„Santaka“ / Alkoholinės psichozės Lietuvoje dažnesnės nei prostatos vėžys

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2015-11-25 10:44

Dalinkitės:  


Alkoholinės psichozės Lietuvoje dažnesnės nei prostatos vėžys


Labiausiai psichikos sveikatą žalojantis išvengiamas rizikos veiksnys – alkoholio vartojimas. Smegenis pažeidžia ir žalą nulemia grynasis išgertas alkoholio kiekis, o ne gėrimo rūšis ar jo legalumas.

Alkoholis naikina neuronus ir jungtis tarp jų, pakeičia cheminius procesus smegenyse, slopina visus mąstymo ir emocijų procesus, provokuoja galvos traumas ir smurtą, tokiu būdu tiesiogiai ir netiesiogiai sukelia psichikos sutrikimus. Labiausiai pažeidžiamos aukščiausios funkcijos, nuo kurių priklauso kritinis mąstymas ir sprendimų priėmimas. Alkoholis taip pat sukelia depresijos ir nerimo simptomus, menkina pasitenkinimą gyvenimu, sustiprina impulsyvumą, sumenkina savikontrolę.

Alkoholis sukeliamos psichikos ligos – tai ūmūs apsinuodijimai, žalingas vartojimas, priklausomybė, abstinencija, alkoholinės psichozės.

Priklausomybės ligonių skaičius Lietuvoje 2013 m. daugiau nei 57 tūkst. Alkoholio vartojimas sukelia depresiją, nerimo ir miego sutrikimus, pablogina sunkių psichikos ligų (šizofrenijos, dvipolio, obsesinio-kompulsinio sutrikimų) eigą, sunkina pacientų prisitaikymą sergant asmenybės sutrikimais, sukelia epilepsiją, organinius smegenų pažeidimus, lemia didesnį savižudybių skaičių. Daug šių pacientų tenka gydyti ligoninėje.



Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis 2013 m. dėl alkoholinių psichozių ambulatoriškai gydėsi 3445 asmenys, o ligoninėje - dar 4050. Ūmi alkoholinė intoksikacija sveikatos priežiūros įstaigoje 2013 m. diagnozuota 37 vaikams.

Psichikos sveikata – tai ne tik ligų ir sutrikimų nebuvimas, tai dalis visapusiškos gerovės pojūčio, geros savijautos būsena, kuri leidžia žmogui pasinaudoti savo gebėjimais, įveikti įprastus gyvenimo sunkumus, dirbti ir naudingai dalyvauti visuomenės gyvenime. Šią gerovės būsena alkoholis naikina daug greičiau, nei sukelia ligas ir sutrikimus.

Svarbus psichikos sveikatos požymis – gebėjimas mokytis, tačiau 50-80 proc. sutrikimų dėl alkoholio vartojimo turintys asmenys patiria atminties, dėmesio ir mąstymo sutrikimus. Alkoholis slopina kūrybingumą ir mąstymą, tačiau kartu sumažina ir gebėjimą suprasti kitų žmonių požiūrį. Konfliktai ir siaurėjantys interesai stiprina alkoholį vartojančio žmogaus socialinę atskirtį ir vienišumą. Ypač bloga geriančių žmonių padėtis senatvėje – sutrikę santykiai su šeimos nariais, bloga fizinė sveikata, prastesnė finansinė padėtis ir ryškiai padidinta demencijos rizika.
Psichikos sveikata – tai ne tik ligų ir sutrikimų nebuvimas, tai dalis visapusiškos gerovės pojūčio, geros savijautos būsena, kuri leidžia žmogui pasinaudoti savo gebėjimais, įveikti įprastus gyvenimo sunkumus, dirbti ir naudingai dalyvauti visuomenės gyvenime.



Dėl šių priežasčių autoritetingiausia pasaulyje mokslo įrodymais grindžiamų sveikatos rekomendacijų sistema – NICE - pataria, kad visi 40-74 m. amžiaus pacientai turėtų būti šeimos gydytojo įspėjami, kad bet koks alkoholio vartojimas padidina demencijos riziką.

Lapkričio 16-20 d. trečiajį kartą Europoje minima Informavimo apie alkoholio žalą savaitė (The Awareness Week on Alcohol Related Harm- AWARH). Šių metų tema – Europos Alkoholio Strategija: metas veikti!



Nijolė Goštautaitė Midttun

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija





Publikuota: 2015-11-25 10:44:31

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai