patarimai

Pridedame, prisegame ar prikabiname?
Tiek prie elektroninio, tiek prie tradiciniu paštu siunčiamo laiško priedus pridedame, o ne prisegame ir ne prikabiname . Ir būtent priedus, o ne prisegtukus .ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas